Sari la conținut

Katana


KioN
 Share

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre Katana 600? merita?

 

 

 

 

 

Suzuki KATANA 600 MSRP: $6,299

Engine: 600cc, four-stroke, 4-cylinder, 16 valve air/oil cooled with DOHC and TSCC

Bore & Stroke: 62.6 x 48.7 mm

Compression Ratio: 11.3:1

Carburetor: Mikuni BSR32

Lubrication: Wet sump

Ignition: Digital/Transistorized

Starter: Electric

KATANA 600 Transmission: 6-speed

KATANA 600 Final Drive: #530 chain

 

Suzuki KATANA 600 Dimensions:

Overall Length: 2140mm (84.1 in.)

Overall Width: 755mm (29.3 in.)

Overall Height: 1195mm (47.0 in.)

Seat Height: 785mm (30.9 in.)

Ground Clearance: 120mm (4.7 in.)

KATANA 600 Wheelbase: 1470mm (57.9 in.)

KATANA 600 Dry Weight: 208kg (458 lbs.) 209kg (460 lbs.) CA. model

 

Suzuki KATANA 600 Suspension:

Front: Telescopic, oil damped, 4-way adjustable rebound damping

Rear: Link-type suspension, 4-way adjustable rebound damping, 7-way adjustable preload

Suzuki KATANA 600 Brakes:

Front: Dual hydraulic disc

Rear: Single hydraulic disc

Suzuki KATANA 600 Tires:

Front: 120/70-ZR-17

Rear: 150/70 ZR17

KATANA 600 Fuel Tank Capacity: 20 liter (5.3 gal.) 18.5 liter (4.9 gal.) CA model

KATANA 600 Colors: Yellow, Blue

post-6-1086835255_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca posesor al unei katana din 95 iti spun ca merita, e un motor care nu te arunca de pe el, ins anici nu te lasa la greu, ca pozitie de condus e excelenta pt drumuri lungi insa nu se compara cu un tourer, dar nici incomod precum un R. Consumul mic in afara de 5% cu viteza medie 120km\h si racirea pe aer si radiator pt ulei il favorizeaza la calatorii.

In oras consum intre 6si 8 depinde cum mergi insa se incalzeste, nu alarmant, dar o face. e putin mai grea are 220 de kile cu carburant cu tot, dar e destul de agila, o recomand celor care vor sa ajunga de fiecare data acasa intregi si incepatorilor mai curajosi.

 

Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un bun amic care calareste o Katana 600 fabricatie 2003 intre 8 si 10 ore zilnic, intr-un oras de 23 milioane locuitori, un trafic infernal si o clima in care ploua zilnic cate 8 ore, timp de 6 luni, celelalte 6 luni fiind seceta. Pana acum a facut 70.000 km in opt luni. El e foarte multumit de motor, zice ca:

- puncte forte: fiabilitatea si pozitia confortabila;

- puncte slabe: e cam grea (peste 220 Kg) si are doar 80 cp, ceea ce e putin pentru el.

 

Per total, e un motor pe care mi l-a recomandat sincer (sunt incepator, dar stiu sa ma abtin de la gaz). Lui ii place mai mult unul mai puternic (e tot al lui, de 150 CP, pe care insa nu poate sta mai mult de o ora ca il dor rau mainile).

 

E, si finca mi l-a recomandat, zilele astea stau cu ochii pe unul, iacata-l: Katana . Daca pozele nu mai sunt disponibile dupa terminarea licitatiei, va spun eu: e galbena cu negru, fara desene smechere. Daca vi se face pofta de vreun motor de pe Ebay, vi-l puteti aduce acasa prin firma asta: DAS . Nu ma intrebati cum functioneaza ca nu am cumparat inca, oricum umblati cu grija. Cel mai bine ar fi sa aveti frun preten/cunostinta prin tara de unde il luati, mai bine ii dati lui de-o bere decat sa plangeti in pumni.

 

Eu unul ezit intre Katana asta si un CBR600 din 98, despre care am auzit numai lucruri bune, mai ales de la Bhairava si Cozo (merci!).

Hai ca am luat-o pe aratura. Parerea mea e: daca o gasesti pe Suzy Katana la un pret bun (din cate mi-am dat seama, e mai ieftina pe piata second hand decat un CBR, de exemplu) ia-o ca nu-ti va parea rau.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ei, acum ca ai de ceva timp o Katana de 750, cum ti se pare? E grea? E confortabila? Se supraincalzeste? I-ai dat in goarna la maxim de putere? Ai ridicat-o pe o roata? Chiar si pe roata din spate? In mers? B)

Hai spune-ne cum iti place depre ea!

post-6-1096314657_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut!

Am avut o Katana 750/2004,nou-nouta, ca fiind prima motocicleta. Am mers cu ea 30.000 km si nu am avut nici o problema vis-a-vis de fiabilitate....ma mir cum de nu a picat ceva la ea ...fiindca nu am menajat-o deloc :finger:

E foarte buna ptr. drumuri lungi, pe la 180 km/h.... in mod sustinut.... no problem.

PS: 0-100km/h=3,6 sec...93cp...230 km/h vit.max....e indeajuns ptr. strada, nu?

PSS: NU se supreincalzeste , oricat de mult si de tare o "freci" in oras :10:

Pe o roata nu se ridica decat din ambreiaj.

 

Aaaaa, era sa uit: daca alegi dintre Katana de 600 si cea de 750, ia-ti de 750 cmc, deoarece e o diferenta de pret de aproximativ 300 euro.

Numai bine si sa o stapanesti sanatos! ;)

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am avut o Katana 750/2004,nou-nouta, ca fiind prima motocicleta. Am mers cu ea 30.000 km si nu am avut nici o problema vis-a-vis de fiabilitate....ma mir cum de nu a picat ceva la ea ...fiindca nu am menajat-o deloc :finger:

E foarte buna ptr. drumuri lungi, pe la 180 km/h.... in mod sustinut.... no problem.

PS: 0-100km/h=3,6 sec...93cp...230 km/h vit.max....e indeajuns ptr. strada, nu?

PSS: NU se supreincalzeste , oricat de mult si de tare o "freci" in oras :10:

Pe o roata nu se ridica decat din ambreiaj.

 

Aaaaa, era sa uit: daca alegi dintre Katana de 600 si cea de 750, ia-ti de 750 cmc, deoarece e o diferenta de pret de aproximativ 300 euro.

Numai bine si sa o stapanesti sanatos! ;)

Heii ,tinere si pe noi de ce ne-ai mintit ca are 98 cp si ai mers cu 240? :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de felul tau de a conduce, de a fi, de a gandii :yikes:

 

Katana de 600 am avut ca a doua "bicicleta", prima a fost un ZX400R, dar iti spun sincer ca am fost putin dezamagit de Katana dupa ce am dat ZX-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ,mi se pare logic sa fii putin dezamagit...banuiesc ca te referi la manevrabilitate ,dar aici nu prea poti compara o "mini-salupa" cum e katana cu un "mini-sportiv" cum e zx-ul...e LOGIC ,la fel cum la confort nu prea se compara "mini-salupa" cu "mini-sportivul" ,asta depinde de ce te intereseaza de la motocicleta ,dar mi se pare cam fortat cand spui dezamagit ,poate nu ai ales tu ce voiai ...si eu poate vreau un Gold-Wing si sa aibe manevrabilitatea si nervul unui 600rr ,dar deja as fi pe din afara ...ti-am spus ,cam fortat ce ai spus tu ,dar ma rog daca ma insel astept un raspuns :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SILVIU, ai si tu dreptatea ta :yikes:

 

Insa ma asteptam la o manevrabilitate mai buna, sincer, fiind si putin mai slabut (1,87 la 75kg), dar acuma depinde de fiecare , nu?

 

Nu cred ca este un termen fortat, chiar asta am simtit eu :eek:, dar ca si motocicleta este una buna, cu cevas "istorie" in spate :yikes:, dar nu mi s-a potrivit alegerea...

 

Bafta! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei un sportTOURIG, adica protectie la vant si odihnitoare la drum lung... si cam atat, ia-ti Katana

PS:Trimite un C.V. cat mai detaliat sa-ti spun ce motoreta ti se potriveste

:yikes: :yikes:

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Heii ,tinere si pe noi de ce ne-ai mintit ca are 98 cp si ai mers cu 240? :laugh:

 

imi dai voie sa-ti raspund eu :laugh:

are 93 CP si personal am reusit un top speed de 230 km/h la 10.500 rpm. Nu ma lua cu texte "cum de ai reusit sa te mai uiti la vitezometru/ turometru" pentru ca eu asta am vrut sa vad, respectiv cat poate.

 

Salutari.

:cheers:

Editat de KATANA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...