Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

Salutare!

Daca nu va e cu suparare,exista sau a existat vreodata Mobra cu motor de 49cc?

Din cate stiu eu,Mobra are 55cc.

Va rog mult,daca ma puteti lamuri si pe mine,astept un raspuns cat mai curand.

 

Bafta!

 

 

Mobra are 49,6 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mobra are 49,6 cmc.

 

Salutare!

Merci mult de raspuns!

Exista vreo posibilitate sa inmatriculezi o Mobra ca si moped?

Presupun ca trebuie limitata,limitarea dovedita in acte,etc.

 

Inca o data multumesc si scuze de asemenea intrebari,da' chiar n-am habar si mai bine intreb decat sa fac pe desteptu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Salutare!

Daca nu va e cu suparare,exista sau a existat vreodata Mobra cu motor de 49cc?

Din cate stiu eu,Mobra are 55cc.

Va rog mult,daca ma puteti lamuri si pe mine,astept un raspuns cat mai curand.

 

Bafta!

 

 

Mobra are 49,6 cmc.

mda asa e. ea are 49cmc eu stiam de 49,7cmc gasisem undeva.acu de parca ar mai conta 0,1cmc :D

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdah si in plus se pot si curata fata de cele de plastic :D

se pot curata, da, dar n-au aceeasi eficienta. Acu ceva ani montasem pe masina unul de-asta, decantor, si dupa el unul de plastic, cu filtru de hartie (erau montate ambele). E drept ca cel cu sita oprea mizeria mare, dar cel cu hartie se umplea destul de repede cu un soi de namol rosiatic.

Am renuntat insa la cel cu hartie ptr. ca , intr-o iarna, mi-a facut o magarie mare: a filtrat asa bine benzina ca a oprit si apa din ea, iar apa aia s-a transformat in dop de gheata :blink: . Urmarea o banuiti ...

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
se pot curata, da, dar n-au aceeasi eficienta. Acu ceva ani montasem pe masina unul de-asta, decantor, si dupa el unul de plastic, cu filtru de hartie (erau montate ambele). E drept ca cel cu sita oprea mizeria mare, dar cel cu hartie se umplea destul de repede cu un soi de namol rosiatic.

Am renuntat insa la cel cu hartie ptr. ca , intr-o iarna, mi-a facut o magarie mare: a filtrat asa bine benzina ca a oprit si apa din ea, iar apa aia s-a transformat in dop de gheata :D . Urmarea o banuiti ...

asta se stie ce sa intamplat, pt ca e ceva normal in romania

 

Revin cu intrebarea:se poate inmatricula Mobra ca moped?

Scuze ca insist da' tre' sa plec in 10 min si vreau sa stiu neaparat.

 

Multumesc.

da se poate inmatricula ca moped

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare legata de ambreiaj la o mobra. Cand viteza 1de pe loc motorul moare chiar daca tin apasata maneta de ambreaj. Am incercat sa strang cablul dar ambreiajul patina. Se poate regla cummva? Si um manual de mobra 50 S mai are cineva, k sunt interesat. Multam Fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare legata de ambreiaj la o mobra. Cand viteza 1de pe loc motorul moare chiar daca tin apasata maneta de ambreaj. Am incercat sa strang cablul dar ambreiajul patina. Se poate regla cummva? Si um manual de mobra 50 S mai are cineva, k sunt interesat. Multam Fain

 

Vezi la pag. 7 pe acest topic,este toata cartea scanata ( cu ocazia asta,multumesc inca odata @mihaiachi )

 

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la pag. 7 pe acest topic,este toata cartea scanata ( cu ocazia asta,multumesc inca odata @mihaiachi )

 

 

numai bine!

 

 

ms.... si io ,am vrut sa-l indrum dar nu mai gaseam pagina LoL.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar nu-mi vine a crede faza cu circuitul oscilant.....taie arcul electric la platina...

1. Oscilatie inseamna inainte si inapoi! 2. ..de ce taie ca nu-i "foarfeca"? 3. ..ce face tranzistorul si nu stie platina? 4. condensatorul n-ar modifica "forma de unda a inchiderii tranzistorului", ar fi degeaba 5. din cele descrise, nici electronica n-o stapanesti..

 

Aprinderea clasica este una, cea electronica(cu tranzistor) alta iar cea cu descarcare capacitiva(tiristor) altceva.

Cu platina, senzor hall sau inductiv, etc, nu conteaza cineva trebe sa dea o comanda. Daca nu le stapanesti, nu le amesteca! ...crezi ca sti, crezi ca... pune mana pe un osciloscop si apoi fa afirmatii! (dupa ce vizualizezi aspectul forma si durata diferitelor sisteme)

 

Pune osciloscopul pe platina , apoi la intrarea bobinei si la iesirea ei, fa asta cu si fara condensator, compara diagramele intre ele.. atunci vei sti, nu vei mai crede..

 

Despre aprinderile electronice poate v-bim alta data, acum tot nu itereseaza pe nimeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine mai vrea piese de mobra sa ma anunte. mai am rotile complete, pinion, furca, lantul,defapt e toata mobra dar fara motor(piesele din motor).carterul il mai am.

Ai capacele cutiilor laterale?

 

da se poate inmatricula ca moped

Am vazut si MZ ETZ inregistrat ca moped si ARO inregistrat ca utilaj agricol,dar asta nu inseamna ca e legal;se facea asa ceva inainte de a fi necesara CIV.

Dupa lege cred ca nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Ai capacele cutiilor laterale?

 

 

Am vazut si MZ ETZ inregistrat ca moped si ARO inregistrat ca utilaj agricol,dar asta nu inseamna ca e legal;se facea asa ceva inainte de a fi necesara CIV.

Dupa lege cred ca nu se poate.

da parca le mai am capacele. pun poze cu ce a mai ramas. am sa ma uit sa vad daca le mai am, maine

 

stiu pe cineva care a inmatriculat o Honda NTV650 pe primarie. deci am sa imi iau un F16 sa il inmatriculez si eu pe primarie

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Oscilatie inseamna inainte si inapoi!

 

"Inainte si inapoi" inseamna in cel mai bun caz comportament tranzitoriu. Oscilatie inseamna mai mult decat inainte si inapoi. Oscilatie inseamna in primul rand conceptul de frecventa de rezonanta, data de formula lui Thompson, unde L si C dau frecventa, iar impreuna cu R dau factorul de calitate. Ia calculeaza cat it da frecventa de rezonanta, compara cu turatia, si daca frecventa de rezonanta e cu doua ordine de marime mai mare decat turatia, mai stam de vorba.

 

2. ..de ce taie ca nu-i "foarfeca"?

 

Ca sa pricepi, trebuie sa simplific. La fel pot sa zic ca atunci cand o piesa se strica, "se duce", si o sa ma intrebi ca unde se duce, ca e prinsa cu surub. offtopic.

 

3. ..ce face tranzistorul si nu stie platina?

 

Multe. Daca sustii ca sunt identice, fa-mi un amplif cu platine. In cazul de fata, platina la deschidere taie circuitul prin folosirea rezistentei aerului de 400V/mm prin deschidere in timp de s/10 data de turatia camei, in timp ce tranzistorul comuta in cateva nanosecunde, fara scanteie intre C si E, front mai abrupt, de unde si scanteia mai energica la bujie.

 

4. condensatorul n-ar modifica "forma de unda a inchiderii tranzistorului", ar fi degeaba

 

asta asa pare pana nu pui un osciloscop. Atunci vezi ca de fapt, prin constanta RC, intarzie comutatia cu ceva.

 

5. din cele descrise, nici electronica n-o stapanesti..

 

Asa este, i-am pacalit pe patroni sa ma platesca ani in sir degeaba...

 

 

Aprinderea clasica este una, cea electronica(cu tranzistor) alta iar cea cu descarcare capacitiva(tiristor) altceva.

offtopic

Cu platina, senzor hall sau inductiv, etc, nu conteaza cineva trebe sa dea o comanda. Daca nu le stapanesti, nu le amesteca! ...crezi ca sti, crezi ca... pune mana pe un osciloscop si apoi fa afirmatii! (dupa ce vizualizezi aspectul forma si durata diferitelor sisteme)

offtopic

Pune osciloscopul pe platina , apoi la intrarea bobinei si la iesirea ei, fa asta cu si fara condensator, compara diagramele intre ele.. atunci

 

Despre aprinderile electronice poate v-bim alta data, acum tot nu itereseaza pe nimeni...

 

Nu cred ca in posturile mele ever, am insultat pe cineva. Nici n-am s-o fac, sunt obosit de felul meu. Am intrebat o chestie concreta, sa nu stau sa reinventez roata, raspunsul cu "nu stii, atunci mai fa o facultate, pune osciloscopul" este extraordinar dar nefolositor. OK, nu mai vorbim de aprindere electronica ca nu intereseaza, e buna si platina mai ales ca rezista la EMP-ul bombei nucleare, pacat ca grafitul de la ghidon nu o sa afle.

 

Bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si MZ ETZ inregistrat ca moped si ARO inregistrat ca utilaj agricol,dar asta nu inseamna ca e legal;se facea asa ceva inainte de a fi necesara CIV.

Dupa lege cred ca nu se poate.

 

 

Va multumesc frumos pentru raspuns,dau o bere,nu stiu cand si unde,da' o dau. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da parca le mai am capacele. pun poze cu ce a mai ramas. am sa ma uit sa vad daca le mai am, maine

 

stiu pe cineva care a inmatriculat o Honda NTV650 pe primarie. deci am sa imi iau un F16 sa il inmatriculez si eu pe primarie

Mi-ar trebui manerul de acceleratie cu tot dk este in stare buna. Eu sunt din TM cum am putea face si ce pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Mi-ar trebui manerul de acceleratie cu tot dk este in stare buna. Eu sunt din TM cum am putea face si ce pret?

la mine mergea. am sa ma uit la el si iti zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Salutare inca o data. Cum as putea sa nichelez niste piese pentru mobra dk se poate asa ceva?

se poate.am vrut eu sa fac CZ-ul tot, dar nu m-am mai interesat. vezi la vopsitorii sau la astia care tuneaza masini(tuning garage)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred ca mai exista pe undeva baie de nichel.Daca nici la "Avioane Craiova" numai e.Am avut un prieten care avea instalatia de punere sub tensiune,dar nu avea electrozi(de fapt asa se vopseste,in camp electrostatic,impropriu spus "baie de nichel).

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, as avea nevoie si eu de niste mici completari d ceva pese pt mobra mea , si anume de capacele d la cutiile de scule, mai am putin la ea si e ca noua , asa cum a iesit p poarta fabricii, app, e vorba de o mobra s50 turist,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...