Sari la conținut

5 Martie 2007 - Ziua In Care Am Vrut Sa Renunt La Motociclism


andrei_c
 Share

Postări Recomandate

salutari,

Ieri pot spune ca am avut o zi cu ghinion,desi nu sunt superstitios deloc.Fiind student la Cluj, cu domiciliul undeva dincolo de Oradea(45km), Tinca,pt cei care cunosc zona, am decis ca duminica sa ma duc si eu sa-mi aduc motorasul meu de acasa. Toate bune pana acum. Luni pe la 11,fac plinul si o iau la drum, vreme superba de condus, iar cei 200 km mi se pareau foarte putini.

Dupa 20 de km ceva incepe sa sune la roata spate si incepe sa ma blocheze. Opresc, ma uit si observ ca roata dintata spate misca, era clar, ceva rulment. Neavand nici o cheie la mine sun un prieten sa vina cu scule si cu inca o roata dintata care o aveam pe acasa. Vine, o desfacem, pusca-se unul din cei 2 rulmenti care tine roata dintata. Il schimbam, o punem la loc si plec mai departe.Pana acum eram calm, ca doar am comunista , si se mai strica.

Ajung in Oradea, pe Calea Aradului, 1 banda pe sens si in dreapta liniile de tramvai.Imi apare un BMW din spate, ma depaseste cam aproape, ca era linie continua, intra in fata mea cam fortat si la nici un metru juma de mine franeaza brusc si o ia in dreapta peste liniile de tramvai, fara sa semnalizeze, fara nimic.

Eu, franez cat pot, cum eram aproape de bordura incep sa evit sa nu-l lovesc din spate prn dreapta, la un moment dat eram in drept cu bara lui spate, dar la 10 cm in dreapta lui. Fiind inghesuit catre bordura, la un moment am scapat-o si am tras o tranta de toata frumuseatea.in momentul in care s-a incadrat el spre dreapta eu eram cazut in dreptul rotii lui spate.

Urmarile:

EU: Sanatot, slava Domnului, m-am ridicat singur si am ridicat motorul inainte sa apuca sa vina lumea de pe margine. Noroc mare cu genuncherele, ca astfel eram lovit dstul de rau.

MOTORUL: Ghidon un pic indoit, suportul care tine kilometrajul rupt, Oglinda dreapta rupta, maner soc rupt, pahar frana fata rupt.

 

In acel moment am crezut ca turb de nervi, imi venea sa imi bag ..... in ele motoare si sa-mi iau tanc :ok:

Trag motorul pe margine, vad conecintele, astept sa-mi revin un pic. Masina aplecase. Atunci zice un batran care ra pe margine ca masina oprise un pic mai incolo, s-a dat o femeie din dreapta os, s-a uitat si cand a vazut ca ma ridic, s-a urcat si a plecat. Asta asa ca gest. Vina nu pot sa zic ca nu a fost si a mea, dar pana acum nu am avut nici un eveniment, desi am peste 10000 km in 2 ani de zile cu etz.Eu zic ca era aproape imposibil de evitat. Asa ca am facut cale intoarsa cu el, alti 45 de km, fara frana fata, am lasat motorul si am venit la cluj cu autobusul.

Acum astept sa vina un weekend in care sa am timp sa ma duc sa-l fac. Am postat acest topic aici deoarece, chiar daca am inceput acest sezon cu stangul,

CUMPAR:

-suport de etz care tine ceasurile de bord si ghidonul(cu 2 ochiuri)

- aparatoare plastic spate lant

- pahar lichid frana etz

Astept oferte,restul defectelor se repara.

Toate astea se inplasera la o sapt dupa care am avut inca o tentativa de a-mi aduce motorul la cluj, esuata din cauza ca a nins, si 200 de km pe vreme grea nu-s de neglijat.

Acum poate intelegeti de ce am fost asa, dar mi-am revenit si sunt in stare sa o iau de la capat.

 

Salutari tuturor si asfalt uscat, dar mai ales curat. :bounce: :)

Conducatorilor de conserve cretini : :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa, dar foarte multa :bounce: :) :drink: :ok: :finger: :finger: :kick: :hug: :wink: :what: :hug: ;) :) proastei care a coborat din masina..si soferului de asemenea..

Daca faci rost de numarul conservei..posteaza-l aici si de se intampla sa o vad vreodata..ii asigur un drum spre un service..sa isi schimbe caucioacele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca esti bine...asa o patim majoritatea cu conservarii :) bafta si sper sa iti gasesti piesele si sa duci sanatos motoru la cj :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci rost de numarul conservei..posteaza-l aici si de se intampla sa o vad vreodata..ii asigur un drum spre un service..sa isi schimbe caucioacele...

M-am gandit si eu, dar numa apoi. Atunci pe moment nu mi-am dat seama.Deci e cam tarziu. :) Era un BMW culoare inchisa, seria 5 , modelul 1996-2002 parca.

 

Astept oferte pt piese.

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

defectiunile trecue mai sus le-am rezolvad. :D

Mai ramane una care nu am vazut-o at, dar a cedat dupa. Deci, cumpar

SISTEM FRANA FATA ETZ, CU MANETA CU TOT, PARTEA DE PE GHIDON

 

Astept oferte.

lasa frana fata, fugi cu ea acasa :D ai timp sa te ocupi de ea acolo :) glumeam evident...ma bucur ca ai rezolv marile belele :D sa speram ca norocul te va ajuta de data asta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.........n-am cuvinte....dobitocii dracu' .Stii cum sta treaba cu astia cu masinile, le e ciuda ca esti mai rapid cu ei...asa ca le dau multa :lol: :D :D asa direct pe fata!!!

Sa-ti spun ce am patit eu vara trecuta cu un scuter...mergem cam cu 45km /k.erau doua benzi...in fine eu mergeam pe banda din margine regulamentar si sa vedeti prosteala pe un mos....ma depaseste fara sa semnalizeze si-si continuua drumul....la 500m se poreste pe dreapta in fata la un magazin fara parcare, si care era semnalizat cu ;oprire interzisa;si CAND AJUNG IN DREPT CU EL..........DESCHIDE USA INSTANTANEU!!!intr-o fractiune de secunda s-a intamplat....scuteru a ramas in usa, iar eu am ZBURAT peste usa si am cazut pe soseaua......cred ca am lesinat :D (mi se parea ca visez, cam 2 nun am stat intins pe sosea) :P deschid ochii si vad in jurul meu o sumedenie de oameni care se uitau la mine si nu faceau nik :( .ma ridic cu o durere enorma de umar, cu greu ridic scuteru...(nu ma ajuta nimeni), il pun pe cric, iar idiotuu ala de sofer, vine la mine si incepe sa zbiere pe mine ca i-am stricat usa :D .Eu nu mai puteam de durere, scuteru spart tot, sange pe palme si genunchi, si el comenta....problema era ca el a fost de vina din toate motivele....avea un citroen c4 noou noutz!!nu-mi pare rau k i-am spart geamu si oglinda+k nu se inchidea usa!!! :ok:

Ce sa mai zic ca mi-am spart casca si alte chesti!!!m-am urcat pe scuter si m-am dus la un preten, dupa care am revenit si.... :D

Si acum ma tine ala minte!!!Vedeti? idioti....ce sa le faci!!!

Oricum trebuie sa avem mare atentie la fraerii astia!! :)

asfalt usct!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.........n-am cuvinte....dobitocii dracu' .Stii cum sta treaba cu astia cu masinile, le e ciuda ca esti mai rapid cu ei...asa ca le dau multa :lol: :D :D asa direct pe fata!!!

Sa-ti spun ce am patit eu vara trecuta cu un scuter...mergem cam cu 45km /k.erau doua benzi...in fine eu mergeam pe banda din margine regulamentar si sa vedeti prosteala pe un mos....ma depaseste fara sa semnalizeze si-si continuua drumul....la 500m se poreste pe dreapta in fata la un magazin fara parcare, si care era semnalizat cu ;oprire interzisa;si CAND AJUNG IN DREPT CU EL..........DESCHIDE USA INSTANTANEU!!!intr-o fractiune de secunda s-a intamplat....scuteru a ramas in usa, iar eu am ZBURAT peste usa si am cazut pe soseaua......cred ca am lesinat :D (mi se parea ca visez, cam 2 nun am stat intins pe sosea) :P deschid ochii si vad in jurul meu o sumedenie de oameni care se uitau la mine si nu faceau nik :( .ma ridic cu o durere enorma de umar, cu greu ridic scuteru...(nu ma ajuta nimeni), il pun pe cric, iar idiotuu ala de sofer, vine la mine si incepe sa zbiere pe mine ca i-am stricat usa :D .Eu nu mai puteam de durere, scuteru spart tot, sange pe palme si genunchi, si el comenta....problema era ca el a fost de vina din toate motivele....avea un citroen c4 noou noutz!!nu-mi pare rau k i-am spart geamu si oglinda+k nu se inchidea usa!!! :ok:

Ce sa mai zic ca mi-am spart casca si alte chesti!!!m-am urcat pe scuter si m-am dus la un preten, dupa care am revenit si.... :D

Si acum ma tine ala minte!!!Vedeti? idioti....ce sa le faci!!!

Oricum trebuie sa avem mare atentie la fraerii astia!! :)

asfalt usct!!!!!

 

 

Eu zic ca puteai sa ceri despagubiri pentru ca nu s-a asigurat cand a deschis usa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca puteai sa ceri despagubiri pentru ca nu s-a asigurat cand a deschis usa.

ce sa mai ceri? :D

vroiai sa ma mai si bata?s... :D :lol: pla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am inceput sezonu cu stangu...mi`a taiat o vaca cu un megan calea si iam rupt meganu in 2..mai naspa e ca am batuto si i`am dat niste picioare in portiera...acum sa vad cu o rezolv :baldy:( multa bafta la toti si feritiva de femeile de la volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

defectiunile trecue mai sus le-am rezolvat. :baldy:

Mai ramane una care nu am vazut-o at, dar a cedat dupa. Deci, cumpar

SISTEM FRANA FATA ETZ, CU MANETA CU TOT, PARTEA DE PE GHIDON

 

Astept oferte.

post-10567-1174567277_thumb.jpg piesele 4 si 11 as avea nevoie, inca astept oferte :baldy:

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia fa-i o intrebare lui Brad Florin 0744381675.

E din Bucuresti asta e cam nasol dar aduce piese de ETZ.... cam orice.

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am inceput sezonu cu stangu...mi`a taiat o vaca cu un megan calea si iam rupt meganu in 2..mai naspa e ca am batuto si i`am dat niste picioare in portiera...acum sa vad cu o rezolv :baldy:( multa bafta la toti si feritiva de femeile de la volan

 

Cum adica "ai batut-o"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piticule... daca era mama ta, sau iubita, sau sora si ii f*tea un motorist

o bataie ca i-a strambat comunista, cum te simteai? :baldy:

:baldy: :baldy:

femei la volan! FERITI-VA DE MAGARUS!!! A.K.A. PiticuBc

 

Andrei_C scuze de off topic :baldy:

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia fa-i o intrebare lui Brad Florin 0744381675.

E din Bucuresti asta e cam nasol dar aduce piese de ETZ.... cam orice.

:baldy:

 

Si totusi... cred ca asta il intereseaza pe om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi... cred ca asta il intereseaza pe om...

mersi mult, am gasit noua la Oradea, acum astept sa ma duc acasa sa o montez.

 

Intr-adevar unii conducatori/oare auto merita casti in cap. Eu daca ma ridicam mai repede, sigur plesneam pe cineva atunci....:baldy:

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...