Sari la conținut

Sunt Eu Idiot? Sau Nu?


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Mergeam ieri tacticos cu motoru (cu fata in spate) .. maxim 40 - 50 Kmph... de la Universitate ... pe Elisabeta in jos .. spre Cismigiu. Ma duceam in parc.

 

Mergeam pe banda din mijloc. In dreapta era banda de langa bordura si erau 2 troleibuze.

 

Merg .... ajung la intersectia cu Calea Victoriei. Mentionez ca mergeam in coloana. Aveam un Tico galben in fata.

 

De la intersectie ... banda din dreapta devine obligatorie pt BUS. Vine un Taxi de pe acea banda spre mine si ma forteaza sa ii fac loc. Ceea ce si fac :baubau: ... nu ma pun cu nebunii. Doar claxonez. Scoate omul degetul mijlociu pe geam. Scot si eu... ce ... sa fiu mai prejos. Pune frana in fata mea .... eu ii bag o mue pe geam ....

 

Ma fugareste pe sosea .... ma injura si imi spune ca era obligatia mea sa ma dau la o parte.

 

 

Concluzie: Eu stiu ca am mentinut banda de la universitate. Nu am schimbat banda.

 

E posibil sa fi gresit si benzile se devansau la stanga .. facand loc celei de Autobuz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la universitate e o mare sex oral de benzi... Banda din dreapta, de langa bordura, dispare si in stanga se face alta banda, noua. Inainte de porcaria asta, este un semn care "roaga" pe totzi participantzii la trafic sa se mute cu o banda spre stanga. Deci se poate vorbi, totusi, de o obligatzie morala... Pe de alta parte, taximetristii cunosc zona si se baga pe banda din dreapta, pentru a nu mai sta cumintzi la coada, ca toata coloana de pe banda 2 (ce se transforma in 1). Oricum, situatzie e delicata, vii cu viteza pe banda 1 si vezi ca dispare, brusc... Eu am patzit-o o data, ma miram de ce stau aia totzi la coada cand banda era libera. Mai naspa e ca pe banda 2, acolo unde se termina banda 1, coloana apuca sa ia viteza... deci intrarea in trafic se poate face numai cu bunavaointza unuia de pe banda 2. In cazul tau, nu stiu ce sa zic, ca nu am fost de fatza, dar regula numarul 1 - daca faci o fapta buna - sa-l lasi sa intre in trafic, fa-o pana la capat. Ca sa il invitzi sa intre, nu da claxon, ci flash din far.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu nu se devanseaza nimic... se "transforma" in intersectia d ela Romarta, din 2 benzi dus-2 intors in 1 banda contrasens ,2 benzi normale pe sensul tau si una de buz.Daca esti pe banda din dreapta trebuie sa TE ASIGURI si sa intri pe banda pe care ai voie. Tampiti din asti afac parte din categoria

"Bicicletele, carutele, pietonii si motocicletele trebuie sa mearga pe langa bordura, eventual sa se urce pe trotuar sa treaca Maria Mea cu conserva" :baubau:

S-au mai intalnit expresii spuse cu toata convingerea, de genul "Da ce mancat'-as, la motorete se da prioritate?" :D

 

Din experienta personala, evit sa mai raspund la salutul regulamentar (:baldy:) de cand un tirist a incercat sa se urce cu magaoaia pe mine anul trecut, fara nici o retinere. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asa cum am invatat (aproape) toti la legislatie, schimbarea unei benzi de mers este asociata cu schimbarea directiei de mers (a drumului), deci cind o faci esti OBLIGAT sa dai prioritate celor care circula pe banda pe care vrei sa intri. Daca aia te lasa, sunt amabili ei, dar tu schimbatorul de banda esti obligat sa dai prioritate. Ergo taximetristul trebuia sa dea prioritate. Iar la faza cu alergatul, trebuia sa opresti motoreta frumos si sa descaleci si daca era pe jos din masina si injura si se facea k vine la tine sa ii strici o minusa cu protectii fix in moaca sa invete manierele.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asa cum am invatat (aproape) toti la legislatie, schimbarea unei benzi de mers este asociata cu schimbarea directiei de mers (a drumului), deci cind o faci esti OBLIGAT sa dai prioritate celor care circula pe banda pe care vrei sa intri. Daca aia te lasa, sunt amabili ei, dar tu schimbatorul de banda esti obligat sa dai prioritate. Ergo taximetristul trebuia sa dea prioritate. Iar la faza cu alergatul, trebuia sa opresti motoreta frumos si sa descaleci si daca era pe jos din masina si injura si se facea k vine la tine sa ii strici o minusa cu protectii fix in moaca sa invete manierele.

 

Radu

M-am gandit ca merita pocnit dar:

 

1. de la accidentul de la Brasov.. inca ma doare mana stanga si nu ma pot folosi complet de ea. Deci .. exclus cotonogeala.

 

2. toti taximetristii au o bata de baseball in masina. Eu pe moto nu am :baubau:

 

3. imbecilul are statie. Daca prin absurd reuseam sa il bat ... trebuia sa ii iau handsetul de la statie. Ca ma dadea prin statie si e simplu: CARE VEDETI PE UNUL CU COARNE PE MOTOR ... SA IL OPRITI. Era simplu.

 

Ne-am injurat ca la usa cortului: Eu prin casca .. el pe geam. Faza funny ca avea ca pasager o blonda. Se uita saraca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut o faza mai tare care s-a lasat cu pumni intre soferi. Nice! Am luat numarul masinii si am sunat la firma si le-am povestit tot cu lux de amanunte. Le-a cazut fata. Le-am zis ca daca nu iau masuri sun la Politie si le spun si lor. Acum nu stiu ce au facut dar macar eu am facut ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asa cum propun colegii motoristi americani, e bine sa ai la tine o punga cu marbles - bilutze de sticla sau marmura. Si cind incepe sa abereze, ii frigi una pe parbriz, garantat l-ai linistit :baubau:

La faza cu bita: e mult supraapreciata, e tinuta mai mult de impresie artistica. Eu nu as folosi-o in caz de conflict stradal, e ff periculoasa in primul rind pentru tine, k dc ii rupi capul tu pici de vinovat pe urma. Iar daca ar folosi-o unul singur impotriva mea, ar lovi maxim o data k pe urma mor cu el de git. Dc sunt mai multi se impute treaba.

 

Take care,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Asa cum propun colegii motoristi americani, e bine sa ai la tine o punga cu marbles - bilutze de sticla sau marmura. Si cind incepe sa abereze, ii frigi una pe parbriz, garantat l-ai linistit  :baubau:

Sa fie clar pentru toata lumea, chesti asta e caz penal. Adica ai cazier, ceea ce inseamna ca vei fi oarecum stigmatizat o perioada din viata.

 

Asa ca lasati prostiile si incercati sa evitati situatiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Universitate, unde zici tu, sunt doua intersectii diferite: cea cu Academiei si cea cu Calea Victoriei.

 

Inainte de cea cu Academiei, banda unu devine "obligatoriu dreapta", pentru ca in intersectie banda doi sa devina unuiar banda trei sa devina doi. Deci cei care sunt pe banda unu, nu ar trebui nici macar sa incerce sa mearga inainte, if felul asta.

 

Dupa aceea, dupa Calea Victoriei, banda unu devine banda pentru autobuze, si evident cine incearca sa schimbe de pe unu pe doi trebuie sa dea prioritate celor de pe doi.

 

Idiotul probabil a confundat doua chestii: una ca transportul in comun are prioritate cand pleaca din statie , dar nu se aplica pe de o parte pentru ca acolo chiar daca pleaca din statie, e oricum pe banda speciala de bus, deci oricum are prioritate, dar numai pe banda aceea; pe de alta parte taxiul nu e considerat transport in comun.

A doua chestie ar fi aia ca atunci cand doua vehicole, unul venind de pe banda din stanga, celalalt venind de pe banda din dreapta, incearca sa ocupe simultan banda aflata intre ele, daca nu ma insel cel din dreapta are prioritate. Dar iarasi nu se aplica, ca din cate am inteles tu nu schimbai banda, ci doar el...

 

Plina lumea de prosti agresivi, care nu cunosc legea si cred ca au dreptate... Bine ca nu v-ati batut, ca (iti spun din proprie experienta) procesele consuma timp, nervi si bani ca dracu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazid, eu nu am zis ca tu nu ai perfecta dreptate din punct de vedere legal, ci doar ca in traficul de zi cu zi, mai ales in Bucuresti, se merge si dupa "legi nescrise"... , dupa bunul simtz. De exemplu, daca il vezi pe unul pe banda 1 ca merge in spatele unui autobuz si autobuzul urmeaza sa opreasca in statzie, atunci nu accelerezi ca sa-l blochezi, ci il asteptzi, eventual ii dai un flash din faruri, ca sa se bage, cat timp inca mai are viteza si in felul asta nu mai stranguleaza traficul. Daca ar ajunge sa franeze de tot in spatele autobuzului, mult mai greu s-ar integra in trafic apoi fara a-l face pe unul de pe banda 2 sa franeze, de data asta pentru a evita coliziunea. Exemplul de mai sus mi l-a explicat instructorul meu la scoala de soferi, cand am dat B-ul, de mult si era exemplu de "politetze la volan". Ma rog, am mai dezbatut undeva, si politetzea asta e cu doua taisuri - vezi cazul cand fortezi pietonul sa treaca pe trecere sau cand il invitzi pe unu sa-l lasi sa faca stanga, dar il arunci pe banda cealalta, unde nu stie nici el nici tu ce vine, etc....

Inca o data, deci, trebuie facuta distinctzia intre vinovatul moral si vinovatul legal. Daca noi continuam sa promovam filozofia asta cu ochelari de cal... "Imi tzin banda, cine l-a pus sa se bage in depasire, sa se descurce....", nu ajungem nicaieri. Mai dau si exemplul cu "daca omori omul si esti la volan, trebuie sa faci puscarie". Inainte era chestia aia legala cu "reducerea vitezei pana la limita evitarii". Acum s-a scos chestia asta, dar practic si acum se aplica. Stiu un caz real de om distrus intr-un an de zile, dupa ce a umblat prin procese, porcarii, dosar penal, puscarie cu suspendare a luat pana la urma, toate astea din simplul ghinion ca i-a sarit un copil aurolac sub rotzi... Cam asa vad eu discutarea unui accident. Vinovatul legal e clar, intotdeauna. Sunt cateva legi simple si atat. Dar eu unul cred ca intotdeauna exista un vinovat "moral", pe care il consider adevaratul vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu despre aceasta politete DAR: cand vezi omul ca sta cuminte, semnalizeaza ... ii fac loc cu placere. Man, dar ca vezi o vita ca trage de volan si te forteaza si te injura (ca in cazul meu) .. pai il bagi in p...a masii de nu se vede.

 

Daca eram cu nipru si nu cu honda... acum omul freca duda acasa asteptand sa ii iasa masina din service.

 

Are si Axa dreptate cu bara aia de protectie. Nu e numai de protectie :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...