Sari la conținut

Honda Transalp


Postări Recomandate

Are cineva un releu de incarcare pentru Honda Transalp?De ce nu mai functioneaza semnalizarile?Astept un raspuns de la voi.

 

Releul de incarcare se strica deseori la modelele mai vechi fiind situat langa esapament. O solutie pe viitor este de a face o fanta de aerisire in dreptul lui si de a o acoperi cu plasa metalica prinsa cu silicon pe dinauntrul carenei. (15-20 RON maxim, plasa se cumpara din targ iar siliconul poate fi de instalatie sanitara)

Daca te referi la releul de semnalizare atunci e alta mancare de peste, la Dominator si Transalp mai au probleme. Gasesti la Louis ieftin sau merge adaptat :banana:

Iarasi, se recomanda sa se introduca ceva sub sa (o scandura) pentru modelele pana in 94 sau sa se cumpere suportul de CDI de la modelele fabricate intre 94 si 96.

Daca spui insa ca nu iti incarca atunci se poate ca bateria sa nu suporte si functionarea releului de semnalizare.

Pentru releu de incarcare vorbeste cu firmele care aduc motoare SH sau piese, ar trebui sa coste in jur de 100 de euro.

 

post-23-1172762956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog, dati mai multe detalii despre improvizatia cu scandura pentru releul de semnalizare.

Improvizatia este pentru a proteja mufa CDI-ului care la modelele de pana in 94 se strica datorita presiunii exercitate de sa, nu are nimic de-a face cu releul de semnalizare.

Se pune pur si simplu o scandura mica in dimensiuni sub pentru ca greutatea pasagerului sa nu mai apese pe CDI. Se poate face usor dintr-un fund de bucatarie taiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul de incarcare se strica deseori la modelele mai vechi fiind situat langa esapament. O solutie pe viitor este de a face o fanta de aerisire in dreptul lui si de a o acoperi cu plasa metalica prinsa cu silicon pe dinauntrul carenei. (15-20 RON maxim, plasa se cumpara din targ iar siliconul poate fi de instalatie sanitara)

 

 

Foarte buna sugestia. Ce am mai vazut eu, a fost ventilatorul de la coolerele de procesoare mai vechi(sunt mai mici ca dimensiune) sau coolere de carcasa PC...adaptat si pus peste.

 

Ghidusia asta am vazut-o si pe o Africa Twin din 1990.

 

Releu din pacate nu am, poti sa incerci pe forum cu cei care au piese din dezmembrari :

 

/index.php?...pid=649900&

 

/index.php?...3601&st=270

 

sau

 

http://www.electrexworld.co.uk/erol.html#1X0

 

 

Bafta si asfalt uscat :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna sugestia. Ce am mai vazut eu, a fost ventilatorul de la coolerele de procesoare mai vechi(sunt mai mici ca dimensiune) sau coolere de carcasa PC...adaptat si pus peste.

 

Ghidusia asta am vazut-o si pe o Africa Twin din 1990.

 

Releu din pacate nu am, poti sa incerci pe forum cu cei care au piese din dezmembrari :

 

/index.php?...pid=649900&

 

/index.php?...3601&st=270

 

sau

 

http://www.electrexworld.co.uk/erol.html#1X0

Bafta si asfalt uscat :banana:

 

 

 

 

cauta-ti releul pe www.electrexworld.co.uk da-mi un PM cu detaliile tale , ne intalnim , vorbim si in 2saptamani ai releul

 

Daca nu ma insel pentru XL600V Transalp 87- tu ai nevoie de RR64 - Regulator Rectifier . Pret 98.81euro(inclusiv TVA si transport) + 10euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Nevemind.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...