Sari la conținut

Recomandari Istanbul


robert23mg
 Share

Postări Recomandate

Planul teoretic ar fi mai la vara asa sa ajung 2-3-4 zile prin Istanbul (ca tot e aproape si nu am ajuns inca), apoi sa schimb macazul spre Grecia.
As aprecia daca sariti cu niste recomandari, bune sau mai putin bune, le accept pe toate, iar pentru cele de cazare (moto friendly) sper sa primiti puncte duble de karma.
La cazare, stiu ca unii o sa ziceti ca depinde de fiecare, voi dati linkul fara rusine, ca am dormit in intreg arealul de conditii si ma adaptez la oricare.

Sigur as vrea sa bifez podul, moscheea albastra, bazarul.
Nelamurirea mea majora este cat de necesar e un grajd pentru cal.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce pretenții/bani de cazare ai. 

 

Îți pot recomanda hoteluri frumoase in zona europeana/centrul lor vechi (langa punctele majore de interes - Moscheea albastra, Hagia Sofia etc) sau in zona Asiatica unde sunt mult mai ieftine și mai au și garaj subteran, doar că sunt departe și trebuie ori sa iei metroul ori sa te duci cu mobra până la punctele de interes. 

Eu de cate ori am fost in Istanbul am parcat fix in fata hotelului sau in garaj. In teorie e sigur dar cel mai bine nu te riști (acum depinde și ce agregat ai: daca ai un Ducati se schimba lucrurile)

 

1. Zona veche un hotel deosebit de cochet și de frumos -> https://www.booking.com/Share-qYOKxnP

 

2. Zona Asiatica -> https://www.booking.com/Share-eP3Z9S - impecabil din toate punctele de vedere + garaj subteran. 

 

3. 

 

3. Antusa Palace -> miez ca locație dar scump. 

 

Papa - > recomand aici https://maps.app.goo.gl/rfJfPxXtFwT8UhLW9 - Zeugma. Patronul este Orhan, motociclist și el și fan și posesor de KTM. Absolut senzaționale steakurile la el, dar este destul de scump. 

 

Și cazare lângă Nr 1 (white palace), daca vrei ceva mai buget este un hotel biker friendly. Poze mai jos:

 

20230827_231305.thumb.jpg.6cefc5752ace69ff7d55e707bad5dd15.jpg20230827_231309.thumb.jpg.6dc9021952da274026ea57d805ab841d.jpg20230827_231316.thumb.jpg.8747636a5aea716afd920ee53d3373ff.jpg20230827_231331.thumb.jpg.3afe6d08970a236bebb0f35d27e9f35f.jpg

 

 

Editat de LionEl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.02.2024 la 21:30, LionEl a spus:

 

 

Și cazare lângă Nr 1 (white palace), daca vrei ceva mai buget este un hotel biker friendly. Poze mai jos:

 

20230827_231305.thumb.jpg.6cefc5752ace69ff7d55e707bad5dd15.jpg20230827_231309.thumb.jpg.6dc9021952da274026ea57d805ab841d.jpg20230827_231316.thumb.jpg.8747636a5aea716afd920ee53d3373ff.jpg20230827_231331.thumb.jpg.3afe6d08970a236bebb0f35d27e9f35f.jpg

 

 

Aici am stat si eu de cateva ori , il recomand . Proprietarul este motociclist ( Honda Goldwing ) , mobra parcata in fata hotelului unde este zona supravegheata video , fara probleme. Aproape de obiectivele importante din Sultanahmet . Am mai stat si la Han Hotel ( https://www.hanhotels.com ), numai ca de aici pana in zona turistica am mers cu autobuzul cam o ora . Nu este un super hotel dar nici jegos nu este , pretul fiind mai mult decat acceptabil . Mobra parcata fix lang usa de la intrare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma gandeam sa fug si eu de 1mai si paste pana in istanbul, nu am mai fost de 15 ani, imi e frica ca sar in aer sau baga un atentat..in fine

 

sunt curios, cat de naspa e cu condusul? sunt obisnuit cu condusul in bucuresti pe motor si daca tot ma duc acolo cu motorul, as vrea sa ies cu el la obiective/cafea etc. Mi-am dat seama ca nu am sticker pe topcase cu istanbul si fiind perioada mica 1mai nu prea am alte destinatii, poate macedonia

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, DiarM a spus:

ma gandeam sa fug si eu de 1mai si paste pana in istanbul, nu am mai fost de 15 ani, imi e frica ca sar in aer sau baga un atentat..in fine

 

sunt curios, cat de naspa e cu condusul? sunt obisnuit cu condusul in bucuresti pe motor si daca tot ma duc acolo cu motorul, as vrea sa ies cu el la obiective/cafea etc. Mi-am dat seama ca nu am sticker pe topcase cu istanbul si fiind perioada mica 1mai nu prea am alte destinatii, poate macedonia

 

Sunt cel putin la fel de retarzi ca la noi in privinta condusului asa ca atentie mare. Si atentie si la motociclitsii lor: Anul trecut pe centura Istanbulului la vreo doi le-au sarit bagajele prinse de motocicleta fix in fata mea. Noroc ca am pastrat distanta mare fata de ei ca altfel nu stiu daca se termina foarte bine. 

 

Iar soferii nu se uita daca vine ceva din spate, ei se baga - dar suntem obsinuiti de pe la noi cu d-astea. 

 

Iar mers la explorat Istanbul pe 2 roti? Poate daca ai scuter altfel e destul de nasol cu traficul la ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, LionEl a spus:

Sunt cel putin la fel de retarzi ca la noi in privinta condusului

Greșit!

Acum 11 ore, LionEl a spus:

soferii nu se uita daca vine ceva din spate, ei se baga

Asta e practica la ei, dar întotdeauna te lasă să te bagi sau să schimbi banda. Mi s-a întâmplat (cu mașina) să semnalizeze și să aștept și am fost claxonat că de ce nu mă bag. N-am regăsit încrâncenarea românească și dorința de a demonstra fiecare că  o are mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, ianachim a spus:

Parerea mea…daca vrei istambul 3-4 zile ia un avion 

Depinde de zile, daca vorbim de perioada 1mai paste, te rupe avionul. 1150lei de persoana dus intors. Iar 9 ore de condus pana acolo e lejereanu, avand in vedere ca tot atat faci intr o zi de sambata bucuresti siriu brasov cheia retur. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, DiarM a spus:

Depinde de zile, daca vorbim de perioada 1mai paste, te rupe avionul. 1150lei de persoana dus intors. Iar 9 ore de condus pana acolo e lejereanu, avand in vedere ca tot atat faci intr o zi de sambata bucuresti siriu brasov cheia retur. 

1400 km 

5.5 %  1.7€/l tot nu scapi fara 150 euro drumul si sa fim realisti 2 vami 

daca pleci mai departe in turcia …da se merita ….dar daca vrei doar sa stai in sa 2 zile lumina …pe un drum 80% anost 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ianachim a spus:

1400 km 

5.5 %  1.7€/l tot nu scapi fara 150 euro drumul si sa fim realisti 2 vami 

daca pleci mai departe in turcia …da se merita ….dar daca vrei doar sa stai in sa 2 zile lumina …pe un drum 80% anost 

Mai sunt si alte rute in afara Ruse - Razgrad - SLiven - Edirne - Istanbul 😛

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DiarM a spus:

@ianachimda, dar eu sunt cu pasagera asa ca avionul ar fi aproape 500 euro pt amandoi. Daca castigam suficient nu discutam de bani. Nu mai merge sa te bagi in fata cu motorul la vami? 

Corect asa

la turci nu m am bagat, iar cu moto pe firma e mai complicat cu actele…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, DiarM a spus:

@ianachimda, dar eu sunt cu pasagera asa ca avionul ar fi aproape 500 euro pt amandoi. Daca castigam suficient nu discutam de bani. Nu mai merge sa te bagi in fata cu motorul la vami? 

Am fost in toamna. Poti sa te bagi in fata fara nicio problema. 2 zile nu merita pentru ca le pierzi pe drum. Incercati macar 4-5. Eu am facut Bucuresti-Edirne-Çanakkale-Istanbul-Bucuresti. Pentru Istanbul ai nevoie de minim 2 zile ca sa zici ca ai vazut macar o particica(indicat de la 4 in sus). Partea Europeana unde sunt multe obiective turistice e si cea mai islamizata si e tourist trap. De vazut neaaparat palatul Topkapi pe langa moschei. De Grand Bazar poti sa te feresti. E haos si e ultra scump. Din Eminomu aveti fairy catre partea asiatica, spre Kadikoi. Acolo aveti night life, baruri(mai ales daca esti pe jazz, blues, rock sau metal) si restaurante. Fairy e foarte ieftin si e cel mai indicat. Traficul in Istanbul e extrem de aglomerat si se circula fara reguli. Te poti baga pe banda de urgente fara nicio problema. Nu scoateti cash! Se devalorizeaza Lira pe zice trece. Platiti cu cardul! Pastrati niste euro pentru tips. Se bucura si te tin pe palme. Cat despre cazari, ai de unde alege. Cautati cat mai spre centru. Istanbul este foarte mare si orice distanta aparent banala pe harta se transforma in ore de de mers cu tramvaiul sau pe jos, mai ales daca stati spre periferie. Gasiti cazari si in Kadikoi. Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Adresez o intrebare cumva on-topic, ca urmeaza sa ajung in Istanbul in cele din urma. A folosit cineva ferry pe ruta Lavrio (GR) - Cesme (TR)?

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...