Sari la conținut

Versus


k100rs
 Share

Postări Recomandate

Salut pe toata lumea. as aprecia ceva informatii de la diversi proprietari / cunoscatori pentru a-mi forma o imagine de ansamblu si a-mi fi mai usor in luarea unei decizii. sunt detinatorul unui bmw k100. scula foarte misto pentru touring, usor dificila la viteze mici prin oras din cauza gabaritului. foarte flexibila insa, cu un cuplu mai mult decat satisfacator pe plaje foarte largi de turatii. singurul minus notabil: lipsa carenelor, lucru care se face simtit la viteze peste 120km/h. intrucat nu voi obtine probabil pretul pe care il voiam eu la revanzarea ei ( pentru a-mi completa bugetul si a-mi lua un vfr din 00-02 ) o voi pastra ca pe a 2-a moto.

 

aici interveniti voi. ce vreau e un motor intre 600-800cc, carenat, cu valente reale de touring dar care sa faca fata si orasului, care sa iti poata da si feeling-ul de sporty din cand in cand (de vazut ca am 1.84 si 87kg).

am in vedere : CBR600F, GSX750F, VFR 750 si eventual alte sugestii. as fi interesat de o parere legata de pretul gsxf-urilor: in aceeasi suma de bani intotdeauna ele sunt cele mai noi si cu cei mai putini km. ca putere toate motoarele sunt sensibil egale ca putere si cuplu.

eternele criterii :

-fiabilitate

-placere si usurinta in condus

-pozitie in sa (comfort)

-comportament cu pasager

-costuri intretinere

 

Apreciez toate opiniile la obiect! multam frumos si numai bafta! :bounce:

Editat de k100rs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recomand 100% VFR-ul. Incearca sa mergi putun cu unul si o sa intelegi de ce!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceiasi situatie m-am aflat si eu !

Pentru touring am renuntat la Africa Twin, pentru ceva care nu face mofturi pe autostrada si te simti bine dupa sute de kilometrii. Solutia, gasita de mine, este VFR800. Nu il am de mult timp, dar cei aprox. 500 km , pe care i-am facut pana acum, m-au facut sa cred ca am ales ceea ce trebuie.

 

Despre GSXF, nu stiu nimic !

 

Bafta! :)

 

P.S. Acum, fiecare o sa-ti recomande ce are prin curte ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salut omule ,zici ca motoru nu are cai putere de ajun.

Schimbai filtru cu K/N filtru

Dai jos catalizatoru si inlocuieste cu y pipe de la remus si cumpara un exost tot de la remus si ai sa ai 40 de cai putere in plus.

 

Numai bine

Sorin xx

 

 

...... doar 40 cp ,,in plus" ?!?!? :rock: .... Vise taica, vise ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rizi cum vrei,nu ma mai contra zic ca nu are nici un rost. :D

 

Nu te ,,contrez", dar aia 40CP in plus este ......... un vis frumos ! :rock:

Nu obtii un plus de 40CP din schimbul unui filtru de aer, demontarea catalizatorului si schimbarea esapamentului ! Daca imi spuneai de un castig de putere de 10-15CP, te mai credeam dar pana la 40CP trebuie un tuning SERIOS la motor ! ... Nu crezi ?

 

@petrica :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ,,contrez", dar aia 40CP in plus este ......... un vis frumos ! :D

Nu obtii un plus de 40CP din schimbul unui filtru de aer, demontarea catalizatorului si schimbarea esapamentului ! Daca imi spuneai de un castig de putere de 10-15CP, te mai credeam dar pana la 40CP trebuie un tuning SERIOS la motor ! ... Nu crezi ?

 

@petrica :rock:

 

 

Nici o indoiala, tu ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ,,contrez", dar aia 40CP in plus este ......... un vis frumos ! :D

Nu obtii un plus de 40CP din schimbul unui filtru de aer, demontarea catalizatorului si schimbarea esapamentului ! Daca imi spuneai de un castig de putere de 10-15CP, te mai credeam dar pana la 40CP trebuie un tuning SERIOS la motor ! ... Nu crezi ?

 

@petrica :rock:

Aici in Marea Britanie poti modifica si adapta motoru asa cum vrei tu,bani conteaza si mai ales cine lucraza la el,mai citeste de noile inventii de la BMW si mai ales conteaza foarte mult cualitatea benzinei,ca daca ai bagi de 95 nu scuate mai mult de 15 cai dar daca ai cumperi benzina alba care este la 3 dolari litrul ai sa vesi cum merge,acuma nustiu care este contrazicerea, dar ramane de vazut.

Ori cum pentru mine sai fac plinul la motorul meu care are 33 l ma costa aproape 100 de lire sterline,dar daca ai bag de 95ma costa 30 de lire sterline si sicur nu scot prea multi cai .

 

Ramane de vazut

 

Numai bine

 

Sorin xx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici in Marea Britanie poti modifica si adapta motoru asa cum vrei tu,bani conteaza si mai ales cine lucraza la el,mai citeste de noile inventii de la BMW si mai ales conteaza foarte mult cualitatea benzinei,ca daca ai bagi de 95 nu scuate mai mult de 15 cai dar daca ai cumperi benzina alba care este la 3 dolari litrul ai sa vesi cum merge,acuma nustiu care este contrazicerea, dar ramane de vazut.

Ori cum pentru mine sai fac plinul la motorul meu care are 33 l ma costa aproape 100 de lire sterline,dar daca ai bag de 95ma costa 30 de lire sterline si sicur nu scot prea multi cai .

 

Ramane de vazut

 

Numai bine

 

Sorin xx

 

:rock: - aici nu este vorba de benzina ! Calitatea ei are un rol bine definit, dar pana la aia 40CP,...e cale lunga !

 

Nu spun ca este imposibil de atins acest plus de putere (40cp), dar acest lucru este o chestie ,,de avangarda" tehnologica ! Probabil se intampla la firme tari de tuning, care fac cercetare, experimente pe bancul de lucru, cu superscule specializate si electronica din plin ! Acest lucru nu este apanajul unui om de rand care merge la magazin, cumpara cateva accesorii aftermarket, si gata ..... 40pc in plus !

 

In alta ordine de idei, aceasta este o discutie intre persoane ce iubesc acelasi lucru (nu ma refer la BMW, ci la fenomenul ,,motociclism") ! Tot timpul se vor isca discutii contradictorii, in orice subiect ! Asa se intampla in aproape orice discutie, lucru constructiv din care se poate invata ! Prin ceea ce scriu eu nu cred ca am un aer sarcastic sau jignitor, ci imi exprim parerea fara sa ,,lovesc" pe nimeni ! Sunt baiat de treaba,... ce dracu ! :rock:

 

Bafta si sanatate ! :D

 

P.S. Nu ai venit de 1Mai in Romania ! Te-as fi observat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: - aici nu este vorba de benzina ! Calitatea ei are un rol bine definit, dar pana la aia 40CP,...e cale lunga !

 

Nu spun ca este imposibil de atins acest plus de putere (40cp), dar acest lucru este o chestie ,,de avangarda" tehnologica ! Probabil se intampla la firme tari de tuning, care fac cercetare, experimente pe bancul de lucru, cu superscule specializate si electronica din plin ! Acest lucru nu este apanajul unui om de rand care merge la magazin, cumpara cateva accesorii aftermarket, si gata ..... 40pc in plus !

 

In alta ordine de idei, aceasta este o discutie intre persoane ce iubesc acelasi lucru (nu ma refer la BMW, ci la fenomenul ,,motociclism") ! Tot timpul se vor isca discutii contradictorii, in orice subiect ! Asa se intampla in aproape orice discutie, lucru constructiv din care se poate invata ! Prin ceea ce scriu eu nu cred ca am un aer sarcastic sau jignitor, ci imi exprim parerea fara sa ,,lovesc" pe nimeni ! Sunt baiat de treaba,... ce dracu ! :what:

 

Bafta si sanatate ! :bounce:

 

P.S. Nu ai venit de 1Mai in Romania ! Te-as fi observat !

Salut din nou si cum am mai zis de la inceput ,nu ma mai contra zic ca nu are rost.

Sa auzim de bine .

 

 

Numai bine

 

Sorin xx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou si cum am mai zis de la inceput ,nu ma mai contra zic ca nu are rost.

Sa auzim de bine .

Numai bine

 

Sorin xx

 

... esti LA GARA ! ........... PA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...