Sari la conținut

Neacordare De Prioritate


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Dintre toate evenimentele pe care le-am trait cu noul motor ... faza de mai jos e cea mai tare:

 

Mergeam cu BIG (pe post de pasager) ... veneam dinspre politehnica.. mergeam spre casa (Floreasca).

 

Dintre 2 squaruri .. statea un tip linistit cu masina sa traverseze toata soseaua ca sa treaca in parcarea unei firme de vis-a-vis.

 

Eu ... mergeam cu o viteza mica ... 40 - 50 kmph. Dintr-o data pleaca idiotul, taie toate benzile si intra linistit in parcare. Noroc cu frana de disc ... ca daca eram cu niprul.. il botezam. Avea masina noua.

 

M-am dus dupa el ... si l-am intrebat de ce nu a fost atent.

La care el: Ce ma, nu ai avut loc? Ai avut timp destul.

 

Am ramas tampit.

 

Acum.... daca aveam loc sau timp ... nu franam.

 

In lege spune clar ... ca nu trebuie prin manevre X Y si Z sa deranjezi alti participanti la trafic.

 

Noroc ca nu sunt o fire violenta.

post-14-1087536022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dus dupa el ... si l-am intrebat de ce nu a fost atent.

La care el: Ce ma, nu ai avut loc? Ai avut timp destul.

as putea sa bag mana in foc ca dupa tine era liber...nu mai veneau altii....dar, deh...nu mai avea rabdare tzaranu.... :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de faze de genul asta, de ce nu le dati un claxon scurt de atentionare? Valabil si knd esti la volan... De multe ori scuteste de urmari neplacute sau flux de adrenalina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum as fi facut eu ?

De cand l-as fi vazut ca vrea sa iasa dintre scuare si sa faca stanga, as fi inceput sa franez si as fi trecut pe banda din dreapta, continuand sa rulez cu o viteza foaaarte mica, dar totusi cu grija incat sa nu intri in fatza lui, ci sa-l surprinzi din lateral. Am mai exersat manevra asta, trebuie sa mimezi nehotararea, cum fac pietonii pe trecere. Ma rog.... poate situatzia nu iti permitea, dar altfel e super fain sa te apropii cu roata de usa lui, incet, incet, si sa-i vezi figura zburlita si gandul la ce-l asteapta pe la militzie, service, asigurari, bla bla....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de faze de genul asta, de ce nu le dati un claxon scurt de atentionare? Valabil si knd esti la volan... De multe ori scuteste de urmari neplacute sau flux de adrenalina.

...aaa ... e super "distractiv" sa faci chestia asta ... mai ales cand respectivul intzelege ca "hai treci rpd ca te las", total eronat. Asa era sa ii bubui pe catziva saptamanile trecute ...

 

@moshulik: asta da, e fun ! Ma unge pe suflet sa vezi cum isi cer scuze ca nu shi-au "dat seama", in timp ce tu zbieri la ei ca vor sa te omoare si ca sunt nishte criminali nenorociti si inconshtienti !!! si daca eshti destul de abil sa si intri in ei (asa, mai cu grija) te super distrezi taraindu-i toata ziua pe la politie si peste tot !!! ... astia care o patzesc chiar o sa fie mai atenti la motoristi in ziua respectiva si, cel mult, si a doua zi (pana spre pranz) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa anticipezi manevrevele acestor soferi inconstienti si sa-i eviti tu pe ei decat "sa mori cu dreptatea de partea ta". Si mie imi taie calea zilnic "smecheri" de genul asta. Daca am scapat teafar pana acum este ca i-am ferit eu pe ei, altfel eram oale si ulcele de mult.

Drive safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa nu fac ghidusii d-astea ca nu stiu cu cine am de-a face. Asa ca ma abtin si incerc sa merg incit sa ma protejez eu insumi. Oricum nu ma astept sa ma protejeze cineva, cu atit mai mult soferii care se cred invincibili in conserva.

Anticiparea in trafic este un lucru important si oricum iti maresc sansele de supravietuire. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...