Sari la conținut

V-ati Lua Honda Cub 90?


liviutza
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

Am dat de un magazin pe undeva prin Bucuresti care are la vanzare un scuter Honda Cub 90 - din cate stiu, una din cele mai vandute motorete din istorie, si care nu stiu daca se mai face. Pretul de raft e 7000 RON, dar cred ca pot incerca o negociere sa vad la cat il duc, in caz ca ma hotarasc, poate-l duc undeva prin 6000...

 

Banii nu sunt o problema in sine - m-as descurca - ideea e daca vi se pare ok ca investitie. Din ce stiu, e unul din cele mai fiabile scutere pe care pot sa-l cumpar. Viteza maxima, stock, 80 KMH, ceea ce mi se pare de-a dreptul suficient. Si stiu ca as putea sa-mi iau ceva mult mai "smecher" si mai sclipicios de banii astia, dar nu despre asta e vorba :crack:

 

Impresii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: E intr-adevar o jucarie interesanta pt un colectionar (un "oldtimer nou" :moron: , se fabrica de 50 de ani), economica (consuma incredibil de putin, cca 1,2 l/100 km la drum, mers constant cu 50-60) si f. fiabila, dar, scuze, pretul e abracadabrant de-a dreptul (stiu magazinul de pe Bd. 1 Mai-Mihalache unde zace de peste doi ani "obiectul"- concluziile le poti trage deci singur). Tipii-s amatori, vind motopompe si alte bazaconii de fapt, stiu pe cineva care a luat mai demult o moto de la ei (inainte de aparitia importatorului oficial Honda) si a avut maxime batai de cap cu piesele, serviceul etc.

Oricum, orice RON peste 5.000 e escrocherie pt. un Cub90 - in Romanica (fiindca in orice tara din Asia, originala, nu chinezarie, costa sub 1.200 USD, adica cca. 900 iepuroi). Sfat amical: asteapta un pic cu clarificarea TPI-ului asta si adu-ti una de afara, daca-ti chiar place atit de mult!

:crack:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce nu aduce si Honda Romania asa ceva - m-am uitat la ei pe site, si nu exista in oferta - presupun ca nu le-ar fi imposibil, daca au reusit astilalti...

 

Intr-adevar, si mie pretul mi se pare foarte sus - nu as da in nici un caz 7000 RON pe ea, dar am senzatia ca nici afara (spre Vest) nu se mai gasesc prea multe...

Editat de liviutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e una dintre cele mai vandute motorete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e CEA MAI VANDUTA peste 40 mil de exemplare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

a fost votata the greatest ever motorcycle

poate greatest motorcycle ever ... tu dabea stii romana, mai are rost sa ne chinui si cu engleza? daca tot esti in cautare de posturi,iti mai dau de la mine ca am prea multe oricum si nu tin neaparat la ele... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate greatest motorcycle ever ... tu dabea stii romana, mai are rost sa ne chinui si cu engleza? daca tot esti in cautare de posturi,iti mai dau de la mine ca am prea multe oricum si nu tin neaparat la ele... :D

emisiunea se numeste greatest ever si io am auzit cum ziceau aia in engleza...apropo io ma pricep destul d bine la engleza[offtopic]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Mai bine un cal rapciugos si care ,mananca jaratec' decat unul frumos si ... Ma gandesc sa iau una din asta pentru oras, sa nu imi mai omor motorul printre masini. Stiu pe cineva care are si e foarte multumit de consum si fiabilitate. Tipulare in jur de 100 kg si il duce Consum am inteles 2,5 iar cand e mai frig 3,5 / 100 km in oras. Omul spune, ca noua,ar fi cam 1000 E-uri in Grecia. Daca cineva are sau stieceva mai mult rog detalii pe acest topic mai vechi. Pentru cel ce a deschis topicul intrebare : ai apucat sa il cumperi,daca da, cat de multumit esti de el ? A meritat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am una care e copie,dar nu First Bike sau alta chinezarie, e din Thailanda, tot dupa Honda CUB e facuta, dar mai noua (2005)

E foarte fiabila, consum foarte mic, cam 1.8%, viteza 90-100km/h, si e destul de stabila manevrabila....

Original Honda CUBnu cred ca mai exista, dar sunt altele mai noi, Honda wave, dream (care e copie a mea).

Eu as cuympara o Honda Dream sau ceva de genu noua, te tine o viata si e si economica, nu se strica prea des.

Eu de cand o am nu am avut nici-o prob cu ea.

A mea e Zongshen.

 

Vream sa o vand. dar nu prea as da-o, oricum in romania nu o sa gasesti asa model nou, nici copie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine un cal rapciugos si care ,mananca jaratec' decat unul frumos si ... Ma gandesc sa iau una din asta pentru oras, sa nu imi mai omor motorul printre masini. Stiu pe cineva care are si e foarte multumit de consum si fiabilitate. Tipulare in jur de 100 kg si il duce Consum am inteles 2,5 iar cand e mai frig 3,5 / 100 km in oras. Omul spune, ca noua,ar fi cam 1000 E-uri in Grecia. Daca cineva are sau stieceva mai mult rog detalii pe acest topic mai vechi. Pentru cel ce a deschis topicul intrebare : ai apucat sa il cumperi,daca da, cat de multumit esti de el ? A meritat ?

 

 

motorul in sine e super fiabil. a fost motat si pe Honda Gorilla, Monkey, etc

toate scuterele chinezesti aircooled de 50 l-au copiat (mai putin cutia de viteze)

Grecia e plina de asa ceva, de cele mai multe ori intr-o stare de degradare destul de mare, dar functionale

te poti orienta si spre echivalentul concurentei, Yamaha Mate (foarte rar la noi, in Grecia concureaza Super Cub-ul). acelasi stil dar transmisie cu cardan

Super Cub se fabrica in continuare, din cate stiu acum motorul este cu injectie.

modelele noi sunt destul de scumpe

insa pentru cele vechi se fabrica piese de schimb, fara probleme. iar oferta de piese si accesorii after-market este impresionanta (pe piata japoneza)

uite cateva oferte pe piata japoneza (preturile sunt in milioane de yeni, dar te ajuta google translate mai mult)

http://www.goobike.com/bike/honda__super_c...50/summary.html

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutari,

 

Am dat de un magazin pe undeva prin Bucuresti care are la vanzare un scuter Honda Cub 90 - din cate stiu, una din cele mai vandute motorete din istorie, si care nu stiu daca se mai face. Pretul de raft e 7000 RON, dar cred ca pot incerca o negociere sa vad la cat il duc, in caz ca ma hotarasc, poate-l duc undeva prin 6000...

 

Banii nu sunt o problema in sine - m-as descurca - ideea e daca vi se pare ok ca investitie. Din ce stiu, e unul din cele mai fiabile scutere pe care pot sa-l cumpar. Viteza maxima, stock, 80 KMH, ceea ce mi se pare de-a dreptul suficient. Si stiu ca as putea sa-mi iau ceva mult mai "smecher" si mai sclipicios de banii astia, dar nu despre asta e vorba :crack:

 

Impresii?

 

Salut... acuma mi-am făcut și eu cont. Nu știu dacă mai este citit acest post dar vroiam să vă zic că Honda Super Cub-ul C90 de care vorbești mai sus, este la mine. L-am cumpărat în 2008 de la Hit Power (Honda Power Equipement). Avea 25 km la bord, acuma (25.09.2012) are 14.000 km. De la 7000 de lei cât mi-au spus inițial că, costă, am dat 1266 E (în jur de 4700 lei în 2008) și mi-au dat baterie nouă la el, 1 l de ulei de motor mineral Honda și mi l-au dus și acasă cu un Ducato ceva. Viteza maximă constructivă este 85 km/h, viteză pe care evit s-o ating. Motoreta este în stare foarte bună, am mai atins-o de pământ de 3-4 ori și de 2 mașini la viteză așa de mică încât daunele au fost practic inexistente. Tot ce am zgâriat la ea am de rezervă (piese originale) și încerc să îl păstrez cât mai mult și într-o stare cât mai bună, eventual cum arăta când a ieșit din fabrică. Sunt foarte mulțumit de Cub... merg zilnic cu el la servici, foarte practic și rapid (de 2 x mai ieftin și la fel de rapid dacă nu, chiar mai rapid ca Transalpul în trafic infernal)... Ce să mai zic... dacă aveți ocazia să vă luați așa ceva... cu cea mai mare căldură. Îmi place tot la el, de la design la frânele pe tambur și suspensia tip Leading link, extrem de ineficientă la gropi și frănare de urgență. În rest e bulletproof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...