Sari la conținut

Motocicleta limitata A2


TiuMyO
 Share

Postări Recomandate

Salutare este prima data cand postez aici. 
In urma cu o luna am achizitionat o motocicleta care este de A dar fostul proprietar spune(se si simte ca dupa 6k turati nu mai trage(red incepe la 13k)) ca este limitata A2.
Problema nu este ca motocicleta technic nu este limitata A2 pentru ca este si se simte dar in talon imi arata numarul de kw din fabrica(sunt sub 70kw dar nu departe) dar pe cadrul motocicletei am un abtibild care imi scrie 35kw si seria de sasiu.Faza si mai interesanta am o foaie de la rar care atesta ca moto este limitata(primita de la fostul proprietar) si mai am si chitantele de la service-ul de a montat limitarea.
Eu am permis de A2 abia dobandit de 32 de zile si motocicleta o am de a doua zi de cand am fost declarat admis la examenul moto si am mers cu ea peste 2500 km in zilele astea, intrebarea este daca aveam voie sa merg cu motocicleta :)) pentru ca nu apare in talon. Pana acum nu mi am pus aceasta problema ca fostul prorpietar mi-a spus ca abtibild aceela este dovada ca este limitata dar cineva m-a speriat ieri cand mi-a zis ca trebuie sa fie trecuta limitarea si in talon.

Deci care este adevarul trebuie sa scrie si in talon 35kw sau acel abtibild este de ajuns(+foile pe care le am acasa) nu am gasit aceasta informatie nicaieri, va rog sa imi raspundeti doar daca stiti sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu orice limitare trebuie trecuta si in talon si in carte.

Daca zici ca ai hartia de la RAR in care ei confirma ca e limitata, du-te la ei si cere-le sa-ti treaca l8mitarea in carte. Dupa care, cu cartea modificata, du-te la DRPCIV si cere-le sa-ti modifice talonul.

PS Pune si tu o poza cu abtibildul de pe cadru si cu foaia de confirmare de la RAR, sa vedem si noi cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

44 minutes ago, Speedy.K said:

Din cate stiu orice limitare trebuie trecuta si in talon si in carte.

Daca zici ca ai hartia de la RAR in care ei confirma ca e limitata, du-te la ei si cere-le sa-ti treaca l8mitarea in carte. Dupa care, cu cartea modificata, du-te la DRPCIV si cere-le sa-ti modifice talonul.

PS Pune si tu o poza cu abtibildul de pe cadru si cu foaia de confirmare de la RAR, sa vedem si noi cum arata.

Maine cand o sa mai ies cu ea o sa fac poza la abtibild  si la foile de le am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, ENEOS said:

Poate o și înmatriculezi pe numele tău într-un final! Sau e d'aia, "acte valabile, nu ofer fiscal"?

o inmatriculez dupa craciun ca am 90 de zile dar nu asta era problema, problema era dosar penal sau nu  :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai de facut hartoage, fa cum ti-am zis si cu RAR. Macar sa stii ce si cum si, daca e totul in regula, sa ai toate inscrisurile corecte.

 

Desi mie ceva 8mi da cu virgula: daca limitarea a fost pusa intr-un service, ulterior primei vanzari (de nou) a utilajului, cum de apare limitarea pe abtibildul de pe cadru cu seria si celelalte?! Mi-e sa nu fie o mantocareala la mijloc...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, Speedy.K said:

Daca tot ai de facut hartoage, fa cum ti-am zis si cu RAR. Macar sa stii ce si cum si, daca e totul in regula, sa ai toate inscrisurile corecte.

 

Desi mie ceva 8mi da cu virgula: daca limitarea a fost pusa intr-un service, ulterior primei vanzari (de nou) a utilajului, cum de apare limitarea pe abtibildul de pe cadru cu seria si celelalte?! Mi-e sa nu fie o mantocareala la mijloc...

Asa inainte sa raspund vreau sa fac o scurta istorie motocicleta a avut-o un pusti de la 18 pana la 20 si dupa a avut-o un tip de 40 de ani de la care am cumparat-o eu(pe cel de 40 il durea in pix daca e sau nu limitata) problema si nelamurirea mea e cum a mers pustiul ala 10.000 de km fara sa il intrebe cineva ceva de talon si daca e limitata.

In fine ideea este ca am foaie de la service-ul unde a fost montat limitatorul(united motors)+foaie cu factura+foaie cu factura limitatorului+instructiunile si foile de omologare ale limitatorului+foaie de recomandare or smth de la united motors .

Limitatorul este montat, m-am uitat dupa el si il vad o sa atasez si o fotografie.

Eu stau sa ma gandesc ca taica-su baiatului nu stia ca trebuie sa si omologheze limitarea dupa ce a fost montata si a mers asa cu el crezand ca e legal(ce e drept nu prea gasesti aceasta informatie nici in codul rutier,specifica codul rutier doar de limitator de viteza nu de putere, sau sunt eu prea chior +am intrebat 4 politisti de la RUTIERA si 3 au zis ca sticker-ul e de ajuns si unu ca trebuir si in carte+talon la mentiuni)

Acum ca sa fiu sigur m-am programat la RAR la pitesti pe 29 (o sa o pun pe o remorca si o tractez din bucuresti) si vad si acolo cum sta treaba pana la urma si mai intreb si pe 27 la drpciv, daca e o greseala in talon sau ceva cand ma duc sa o si inmatriculez, ca ma indoiesc ca un tata ar risca sa faca fiul lui dosar penal.Screenshot_20231225_143428_Gallery.thumb.jpg.f1cfb93a01d1cdf425f89811f85cf2d4.jpg

Screenshot_20231225_143723_Gallery.jpg

Editat de TiuMyO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca ai fi uimit constatand cat de proasta este in media ei specia din care facem parte.

 

Pe de alta parte, ziceai ca ai si o hartie RAR in legatura cu omologarea.

 

 

E foarte bine ca ti-ai facut programare, e foarte bine ca vrei sa fii cat se poate de legal cu documentele. Bravo!

Tine-ne, te rog, la curent cu desfasurarea evenimentelor, probabil ca va ajuta mult pe altii ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da aparent hartia de la RAR era altceva,cel putin asta cred pentru ca trimiterea de la united motors pentru RAR e de pe data de 11/07/2020 si chitanta de la RAR pentru completare in CIV e de pe 06/07/2020 deci sigur nu era de la omologarea limitatorului, acum vad pe 27 ce imi zic cei de la drpciv, si sper ca omologarea se face pe loc si nu o sa trebuiasca sa astept inca cateva saptamani(am asteptat 22 de ani pana sa imi iau a2 ce mai e inca cateva saptamani dar totusi e plictiseala in casa :))) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiam ca e ceva in neregula cu hartia de la RAR, pentru ca, daca ei ar fi luat act  de limitare, ar fi trecut-o in carte. DRPCIV o sa-ti spuna sa te duci la RAR sa iti operez modificarea in carte si apoi sa te intorcimla ei sa ti-o operez si in talon.

Si apropos de tatal responsabil: probabil ca United i-a adus la cunostinta tatalui ca de la ei trebuie sa se duca la RAR sa faca ce ti-am zis noi aici ca trebuie facut pentru ca odrasla sa mearga legal. Doar ca tatal ori n-a inteles nimic, ori l-a durut in plua. Exact ce-ti spuneam despre media de inteligenta a speciei.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

... sa se duca la RAR sa faca ce ti-am zis noi aici ca trebuie facut pentru ca odrasla sa mearga legal. Doar ca tatal ori n-a inteles nimic, ori l-a durut in plua. Exact ce-ti spuneam despre media de inteligenta a speciei.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPPDATE: Am fost la cei de la RAR la grivita,le-am aratat codul de pe limitator(poza de am atasat-o mai sus dar fara blur ca blur era pe seria dispozitivului) si mi-au zis ca am toate documentele si totul este in regula si ca ma pot duce pe 29 in ploiesti, o sa o duc sa schimb placutele maine si dupa la un tip care face itp sa vada daca totul este perfect pentru rar (pe 28 care acum vad ca este azi) si va fac uppdate si pe 29 cum a decurs totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes, ai sanse ca totul sa mearga bine.

(Bine, daca te duceai la RAR in Voluntari sigur nu puteam sa spun asta! 😜🤪🫣 )


PS Incearca sa scrii si tu mai despartit in propozitii cand scrii pe forum, ca sa se citeasca si sa se inteleaga mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPPDATE FINAL, DIN FERICIRE:
Deci am fost la cei de la Ploiesti la RAR, am asteptat ceva pana sa ma ia cineva, dar eram atat de determinat sa stau si pana in urmatoarea zi doar ca sa termin cu totul
Mi-au verificat actele(CIV , Scrisoare de trimitere de la United Motors(nu conta ca a fost semnata in 2020), Cartea limitatorulu, chitanta limitatorului, toate actele au fost in regula
Dupa s-au uitat dupa limitator(sa se potriveasca codul de pe limitator cu codul din cartea limitatorului) si dupa au facut ITP-ul , totul a durat cam de pe la 8:00 pana la 12:00.
Acum mi-au luat CIV-ul sa faca modificari in el(cica se face un nou CIV) si mi-au lasat talonul sa pot sa circul daca vreau cu motocicleta(presupun in conditiile daca am A)
Daca are cineva intrebari sau nu am fost destul de clar, o sa raspund la el(spun pentru cei care o sa dea de acest thread si o sa aiba intrebari despre acte si despre ce trebuie facut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Speedy.K said:

Deci au fost de acord ca mobra a fost limitata dar nu s-a operat modoficarea in carte, nu?

Daca e asa poti sa circuli cu ea deja, ea ca autovehicul corespunde categoriei A2.

Da au zis ca da e limitata si ca o sa modifice(Adica schimbe) CIV-ul,asa zic si eu ca se poate circula sper ca macar este emis CIV-ul nou in caz ca ma opreste politia sa nu trebuiasca sa imi bat prea tare capul cu ei.
Am mers azi de un rezervor intreg prin oras, de bucuros ce sunt XD 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...