Sari la conținut

Cbr900 + Idiot Fara Carnet = Crash!


webber
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Stii cum e vorba aia romaneasca: Prost sa fii, noroc sa ai... :ok:

 

Noroc ai cu caru' se pare ca si prostia ta nu are limite...

 

Inteleg ca ai cumparat motor "tare", au mai facut-o si altii, inteleg ca ai avut accident, pana la urma i se intampla fiecaruia din diferite motive, dar sa-ti expui faptele de "vitejie" pe un forum public in modul in care ai facut-o, mi se pare deja exagerat.

 

priveste si tu situatia din punctul meu de vedere si trage concluziile:

 

1. Te urci pe motor fara sa ai carnet

2. Faci accident (noroc ca nu a mai fost si alt vehicul / pasager implicat in toata faza asta)

3. Iti pui datele de identificare in semnatura de pe forum + poza in care poti fi identificat

4. Incepi sa "dai declaratii pe proprie raspundere" sau "autodenunt" pe un forum public pe care INTRA SI POLITISTI :finger:

 

Nu m-ar mira ca povestea sa se termine cu un dosar penal, dar ce naiba, traim in Romania, se poate chiar sa scapi cu laude pentru bravura de care dai dovada... :) :bounce:

 

 

mexicanu are dreptate

sunt multi binevoitori

unii lupi :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

toata lumea ne cearta ca avem motoare mari, ca nu suntem sanatosi mintal, dar acum daca tot le-am luat puteti veni si voi astia mai vechi cu sfaturi ... si nu din cele de genul "vinde-o ba si ia alta mai mica" ; credeti ca pe un 125,250,400 nu exista aceleasi riscuri; toate trec de 150 km/h ... tot victima esti

 

Ma bag aiurea in vorba in momentul acesta, recunosc.

 

Dar eu nu inteleg care este motivul pentru care incepatorii sar im proportie covarsitoare spre SUPERSPORT. Indiferent ca majoritatea sar spre 600+ cc .... sau numai un 250cc..... nu inteleg de ce toti spre supersport.

 

Am avut etz 250..... acum mi-am luat enduro. Am avut si varianta sport... Suzuki GSX 600 F .... stare fff buna, pret mic (de adus de afara), dar am ales enduro. EVIDENT e vb de gusturi, si nu invinovatesc pe nimeni! Dar pur si simplu cand m-am asezat pe un GSX 600 F am simtit ca m-as arunca in fata mortii pe strada... pozitia in sea mi s-a parut foarte incomoda (fiind obisnuit, ce e drept, cu etz 250)..... si pozitia aia de "calarit racheta" am constientizat ca pt creierul meu nu e deloc sanatoasa... in pozitia aia am constientizat ca nu as putea sa ma controlez.

 

Parerea mea este ca vitezanele iau mult ochii fetelor si amplifica impresia ca te vei descurca pe el precum cel din seria Ghost Rider (nu ma refer la filmul artistic), sau Torque........

 

As sugera un joc (chiar mi-am dorit mult si am cautat, dar nu am gasit) cu motociclete, in care scopul este de a merge rapid la destinatie DAR IN CARE OBIECTIVUL MAJOR ESTE SA NU ATINGI NICI O MASINA, SI SA NU CAZI !!! Prea multe filme........ si jocurile in care intri la 180 km/h intr-o masina si nu patesti nimic, decat scade viteza. Sau cele in care daca ai facut accident, reapari la 2-3 secunde imediat pe motor, in stare perfecta si prinzi din urma "adversarii".

Vreau sa apara un joc de motoare in care daca ai atins ceva ai picat... si daca ai picat rau sa risti ca pierzi cariera (game over, sau sa pierzi mult din bani pt "spitalizare" si reparat motorul sau luat altul).

Poate dispare un pic din senzatia aia de invincibilitate pe care uneori cred ca o avem cu totii in unele clipe.... cand de fapt suntem mai vulnerabili decat ne putem imagina chiar si cand incercam sa intelegem asta...

 

Prieteni buni, un motor mic poate fi impunator si ca forta si ca aspect si sunet (chiar daca poate mai necesita o ajustare de design sau tobe pt cei pretentiosi). In rest, vorba cuiva de pe forum... cand vrei sa impresionezi o fata, impresioneaz-o cu siguranta cu care conduci, si nu cu riscurile pe care ti le asumi. In carucior nu te va mai considera nimeni "cool", te vor abandona... vor ramane langa tine doar familia si prietenii ADEVARATI care iti vor plange de mila...

 

PS ca mi-am amintit...... la 6 luni dupa ce mi-am luat ETZ 250 am avut accident (NUMAI DIN PROSTIA SI INCOMPETENTA MEA - neatentie la drum 1 secunda). Aveam si pasager o fata de 17 ani. Am franat tare, nu reuseam sa opresc motorul la timp pt a evita impactul. Am incercat sa trag usor de tot stanga pt a intra pe linia dintre benzi (eram pe banda 2 din 2)... roata fatza a derapat, m-am dus tarash prins sub motor vreo 15-20m pana m-am oprit in masina din fatza care era oprita pe loc din cauza unei gropi). Pe langa faptul ca am busit motoru, si ca puteam sa o mierlesc un pic (am ajuns cu capul sub masina, in dreptul rotii stanga-spate).... puteam sa omor un om !!! Fata a scapat cu o julitura in palma.... eu am fost mai zdrente un pic, dar fara fracturi.

Pt incepatori.... SUNTETI SINGURII IN MASURA SA DECIDA CE SE INTAMPLA CU VIATA VOASTRA PE MOTOR DAR SI A PASAGERILOR VOSTRI !!!!!! In plus , am aflat ca daca pasagerul decedeaza, soferul schimba costumul in dungulitze alb cu negru undeva la racoare.

 

Da, acum ca am spus ce am facut si eu,...... accept toate palmele pe care le voi primi si eu in continuare... le merit!

 

ACUM RECITIND POSTUL MEU OBSERV CA AM CAM VB LA PERSOANA A 2-A ... Nu am fost atent, NU MA REFEREAM LA "PEU" pe care l-am citat !!! Vorbeam de lume in general...... inclusiv despre mine, pt ca si eu am inca destule lucruri pe care trebuie sa le rezolv in special in psihicul meu pentru a putea conduce prudent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te dai macar o data in viata fara carnet se cheama ca nu esti motociclist... :D

 

 

 

Bravo man ca ai recunoscut, si eu as fi facut la fel daca as fi avut bolidul ala, dar in nici un caz pe cheile Bicazului, noaptea....

 

Eu as fi mers ziua in amiaza mare in zone mai putin circulate si drepte, si daca era sa dau peste vreun echipaj treceam cu nesimtire si mai dadeam si din cap gen "sa traiti"...

 

Bine ca n-ai patit nimic, spor la reparatiii (daca nu cumva ai reparat-o intre timp)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...