Sari la conținut

Remorca moto (tractata de moto) 🙂


dexlink
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am un Kawasaki Voyager, 1700, echipat cu carlig pentru remorca si as avea 2 intrebari:

 

1. Dat fiind ca am permis A+B, care este cea mai mare remorca pe care o pot trage dupa mine.

2. Pot atasa, legal, o remorca foarte mica (eventual mono-wheel), care sa nu necesite inmatriculare…deci nu are numar pe ea?

Daca da, in ce conditii?!

 

Merci mult si sa vina caldura! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, se poate atasa de mobra o remorca usoara cu o singura axa

ce se intelege prin remorca usoara agatata de mobra nu prea am gasit pe net, ca nu as crede sa fie de aia de 750kg....

 

oare in CIV-ul mobrei nu scrie , daca tot e prevazuta cu carlig??

 

si dpmdv acea remorca trebuie sa fie inmatriculata

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(2) Motocicleta fără ataş, precum şi bicicleta pot tracta o remorcă uşoară având o singură axă.

Art. 154. -

Cuplarea unui vehicul cu una sau două remorci, pentru formarea unui ansamblu de vehicule, se poate efectua numai dacă:

a) elementele care compun dispozitivul de cuplare sunt omologate şi compatibile;

b) ansamblul de vehicule poate realiza raza minimă de virare a autovehiculului trăgător;

c) dimensiunile ansamblului de vehicule nu depăşesc limitele prevăzute de lege;

d) elementele de cuplare ale echipamentelor de frânare, de iluminare şi semnalizare luminoasă sunt compatibile;

e) vehiculele care compun ansamblul nu se ating la trecerea peste denivelări, la efectuarea virajelor sau la schimbarea direcţiei de mers.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...