Sari la conținut

Ore de practica fara teorie


FlMihai
 Share

Postări Recomandate

Salut! 

Vreau sa stiu daca se pot face ore de practica fara sa mai trec prin toata teoria, ideea este ca sunt sunt inscris in Spania la scoala auto pentru A2, am apucat sa dau sala, am luat-o si toate bune, dar, se apropie data de plecare in Romania (vacanta, o luna jumatate) si nu mai am timp sa fac si ore de practica. As vrea sa fac in Romania cateva ore de poligon ca sa ma invat cu motocicleta, ati mai auzit de vre-un caz asemanator, stiti daca este posibil? In Romania o sa fiu ori la Campulung Muscel ori la Ramnicu Valcea, am masina si permis, m-as putea deplasa daca e cazul sa cunoasteti vre-o scoala din zona care s-ar ocupa de asa ceva.


Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, apriliacluj said:

Doar asa, sa te distrezi, sa te antrenezi, sigur se poate.

Inchiriezi cu ora si asta basta.

Dar nimeni nu-ti va da vreo adeverinta ca ai facut scoala de soferi!


Daca s-ar putea asa, ar fi perfect, nu imi trebuie adeverinta sau ceva, vreau doar sa fac ore pe vara, ca oricum stau acasa si nu fac nimic, macar asa invat si cand ma intorc aici am deja niste cunostinte.
 

26 minutes ago, CipRo said:

Scolile moto nu te vor lasa sa te sui pe motocicleta lor daca nu ai dosar de cursant la ei. Da pe Goagăl, gaseste o scoala si intreaba.


O sa caut sa vad, nu ar fi problema nici dosarul, doar sa nu ma mai treaca odata prin orele de teorie, sa ma bage direct la practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum "nu ar fi problma nici dosarul"?

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

Doar asa, sa te distrezi, sa te antrenezi, sigur se poate.

Inchiriezi cu ora si asta basta.

Dar nimeni nu-ti va da vreo adeverinta ca ai facut scoala de soferi!


Nu-ti inchiriaza nicio scoala mobra daca n-ai permis sau contract cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Speedy.K said:

Cum "nu ar fi problma nici dosarul"?


Nu-ti inchiriaza nicio scoala mobra daca n-ai permis sau contract cu ei.

Ma refer ca nu ar fi o problema sa platesc tot dosarul, vreau doar sa nu ma mai tina cele 20-24H de teorie, asta ar insemna sa stau 2 saptamani sa repet ceea ce tocmai am invatat aici. Am sa itnreb la scoala. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu vorbim de scoala moto in sensul pur

 

Vorbim de un baiat care vrea sa se dea pe o mobra, intr-un poligon, pe un teren privat,  care nu are nimic cu drumurile publice.

 

Nu vad de ce un instructor, sa nu-l invete chestii elementare contra cost, la mica intelegere.

 

E cumva ca si cum ai merge pe circuit cu mobra...

El vrea in poligon, cu o mobra inchiriata...

Sunt convins ca pentru o suma de X lei pe ora se poate rezolva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, FlMihai said:

Ramnicu Valcea,

Off topic: Sunt convins ca-n Ramnicu Valcea gasesti sa imprumuti o moto si te poti da cu ea inclusiv pe holurile cladirii Inspectoratului Judetean de Politie. Trebuie sa ai grija si sa nu te tamponezi cu altii care fac acelasi lucru cu masinile.

 

On topic: roaga un prieten cu permis cat A sa inchirieze o moto, va duceti cu ea intr-un poligon si te dai acolo cat doresti, fara complicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, apriliacluj said:

Aici nu vorbim de scoala moto in sensul pur

 

Vorbim de un baiat care vrea sa se dea pe o mobra, intr-un poligon, pe un teren privat,  care nu are nimic cu drumurile publice.

 

Nu vad de ce un instructor, sa nu-l invete chestii elementare contra cost, la mica intelegere.

 

E cumva ca si cum ai merge pe circuit cu mobra...

El vrea in poligon, cu o mobra inchiriata...

Sunt convins ca pentru o suma de X lei pe ora se poate rezolva


Daca nu se baga nici o scoala o sa intreb pe un grup de vanzari... aproape sigur gasesc pe cineva acolo :)  
 

24 minutes ago, Radu Andrei Gabriel said:

Off topic: Sunt convins ca-n Ramnicu Valcea gasesti sa imprumuti o moto si te poti da cu ea inclusiv pe holurile cladirii Inspectoratului Judetean de Politie. Trebuie sa ai grija si sa nu te tamponezi cu altii care fac acelasi lucru cu masinile.

 

On topic: roaga un prieten cu permis cat A sa inchirieze o moto, va duceti cu ea intr-un poligon si te dai acolo cat doresti, fara complicatii.


Probabil daca bag 50 de lei in buzunarul care trebuie imi imprumuta dansii inclusiv moto :))  

Singurul prieten cu motocicleta este si el plecat si nu ne nimerim in tara, deci nu am cum, dar am sa intreb pe grupuri si poate gasesc ceva. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să zicem că tu ești un proprietar de poligon moto, unde intră doar instructorii și cursanții.

Sau să zicem că tu ești un instructor moto, care prestezi doar pe bază de contract / cu elevi care se regăsesc într-un contract.

 

Un cursant pică cu motorul, își rupe o mână, un picior, vine SMURD, vine poliția, se deschide dosar:

1. al cui e poligonul, cine a asigurat accesul, cine l-a lăsat pe domnul espanol să intre în poligon?

2. a cui este motocicleta, cine a încredințat-o unei persoane fără permis pentru categoria respectivă?

Vă rog, continuați. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, iondaniel a spus:

.... își rupe o mână, un picior, vine SMURD, vine poliția,....

 

nu vine, doar daca-i chemi

 

1 oră în urmă, iondaniel a spus:

 

2. a cui este motocicleta, cine a încredințat-o unei persoane fără permis pentru categoria respectivă?

 

pe teren particular pot sa ma plimb si cu tancul sau tramvaiul fara sa posed acele permise de conducere

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicidecum! Scolile moto au reglementari proprii date de ARR. Cum ar fi, de exemplu, ca un instructor nu poate avea intr-o sedinta mai mult de 6 elevi. Si multe altele.

Apoi mai sunt si regulile interne ale poligonului. De ex. in Ilioara se poate intra contracost cu orice motocicleta, in Electroniii nu ai voie sa intri decat cu mobrele agreeate pe scoala de RAR. Eu nu pot sa dau mobra mea in poligonul asta ca sa vada cum merge. 
Si, nu in ultimul rand se are in vedere si un eventual accident cu pagube. Cine plateste si in ce baza. Daca ai un elev fara contract care pocneste doua mobre, a ta si a altei scoli, cum ii iei banii pe reparatii daca n-are cotract?

E mai complicat decat pare.

PS Sa nu uitam ca anul trecut a murit un elev in poligon la Ulmi la prima sedinta. Atunci vine SMURD si Politia chiar daca nu-i chemi. Si cine raspunde daca nu e inregistrat legal elevul?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...