Sari la conținut

Zona Titan: Balta Alba, Dristor, Sector 3


Alexxa
 Share

Postări Recomandate

:crack: Mi-am imaginat un dialog intre hoti legat de lantul strabatut de curent electric: "- Ba, are lant!" "- Ma pis pe el!" #*!×÷%+/!

Am inteles in schimb ca e bun un lant sanatos. Imi trecuse prin cap sa-i pun alarma, dar nu cred ca m-ar costa cam mult :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:crack: Mi-am imaginat un dialog intre hoti legat de lantul strabatut de curent electric: "- Ba, are lant!" "- Ma pis pe el!" #*!×÷%+/!

Am inteles in schimb ca e bun un lant sanatos. Imi trecuse prin cap sa-i pun alarma, dar nu cred ca m-ar costa cam mult

Alarma e buna daca are alimentare proprie si gps ... altfel e la fel de utila ca blocatorul de disc pus pe o moto lasata noaptea in mijlocul campului :))

 

:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa locuiesc pe strada soldat Nicolae T Sebe

Sunt destui moshi prin zona aia, asa ca mobra va fi intens monitorizata. :D Pe Trilului si pe Murgeni ce erau candva mai multi colorati, dar de cand cu "reabilitarea" s-au cam tirat din zona.

Si garduri destule unde sa legi mobra.

Editat de Dkw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alarma e buna daca are alimentare proprie si gps ... altfel e la fel de utila ca blocatorul de disc pus pe o moto lasata noaptea in mijlocul campului :))

 

Am o idee de localizator prin GPS care o s-o transform in practica intial ca proiect personal si apoi daca e viabila, poate distribui si altor doritori. Va povestesc mai multe la o prima intlanire dupa mutare ;)

 

Sunt destui moshi prin zona aia, asa ca mobra va fi intens monitorizata. Pe Trilului si pe Murgeni ce erau candva mai multi colorati, dar de cand cu "reabilitarea" s-au cam tirat din zona.

Si garduri destule unde sa legi mobra.

 

Bine de stiut ca sunt mosi prin zona. Atata timp cat nu sunt acri, sunt distractivi si ajuta in situatii diverse. Saptamana trecuta am uitat sa prind husa la baza cu carligul de siguranta si a luat-o vantul cat eram plecat de-acasa. Noroc de un mos care stia mobra ca a prins husa si a legat-o de top-box :D

Editat de DDUIS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o idee de localizator prin GPS care o s-o transform in practica intial ca proiect personal si apoi daca e viabila, poate distribui si altor doritori. Va povestesc mai multe la o prima intlanire dupa mutare

S-au mai gandit si altii la asa ceva, daca nu ai o platforma program buna, online 24/7 nu rezolvi mare lucru. Iar daca vrei sa utilizezi un telefon mobil ca localizator GPS nu o sa ai o rezolutie prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au mai gandit si altii la asa ceva, daca nu ai o platforma program buna, online 24/7 nu rezolvi mare lucru. Iar daca vrei sa utilizezi un telefon mobil ca localizator GPS nu o sa ai o rezolutie prea mare.

 

Da, a doua varianta mi se pare mai castigatoare momentan. E adevarat ca rezolutia nu e prea mare, dar un telefon mobil ofera multi senzori de care ma pot folosi. Eu cred ca niste senzori de acceleratie combinati cu geo fencing si un sim ar putea da roade. Eu cel putin sunt increzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca rezolutia nu e prea mare, dar un telefon mobil ofera multi senzori de care ma pot folosi. Eu cred ca niste senzori de acceleratie combinati cu geo fencing si un sim ar putea da roade. Eu cel putin sunt increzator.

Si tot o sa ai nevoie de un program/aplicatie care sa interpreteze datele. Iar pana acolo este cale lunga, si nu este GPS Tracking in real-time, probabil ca vei opta pentru varianta cu interogare (prin SMS) care nu este altceva decat un request.

Aici http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.ameridiem.com%2Ftracking%2F&h=9AQGvLmhx gasesti aplicatie pt Android si iPhone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot o sa ai nevoie de un program/aplicatie care sa interpreteze datele. Iar pana acolo este cale lunga, si nu este GPS Tracking in real-time, probabil ca vei opta pentru varianta cu interogare (prin SMS) care nu este altceva decat un request.

Aici http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.ameridiem.com%2Ftracking%2F&h=9AQGvLmhx gasesti aplicatie pt Android si iPhone.

Cum vad eu problema / solutia: ma intereseaza sa ma notifice device-ul cand iese din zona predefinita. Cand interoghez device-ul pentru locatie? - Atunci cand intervin modificari ce depasesc un threshold in senzorii de acceleratie liniara (pot folosi si alti senzori care-s disponibili standard pe un telefon mobil). Notificarea mi-o poate da fie prin request http fie prin sms (am nevoie doar de un link care sa ma duca pe google maps dupa coordonate). Sunt telefoane care trimit prin mms / sms distress message cu locatia (link la google maps) la o combinatie de butoane hardware. nu mi se pare complicat si nici cale lunga (asta e job-ul meu - dezvolt aplicatii mobile).

Poate ma insel, dar mi se pare o solutie la indemana,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modul general ar fi o aplicatie ok-ish, dar cam atat. Daca vrei monitorizare activa ai nevoie de mult mai multe resurse.


» Post actualizat in 19 Apr 2015 21:31

In link-ul de mai sus gasesti o aplicatie care face exact ce vrei tu si chiar mai mult, ca viteza, incidente, istoric, etc, dar totul cu ajutorul platformei de monitorizare, altfel vei avea doar informatii la cerere, nu si cand se intampla un eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: se incarca la priza sau au sursa de energie autonoma?

Autonome, de cea mai buna calitate, scanner facial, detector de viteza/alcoolemie/moashte, upgradare in timp real, cu servisarea e mai nasol. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dkw - Am o trilema :tomato: Tot defiland pe internet in speranta ca trece timpul mai repede, am fost pocnit de o idee.

Sa presupunem ca gasesc niste "cascaval", imi vand si mobra ca sa devina "cascavalul" mai "nobil" si acum caut ceva mai nou care "sa ma faca un zgomot intre picioare pana la piatra cracanata".

Acum undeva in suflet imi doresc un GSX-R 750 k5.... dar subconstientul mi-a dat un kick cum ca si un vfr/vtr/sv d'omie tot de prin 2005 ar fi ceva dragut :tempted:

Ia zi dom'le ce parere hai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. dar subconstientul mi-a dat un kick cum ca si un vfr/vtr/sv d'omie tot de prin 2005 ar fi ceva dragut :tempted:

 

ESTE!

 

Am avut V2-uri, dar cruisere, am avut 4L de 600 (Suzi Bandit)...acum am V2 1000 S-T (VTR)

 

nu ma mai intorc prea curand (sau deloc) la 4L

 

Ai SV deci stii despre ce e vb ca senzatie...mobrele 4L sunt boring, chiar si alea mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dkw - Am o trilema :tomato: Tot defiland pe internet in speranta ca trece timpul mai repede, am fost pocnit de o idee.

Sa presupunem ca gasesc niste "cascaval", imi vand si mobra ca sa devina "cascavalul" mai "nobil" si acum caut ceva mai nou care "sa ma faca un zgomot intre picioare pana la piatra cracanata".

Acum undeva in suflet imi doresc un GSX-R 750 k5.... dar subconstientul mi-a dat un kick cum ca si un vfr/vtr/sv d'omie tot de prin 2005 ar fi ceva dragut :tempted:

Ia zi dom'le ce parere hai?

Bre, ca pieton ce se respecta as marita urgent SV-ul, as pune cascavalu' la dospit si cand s-ar alinia astrele in horoscop favorabil as purcede la cumpararea lu' vfr/vtr-u' de o miutza, nu m-as uita in urma. Cu doo Suzuki in garaj pot sa spun ca nu m-as intoarce la Suzuki, ci as urma calea credintei si a luminini spre o 'onda, parerea mea, hac... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESTE!

 

Am avut V2-uri, dar cruisere, am avut 4L de 600 (Suzi Bandit)...acum am V2 1000 S-T (VTR)

 

nu ma mai intorc prea curand (sau deloc) la 4L

 

Ai SV deci stii despre ce e vb ca senzatie...mobrele 4L sunt boring, chiar si alea mari

 

Pai poate treci maine pe la titan sa mai schimbam o vorba, o parere :)

 

Dkw, pai daca ai 2 nu o vrei si pe a 3-a? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...