Sari la conținut

20.000km prin america cu vfr800


Postări Recomandate

nu prea ma procep la scris  dar astept intrebari .. am facut coast to coast   in  undele zone am stat mai mult  tampa o luna  unde am si muncit   am fost singur  mai multe  detali daca exista intrebari 👍🫣🍻

52ae2d2b-42c2-4c04-bccd-9bf0bb823f88.jpeg

IMG_2521.jpeg

IMG_2542.jpeg

IMG_2602.jpeg

IMG_2630.jpeg

IMG_2627.jpeg

IMG_2648.jpeg

E3721809-99CE-425B-8A45-458F9836B652.jpeg

IMG_2693.jpeg

IMG_2692.jpeg

IMG_2838.png

7D1BD444-78A5-41A2-8307-7897842EAB6B.jpeg

41CF071A-3DFE-4362-AC09-9727AAD0A1C7.jpeg

IMG_2858.jpeg

IMG_2859.jpeg

IMG_2868.jpeg

IMG_2936.jpeg

IMG_2982.jpeg

IMG_2990.jpeg

IMG_2993.jpeg

IMG_2996.jpeg

IMG_3002.jpeg

IMG_3051.jpeg

IMG_3057.jpeg

IMG_3068.jpeg

IMG_3127.jpeg

IMG_3162.jpeg

2A730BB4-D25C-4068-BC3F-073C1016F32B.jpeg

IMG_3251.png

IMG_3252.png

IMG_3276.jpeg

IMG_3288.jpeg

E385FB10-99F9-4EF9-A5EC-740747CC9C1C.jpeg

IMG_3363.jpeg

IMG_3385.jpeg

IMG_3388.jpeg

IMG_3395.jpeg

IMG_3412.jpeg

06F40AA1-309F-457F-8C48-F851EBABEB5B.jpeg

IMG_3433.jpeg

IMG_3441.jpeg

IMG_3455.jpeg

IMG_3469.jpeg

D2CC33E7-D246-444A-8E8B-795B06908063.jpeg

F2D833F5-2902-4D58-B1D2-ACB591B5BA0E.jpeg

3AC28AAF-AAC2-4CA7-B2B1-764350B04CA4.jpeg

Editat de omgs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • omgs changed the title to 20.000km prin america cu vfr800

Salut. Sună a tură mișto. Felicitări.

Aș avea eu câteva întrebări:

1. Motocicleta a fost închiriată sau cumpărată? Poți să cumperi o motocicletă acolo și să o ”înmatriculezi” fără a fi rezident?
2. Bănuiesc că în 20k km ai prins câteva revizii pe drum. Cum ai procedat?
3. Ceva incidente care să rămână amintiri de spus la nepoți?
4. Văd relativ puține bagaje prin poze. Ai dormit doar la cazări și folosit ceva laundromats sau ai călătorit în mai multe etape?
5. Dacă cineva de-aici ar vrea să meargă pe-acolo, ce informații ar fi important de știut înainte?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, bursyllac a spus:

Salut. Sună a tură mișto. Felicitări.

Aș avea eu câteva întrebări:

1. Motocicleta a fost închiriată sau cumpărată? Poți să cumperi o motocicletă acolo și să o ”înmatriculezi” fără a fi rezident?
2. Bănuiesc că în 20k km ai prins câteva revizii pe drum. Cum ai procedat?
3. Ceva incidente care să rămână amintiri de spus la nepoți?
4. Văd relativ puține bagaje prin poze. Ai dormit doar la cazări și folosit ceva laundromats sau ai călătorit în mai multe etape?
5. Dacă cineva de-aici ar vrea să meargă pe-acolo, ce informații ar fi important de știut înainte?

Mersi.

 

Si eu ma gandesc la o tura din coasta-n coasta si cam aceleasi intrebari am. 

 

4. mai in toate tarile acum ai posibilitatea de laundromat si nu se mai merita sa cari zeci de kg de bagaj dupa tine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

cu riscul de a suna carcotas - 20k km in sua echivaleaza cam 5000km in rromanistan :grinbandit:

te invidiez.

am facut  un cerc 

IMG_3497.jpeg

IMG_3498.jpeg

Acum 6 ore, bursyllac a spus:

Salut. Sună a tură mișto. Felicitări.

Aș avea eu câteva întrebări:

1. Motocicleta a fost închiriată sau cumpărată? Poți să cumperi o motocicletă acolo și să o ”înmatriculezi” fără a fi rezident?
2. Bănuiesc că în 20k km ai prins câteva revizii pe drum. Cum ai procedat?
3. Ceva incidente care să rămână amintiri de spus la nepoți?
4. Văd relativ puține bagaje prin poze. Ai dormit doar la cazări și folosit ceva laundromats sau ai călătorit în mai multe etape?
5. Dacă cineva de-aici ar vrea să meargă pe-acolo, ce informații ar fi important de știut înainte?

Mersi.

motorul a fost cumparat 3900$ revizia gume noi baterie etc cam 500$ preturi foarte mari la revizi  primul cui lam luat dupa 7 zile  alt guma spate 200$dupa 4,000 mile alt lant   ulei de 3 ori . poti sa cumperi si sa mergi cu ea fara sa o treci pe numele tau daca ai pe cineva cu adresa aici va treceti amandoi in acte shared owners ship  asigurarea20$ pe luna  nu ai treaba sunt putine legi putina politie  nu ma oprit nimeni  am mers cam cu 85-90 mile constant 

america e foarte salbatica  in anumite zone esti sigur  sunt si 150km fara  benzinari  oameni  sunt mult mai nebuni la volan si nu te vede nimeni  

cazari exista un grup pe facebook bunk a biker unde oameni te lasa sa dormi la ei in casa curte rulota  eu am dormit cu piton catei si animale impaiate constant  america e foarte diversa  am stat si cu airbnb  am inchiriat si de pe facebook market o luna in tampa 800$  sfat pt cine vrea sa faca asta mult succes si bani cash 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, 10maRIus20 a spus:

Super! Vad ca te-ai intalnit si cu Ovi 💪

da il stiu de mult timp am cumparat un r1 2003 de la el  prin 2012  el ma ajutat cu actele si adresa 🍻🍻🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

La 11.08.2023 la 16:58, omgs a spus:

 

 poti sa cumperi si sa mergi cu ea fara sa o treci pe numele tau daca ai pe cineva cu adresa aici va treceti amandoi in acte shared owners ship  

 

Salut 

Care  sunt pasii sa inscrii autovehiculul pe numele tau?

Dacă ai platit taxe de autostrada, sunt fregvente ? - si cam ce medie de preț au 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, sprike a spus:

Salut

 

Salut 

Care  sunt pasii sa inscrii autovehiculul pe numele tau?

Dacă ai platit taxe de autostrada, sunt fregvente ? - si cam ce medie de preț au 

pai e simplu o cumperi si iti da titlu /cartea pe care iti treci numele si poti pleca pe ea asigurarea se face online cu seria de sasiu 20$ pe luna  din ce am auzit multi circula asa eu am trecut titlu pe numele meu  si am platit 400$   dar pt a face asta ai nevoie de adresa   daca nu stai mult timp te complici degeaba eu nu asi mai face asta  daca asi veni din nou , foarte putina politie  nu ai treaba daca iti vezi de  treaba ta  foarte multi fara acte fara asigurari fara numere  deci daca tu esti 100% este mai mult pt asigurare  . tollurile /plata la autostrazi in general se face online  si sunt pt o anumita banda din autostrada  sau iti vine acasa eu sunt de 3 luni aici  am trecut pe multe autostrazi nu a venit nimic acasa  preturile variaza intre 1$ si 5$ si anumite poduri au toll dar cred ca asta e ultima ta grija 🫣 america e foarte periculoasa  sunt putin motociclisti si distante foarte lungi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, omgs a spus:

pai e simplu o cumperi si iti da titlu /cartea pe care iti treci numele si poti pleca pe ea asigurarea se face online cu seria de sasiu 20$ pe luna  din ce am auzit multi circula asa eu am trecut titlu pe numele meu  si am platit 400$   dar pt a face asta ai nevoie de adresa   daca nu stai mult timp te complici degeaba eu nu asi mai face asta  daca asi veni din nou , foarte putina politie  nu ai treaba daca iti vezi de  treaba ta  foarte multi fara acte fara asigurari fara numere  deci daca tu esti 100% este mai mult pt asigurare  . tollurile /plata la autostrazi in general se face online  si sunt pt o anumita banda din autostrada  sau iti vine acasa eu sunt de 3 luni aici  am trecut pe multe autostrazi nu a venit nimic acasa  preturile variaza intre 1$ si 5$ si anumite poduri au toll dar cred ca asta e ultima ta grija 🫣 america e foarte periculoasa  sunt putin motociclisti si distante foarte lungi 

Sa inteleg ca tu ai avut o adresa a unui cetățean de acolo ?  pt a obtine titlul/cartea autovehiculului

Ca sa poti obtine carte de identitate a vehiculului trebuie sa te inregistrata undeva /și pt obtinerea numerelor  de inmatriculare - din ce stiu din legislatia noastră - poate acolo e mai simplu 

 

Spui tu ca e puțina poliție (depinde in ce zone mergi)- dar daca esti prins fara acte, sunt șane sa fii arestat (motocicleta confiscata), iar cautiunea nu stiu cat costa, (functie de fiecare stat)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pe mine ma ajutat ovidiu dar asta inseamna sa faci share ownership  propietate comuna 😁 eu zic ca e aceiasi procedura cum e la noi cu talonu  iei motoru scri noul propietar  si are  un anumit nr de zile sa inmatriculeze tu  daca vrei sa te plimbi nu are rost sa  faci actele pierzi bani 25 % din valoarea motorului  taxa la primarie  cand iti elibereaza numerele taxele difera  in functie de stat eu am  facut in tennessee  ( america e  o salbaticie pe care nu o   poti explica ) politia e super de treaba  ( este mult mai putina politie decat in europa in general si nu au treaba cu motociclisti care sunt foarte putini   multe state nu au itp deci o sa vezi multe  epave sau masini modificate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...