Sari la conținut

Se poate merge la drum lung pe scuter de 50cc?


Stefan1923
 Share

Postări Recomandate

Acum mulți ani s-au luat la firmă câteva scutere de 50cm3, 2T, într-o vineri în București. 

Plin de entuziasm un tip de 1.90 căsătorit a luat-o pe nevastă-sa sâmbătă și au plecat la mare pe drumul vechi, pe un singur d-ăsta zicând: 

Merge cu 50km/h, în 5 ore ajungem. Aventură. 

Au ajuns, în pragul divorțului, după 9 ore... 

S-au întors a doua zi urcându-l și pe el în tren cu ei.

Omul tenace.

Nevastă-sa voia să-l lase în gară să trimită o mașină după el. 

Tehnic, n-au avut probleme.

Scuterul...

Au trecut zeci de ani.

Și acum râd când își aduc aminte, din Canada de unde stau acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speriat bietul baiat,nu a mai zis nimic.

E dracia dracu si internetu'asta....stia Ceausescu de ce nu il dadea la populatie,ne speriam astia care aveam Mobra si nu mai faceam Transfagarasanul,...Vidraru sau pana la mare era asa...de incalzire.

Adevarul este ca nu erau atatia tampiti,melteni, pe sosele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 17 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Adevarul este ca nu erau atatia tampiti,melteni, pe sosele.

Păi aia e ideea. 

Plus tupeiști și nesimțiți. 

În București nu exista zi în drumul meu înspre servici să nu vad cel puțin doi care trec pe roșu. 

Și nu nene, nu forțat semaforul, e roșu clar și el trece în viteză! 

Pune nene camere peste tot și monitorizează traficul! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Se poate merge la drum lung pe scuter de 50cc?
La 27.04.2023 la 9:59, Baxxter a spus:

Spune si cum se schimbau segmenții pe marginea drumului. Operație de rutină, orice mobrist serios avea la el bujii si segmenți de schimb. Și scule.

Depinde in ce stare era Mobra.

Eu aveam la mine doar bujii,platina,condensator,pipa bujie cu cablu,bobina inductie,camera,prenandez,smirghel,cablu ambreiaj,becuri si ceva scule...si ulei amestec.

Bagate prin toate cotloanele disponibile ale Mobrei,

Nu am ramas niciodata in drum,cel mai lung drum a fost Transfagarasanul facut in vreo 18 ore,ca eram in armata si venisem in permisie.

M-au durut inchieturile de la mana vreo saptamana dupa aia....

Tata al meu era mai cu spirit de aventura,mergea cu motoreta Carpati cu doua persoane si bagaj (primele 2 poze),dupa care a trecut la Mobra...eu am fost mai responsabil...

 A se observa echipamentul da "firma"top-case si coburii laterali,tot da firma,casca integrala "made in DDR"

2011-01-22 17.55.14.jpg

2011-01-22 17.55.42.jpg

2011-01-22 17.49.18.jpg

2011-01-22 17.48.41.jpg

2011-01-22 18.01.39.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor!

 

Din August anul trecut sunt posesorul unui Aprilia SXR 50 (https://www.aprilia.com/ro_RO/models/sxr/sxr-50-4s4v-2021/). L-am luat strict pentru oras, cautând sa menajez pe cât posibil vechiul meu Subaru Forester de uzura traficului bara la bara.

 

Prima mie si ceva de km am facut-o exclusiv în oras pe distante de cel mult 30km odata. Dar week-end-ul trecut am facut o extravaganta - 120km (plecare din Dr. Taberei putin mai încolo de Bolintin, GR, întoarcere în Bucuresti, parcurgere Bucuresti de la Vest la Est, ajuns la Cernica si-napoi în Dr. Taberei). Nu am stat cu ochii pe ceas, dar o parte din drum am înregistrat-o (captura mai jos).

 

Ce pot spune:

- ca timp pentru traseul acesta, cred ca am iesit comparabil cu ce obtineam cu masina;

- fiind o zi frumoasa si traseul fiind unul placut/variat, mi-a placut experienta (am înteles oarecum bucuria italienilor pentru folosirea acestui mijloc de transport);

- faptul ca acest model este puternic limitat la 50km/h vine la un moment dat cu o frustrare (ai vrea totusi sa te misti mai repede);

- în cazul meu / al scuterului meu, limita de timp petrecuta pe scuter tine de toleranta fundului în sa.

 

Geo-Tracker-2023-05-02-11-21-54.png

Editat de mircea1380
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...