Sari la conținut

Colentina - Suveica R6 Albastru


aleex_costy
 Share

Postări Recomandate

nu iti dau eu nici un link.

dar vrei sa zici ca omul nu e vinovat deloc de producerea accidentului?

sau da-mi tu link in care sa vad ca e vinovat numai motociclistul!

http://www.autobizz.ro/legislatia.php

 

Sectiunea 3/Art. 66/ Alin. 4

Capitolul 6/ Art. 78/ Alin.1 (si 3 daca motorul era imprumutat de la vreun prieten)

Capitolul 6/ Art. 81/ Alin.1

 

Oricum, ceea ce intereseaza in contextul pariului pe care nu l-ai acceptat, gasesti la Articolul 66 din care iti citez alineatul 4: "Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector"

Va sugerez tuturor celor care interpretati legea "dupa ureche", sa cititi cate un pic si din carticica....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator alexman

Amice, esti idiot!

 

Btw, n-ar trebui sa ne oprim aici? Ce a fost de concluzionat s-a cam concluzionat.

 

E incredibil ca printre noi exista specimene umane care nu constientizeaza what is all about. Eu, de exemplu, inca de cand mi-am luat B-ul, si cu atat mai mult de cand am A, am ajuns sa numar orele pana la care plec dimineata, sa fiu sigur ca cel putin 12 ore nu pun alcool in gura. Sigur, nu se mai simte dupa 3 ore daca bei cu masura, dar stau si ma gandesc: daca lovesc pe cineva, nu o sa-mi reprosez toata viata ca daca n-as fi baut poate as fi putut sa evit?

 

Duracell si compania: daca va multumeste cu ceva, cred ca prin prostia voastra tocmai ne demonstrati ca nici noi nu suntem prea inteligenti dezbatand la infinit o situatie clara.

 

Adminii ar trebui sa-si faca mai des treaba pe-aici.

 

si dak il lovea unu cu carnet va incalzea cu ceva? sau pe el? NU ...tot la morga ajungea...amandoi au fost...omu nepotrivit la locul nepotrivit :baldy:

 

imi pare rau pt el...nu vreau sa stiu ce e pt familie..avea si el nepoti...copii :baldy: nu vreau sa ma gandesc

hahaha...vladutze...crede-ma pe cuvant ca a iesit =)) si e normal sa nu recunoasca ca doar despre asta e vb aici nu? de motociclistii PROSTI care ies cu moto fara carnet :baldy:

 

na belea ca iesiti si voi sfintii...CREDE-MA ca nu sunt toti ce par a fi :baldy: sau ce vor sa fie :wave:

 

tu unforg1ven acum sa nu te razbuni pe mine...n-am vrut sa fiu rau doar sa nu va mai dati usi de biserici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.autobizz.ro/legislatia.php

 

Sectiunea 3/Art. 66/ Alin. 4

Capitolul 6/ Art. 78/ Alin.1 (si 3 daca motorul era imprumutat de la vreun prieten)

Capitolul 6/ Art. 81/ Alin.1

 

Oricum, ceea ce intereseaza in contextul pariului pe care nu l-ai acceptat, gasesti la Articolul 66 din care iti citez alineatul 4: "Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector"

Va sugerez tuturor celor care interpretati legea "dupa ureche", sa cititi cate un pic si din carticica....

eu nu interpretez legea dupa ureche.

si in lege zice sa poarta intreaga raspundere daca merg prin loc nepermis si daca conducatorul vehiculului respecta legea.

si in cazul in care nu respecta nici el legea????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.autobizz.ro/legislatia.php

 

Sectiunea 3/Art. 66/ Alin. 4

Capitolul 6/ Art. 78/ Alin.1 (si 3 daca motorul era imprumutat de la vreun prieten)

Capitolul 6/ Art. 81/ Alin.1

 

Oricum, ceea ce intereseaza in contextul pariului pe care nu l-ai acceptat, gasesti la Articolul 66 din care iti citez alineatul 4: "Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector"

Va sugerez tuturor celor care interpretati legea "dupa ureche", sa cititi cate un pic si din carticica....

 

e cam clar ... citez in ca o data, sa se vada clar : "în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector"...

 

mai e ceva de comentat ?? dpdv legal ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu interpretez legea dupa ureche.

si in lege zice sa poarta intreaga raspundere daca merg prin loc nepermis si daca conducatorul vehiculului respecta legea.

si in cazul in care nu respecta nici el legea????

 

Hai sa-ti povestesc: Exista un anumit tip de oameni care seamana cumva cu politicienii. Sunt cei care indiferent daca au dreptate sau nu, sunt primii care se dau jos din masina si incep sa urle ca ei au dreptate. Ii vezi la coada la "Accidente usoare" urland ca descreieratii desi ei sunt cei care au masina busita in fata. Nefericitul lovit in spate nu poate decat sa astepte ca politistul sa-si faca in mod corect datoria. Vei rade, dar in general si-o fac. Scandalagii nu sunt in stare sa-si recunoasca vina nici macar atunci cand semneaza procesul verbal care ii invinovateste. E o problema a zonei asteia blestemate in care traim. Nu vrem(SI PACE!!!) sa acceptam ca suntem de vina. Nici macar un pic. Iar daca n-o scoatem la capat asa, cautam sa dam vina si pe altul. Politia evita sa intre in astfel de jocuri si se concentreaza exclusiv asupra " MOMENTULUI IMPACTULUI". Tine/tineti minte cuvintele astea, pentru ca vei/veti descoperi ca pentru politie asta e tot ce conteaza. Nu tine scuza cu cainele care s-a oprit in mijlocul drumului, nu tine scuza cu "ala" care n-a dat/a dat aiurea semnal, nu tine absolut nimic.Tot ce conteaza este "momentul" si pozitia ta(inclusiv din punct de vedere legal-adica alcoolemie, posesor de carnet/categorie corespunzatoare, etc) in acel moment.

De ce crezi ca in urma oricarui banal accident sunt pusi sa sufle ambii soferi implicati? Simplu. Daca unul din ei a baut, EL va fi responsabil de producerea accidentului. E o lege care mie mi se pare extrem de bine facuta. Desigur, aplicarea in care intervin avocati(bine platiti), procurori(unii dispusi contra-cost sa nu vada chiar tot ce s-a intamplat) si judecatori cu salarii mici este deficitara...asta e lumea in care traim.

Dar una peste alta trebuie sa stim cand si unde gresim, sa ne asumam greseala si sa stim sa ne documentam corect si sa interpretam la fel de corect legile in umbra carora ne traim viata...

 

 

"Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector. "

---In traducere: Pietonul care traverseaza aiurea strada este vinovat NUMAI DACA soferul care a dat peste el este curat (legal) din toate punctele de vedere.

Vina pietonului este anulata daca soferul e baut( sub influenta sau in stare de ebrietate), n-are carnet, merge cu o masina neinmatriculata, are carnet dar nu pentru categoria corespunzatoare, e drogat, etc.

E foarte simplu. Esti in neregula? Preiei toata raspunderea pentru producerea sau implicarea intr-un eveniment rutier.(adica punct)

Succes! Lectura placuta la Regulament si sa te fereasca Dumnezeu sa fie nevoie sa ti se aplice ce scrie in cartea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

---In traducere: Pietonul care traverseaza aiurea strada este vinovat NUMAI DACA soferul care a dat peste el este curat (legal) din toate punctele de vedere.

Vina pietonului este anulata daca soferul e baut( sub influenta sau in stare de ebrietate), n-are carnet, merge cu o masina neinmatriculata, are carnet dar nu pentru categoria corespunzatoare, e drogat, etc.

E foarte simplu. Esti in neregula? Preiei toata raspunderea pentru producerea sau implicarea intr-un eveniment rutier.(adica punct)

Succes! Lectura placuta la Regulament si sa te fereasca Dumnezeu sa fie nevoie sa ti se aplice ce scrie in cartea aia.

Nu preia toata vina conducatorul, faptul ca si conducatorul a gresit nu il exonereaza pe pieton si se ajunge la culpa comuna. Multumim pt urarea de a lectura in liniste Regulamentul, dar nici tie nu ti-ar strica o recapitulare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@all

Daca subiectul va degenera si mai rau, inchidem taraba.

 

 

Nota personala:

Conducerea pe drumuri publice fara permis este INFRACTIUNE. Nu confundati si nu inercati sa dregeti ca "vai saracul baiat, vai parintii sunt de vina" E major ? Este. Plateste ca major. Si pe buna dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N am avut rabdare sa citesc tot si de aceea nu stiu daca s a mai scris despre faptul ca dupa ce s a intamplat accidentul(aprox 19.00),tati lui alex a dat telefon si a declarat motoreta furata( ora 01.00).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N am avut rabdare sa citesc tot si de aceea nu stiu daca s a mai scris despre faptul ca dupa ce s a intamplat accidentul(aprox 19.00),tati lui alex a dat telefon si a declarat motoreta furata( ora 01.00).

Breh, daca eram in locul lu' tacsu' dadeam telefon dupa salvare ca tocmai i-am rupt oasele la mucosul ala mic si tembel, nicidecum sa incerc tertipuri ieftine sa-mi acopar copilu' delicvent.PUNCT.

Asa parinti asa copii, tacsu' e de fapt vinovat pt cele intamplate.

Now hit me, you boulevard bikerboys :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi spun parerea din ce am auzit, fara sa citesc ditai topicul...

 

itit cumpara tati o maaaare motocicleta, ca tati e plin de bani si tu esti handicapat...te dai smecher pe 0,5 roti pe banda a 3-a cu viteza fara carnet si numere(ca de...poate a invatat de undeva ca daca nu pui numere la avion nu te ia politia, si, cine dracu il prindea pe el cand motoru il ducea la 300 la ora in situatii de urgenta?), si dupa ce dai peste un pieton care, recunosc, era vinovat ca la ora 10 cand e strada cam goala a traversat in graba, aiurea(asa cum trebuie sa recunoastem ca facem multi), tati cel bazat incearca sa il acopere pe fiul lui de belele....ca de...e baiatu tatii :baldy:

 

de smecheriti si de fitosi la nasul carora nu ajunge nimeni, sunt satul.....

 

curiozitatea mea este daca acel baiat stie sa citeasca...nu de alta, da cunosc cazuri de lautarei de bani gata cu parintii smecheri carora nu au ce sa le faca organele, care isi trag motorete si merg la misto cu ele in trafic, fara echipament, purtand gel in par, ochelari de soare, tricou de puta madre, si lantu la gat(posibil si cu pasager la fel de echipat), si habar n-au sa scrie si sa citeasca :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi spun parerea din ce am auzit, fara sa citesc ditai topicul...

 

itit cumpara tati o maaaare motocicleta, ca tati e plin de bani si tu esti handicapat...te dai smecher pe 0,5 roti pe banda a 3-a cu viteza fara carnet si numere(ca de...poate a invatat de undeva ca daca nu pui numere la avion nu te ia politia, si, cine dracu il prindea pe el cand motoru il ducea la 300 la ora in situatii de urgenta?), si dupa ce dai peste un pieton care, recunosc, era vinovat ca la ora 10 cand e strada cam goala a traversat in graba, aiurea(asa cum trebuie sa recunoastem ca facem multi), tati cel bazat incearca sa il acopere pe fiul lui de belele....ca de...e baiatu tatii :baldy:

 

de smecheriti si de fitosi la nasul carora nu ajunge nimeni, sunt satul.....

 

curiozitatea mea este daca acel baiat stie sa citeasca...nu de alta, da cunosc cazuri de lautarei de bani gata cu parintii smecheri carora nu au ce sa le faca organele, care isi trag motorete si merg la misto cu ele in trafic, fara echipament, purtand gel in par, ochelari de soare, tricou de puta madre, si lantu la gat(posibil si cu pasager la fel de echipat), si habar n-au sa scrie si sa citeasca :hurt:

:baldy:

Pacat ca a murit un om din cauza unui inconstient. :baldy: R6, 19 ani, fara permis, fara numere... :baldy: :wave: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: deci cum ziceam, saptamana si mortu', indiferent ca din culpa lor, a noastra, sau din culpa comuna :nono: mobra inseamna responsabilitate peste adrenalina, nu oua mari ca ai peste 100cp intre craci ci atentie... ce e mai naspa ca nu vrem deloc sa prindem de la ce fac altii... asta e :baldy: astept stirile de saptamana viitoare sa vedem cui mai dam rip-uri.. (si nici n-a inceput inca sezonul) :baldy: :baldy: :wave:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:baldy: iacata-ma ni uite-aci ... eu ii distrug fara mila pe ce care traverseaza aiurea (e drept - mai altfel cand sunt in mashina :baldy:). Doresc sa precizez ca respect limitele legale de viteza (mai putin cand le incalc ~10kmph - vinovat <insa de contraventie de 2 pp si nu de 3 infractiuni>) , ca nu incurajez invatatul mersului pe motocicleta pe torpile, si ca inca nu am omorat pe nimeni (cu impact de autovehicul) (dar este posibil ca un mosh sa fi facut infarct de la claxoane si o femeie sa fi turbat de la injuraturi ... :baldy:)

Ai facut referire la ceea ce am scris eu, in afara contextului. Nu asta am vrut punctez.

Si mie imi place, cateodata, sa par mai rau decat sunt in realitate. Da-mi voie sa cred, totusi, ca nu ai fi in stare sa accidentezi o persoana daca ai avea posibilitatea sa eviti un asemenea eveniment (ar insemna sa ai grave probleme pe la scufita). Nu cred ca ai vrea sa ai un om pe constiinta doar asa, de dragul de a arata ca ai avut dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa fac o sinteza judecand dupa fapte si fara sa citez comentariile de pana acum:

 

Un pusti de 19 ani, deci major, s-a urcat pe o motocicleta inmatriculata, cu acte, dar fara numere de inmatriculare existente fizic pe ea si a circulat luni de zile fara permis. Inainte de aceasta motocicleta a mai mers, din cate am citit, si pe scutere si pe moto de 125. Din cunostintele mele si pentru moto de 125 trebuie carnet.

 

In seara cu pricina a lovit un pieton care traversa prin loc nepermis, l-a lasat plin de sange in mijlocul drumului si a fugit de la locul accidentului, speriat probabil de consecinte.

 

A fost gasit (sau s-a dus de bunavoie la politie), nu reiese clar de undeva, iar intre timp tatal lui, probabil pe numele caruia era motorul, a depus plangere la politie ca i s-a furat acel motor probabil in incercarea de a scapa cu fata curata atat el cat si baiatul.

 

Pana aici avem asa:

 

PIETON:

- traversare prin loc nepermis

 

MOTOCICLIST:

- conducerea unui vehicul fara permis de conducere

- fuga de la locul accidentului soldat cu victime

 

TATAL MOTOCICLISTULUI:

- incredintarea sper conducere a unui vehicol unei persoane ce nu are permis de conducere

- Fals in declaratii

 

Nici nu discut de implicatiile morale ale acestui caz, nu judec pe nimeni si nu acuz. Trageti voi concluziile. Din punct de vedere juridic sunt luate in calcul doar aspectele legale. Nu conteaza ca baiatul avea o inima buna si isi facea temele la scoala si avea si el o pasiune pe lumea asta de oameni meschini care nu-l inteleg si nici ca ta-su e un om bun si generos care mergea la biserica in fiecare Duminica si ca i-a luat motor baiatului pentru ca il iubea foarte mult si ii facea toate poftele sau ca omul care a traversat soseaua prin loc nepermis probabil era un infractor si avea intentii ascunse sau se ducea sa vanda droguri. NU ARE IMPORTANTA. Se intampla zeci de accidente similare zilnic. E un alt dosar fara nume si culoare pe care se va strange praful prin vreun birou de la Procuratura. Asta ar fi cazul in care lucrurile merg dupa cum spune legea.

 

Daca lucrurile merg dupa cum dicteaza legea spagii, va fi cam asa: tatal baiatului declara ca motorul a fost furat, ca fi-su era acasa si se uita la desene animate impreuna cu cei 456 de prieteni ai lui din cartier, care la randul lor sunt gata sa vina ca martori la proces. Procurorii constata ca parul din casca gasita la locul accidentului e de fapt blana de caine iar la expertiza tehnica se constata ca viteza era de cel mult 20 km/h.

 

Asa ca se va inchide cazul cu "AUTOR NECUNOSCUT", mortul e de vina ca a traversat si noi emigram in Canada.

 

 

Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...