Sari la conținut

Primul Meu Accident


tuningboy
 Share

Postări Recomandate

Cum ar fi sa coboare din masina sa se uite eventual sa puna si tringhiuri reflectorizante :nono: :rose: depasirea prin dreapta se face in 2 cazuri ,tranvaiul cand soseaua nu iti permite sa-l depasesti prin stanga si vehiculele care semnalizeaza intentia de a face stanga atunci cand soseau ti-o permite daca nu iti permite astepti frumusel sa faca omu stanga nu te bagi pe langa el.

Acum ce cred ca s-a intamplat a fost faptul ca tuningboy i-a spus militianului ca el era deja in depasire cand ala a facut stanga si atunci da e vina lu nenea cu Seat ca nu s-a asigurat , e drept un amanunt minor daca zicea cum ne-a zis noua ca a vazut pe unul ca vrea sa faca stanga si totusi a ales sa faca stanga desi omul semnaliza si se asigurase in prealabil ca nu are pe nimeni in stanga , dragul de tuningboy ramanea probabil fara permis sau incasa cateva puncte bune.

In fine hai sa nu mai despicam firul in patru , asta e norocul lui.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur faptul ca soferul avea CASCO a influentat decisiv politistul. Cu solutia data de el nimeni nu scoate nici un ban din buzunar, cu exceptia amenzii, la care ar trebui sa contribui si tu.

 

Bravo tuningboy, ai avut noroc de doua ori intr-o zi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta e din 1993 . si am doar RCA la Astra (nu puteam face casco, prea veche)

 

Seatul cumparat nou in Dec2006 avea RCA si Casco , tot la Astra. El fiind declarat de politie vinovat si-o va repara pe Casco. Dar nu stiu cum .

 

Ce imi e teama - sa nu conteste procesul verbal si sa se suceasca Politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta e din 1993 . si am doar RCA la Astra (nu puteam face casco, prea veche)

 

Seatul cumparat nou in Dec2006 avea RCA si Casco , tot la Astra. El fiind declarat de politie vinovat si-o va repara pe Casco. Dar nu stiu cum .

 

Ce imi e teama - sa nu conteste procesul verbal si sa se suceasca Politia.

 

Ma bucur sa aud de bine...acum te duci mataluta cu constatarea si rcau omului la astra, sa-ti faci motoru, as opta in locul tau pentru regim propriu :nono: ... ca mai ramai cu niste bani. Vezi daca poti sa faci asta si o faci doar cu 3-400 roni...vezi la cat iti evalueaza aia paguba, intereseaza-te mai intai cat te costa toate reparatiile sa nu te faca. Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi aduc bine aminte, legea spune ca depasirile se fac prin stanga, cu exceptia depasirii tramvaielor si a masinilor care semnalizeaza virarea la stanga, care se executa prin dreapta.

DAR NU SE SPUNE NICAIERI CA NU AI VOIE SA DEPASESTI PRIN STANGA O MASINA CARE VREA SA VIREZE STANGA.

Daca este asa, cred ca politistul a interpretat corect legea.

 

Ba scrie clar in articolul mentionat de tine, adica Art. 45, alin 5 din O.U.G. nr.63/2006: Depăşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreaptă.

 

http://www.politiaromana.ro/DPR/oug_63_2006.htm

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba scrie clar in articolul mentionat de tine, adica Art. 45, alin 5 din O.U.G. nr.63/2006: DepăÂşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăÂşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenția Âşi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăÂşeÂşte prin partea dreaptă.

 

http://www.politiaromana.ro/DPR/oug_63_2006.htm

 

 

:nono: :rose: :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai el ce reactie a avut cand a dat decizia politistul ?

 

Sa contrazis cu politistul sau alte chestii de genul acesta ?

 

 

Nu, nimic , a incercat putin. Politistul chiar l-a luat putin in ras..."Hai domne ca nu v-ati asigurat cu, trebuie".

 

In timp ce completa procesele verbale, politistul tot vorbea cu mine despre fenomenul moto de la noi , cate accidente sunt , daca cunosc cazul baiatului de pe Stefan cel Mare , cica as putea sa imi cumpar si masina ,etc

 

 

Soferul Seatului a venit insotit de nevasta. Leasingul era facut pe numele ei.

Omul super calm si la locul lui. Parca prea calm. Oricum el venea dupa 10 - 12ore de stat la serviciu. iar eu dupa 2 ore de somn :nono:

Nu a ripostat ferm in fata politistului, trebuie sa recunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, sincer, ai avut bafta sa dai peste un politist de treaba. Cand un prieten a avut accident cu Virago-ul, fiind izbit de una care a trecut pe rosu, politistul in intreba pe el daca era sigur ca nu se dadea pe o roata, DESI soferita isi recunoscuse 100% vina... Ma bucur sa citesc pe zi ce trece de cat mai multe astfel de situatii. Aici a interpretat el in favoarea ta tot evenimentul. Frumos ar fi, ca sa nu faca omu contestatie si sa fie si el cat de cat multumit, sa ii platesti tu amenda, ptr ca stii clar ca tu ai fost de vina. Bine ca ai scapat usor din incident.

 

@Survolaj: discutam noi pe mess si face2face... Pastreaza topicul liber de off-topicuri. (ps: nu e amenintare)

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba scrie clar in articolul mentionat de tine, adica Art. 45, alin 5 din O.U.G. nr.63/2006: DepăÂşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăÂşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenția Âşi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăÂşeÂşte prin partea dreaptă.

 

http://www.politiaromana.ro/DPR/oug_63_2006.htm

 

 

:nono:

 

Asa poate mai deschid si unii "viteji" decretul da nu strica sa il mai rasfoiasca din cand in cand, , cat despre om normal ca era calm atata timp cat ai casco stai linistit ,problema ramane cu punctele nicidecum amenda de 70RON .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred ce am citit... omul se incadreaza corect, semnalizeaza, nu incalca nici o lege si e scos vinovat.... ce sa mai zic de modalitatea de aplicare a legilor... si ne mai miram cand suntem noi implicati de cum se poate interpreta o lege. Vai de noi si fundurile noastre...

Si ca sa mai zic una si cu asta basta, eu cand vad semnalul de stanga la o masina care sta pe banda care trebuie, mai degraba ma gandesc ca se urca pe mine, decat daca am voie sau nu sa trec pe acolo. Bine ca nu a patit motociclistul nimic, ca atunci altfel se punea problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu daca sa ma bucur ca am auzit si eu o data de un politist care a tinut partea unui motociclist sau sa ma enervez ca nici in cazul asta politistii nu stiu sa aplice legea si il scot vinovat pe cel nevinovat.

Cand am comis-o eu asta-toamna taximetristul isi recunostea cam 50% vina, eu eram convins ca el e vinovat, un alt politist a fost martor la accident si a zis ca taximetristul de vinovat si politaiul de la Baba Novac tot mie mi-a dat sus... nu am fost deloc multumit si inca ma apuca toti nervii cand ma gandesc. Am ramas cu sechele si in locul tau as fi recunoscut sus si tare din momentul in care am intrat in sectie ca eu sunt vinovat. Nu vreau sa fac pe nimeni sa treaca prin ce am trecut eu.

On the other hand.. bine ca se mai intampla si in avantajul nostru. Bafta la reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur faptul ca soferul avea CASCO a influentat decisiv politistul. Cu solutia data de el nimeni nu scoate nici un ban din buzunar, cu exceptia amenzii, la care ar trebui sa contribui si tu.

 

Bravo tuningboy, ai avut noroc de doua ori intr-o zi!

 

GreÂşit! Conservarul va scoate ceva bani din buzunar, că va trebui să reîntregească polița de asigurare Casco! ÂŞi va scoate gras din buzunar, ținând cont că maÂşina e nouă! Ca exemplu, eu la maÂşina mea (Citroen C5, din 2002) am plătit casco 2.700 ron anul trecut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz de accident se recalculeaza prima de asigurare si te pune sa achiti o diferenta in plus deci corect este recalcularea politei de asigurare Casco.

Pricepi acum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu pricep.

 

De ce sa platesti ceva in plus?

 

Cand semnezi polita CASCO, iar ei calculeaza valoarea primei de asigurare, o calculeaza in ipoteza ca tu nu faci nici un accident? Si daca faci unul, te pun sa platesti mai mult decat s-a stabilit initial? Eu nu pot sa cred asta.

 

Mai degraba te pun sa achiti ratele ramase pana la implinirea unui an de contract. Asta da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz de accident se recalculeaza prima de asigurare si te pune sa achiti o diferenta in plus deci corect este recalcularea politei de asigurare Casco.

Si mie mi se pare absurd.

Odata semnat contractul valoare lui nu ar trebui sa se modifice pana la o renegociere a lui.

Iar daca nu iti convine poti trece oricand la alta firma de asigurare (nu stiu daca si cei cu leasing).

 

Mai degraba te pun sa achiti ratele ramase pana la implinirea unui an de contract. Asta da.
Pai el are masina in leasing deci casco e inclus in rata si obligatoriu. nu? Editat de webber
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni buni Casco se calculeaza initial pentru o anumita stare a masinii in cazul nostru noua da, ei dupa ce a avut un accident fie si minor inspectorul de daune vine constata dauna si recalculeaza sa zicem acea stare da eu am un autovehicul de 10000Euro daca intru cu el in stalp mai valoreaza atat ? nu chiar daca il repar nu mai iau 10000 de euro pe ea daca o vand deci nici valoarea ei nu mai este 10000 corect .Si apoi Casco va fi si la noi cum e in occident daca am lovit de 5 ori masina intr-un an atunci eu voi plati o prima de asigurare mai mare daca tu timp de 10 ani nu ai nici un accident platesti o prima de asigurare mult mai mica, corect nu.

Acum nu va ganditi ca primele de reasigurare sunt asa mari si oricu,m la cat da ala probabil o rata de vreo 3-4 sute de euro la leasing cu tot cu Casco mai da el si 7-8 de euro cat i-or mai cere aia.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni buni Casco se calculeaza initial pentru o anumita stare a masinii in cazul nostru noua da, ei dupa ce a avut un accident fie si minor inspectorul de daune vine constata dauna si recalculeaza sa zicem acea stare da eu am un autovehicul de 10000Euro daca intru cu el in stalp mai valoreaza atat ? nu chiar daca il repar nu mai iau 10000 de euro pe ea daca o vand deci nici valoarea ei nu mai este 10000 corect .Si apoi Casco va fi si la noi cum e in occident daca am lovit de 5 ori masina intr-un an atunci eu voi plati o prima de asigurare mai mare daca tu timp de 10 ani nu ai nici un accident platesti o prima de asigurare mult mai mica, corect nu.

Acum nu va ganditi ca primele de reasigurare sunt asa mari si oricu,m la cat da ala probabil o rata de vreo 3-4 sute de euro la leasing cu tot cu Casco mai da el si 7-8 de euro cat i-or mai cere aia.

Vad ca ai "modificat modificarea"...

 

Ziceai ca dupa un accident se modifica prima de asigurare, nu valoarea bunului asigurat!

 

Cum e pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleeeuuuuu prima de asigurare e in functie de valoarea bunului cu cat bunul e mai vechi si mai busit cu ataqt platesti mai mult sa-l asiguri ca doar nu e RCA-ul care indiferent cat dai ti-l asigura ,Casco reprezinta un cumul de servici daca eu vin si iti dau foc la masina aia iti da banii sau alta masina intelegi ,oricum ma opresc eu trebuie si gata daca nu nu va mai faceti casco.

 

Ps:de ce nu se face CASCO la motoarele vechi??? tema de gandire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Multumesc,

 

cred ca voi tine cont de sfatul tau pana la urma. Sunt inca speriat...si nu am chef de altele mai grave

 

Man daca mergi incet nu ai nici o problema daca mergi cu frana spate. Eu am mers cam o sapt doar cu frana spate si deci vb din exp.

 

 

Tocmai m-am intors de la Politie . este ora 1.18am

 

Concluzia :

Soferul Seatului a fost declarat vinovat pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers .3pct si 78Ron amenda .

 

Sunt fericit si norocos. Am avut o discutie interesanta cu "Domnul Agent de 5stele Soare" de la Accidente Usoare. Mi-a tinut teorie despre "baiete schimba-ti hobbyul ca mor astia pe capete. Chiar si colegii motorutieri au accidente...de-aia inca mai sunt libere posturile de-asta toamna.

Din cate am inteles posturile de motopolitisti nu s-au ocupat deoarece s-au prezentat persoane cu cazier , accidente grave, sau care nu au luat testul psihologic , si alte "d-astea"

 

Vom repara motocicleta pe RCAul omului.Culmea tot la Astra e asigurat.

Doamne' Ajuta ! Sper sa fie totul OK

 

Nu esti deloc norocos. E normal sa ia ala amenda ca a schimbat directia de mers fara sa se asigure. Paragraful din lege cu depasirea pe dreapta cand face ala stanga nu reprezinta o obligatie ci o exceptie de la regula de depasire prin prin stanga.

 

Parerea mea este ca esti ghinionist ca traiesti intr-o tara unde nivelul de civilizatie este atat de scazut incat soferii nu se asigura cand schimba directia de mers si in general nu au nici un respect pt participantii la trafic.

 

 

Nici mie nu imi venea sa cred ce se intampla. Dar acum pe bune, ce puteam sa fac ....Politistul "i-a dat cu cartea-n cap" ca sa zic asa...

 

Eu o tineam mortis ca am tot dat claxoane si flashuri si semnalizam . Mai mult nu aveam ce sa fac ca sa fiu vazut.

 

 

"La schimbarea directiei de mers conducatorul auto trebuie sa se asigure din toate directiile ca manevra este posibila si nu stanjeneste ceilalti participanti la trafic"

 

 

 

Sincer in cazul de fata toata lumea e multumita. soferul isi repara masina pe Casco , eu motocicleta pe RCAul lui.

 

Dar eu tot ma consider vinovat mai ales ca aveam spatiu sa o iau prin dreapta.

Miercuri ma duc la Astra sa vedem cat de "negru" e sistemul asta al asigurarilor.

 

Intr-adevar esti vinovat ca nu aveai un tir cu o sirena care sa-l inhibe pe ala sa faca stanga :nono:

 

Ma seacva retarzii care dau semnal, se asigura si cu toate ca te vad fac manevra. "Ce ma nu ai vazut ca am dat semnal??? Nu ai frane???" Le-as rupe capul!!!!

 

In pana mea tre sa semnalizeze sa se asigure si SA DEA PRIORITATE CELOR CARE MERG INAINTE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene nu mai lansa tampenii dastea ca poatete crede cineva si umplem zeci de topicuri cu R.I.P. ce nu intelegi omul se asigura da semnal stanga daca tu nu esti deja angajat in depasirea acelui vehicul ca sa dea peste tine deci automat sa nu se fi asigurat , e clar vina celui care incearca sa depaseasca prin stanga cand omul a dat semnal stanga si a inceput manevra.

Eu inteleg ca in sfarsit are cineva bulan din multitudinea de cazuri cand sunt scosi vinovati motociclisti dar nu aberati ,orice schimbare de mers se semnalizeaza din timp ,tu ce pana mea faci cand vezi pe unul la 50 de m in fata ta ca da semnal si face stanga te bagi ca boul in el dai claxoane ca vi tu si esti pe motor si nu poti gandi sa incetinesti si sa depasesti prin dreapta?ce dracu, aveti creier judecati un pic si intelegeti naibi decretul ala ca poate salva multe vieti, ma intreb ce faceti in intersectii nedirijate cu prioritatea de dreapta sau in sensuri giratori , mie groaza sa ma gandesc .

Acum vad si ultima modificare la postul tau frate esti dezinformat total omul ala cu seatul nu a trecut de pe banda1 pe banda 2 ci a FACUT STANGA e acum clar pentru tine A FACUT STANGA si deci a dat semnal a incetinit s-a asigurat ca nu il depaseste ceva si nu vine nimic din spate si A FACUT STANGA intelegi si tu acum (eram precisa oricum ca nu intelegi :nono: ) Deci cand FACI STANGA dai prioritate vehiculelor ce vin din fata ta cei care vin din spate ori opresc in spatele tau CAND FACI STANGA ori te depasesc usor prin dreapta ca sa nu intri ca boul in ele CAND ALA FACE STANGA.

 

 

ps : concluzie personala nu e deajuns sa atingi cu genuchiul asfaltul la viraje mai trebuie si creier unii nu ar merita categoria A decat dupa ce fac macar 100.000KM cu masina si poate invata ca atunci CAND FACI STANGA nu te intereseaza decat sa nu fie cineva deja aflat in depasire sau sa nu vina nimic din fata.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...