Sari la conținut

Suzuki V-Strom 1050 M4


Ruginel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Postat (editat)

Cutia am luat-o la pret de Givi din plastic, dar incomparabil mai bine facuta. 
 

De urata, bine ca e frumoasa in ochii mei :crack:

 

 

In alta ordine de idei, am bananait prin tara cale de 2100 de km saptamana trecuta. 


 

IMG_1276.jpeg
 

IMG_1257.jpeg

 

IMG_1245.jpeg

 

IMG_1135.jpeg

 

308bff6f-bd25-4daf-8ec8-019669c3d899.jpeg

 

97d613d5-0760-4f38-900f-46f4f5d98210.jpeg

 

IMG_1130.jpeg

 

IMG_1105.jpeg

 

IMG_1323.jpeg

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 20 minute, Lucian_M a spus:

Îmi faci în ciudă, dar mă revanșez și eu...

Mișto plimbarea, la mai mare și la mai multe! ✌️


Multumesc hombre! Ma gandeam ca weekendul asta poate dau o tura prin Tulcea / Dobrogea, eventual o noapte de cazare pe litoralul vietii. 

In alta ordine de idei, am zis sa imi pun si eu un ungator de lant sa nu mai stau cu spray-ul dupa mine.
 

Zis si facut! Comandat una bucata ungator de lant, bricolat niste prinderi si montat undeva intr-un loc unde sa nu sara in ochi precum nuca in perete.

 

Nu prea eram fan-ul ungatoarelor de lant intrucat mi se pareau cam “tiganii” metodele de prindere a conductei de ungere, soricei peste soricei, aratau urat in ochii mei.
 

Din fericire am reusit sa identific doua gauri in bascula, gauri care comunica una cu cealalta prin interiorul basculei. Asadar, impactul vizual este minimal iar functionalitatea este exact unde trebuie.

 

 

IMG_1480.jpeg
 

IMG_1478.jpeg

 

IMG_1481.jpeg

 

06112ABB-AC4F-4D38-B600-0D4352D6153C.jpeg

 

IMG_1460.jpeg

 

IMG_1457.jpeg

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Postat (editat)

Weekendul acesta am mai bagat o tura in care am plecat fara adresa iar la sfarsitul celei de a doua zi aveam 800 de km in plus pe odometru. Ne apropiem de 4000 de km impreuna, adunati in cateva iesiri.

 

IMG_1585.thumb.jpeg.f37508d0f3602acbf126384bd543e401.jpeg

 

IMG_1569.thumb.jpeg.4c06d25019e038eeef6bd64807dd3ce8.jpeg

 

IMG_1636.thumb.jpeg.5993c9a5d0ff07f377efceea83cdcf6b.jpeg

Ce trebuie sa fac: va trebui sa bricolez un suport aditional pentru topcase, ceva care sa sustina suportul din rasina de fabrica...doar nu oi fi fraieri sa dau banii pe ceva deja facut fara sa ma chinui si eu putin, nu?? :crack:

Cu ocazia asta am testat si ungatorul de lant care se comporta impecabil, fara mizerie pe janta, cadru, cric, asa cum se depunea de la sprayul de lant.

 

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

Îți dau model de la suportul meu de placă? 😉


Daca nu te deranjeaza sa imi dai pentru inspiratie, accept cu mare drag. Eu am un plan mental despre cum ar trebui sa arate, insa nu sunt 100% convins de cum sa il prind de sub-cadrul motocicletei. Vine prins intre subcadru si suportii de plastic pentru suportii de side-caseuri de fabrica? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Țeavă rectangulara de 15, platbant de 3-4 mm și niște piulițe lungi M8, atât îți trebuie. Dacă am putut face eu suporții, tu îi fumezi rapid. Ajung acasă și trimit pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Țeavă rectangulara de 15, platbant de 3-4 mm și niște piulițe lungi M8, atât îți trebuie. Dacă am putut face eu suporții, tu îi fumezi rapid. Ajung acasă și trimit pozele.


Am teava de inox, platband o sa decupez, piulite lungi am...deci trebuie doar sa trag niste suduri si sa aranjez lucrurile...in teorie, ca in practica ma stiu cum fac si lucrez pana cand ies aproape perfecte, in timp ce inventez ceva zeci de injuraturi. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Hai ca nu am mai postat de ceva vreme. S-au implinit 5000 km pana acum, nimic spectaculos, timp de invartit roata nu prea am mai avut. Reglez in curand, se preconizeaza niste ture lungi. 
 

In alta ordine de idei mi-am luat o navigatie de la Carpuride, varianta de 5”. Aseara mi-am facut de cap si am montat cablajul. Am identificat pe motocicleta mufa de la mansoane incalzite, am comandat mufa corecta de pe Aliexpress si am mufat cablurile GPS-ului astfel incat sa fie plug and play, fara improvizatii. 
 

Desi instalatia motocicletei are pe acel circuit o siguranta, am lasat si siguranta de pe firul navigatiei. Ma gandeam initial sa o scot si sa tai firul la lungime ca sa fie cat mai curat aranjat dar apoi m-am gandit ca oricum nu se vede, iar pe viitor poate ii schimb locatia de alimentare, asa ca l-am aranjat dupa cum se vede in poza.

 

Astept sa imi ajunga si adaptorul navigatiei pentru Quadlock astfel incat navigatia sa stea cat mai aproape de bara de accesorii. In total, a durat cam 1:45h, intrucat era prima oara cand desfaceam carenele si am lucrat cu grija sa nu rup prinderile.

IMG_4116.jpeg
 

IMG_4110.jpeg

 

 

 

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Ruginel a spus:

In alta ordine de idei mi-am luat o navigatie de la Carpuride, varianta de 5”.

Salut! 

Ma gândeam sa fac si eu o astfel de achiziție si voiam sa aflu ceva păreri de la utilizatori. 

Înțeleg ca nu ai testat jucăria. 

Dar, ar fi de interes (cel puțin pentru mine), sa știu cum se comportă. 

Multumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, LionEl a spus:

De ce e stramb? 


Era pus doar sprijinit deasupra bordului. Astept sa vina prinderea ca sa il

montez.

Acum 14 minute, 819NZT a spus:

Salut! 

Ma gândeam sa fac si eu o astfel de achiziție si voiam sa aflu ceva păreri de la utilizatori. 

Înțeleg ca nu ai testat jucăria. 

Dar, ar fi de interes (cel puțin pentru mine), sa știu cum se comportă. 

Multumesc! 


Salutare! Revin cu impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Hopaaaaa, vreau și eu!

La mine parcă e diferită mufa de la manșoane, n-ai o poză mai bună? Că am o bănuială că nu-i mult diferită de a mea.


Salutare, Lucica! Stii ca vorbeam acum cateva saptamani de ideea mea de a ma mufa la instalatie prin mufa de la mansoanele incalzite. Functioneaza cu brio. Mufa OEM de pe 1050 este o Sumitomo MT090, in poza cea de sus. Eu am montat pe instalatia GPS-ului mufa de jos. Vine cu tot cu protectiile de apa si cu pini. 

 

 

IMG_4130.jpeg

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Ruginel a spus:


Era pus doar sprijinit deasupra bordului. Astept sa vina prinderea ca sa il

montez.


Salutare! Revin cu impresii.

Ahhh se explică atunci, că nu lucrezi tu atât de neatent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Ruginel a spus:


Salutare, Lucica! Stii ca vorbeam acum cateva saptamani de ideea mea de a ma mufa la instalatie prin mufa de la mansoanele incalzite. Functioneaza cu brio. Mufa OEM de pe 1050 este o Sumitomo MT090, in poza cea de sus. Eu am montat pe instalatia GPS-ului mufa de jos. Vine cu tot cu protectiile de apa si cu pini.

Salutăm! Am băgat mâna sub bord și cred, după simț, că e ce are și a ta, deci verific zilele următoare și îmi cumpăr una bucată mufă magică, să nu mai pun releu pentru proiectoare. Stau în dubii dacă să pun și eu un display de genul, pe de o parte nu mai zgâlțâi telefonul, nu-l mai țin în ploaie, nu-l mai frec când pe bord, când în buzunar etc. Pe de altă parte, poate face cu ochiul la vreun (cuvant urat), apoi mă îndrăcesc când mă întorc la moto. Iarna asta clocesc ceva, deocamdată caut timp să montez kitul de lanț și proiectoarele.

La tine se vede fain tare, că ai și display moto color. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăia strâmbi îi mănâncă pe cei drepți! 😜

Acum 44 minute, LionEl a spus:

Ahhh se explică atunci, că nu lucrezi tu atât de neatent

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Lucian_M a spus:

Salutăm! Am băgat mâna sub bord și cred, după simț, că e ce are și a ta, deci verific zilele următoare și îmi cumpăr una bucată mufă magică, să nu mai pun releu pentru proiectoare. Stau în dubii dacă să pun și eu un display de genul, pe de o parte nu mai zgâlțâi telefonul, nu-l mai țin în ploaie, nu-l mai frec când pe bord, când în buzunar etc. Pe de altă parte, poate face cu ochiul la vreun (cuvant urat), apoi mă îndrăcesc când mă întorc la moto. Iarna asta clocesc ceva, deocamdată caut timp să montez kitul de lanț și proiectoarele.

La tine se vede fain tare, că ai și display moto color. ✌️


Pai la asta cu ciordeles m-am gandit si eu, de asta mi-am dat comanda de o piesa adaptoare care inlocuieste prinderea standard cu bila cu una pentru Quad Lock de la Evotech Performance. Practic il dai jos doar cand stii ca motorul nu este supravegheat si poti sa pui navigatia sub sa intr-un saculet, iar toata treaba in secunde. Ma gandeam sa imi fac si o prindere definitiva, dar am zis ca tot ar putea sa tenteze pe cineva si sa traga de display, asa ca am revenit la ideea de detasabil.

 

La mine mufa cu pricina este in dreapta cadrului, intre partea frontala a rezervorului si cadru. 

Acum 56 minute, LionEl a spus:

Ahhh se explică atunci, că nu lucrezi tu atât de neatent


Decat asa stramb mai bine deloc :crack::crack::crack:

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

 Salutare,știu că folosești ungător de lanț dar ai câteva zale blocate,cam câți km are chitul de lanț?Iarna asta clocesc ceva, deocamdată caut timp să montez kitul de lanț și proiectoarele.

La tine se vede fain tare, că ai și display moto color. ✌️

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto are țara de origine Germania, lanțul montat acum ceva ani (sigur e al doilea kit). Mulți km nu a avut și nici nu a fost purtată în ultimii ani, conform facturilor. Românul de la care am luat-o o are de anul trecut, a făcut doar 1500 km cu ea. Lanțul arăta foarte bine, dar datorită timpului și a sprayului de lanț (sau cine știe cu ce a fost curățat), x-ringurile au devenit casante. La mine a ținut anul ăsta cam 12.000 km, a sosit și kitul nou, vreau să-l schimb. Cât despre ungător de lanț, îți pot face și ție ceva bun, testat, nu are rost să mergi cu improvizații și să te trezești cu roata plină de ulei.

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...