Sari la conținut

Zona Pantelimon


ruud914
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! Desi nu ne cunoastem , am o idee de traseu, eu acolo merg maine , sper sa ma trezesc suficient de devreme - Targoviste, Leresti, Barajul Rausor, cabana Cuca, nu stiu care e starea drumului, o parte (ultima parte) e putin off-road , insa si eu am moto de strada si voi merge pana unde se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hai ca acum am ajuns si eu acasa si m-am asezat la laptop. Pana acum am utmarit topicul si am postat numai de pe telefon.

 

Si eu tot spre munte ma gandeam sa apucam. Uite ce varianta ar fi http://goo.gl/maps/E3Bn

Daca nu, sa vedem si versiunea lui Iulis, ca tot nu prea am fost in partea aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place traseul propus de iulius pt ca n am ajuns pe acolo pana acum, pe harta moto vad ca de la Campulung spre Leresti drumul e varza dar putem sa o luam si inspre Rucar unde e bun drumul.

S ar putea sa ni se alature si un cuplu cu un R6.

 

Metale, traseul tau nu prea e de un plin.

 

Ca alternativa as propune si Buc-Predeal-Rasnov si vedem in ce parte o luam pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai treaseul meu nu e de un plin, e cam de doua plinuri daca ne zbarlim un pic la ele. Daca mergem lejereanu, in limite de bun simt, e de un plin si un pic. MIe mi-e indiferent - dar parca as fi mers la Rasnov sa vizitez cetatea. Daca e sa mergem pe DN1 la dus, o sa fie destul de boring, radare ca la balamuc, limite de viteza... pe Cheia parca e o idee mai relaxant si avem si traseu misto.

 

Toto, ia baga o harta cu traseul propus de Iulius si vedem ce putem face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, numai pana la Campulung ai 150 km. Ca sa te si intorci, tot nu ajunge de plin :D, oricat de relaxati am merge.

 

Ce zici de traseul asta? http://goo.gl/maps/WHh6

 

Niko, vad ca tragi cu ochiu' :D Daca te bagi, vezi ca nu am de gand sa rup pistoanele-n ea, de data asta vreau sa mergem la plimbare, nu la baieteala.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Niko, vad ca tragi cu ochiu' :D Daca te bagi, vezi ca nu am de gand sa rup pistoanele-n ea, de data asta vreau sa mergem la plimbare, nu la baieteala.

 

Nu ma bag, ca deobicei suntem in contratimp. Am fost la mare la intrunire si as fi ramas acolo si azi dar trebuie sa plec din tara cateva zile si am avion azi.

Plimbare placuta!

 

P.S. Ce plimbare o fi aia fara sa rupi pistoanele la motoreta!:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O plimbare in care scoti consum de 5%, te opresti la poze, mai admiri un peisaj, mai te uiti dupa o pisi pe marginea drumului... din astea :)

 

Am vb si cu Iulian acum, venise si el in partea asta, era prin Sinaia.

 

Toto, hai cu pozele :)

 

Tura pana la urma a fost ASTA. Drumul pana la Targoviste a fost ok, relaxant. De la Targoviste la C-Lung nu prea a fost ok - gropi multe si denivelari. De la C-Lung la Rucar la fel, curbe cu gropi si denivelari, dar dupa ce am trecut de Rucar si pana pe la Bran, a fost vis - niste ace de par de toata frumusetea. Apoi, de la Bran pana incep urcarile spre Paraul Rece, drumul la fel - destul de rupt, dar portiunea Rasnov - Paraul Rece - Predeal a fost cu asfalt ca-n palma :banana: . Apoi DN-ul cum il stim cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ar fi o treaba, dar mie mi-e o scarba de DN-ul ala de nu-i adevarat!

 

Pentru o data viitoare ar mai fi ruta asta, ca sa nu o mai luam deampulea pe DN... http://goo.gl/maps/Cfzr

...dar vad ca e cu 30-40 km mai mult decat pe DN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In cele din urma am decis sa nu ma intorc pe acelasi drum astfel a rezultat traseul meu , cam 470 de km dupa indicatiile mobrei. Drumul prin Leresti pana la cabana Voina este f.f. bun, refacut de curand. Am mers de la cabana Voina pe forestier-macadam doar vreo 1,5km (dus-intors) de la C la D pe harta, de acolo am facut o plimbare (pe jos) pana la cabana CUCA .

Am inteles ca nu v-a placut portiunea de la Targoviste spre Campulung - ar trebui sa-mi cer eu scuze pt. calitatea drumurilor patriei? Si eu m-as teleporta direct pe traseele cu asfalt ca-n palma, insa trebuie sa parcurgi si portiunile neamenajate si nu sunt putine pe meleagurile noastre. Atentie la drumul ( pe care eu l-am facut de mai multe ori anul trecut si chiar si acum) Sinaia - Targoviste , sigur nu v-ar placea - s-a deteriorat mult si nu s-a reparat nimic.

Eu, dupa cum a-ti vazut agreez mult plimbarile cu scopul de a vizita locuri pe care inca nu le-am vazut, dar am iesit de multe ori si pentru drumul in sine - agreez f. tare drumurile virajate si de buna calitate de aceea va astept cu propuneri si daca se va putea voi veni. Toate cele bune si asfalt uscat si curat!

post-65260-0-98905700-1339431037_thumb.jpg

post-65260-0-56367300-1339431175_thumb.jpg

post-65260-0-82583300-1339431301_thumb.jpg

post-65260-0-86180400-1339431827_thumb.jpg

Editat de iulius59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa-mi cer eu scuze pt. calitatea drumurilor patriei?

Nu domnule, stai linistit! Doamne fereste! Numai ca e bine de stiut pe viitor de starea drumurilor. Bine ca mi-ai zis de Sinaia-Targoviste ca e praf, ca mi-o furam. Oricum, cea mai naspa portiune a fost Bran-Rasnov pana au inceput acele de par.

 

Mie, unu', nu-mi place sa merg undeva sa casc ochii... daca e de mers cu moto, plec de dimineata, ajung la destinatie, parchez agregatul, ma schimb in tinuta lejera, iau aparatul pe umar si intre timp ce scurg ceva beri, vedem ce facem si cu obiectivele turistice. Asa, echipat full, cu ghete rigide ca dracu' in picioare, numai de mers pe jos n-am chef.

 

Lasa, vedem pe viitor ce mai facem :)

 

si ai mers tu metala la consum??

 

Nu am mers ma deloc la consum, dar nah, carburatie facuta recent, carburatoarele curatate calumea, filtrul de aer nou... s-a simtit. La intoarcere, pe DN1, am tras calumea de gaz sa vad daca mai face problemele alea care mi le facea inainte...

 

Poze doar ce a pus Toto... noi n-am fast sa ne umplem profilele de facebook cu poze, am fost sa ne incalzim sufletele :)... vorba lu' Florin, "dupa o tura din asta de te dai pe curbe pana-ti vine sangele pe nas, parca nu-ti mai vine sa mergi prin Bucuresti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu cum e sa nu mai vrei sa mergi in buc cu motoru. eu unu m-am cam lecuit de asta. avnad in vedere ca pana la munca nu am decat 3.7km bicicleta rules :)

 

eu lunea trecuta am facut busteni sigihisioara si retur pana in buc. e foarte misto portiunea dintre BV si sighisoara, afalt excelent, si curbe cu duiumul.

 

cand mai vreti sa facei asa o tura, dar mai lunga, va propun sa luati in considerare portiunea asta de drum, si intorsura buzaului in aceeasi traseu, atunci o sa fiti zen dupa atatea curbe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate "Cavaleru' " , am facut si eu acum 3 ani Brasov - Sighisoara era super si ma bucur sa aud ca e la fel, de asemenea Brasov - Buzau, care nu-i la fel de spectaculos si nici la fel de bun - l-am facut anul asta in 3 mai ; e buna ideea, eu subscriu !

Editat de iulius59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare pe Vatra Luminoasa!!! Cum vii dinspre stadion, imediat dupa intersesctia cu Victor Manu, pe banda 2, este o maaaaare groapa! Am depasit un autobuz si am luat-o-n plin! E pericol de accident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...