Sari la conținut

Suzuki GSX750AE (inazuma)


David__Valentin
 Share

Postări Recomandate

Salut am achizitionat si eu batranica asta ca prima prima mea  motocicleta. Am cateva intrebari deapre ea :ce brand de ulei sa ii cumpar (pe capac scrie 10w40),dar nu sunt hotarat pe ce brand de ulei sa merg, ce bujii sa cumpar NGK sau Denso

IMG-20230616-WA0004.jpg

IMG-20230616-WA0005.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contează mai puțin marca (dacă vorbim de ceva cunoscut) decât intervalul de schimb. La venerabila ei vârstă, maxim 5000km. Și verifică în manual dacă producătorul scrie ulei mineral, semi-sintetic sau sintetic.

 

La bujii același lucru. Ambele mărci sunt bune, vezi ce model recomandă producătorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

Contează mai puțin marca (dacă vorbim de ceva cunoscut) decât intervalul de schimb. La venerabila ei vârstă, maxim 5000km. Și verifică în manual dacă producătorul scrie ulei mineral, semi-sintetic sau sintetic.

 

La bujii același lucru. Ambele mărci sunt bune, vezi ce model recomandă producătorul.

Eu ma gandeam sa il fac undeva la 3000 de km maxim tinand cont ca motocicleta are 70.000km in bord 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 E mobra pe care mi-am dorit-o si eu candva ,si n-am mai avut-o

am avut banditul insa (si gsxf) si am zis ca lasa,ca 'cu prima ocazie'

Apoi la prima ocazie zic lasa ca-mi iau xjr 1200.

..si cand veni prima ocazie mi-am luat cu totul altceva,si n-am mai avut nici gsx nici xjr ..  😔

 

Asadar,

felicitari pentru achizitie,sa te bucuri sanatos de ea (si pentru mine 😁)  cat despre ulei si bujii - tine seama de ce ti-au amintit colegii mai sus si de specificatile producatorului.

Eu am folosit mineral de la motul  si am combinat cu aditiv de la liquy molli  (prima data insa am amestecat omogen cu putin prea mult aditiv astfel ca a inceput sa-mi patineze ambreajul,pe urma am refacut concentratia si n-am mai avut probleme)

Da,si eu inclin tot in jurul (pana) a 5000 km.

(Si la auto nu ajung in 10.000,cum ne mint producatorii)

 

Drumuri line si lipsite de griji calare pe ea sa ai !!

 

✌✌😎

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LM are în gamă vreun aditiv dedicat 🏍? Pt că modificator de fricțiune (aditiv auto) + ambreiaj umed :nono: Și nu sunt adeptul aditivilor în general, producătorii de vehicule nu-i recomandă, nici cei de uleiuri. Când am întrebat un reprezentant LM la un târg cum de ei sunt singurii care comercializează și uleiuri și aditivi cerând argumente tehnice a dat-o "din fanta în cola".

Personal prefer bujii Denso, NGK sunt multe falsificate.

De ulei nu zic nimic :D

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...