Sari la conținut

Scuter retro


Postări Recomandate

Acum 52 minute, adrian1000cc a spus:

Cub-ul este semiautomat. Nu cred ca se încadrează în legea lu' peste prăjit cu 125. 

În alta ordine de idei, general vorbind, dacă nu ti-a trebuit motoreta pana la 50-60 ani de ce sa te reinventezi? Vad în poligon la scoala unde face fi-mea a1, destui reinventati fără dram de talent sau viitor.  

Ei,hai,ma asteptam la încurajari.🤣

Poate pentru ca merg zilnic cu bicicleta cam 30km,ca-mi place mult ideea,ca li mostenesc pe tata care la 80 ani merge cu scuterul de 125.

Ajunge?😃

Acum 58 minute, Contabil a spus:

Sotia (cam de aceeasi inaltime) s-a dat putin timp cu un 50, ar trebui mers la o reprezentanta si incercate.

Multumesc de incurajari!

Acum 2 ore, ALEX-Guzzista a spus:

Difera de la marca la marca....

Daca erau cele doua roti pe spate,cam da..asa pe fata seamana a nava spatiala...

Inchiriatul este o idee foarte buna !

Dupa ce te hotarasti care va fi,eu zic ca te poti uita si la scutere SH,dar aproape noi,gasesti chiar si cu garantie,economisesti niste bani,nu te crampona la Vespa,platesti mult brand-ul,ca la Apple sau Harley,dar cauta ceva de firma consacrata cu service.

Si la cele facute prin Asia,primesti cat platesti,Apple e facut in China,e bun dar nu este ieftin,conteza si cum il folosesti,cum il intretii...etc

Daca tata are 125,si vrea sa ti-l imprumute,poti face cateva ture intr-un poligon,sau o curte mare....

Multumesc!🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Ella Gabriela a spus:

Multumesc de incurajari!

 Spor! insa tine cont de km aceia pe care n-o sa-i mai faci cu bicla .... aceia sint aur la varsta noastra. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Ella Gabriela said:

Ei,hai,ma asteptam la încurajari.🤣

Poate pentru ca merg zilnic cu bicicleta cam 30km,ca-mi place mult ideea,ca li mostenesc pe tata care la 80 ani merge cu scuterul de 125.

Ajunge?😃

Doamna Ella Gabriela, aici pe forum veti gasi ata sustinatori cat si potrivnici, eu doar va transmit ca atat timp cat ati identificat o nevoie si puteti gasi si o solutie convenabila, mergeti inainte!!!

Acum multi ani, am avut un elev proaspat iesit la pensie, caruia colegii i-au facut drept cadou o motocicleta cu atas ca sa se duca la balta, el fiind pescar inrait, asa ca omul a fost nevoit sa dea de permis, dar apoi a fost extrem de bucuros ca isi vedea linistit si fara bataie de cap de pasiunea lui, fara sa depinda de ceilalti, prieteni, vecini, cunostinte, pentru transport. Oricum aveti ceva in adn care va aincurajeaza, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Lup69 a spus:

Doamna Ella Gabriela, aici pe forum veti gasi ata sustinatori cat si potrivnici, eu doar va transmit ca atat timp cat ati identificat o nevoie si puteti gasi si o solutie convenabila, mergeti inainte!!!

Acum multi ani, am avut un elev proaspat iesit la pensie, caruia colegii i-au facut drept cadou o motocicleta cu atas ca sa se duca la balta, el fiind pescar inrait, asa ca omul a fost nevoit sa dea de permis, dar apoi a fost extrem de bucuros ca isi vedea linistit si fara bataie de cap de pasiunea lui, fara sa depinda de ceilalti, prieteni, vecini, cunostinte, pentru transport. Oricum aveti ceva in adn care va aincurajeaza, nu?

Cu siguranta!

Eu sunt cool,am hobby-uri faine desi sunt de varsta matusalemica si n-o sa ma cramponez de cei ce incearca sa ma descurajeze.😊

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ella Gabriela a spus:

Eu sunt cool,am hobby-uri faine

N-ai B-ul?

1 oră în urmă, Ella Gabriela a spus:

desi sunt de varsta matusalemica

Aceste vorbe ne doare ..... :)

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Ella Gabriela a spus:

n-o sa ma cramponez de cei ce incearca sa ma descurajeze.😊

Nici nu trebuie,daca erau toti de acord,sau dimpotriva,nu mai era forum public.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Ella Gabriela said:

Da,as putea merge putin mai sus la pret,problema mea e ca am 1.55 m inaltime si vreo 58 kg si ma gandeam ca-mi va fi mai dificil sa trec de la bicicleta la un scuter de 125,dar stau inca in expectativa dupa raspunsurile primite aici.

Buna seara,

Pentru persoanele scunde, avantajul la Vespa, spre deosebire de un scuter modern, este ca saua este ingusta in partea din fata si se poate ajunge mai usor cu picioarele pe sol. Majoritatea scuterelor au saua sub 800mm inaltime, insa aceasta este lata si asta face dificil sa pui ambele talpi jos cand stai calare.

Diferenta de greutate la Vespa este foarte mica, sub 10kg intre 50 si 250cmc, una de 50cmc are cam 115kg la plin, cea de 125 cam 122kg. Partea buna este ca au centrul de greutate jos si este mai greu sa le trantesti de pe loc sau cand le plimbi prin parcare. Daca nu te grabesti foarte tare, mai bine astepti sa se reglementeze complet aspectele legale si iei unul de 125.

Raman celelalte dezavantaje pe care le-am mentionat, rotile mici si lipsa spatiului de depozitare.

Cel mai bine este sa mergi la dealer si poate ai noroc sa gasesti una pe stoc sa vezi cum stai pe ea.

Succes!

Editat de The Flying Dutchman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ALEX-Guzzista a spus:

Nici nu trebuie,daca erau toti de acord,sau dimpotriva,nu mai era forum public.....

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, The Flying Dutchman a spus:

Buna seara,

Pentru persoanele scunde, avantajul la Vespa, spre deosebire de un scuter modern, este ca saua este ingusta in partea din fata si se poate ajunge mai usor cu picioarele pe sol. Majoritatea scuterelor au saua sub 800mm inaltime, insa aceasta este lata si asta face dificil sa pui ambele talpi jos cand stai calare.

Diferenta de greutate la Vespa este foarte mica, sub 10kg intre 50 si 250cmc, una de 50cmc are cam 115kg la plin, cea de 125 cam 122kg. Partea buna este ca au centrul de greutate jos si este mai greu sa le trantesti de pe loc sau cand le plimbi prin parcare. Daca nu te grabesti foarte tare, mai bine astepti sa se reglementeze complet aspectele legale si iei unul de 125.

Raman celelalte dezavantaje pe care le-am mentionat, rotile mici si lipsa spatiului de depozitare.

Cel mai bine este sa mergi la dealer si poate ai noroc sa gasesti una pe stoc sa vezi cum stai pe ea.

Succes!

Multumesc,asa voi face,sa nu am surpriza ca nu mi se potriveste .Cele Niu sunt facute in Asia?Cat de fiabile sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Ella Gabriela a spus:

Ba da,am B-ul.

 

Este foarte ok ca ai B-ul .... si banuiesc de de mai mult timp.

Alegerea unui scuter a mea ar fi urmatoarea in ordinea importantei:

1. Minim jumatate de talpa jos pe ambele picioare (in conditiile in care este luat de nou),

2. Roti cit mai mari,

3. Culori, design, etc.

 

La tine este greu .... la fel ca la mine cu moto, la 1.64m este greu sa-mi gasesc ceva compatibil cit de cit, dar nu imposibil daca renunt la ce nu-i strict necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...