Sari la conținut

Proiect MZ 250 ETZ


V-FOUR
 Share

Postări Recomandate

Felicitări pt realizări! 👏

Dpmdv cea mai mișto "comunistă", mi-am dorit și eu un ETZ pe vremuri dar n-a fost să fie, m-am mulțumit cu o imitație sovietică, Sova.

Care ar fi beneficiile atestării ca vehicul istoric? La 🏍🏍 dările nu sunt mari și, tot dpmdv, itp-ul numai la rar e a big pain in the ass.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Când aveam 20 ani si 65 kg eram mândru posesor de MZ ETZ, l-am vandut ca sa-mi i-au masina și de atunci tot am visat sa îmi cumpar altul.

 

Părerea mea e ca ETZ-ul este cea mai tare comunistă, sigur Jawa e mai rapidă, dar dpdv tehnic ETZ-ul este net superior.

 

Beneficiile atestării ca vehicul istoric pentru motociclete, deocamdată, nu sunt mari, scapi de impozit, care nu e mare la motociclete, dar se aduna în cazul meu, având deja 4 comuniste, faptul ca trebuie sa fac ITP-ul la RAR nu ma deranjează foarte tare, oricum pana nu demult în Țimisoara la motocicletele cu ataș doar la RAR puteai sa faci IPT-ul

20240730_234645.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am rămas în "pana prostului", deși mai aveam benzina în rezervor se pare ca rezerva nu funcționează și a trebuit sa apelez la varianta " suna un prieten" ca să ajung acasă, noroc ca eram relativ aproape.

20240919_195050.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pun eu ulei în benzina, cele care au pompa de ulei separat le recunoști foarte ușor după capacul de la ambreiaj 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etic motoretistic,mie,îmi sună a pleonasm Etz-u,încadrat ca ,,vehicul istoric,,..Nu demult m-am oprit lângă un ETZ-st de vreo 20+ ani ,și omu nu înțelegea de ce sint atât de entuziasmat sa-l vad pe drum...Băiatul mândru de mocicleta lui visata de la 13 ani prepuberi,...acum reușind să și permită DDR-ista...bine ancorat în contemporaneitate băiatu',ne-autist,... conștient cronologic...

Anii 50-60,cu indulgenta 70'...da,trebe bibilite;dar anii 80 Sint că ficatul;îl lași în pauza fara alcool 6 luni,se regenerează.Istoric suna prea pe repede înainte.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate vehiculele mai vechi de 30 de ani pot fi omologate ca și vehicul istoric iar Etz-ul de față peste 3 luni împlinește 40 de ani, dar sunt de-acord cu tine ca arată ciudat când vezi la Retroparada câte un Mercedes din anii '90 de îți pica plombele ce dotări are, prezentat ca și vehicul istoric sau vreo Honda Goldwing, dar asta e, sunt deja clasice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A durat ceva timp, dar am primit atestatul de vehicul istoric pt ETZ, urmează RAR-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...