Sari la conținut

Zodiacul chinezesc : 2023 anul Simsonului Salbatic


m72story
 Share

Postări Recomandate

La 30.12.2022 la 19:29, turanoid a spus:

Ma gandeam, oare n-ar merge o pelicula de vopsea in camp electrostatic coapta pe diam. ext al rulmentului,apoi curatata in zona canalului de ulei?Habar n-am cum s-ar comporta/adera vopseaua asta  in timp,la temp si,oloj...pe vremuri se incerca cositorirea pe ext rulmentului...

 

Am zincat exteriorul catorva rulmenti deoarece cota de presare din cartere era stricata. Cositorul este moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un apgreid misto la atas,roata propulsoare scuter electric...faci giratoriul de trei ori,pana sa iesi,doar de placere...

M-am tot uitat la algoritmele de avans;cam pe acolo sint toate,asa e.Diferenta e data de alea DOUA-TREI grade plus,minus;in fct de geometria motorului,etc;ca la ebrietate-ultimele doua pahare,fac diferenta.

 

Ehei,elegant zincatul..da la noi in comuna...numa zincat bio;se baga rulmentul intr-un bulz de balegar proaspat,dupa 2 sapt.intr-adevar o sa am alea 2 sutimi plus,omogen;da mai plimb octogenarele din zona cu motoru,si miroase nasol,strica libidoul targhetat.

 

Hai cu alea doua grade,ca raman fara advance!   

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probele de pana in prezent au fost facute cu grup de atas.

Testele din viitorul apropiat sper eu sa le fac chiar si cu atasul.

De montat grup cu raport solo nu ma bag atata vreme cand eu voi folosi atelajul doar cu atas.

Cait cu disperare o tziganeala de 10mm ca lidt intre carter si xapc aprindere si o aripa atas Ural.

Un an bun!

Voi vorbiti despre un grad-doua iar eu il montez la simtul ochiului volantul cu senzorul aferent.

Inca nu am gasit cum sa stiu precis momentul in care senzorul trimite semnalul CDI-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaunelul omniprezent ca sa se sinta bine si badea Mircea.

IMG-20230109-WA0014.jpeg

IMG-20230109-WA0011.jpeg

Un selfie pe tema grupului de anonimi

IMG-20230111-WA0014.jpeg

Din astea facem noi motociclete  astea au nai ranas in "tarisoara noastra draga".

IMG-20230111-WA0016.jpeg

Cele alese, mandre si fara cusur au plecat in pribegie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pz-ul merge cu alte jiglere

Pe pilot jet sunt cu 0.55 iar pe main jet cu 1,25

Aprinderea de GY 6, in 11 bobine lucra bine

Cu CDI model DC

Nu pot intelege cum vand VAPE fixare pe con fara un punct de fixare pe con

In cazul meu pleca de pe con cand strangeam surubul M7 pe stanga iar de ambielaj nu pot tine

Am executat o gaura in ambielaj pe baza mare de 4mm, bagat o rola de rulment si o degajare in baza conului....gata.

IMG-20230116-WA0001.jpg

La munca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

..o gaura mica pentru noi, dar mare pentru omenire! Sau invers...nu mai stim...ca a trecut mult din '69...

Șpanul de bolț de  wartburg e o alta raritate....E de cilindru 1, 2, sau 3?

..am ajuns de nici gauri nu se mai gasesc in țara asta...și eu umblu de ceva vreme dupa o gaura din asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ubord a spus:

..o gaura mica pentru noi, dar mare pentru omenire! Sau invers...nu mai stim...ca a trecut mult din '69...

Șpanul de bolț de  wartburg e o alta raritate....E de cilindru 1, 2, sau 3?

..am ajuns de nici gauri nu se mai gasesc in țara asta...și eu umblu de ceva vreme dupa o gaura din asta...

SIQICNC Official Store
https://a.aliexpress.com/_mKHYkU0

Aici gasesti un magazin serios care pare ca au unelte adecvate nevoilor noaatre.

Chinezii sunt tari pe gauri, nu degeaba sunt asa multi.

Am economisit cateva sute de lei, voi inceeca sa vad daca pot penetra si un rulment 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in judet ( CV) un cetatean specializat in reteta Wartburg,la reconditionat ambielaje Simson.La al meu,a prestat lucrarea cu exces de zel,dar pe Sport-ul unui amic ruleaza asa ceva de vreo 15 ani,impecabil.Comform altei retete,Mai babesti,nici nu dadeau gaura olojere...pe principiul -role de motor in doi timpi n are nevoie de gauri olojere...e speciale.Se humecteaza indeajuns prin barbotare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare mai exista vreo sursa de bolturi si colivii de wartburg?

Ramane de gasit si o bucsa adecvata presarii in biela de Simson.

Spre diferenta de kit-ul taiwanez coliviile astea de wartburg sunt late de 20mm, si rolele sunt taiate pe din doua, asadar au un luft la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Proiectul Bucefal

Cursa de 78, alezaj de 72.

Donator este un ambielaj de M72 din dotare, o biela de Simson si o mana de role 4x15 aliexpress, boltul de CJ750 de pe uralzentrale.

Dezidetatul deste acela de a mari cuplul

Pentru inceput voi avea doua mari probleme:

- cum voi introduce nutria in gaura de soarece conform celor spuse de tovarasul meu Lehel ( Touenadoid), - efortul suplimentar care va aparea in fusta pistonului si uzura premuta a aceatuia.

-Si multe altele.

IMG-20230427-WA0022.jpeg

IMG-20230427-WA0026.jpeg

IMG-20230427-WA0030.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrare sustinere examen pe postul de  mester la Casa Pionierilor,la Cercul de Karting.La noi in orasel,anii 80',racerii(gonacii,lb.rom) prepuberi atendanti la acest cerc de elita erau selectati(echipa de cate doi) dupa cate ture puteau sa inpinga in jurul cladirii un boxer ww2 cu atas,cu mesterul pilotand/schimband toate vitezele, cap-coada.

Romeo,...tre grabita lucrarea,ca e pe drum legea cu interzicerea detinerii nutriilor...se confisca cu tot cu cotet.Se vor detine doar animale cu blana, chele genetic,sau care sufera de calvitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

120 km facuti ieei, cu un varf de iuteala de 85km/h grupul este de solo

Pastilele de Nipra nu rezista srresului nemtesc

A avut un moment de stres termic, se pare ca trebuie un rodaj mai lung si rabdator.

O baie care sa imi raceaaca uleiul mai bine cred ca ajuta mult

IMG-20230507-WA0021.jpeg

IMG-20230507-WA0009.jpg

IMG-20230507-WA0064.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa 600km a sucombat ambielajul, era format dintr-un rulment nj205.

Am initiat achizitia unui chit biela Duells

IMG-20230704-WA0005.jpg

IMG-20230702-WA0013.jpeg

Am rezolvat cu filtrarea prin instalarea unui filtru supradimensionat, scufundat in ulei  inantea pompei, am testat inaintea instalarii eficienta sistemului

IMG-20230705-WA0021.jpeg

IMG-20230704-WA0012.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai testat daca nu trec resturile de ambielaj prin filtru? Este foarte important la utilajele acestea....

...la uleiul sintetic se recomanda adaugarea de 7 picaturi de gerovital ....

Ajuta cand cand trebuie sa-l autopsiezi , si trebuie sa introduci mainile, picioarele in el pana la coate, respectiv genunchi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ubord a spus:

Ai testat daca nu trec resturile de ambielaj prin filtru? Este foarte important la utilajele acestea....

...la uleiul sintetic se recomanda adaugarea de 7 picaturi de gerovital ....

Ajuta cand cand trebuie sa-l autopsiezi , si trebuie sa introduci mainile, picioarele in el pana la coate, respectiv genunchi....

 Bai Fratioare cata invidie poarta astia din Dej pe regatenii cu Simsonuri.

Avem Simsonuri mai mule,  mai frumoase si chiar si.mai functionale aici in Vechiul Regat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ubord a spus:

...cu invidia ai nimerit-o..Dar e pentru nervii si dispozitia pe care le mai ai pentru a umbla la partile paroase ale creaturii...

Pai si aici este o treaba caci vad ca sr poarta epilat.

In acest sport prezenta parului este esentiala, Deoarece suferim de imprecizia instrumentelor de bord, pealocuri inexistente, parul iti poata da o informatie precisa referitoare la viteza de deplasare si directia vantului.

Bucuria copiilor atasul de Simson, un bob cu motor de 250

IMG-20230708-WA0001.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...