Sari la conținut

Cumparare motocicleta sh


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Just now, Kristian K said:

Am un Van Van la vanzare,la fel voi proceda si eu ca vanzator.Ii voi trimite in ziua urmatoare cumparatorului,cele 3 exemplare stampilate. :)

Dar de ce nu scoti un Certificat fiscal ca sa elimini chestia cu trimisul contractelor stampilate? El nu are nevoie de ele stampilate daca ii dai Fiscalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 30.04.2024 la 22:11, danielll243 a spus:

Salut forum, cum se procedeaza la cumpararea unei motociclete sh inmatriculata in Romania, am 16 ani si urmeaza sa imi cumpar prima motocicleta. Ce proceduri sunt necesare si ce pasi trebuie sa urmez? La acte ma refer. Si dupa sa o inmatriculez pe numele meu ce trebuie sa fac si cam cati bani ma duce. Multumesc


Dar eu revin cu intrebarea: cum a rezolvat copilul cumpararea? Singur, cu parintii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa mai fac un drum in plus?Il fac exact la momentul v/c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Speedy.K said:

Asa era pe vremuri cu Certificatul de autenticitate emis de RAR si necesar la inmatricularea pe numele cumparatorului: toti vanzatorii vroiau banii pe mobra ca sa fie siguri ca nu dau 100 de lei (acum vreo 15 ani) pe autentificare dupa care cumparatorul se razgandeste. Iar Cumparatorul nu vroia sa dea banii pe mobra pentru ca apoi sa se trezeasca ca nu trece autentificarea din diverse cauze.

Pai si acum daca te duci la RAR cu o moto adusa de-afara, neinmatriculata, cam tremura funduletul sa nu existe probleme cu seria ei (furata sau alte probleme), mai ales daca o iei de la un samsar si "faci actele direct cu neamtu'".

 

3 minutes ago, Kristian K said:

De ce sa mai fac un drum in plus?Il fac exact la momentul v/c.

E bine daca gasesti cumparator care sa-ti dea banii fara Fiscal. Mai rar:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contractul de Instrainare-Dobandire intre persoane fizice este doar o hartie competata amiabil ca sa zicem asa..

Ca sa devina oficiala tranzactia,trebuie sa treaca pe la taxe si Impozite.

Vanzatorul primeste atunci si doavada de scoatere din evidenta,nu de radiere din circulatie.

Radierea se face automat cand o inscrie celalant.

Din cate stiu in cazul tranzactiei intre o firma si o pers.fizica,firma vine efectiv cu un Certificat Fiscal care atesta ca nu are datorii si poate vinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa razi,niciodata NU am scos vreun act inainte de v/c fizica.Niciodata nu am avut probleme si nici cumparatorul.

Si nici eu ca si cumparator. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Kristian K said:

Ai sa razi,niciodata NU am scos vreun act inainte de v/c fizica.Niciodata nu am avut probleme si nici cumparatorul.

Funny, te-am vazut atragand atentia celor care posteaza aici anunturi de vanzare sa mentioneze clar daca ofera fiscal :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, EL Ciupacabra a spus:

Funny, te-am vazut atragand atentia celor care posteaza aici anunturi de vanzare sa mentioneze clar daca ofera fiscal :)

 

Regulamentul sectiunii Bursa o cere,NU eu personal. :)

Got it?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Kristian K a spus:

Ai sa razi,niciodata NU am scos vreun act inainte de v/c fizica.Niciodata nu am avut probleme si nici cumparatorul.

Si nici eu ca si cumparator. :)

Pai nici nu ai cum...pe cine treci la cumparator daca el inca nu a venit....

Eu cand am cumparat un Iveco care era inca pe leasing,am facut un pre-contract in care eu dadeam o suma de bani ca vanzatorul sa inchida leasingul si sa-mi vanda mie masina dupa aia.

El a stat linistit ca o cumpar,eu am stat linistit ca nu pierd banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai iesit din discutia de fata. :)

Chiar acum, ALEX-CRUISER a spus:

Pai nici nu ai cum...pe cine treci la cumparator daca el inca nu a venit....

Eu cand am cumparat un Iveco care era inca pe leasing,am facut un pre-contract in care eu dadeam o suma de bani ca vanzatorul sa inchida leasingul si sa-mi vanda mie masina dupa aia.

El a stat linistit ca o cumpar,eu am stat linistit ca nu pierd banii.

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, EL Ciupacabra a spus:

.....anunturi de vanzare sa mentioneze clar daca ofera fiscal :)

 

A se intelege ca vanzatorul stie ca nu are datorii sau alte probleme si poate face tranzactia corect.

Nu te poti duce la Taxe si impozite sa ceri instrainarea catre cumparator inexistent...

E cam impropriu denumit Fiscal,mai potrivit ar fi "vanzatorul garanteaza ca poate face instrainarea fara probleme"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Contractul de Instrainare-Dobandire intre persoane fizice este doar o hartie competata amiabil ca sa zicem asa..

Ca sa devina oficiala tranzactia,trebuie sa treaca pe la taxe si Impozite.

Vanzatorul primeste atunci si doavada de scoatere din evidenta,nu de radiere din circulatie.

Radierea se face automat cand o inscrie celalant.

Din cate stiu in cazul tranzactiei intre o firma si o pers.fizica,firma vine efectiv cu un Certificat Fiscal care atesta ca nu are datorii si poate vinde.


Esti in marhe eroare. Contractul de vanzare cumparare intre persoane fizice este perfect valabil asa cum este el completat sau scris de mana. Stampilele alea nu consfintesc transferul de proprietate cu care Serviciul de taxe si impozite nu are absolut nicio treaba. Stampilele sunt cerute de procedurile de pastrare a inmatricularii autovehiculului si de inrolarea lui pe numele tau dpdv fiscal. Tu poti sa cumperio orice autovehicul fara stampilele alea, devii proprietar prin contractul de vanzare cumparare, nu prin stampile. Doar ca fara stampile n-o sa poti sa mergi cu el pe strada, ca nu te primesc aia la DRPCIV fara ele. Dar asta nu inseamna ca nu esti proprietar.

 

Pe bune, de atatia ani printre masini, mobre si contracte nu faci diferenta intre a detine ceva legal si a putea inmatricula sau circula cu acel ceva?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, ALEX-CRUISER said:

Pai nici nu ai cum...pe cine treci la cumparator daca el inca nu a venit....

Eu cand am cumparat un Iveco care era inca pe leasing,am facut un pre-contract in care eu dadeam o suma de bani ca vanzatorul sa inchida leasingul si sa-mi vanda mie masina dupa aia.

El a stat linistit ca o cumpar,eu am stat linistit ca nu pierd banii.

Discutia a plecat de la Certificatul de atestare fiscala in vedere instrainarii care iti arata ca vanzatorul nu are datorii la Primarie si ca poate vinde bunul respectiv.

 

Majoritatea nu dau niciun ban pana nu vad acel Certificat. Si bine fac, ca pana la urma de-asta se cere, ca sa nu te trezesti ca dai banii si apoi te uiti la masina si te rogi de vanzator sa-si plateasca taxele locale. Asta daca nu cumva a facut o manevra intre timp si si-a scos-o de pe rol de vreo 3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E scris Fiscal,din ambele perspective,ca ofera acel certificat fiscal sau ca garanteaza ca poate face instrainarea fara probleme.E doar o tehnicalitate,nimic mai mult.Dar nu are de a face,cu faptul ca orice moderator sau alt membru cere sa se specifice asta intr-un anunt postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ALEX-CRUISER a spus:

A se intelege ca vanzatorul stie ca nu are datorii sau alte probleme si poate face tranzactia corect.

Nu te poti duce la Taxe si impozite sa ceri instrainarea catre cumparator inexistent...

E cam impropriu denumit Fiscal,mai potrivit ar fi "vanzatorul garanteaza ca poate face instrainarea fara probleme"


La Taxe si 8mpozite nu se face schimbarea proprietarului, nu se face vanzarea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Speedy.K said:


 Stampilele alea nu consfintesc transferul de proprietate cu care Serviciul de taxe si impozite nu are absolut nicio treaba.

 

Perfect adevarat! Devine mobra ta si te uiti la ea. E a ta, cu sau fara stampile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sectiunea Bursa,ma refer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La chestia asta se merge ori pe incredere ori ca pe vremuri cu chitanta de mana si martori.

 

Off-topic:

Ma tot uit dupa un Cruiser si majoritatea ofer proba cu banii in mana si permis de A..

Absolut normal pana aici....dar..eu vin cu banii,ii dau respectivului si plec in proba cu motoru..

Daca ala inchide garaju,suna la Politie ca i-am furat motorul din fata portii,ce dovada am eu ca i-am lasat garantie ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intorci dupa o juma de ora nu te baga nimeni la furt, relax.

Oricum, tocmai de-aia nu am de gand sa mai cumpar SH din Romanica, toti vanzatorii au numai pretentii si fite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Daca te intorci dupa o juma de ora nu te baga nimeni la furt, relax.

Oricum, tocmai de-aia nu am de gand sa mai cumpar SH din Romanica, toti vanzatorii au numai pretentii si fite.

Te astept sa vezi contrariul. :)

NU toti is hoti si excroci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Speedy.K a spus:


Esti in marhe eroare. Contractul de vanzare cumparare intre persoane fizice este perfect valabil asa cum este el completat sau scris de mana. Stampilele alea nu consfintesc transferul de proprietate cu care Serviciul de taxe si impozite nu are absolut nicio treaba. Stampilele sunt cerute de procedurile de pastrare a inmatricularii autovehiculului si de inrolarea lui pe numele tau dpdv fiscal. Tu poti sa cumperio orice autovehicul fara stampilele alea, devii proprietar prin contractul de vanzare cumparare, nu prin stampile. Doar ca fara stampile n-o sa poti sa mergi cu el pe strada, ca nu te primesc aia la DRPCIV fara ele. Dar asta nu inseamna ca nu esti proprietar.

 

Pe bune, de atatia ani printre masini, mobre si contracte nu faci diferenta intre a detine ceva legal si a putea inmatricula sau circula cu acel ceva?!

Asa o fi.....

Eu il cumpar,dar fara stampile,tot fostul proprietar plateste impozitele,amenzi...etc

Eu stiu ca orice contract de vanzare cumparare al unui bun trebuie sa treaca pe la o autoritate a statului,notar,taxe si impozite...etc in functie de situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar cel care nu-ti poate oferi acel Cer

 

2 minutes ago, ALEX-CRUISER said:

Absolut normal pana aici....dar..eu vin cu banii,ii dau respectivului si plec in proba cu motoru..

Daca ala inchide garaju,suna la Politie ca i-am furat motorul din fata portii,ce dovada am eu ca i-am lasat garantie ???

Asta-i problema? :) SI daca motorul bate si tremura din toate incheieturile, ala mai e dispus sa-ti dea banii inapoi? Poate sa spuna ca tu l-ai stricat. Am vazut si eu anunturi de genul asta, unele sunt de 5-6 luni pe olx.

 

Eu m-am dus sa iau un Hornet 750 din 2023 in C-ta. Vanzatorul m-a sunat de trei ori pe drum sa ma intrebe nu daca vin sigur ci daca am banii la mine. La al 4-lea telefon m-a intrebat daca-s singur sau mai vin cu cineva. La Cernavoda am facut cale intoarsa. Anuntul a disparut dupa cateva ore. Saptamana trecuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Speedy.K a spus:

Daca te intorci dupa o juma de ora nu te baga nimeni la furt, relax.

Oricum, tocmai de-aia nu am de gand sa mai cumpar SH din Romanica, toti vanzatorii au numai pretentii si fite.

Si preturi la unele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...