Sari la conținut

Honda Vfr 750 F Vs Suzuki Gsx-r 750


mr.magic
 Share

VFR vs GIXXER  

53 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salut. E simplu vreau sa-mi cumpar motocicleta si am ajuns la aceste doua modele. Atentie ambele modele din perioada 1991-1994. Ce stiu eu e ca toata lumea spune ca Hondele sunt fiabile, eu nu am de unde sa stiu ca nu am avut, dar nimeni nu se plange nici de gixxere. Astept pareri atat pro cat si contra dar numai cu argumente. Pozele le-am pus ca sa vedeti despre ce modele vorbesc. Chiar vreau sa-mi formez o parere despre ce o sa imi aleg pt ca nimeni nu mi-a fost prea de ajutor.

post-6115-1174161583_thumb.jpg

post-6115-1174161598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca la drum lung gixerul e mai incomod? Nu m-as indoi nici de prestatia sportiva a vfr-ului, ca performante cele doua par a fi apropiate totusi ma intriga tinuta la drum care intr-adevar difera supersport/sport-touring. Oricum is anumite lucruri care imi plac la fiecare si mi s-a pus pata pe amandoua.

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am spus ,TOTUL depinde de tine si de ce-ti doresti de la respectivul motor

 

Ps:comparatiile de genul acesta mi se par cele mai usoare pt viitorul posesor ,adica trebuie sa stii ce iti doresti ,touring sau sport???...e simplu.Mai greu cand se compara intre ACELEASI categorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine acum amandoua au motoare puternice, nu vreau sa fiu zmeu pe sosele, configuratia cilindrilor se rezuma cam la sunet la care tre sa recunosc vfr-ul are un plus pentru sunetul fantastic

nu e adevarat, nu la sunet se rezuma, sunetul il faci cum vrei, trebuie doar sa modifici toba sau sa o inlocuiesti. V-ul trage de la turatii mai mici, si are cuplu mai mare, pe cand linia trage de la ture mai inalte. Daca ai de gand sa iesi mult la plimbari in afara orasului, pe care sa nu le faci la viteze maxime, atunci cred ca VFR-ul ar fi alegerea mai buna. Daca vrei viteza si nebunii, atunci gixeru'...cineva zicea de VFR ca e o motocicleta pentru oameni mai seriosi :D eu personal sunt tare incantat de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
omult si-o luat deja RF :lol:

 

Am impresia ca RF ul ala il are de ceva vreme, si vrea sa treaca la altceva:)

 

 

mr.magic: personal ti-as recomanda VFR ul. Dar cum au spus toti ,inaintea mea, depinde in primul rand de ce vrei sa faci cu ea. Touring, plimbari, etc sau doar 'liniute' cu baetii :lol:

 

Cred ca cea mai buna alegere ar fi VFR ul, care oricum are si ea latura ei sportiva.

 

Eventual un VFR ceva mai recent, ar fi ideal..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asa antic la RF 900? Ca nu are furca USD, ca nu are injectie? Ca e grea si se aseaza bine se soselele din Romanica? E un super tourer cu coi de jos si da oricand clasa lui VFRica din 91-94 la un drum lung.

 

Intr-adevar, in comparatie cu un Starship Enterprise de la bmw, care-ti face masaj la co.aie si intuieste ca vei atipi la ghidon, RF are tehnologie "antica".

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Io nu ma uitasem la data postului initial si m-am si mirat ca vrea altceva. Pt ca stiam din poze cum arata RF-ul lui, se vede ca e motor de impatimit al modelului. :lol: Asa ca in cazul unei schimbari de cilindree... RF 900 mi se parea raspunsul firesc. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia care am observat-o la mine e urmatoarea ... imi place aspectul super-sporturilor, asta e adevaru imi plac la nebunie cum arata DAR in acelasi timp stiu ca nu sunt prea grozave la drumuri lungi... sunt foarte bune pt pista ... sau daca am avea si noi drumuri necirculate de munte unde sa sti ca poti sa ii dai in gura la un SS atunci ar fi alta poveste ... oricum la traficul din RO risti foarte mult cu SS

Cand o sa avem si noi o pista de viteza, si eu contu mai gras o sa-mi iau un SS fara acte numa pentru pista ...

 

In schimb imi plac si s-tourerele, nimic nu se compara cu o plimbare lunga intr-o zi isorita, un sport-tourer facand diferenta, iar cel mai frumos dupa parerea mea ramane VFR-ul sa-mi zica lumea ce vrea ca VFR-u ruleaza :lol:

 

Ce am gasit eu la RF e un tourer cu aspect sportiv, putere remarcabila si tinuta de drum impecabila, fiabilitate de remarcat si un pret foarte bun, singura buba e scaunul tare care ma cam jeneaza la drumuri lungi dar pentru asta exista opririle pentru poze :lol:

 

RF 900 ... :lol: nu cred ca o sa fac pasul asta, cand o sa fie vorba de schimbare o sa fie ceva mai nou, oricum RF-ul va ramene intodeauna in sufletelul meu :lol: daca as sti ca imi permite nu as vinde-o niciodata

 

Aveti grja de voi :lol:

 

Din seria s-tourer vs SS ... cred ca tot mai bine imi sta in rosu :lol:

post-6115-1210611898_thumb.jpg

post-6115-1210611947_thumb.jpg

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de remarcat cat de curat e RF ul:) zici ca-i photoshopata poza :lol:) Felicitari... chiar pare intretinuta,in ciuda vechimii..

 

Si ai dreptate, VFR ar fi alegerea inteleapta (unu de 800 cu abs & shit :lol: )

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea merg Vans-urile alea cu motocicleta dar se iarta :)

 

Iata cine cunoaste :( intradevar Vans, sunt Whip's mai exact, si ii iubesc :moto:

Ar merge cu Kawa ... stiu, dar la incaltaminte am alte gusturi :moto: , si din pacate nu fac cizme moto

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata cine cunoaste :( intradevar Vans, sunt Whip's mai exact, si ii iubesc :moto:

Ar merge cu Kawa ... stiu, dar la incaltaminte am alte gusturi :moto: , si din pacate nu fac cizme moto

Da.. Vans-urile is intradevar super in privinta papucilor de skater, din pacate la 44.5 cat port eu arata ca niste vaporase :) Imi placeau de la ei cei Slip-On dar faptul ca erau din carpa nu ma atrageau asa ca.. Puma El Rey leather :moto: . In rest Long Live Adidas Promodel, Concord, Superstar [chit ca sunt cam peste tot] si Gazel. De la Nike raman fidel editiilor Vandal si Dunk High. Iar Convers [nu puteau sa lipseasca din "colectia" mea] Chuck taylor.

Dupa motociclete sunt :moto: pentru adidasi, cu cat mai multi, cu atat mai bine.

Astept cu nerabdare un topic la Moticiclisti in timpul liber despre papuci :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax boys :(

 

nu de f multa vreme si-o luat RF-ul (de 600) si e f multumit de el :)

intradevar, arata si f bine , ingrijit

Ai8ci nu aveai dreptate, si RF-ul la el are ceva vechime(1 an stiu eu). :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut. E simplu vreau sa-mi cumpar motocicleta si am ajuns la aceste doua modele. Atentie ambele modele din perioada 1991-1994. Ce stiu eu e ca toata lumea spune ca Hondele sunt fiabile, eu nu am de unde sa stiu ca nu am avut, dar nimeni nu se plange nici de gixxere. Astept pareri atat pro cat si contra dar numai cu argumente. Pozele le-am pus ca sa vedeti despre ce modele vorbesc. Chiar vreau sa-mi formez o parere despre ce o sa imi aleg pt ca nimeni nu mi-a fost prea de ajutor.

 

 

Ti-ai vandut RF-u?

Ia VFR, stii ca o avut prietenu meu ala de la faculta din 86 sau 87 parca si mergea super, dora l-ai auzit si tu de cateva ori; atata ca la VFR sau mai bine zis la motoarele in V e mai greu de umblat la carbutatoare si la bujii/fishe.....in rest super fiabila, ala o dat-o cu 120 mii km si mergea ca si cand o luat-o la 90-100 de mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...