Sari la conținut

A Fost Cineva Prins Cu Scuterul Neinmatriculat?


PAUL ARCTIC CAT
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca a patit cineva as vrea sa stiu cum sa descurcat........cau cum nu sa descurcat :crack:

 

Ai patzi tu asta? Nu am vazut politzai care sa se lege de asta. problema este ca nu prea au cadru legal ca sa te penalizeze, pt ca scuterele (mopede cum sunt denumite acum) nu sunt autovehicule, ele sunt definite ca si vehicule in noul cod. Este ilegal sa conduci autovehicule neinmatriculate, dar dc conduci vehicule neinmatriculate nu cred ca poti fi sanctionat. Cred ca este o omisiune a celui care a facut legea: scuterele sunt bagate la vehicule impreuna cu carutzele, bicicletele si carucioarele de butelii si nu cred ca s-au gandit sa puna sanctiune pt conducerea lor neinmatriculata ( e ca si cum conduci carutza neinregistrata la primarie; pedeapsa este spargerea rotilor de catre politistul rural-am vazut asta pe bune).

 

Iti face dosar penal dc conduci autovehicul neinmatriculat. Dc iti face dosar penal pt scuter este eronat sau abuz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a oprit.......eram cu un Piaggio Liberty ........mi a cerut actele scuterului.......plecasem fara talon la mine .......dar i am scos de sub sa placuta ......m-a intrebat de ce nu e prinsa in spate....i am zis ca am uitat :crack: ....mi a zis sa o montez ca sunt pasibil de amenda ....si m a lasat sa plec

Acum: deobicei garda nu se leaga de scutere mici...decat in caz de accident sau altele.....dar oricum nu se stie niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a patit cineva as vrea sa stiu cum sa descurcat........cau cum nu sa descurcat :kick:

 

da, m-au prins pe mine anul trecut neinmatriculat, fara permis, fara casca... anul asta nu cunosc pe nimeni sa fi fost oprit pentru neinmatriculare/neinregistrare...

dar presupunand ca te referi la anul curent, n-o sa mai continui postul

 

CHEERS! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spun eu ce scrie in lege: in caz ca te opreste trebe sa prezintzi actele motorului, certificatul de inregistrare ( la consiliile locale) si dovada ca ai absolvit un curs de legislatzie la o scoala de soferi, (bineintzeles si buletinu ). curs pe care va sfatuiesc sa il facetzi ca sa stitzi cat mai multe si sa va putetzi apara cu legea. oricum nu ii exagerat de scump cursu ala 200 RON + 10 L benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi mai practic un streang sau o carabina. :P :D

 

Mda sau ... seppuku careva!? Nimeni?

 

Ideea este ca intr-adevar trebuie sa ai mopedul inregistrat la consiliul local al primariei sectorului/orasului/comunei/etc in care locuiesti -> Impozit pe scuter/moped (7RON). Nimeni nu te poate obliga sa nu inmatriculezi "mopedul" (daca nu are pedale, cele cu pedale nu se pot inmatricula) la BPR.

Acum ca sa poti conduce un scuter/moped pe partea carosabila a drumului public trebuie sa ai 16 ani impliniti si sa fi absolvit un curs de legislatie rutiera si conduita preventiva intr-o scoala autorizata, sau este suficient sa ai permis de conducere (orice categorie, pentru ca atunci automat ar trebui sa cunosti legislatia rutiera si normele de conduita preventiva).

Daca trocicleta este inmatriculata/inregistrata se presupune ca are toate actele in regula, daca nu, trebuie sa aiba toate actele in regula: CI (Cartea de Identitate a vehiculului), actele de proprietate (factura fiscala cu stampila, act de vanzare-cumparare original sau certificat de mostenire in original legalizate de catre un notar) si declaratia vamala daca este cazul.

Neaparat purtati echipament de protectie, macar partial (casca, manusi, genunchere, cotere, protectie coloana). Mie casca si manusile mi-au salvat viata de doua ori!!! Nici nu as mai misca scuterul de pe loc fara casca si manusi cel putin!

ATENTIE! - Conducatorii mopedelor (si ai scuterelor < de 50 cmc :lol: ) trebuie sa poarte vesta ori imbracaminte cu elemente reflectorizante, incepand de la lasarea serii (si pana in zorii zilei) sau in conditii de vizibilitate redusa - ploaie, ceata, etc. Eu va recomand sa o purtati tot timpul pentru ca nu strica si de obicei isi indeplineste scopul -> Va face mai vizibil pentru ceilalti participanti la trafic.

 

In doua ocazii (una dintre ele, un accident cu vatamare corporala, eu am fost victima) am fost intrebat de catre agentii de la BPR de ce daca in talon apare "mopedul" inmatriculat, nu are numarul de inmatriculare. Le-am spus """adevarul""" (secret) si de fiecare data am fost sfatuit sa pun numarul in suport pentru ca pot si amendat, dar il port in portbagajul de la scuter, ca sa-l arat in caz de exces de zel din partea lor :lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :kick: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa va luminez::kick:

citez di codul nou..vehicol, cu doua , trei, sau 4 roti, a carei viteza maxima constructiva nu depaseste 45km/h. si care este echipat cu un motor cu aredere interna, si cu aprindere prin scanteie,CU O CAPACITATE CILINDRICA CARE NU DEPASESTE 5OCMC!!!!!!!!!!!!...........CONCLUZIE: daca nu depaseste 50 cmc, poti sa ii dai bate, dar sa ai ceva acte pe el....

Sincer si pe mine m-a oprit, pol, dar nu mi-a zis ca imi tre permis si delea..cu unuinEa europeeana ,scuterele cu podea sunt considerate MOPED!!!!!1

DRUM BUN!!!!!!!1 :crack:

ps ALIAS NU MAI E NEVOIE DE VESTA....AM INTREBAT CHIAR PE SEFU POLITIEI DIN AB

!!!!

Editat de axi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa va luminez::P

citez di codul nou..vehicol, cu doua , trei, sau 4 roti, a carei viteza maxima constructiva nu depaseste 45km/h. si care este echipat cu un motor cu aredere interna, si cu aprindere prin scanteie,CU O CAPACITATE CILINDRICA CARE NU DEPASESTE 5OCMC!!!!!!!!!!!!...........CONCLUZIE: daca nu depaseste 50 cmc, poti sa ii dai bate, dar sa ai ceva acte pe el....

Sincer si pe mine m-a oprit, pol, dar nu mi-a zis ca imi tre permis si delea..cu unuinEa europeeana ,scuterele cu podea sunt considerate MOPED!!!!!1

DRUM BUN!!!!!!!1 :crack:

ps ALIAS NU MAI E NEVOIE DE VESTA....AM INTREBAT CHIAR PE SEFU POLITIEI DIN AB

!!!!

 

Buna. Sa sti ca nici macar seful politiei din AB nu poate trece peste legislatia rutiera!!! Daca in lege scrie clar ca "Conducatorii mopedelor (si ai scuterelor < de 50 cmc ) trebuie sa poarte vesta ori imbracaminte cu elemente reflectorizante, incepand de la lasarea serii (si pana in zorii zilei) sau in conditii de vizibilitate redusa - ploaie, ceata, etc." atunci asa trebuie sa procedezi, asta daca vrei sa fi total in legalitate. Bafta

 

In conseciinta TREBUIE (legea ne obliga) sa purtam vesta sau imbracaminte cu elemente reflectorizante, de la lasarea serii sau in conditii de vizibilitate redusa!

Seful politiei din AB ar trebui inregistrat/filmat facand asemenea declaratii si dat la un post de TV si atunci nu-l va mai stanjeni nimeni si nimic sa-si caute in alta parte de lucru - CE UuuOAMENI!!! :lol: :kick: :lol: :P

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :agree: :D

 

ia zi, toate scuterele trebuiesc inmatriculate sau inregistrate in afara de gopopuri... este?

:baldy: :baldy:

 

Uite chiar din pura curiozitate o sa rog un posesor de scuter GoPop sa-mi arate si mie CI-ul vehiculului, sunt chiar curios daca sunt asa de in regula cum sustine cineva pe undeva.

 

Asfalt uscat si saluatri cu farul! :agree: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa-l sustin pe alias chiar aseara m-a oprit un nenea militian pt ca nu vazuse ca port vesta. Odata ce a vazut-o mi-a zis ca pot sa plec :crack:

 

 

PS: si mi-a zis sa-l si inregistrez la primarie, desi la noi in Giurgiu, daca te duci sa-l inregistrezi, cei de la primarie iti zic ca nu stiu ei nimic despre inregistrare. Noroc ca si politistii stiu despre situatia asta.

Editat de nightmare_cristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum te-ai descurcat?

 

pai ce sa mai... declaratii, mers la sectie, anchetare penala, avocati, procuratura, dar procurorul m-a absolvit de vre-o belea ca era prima abatere si ca nu reprezentam un pericol, ci doar mergeam cu el la RAR... (+cateva pile 32.gif:crack:

am scapat doar cu o amenda care a fost lasata in sarcina statului :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

optimisilor: credeti ca politistii cunosc legea? Cand am dat eu pt A acum 6-7 luni tocmai cumparasera astia de la politie ceva motociclete si faceau din shoferi politzai , motociclisti politzai. Dar pt asta dadeau si ei pt "A". Credeti ca lua vreunul? Chiar NU!!! Surpriza mea a fost sa-l vad pe unul care tocmai picase (sala) cu o zi in urma (cand am luat eu), sa-l vad in intersectie a doua zi...dirija omu' circulatia...

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.......eu va recomand la toti SA VA INMATRICULATI SCUTERELE..........de ce?

uite eu am facut accident duminica seara si avand scuter de 125 neinmatriculat nu am putut emite nici o pretentie (desi era si vina soferului...a intors masina pe trecerea de pietoni :crack: )....si uite asa va dati seama ca nu am putut merge la politie si trebuie "sa ma inteleg cu omul"....sa i fac lui masina si mie scuterul (ma costa 500 euro sa mi fac scuterul )....asa ca fratilor...NU VA RISCATI AIUREA PENTRU UN DRUM LA PRIMARIE SAU LA UDRISTE !!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Paul Kymco, tot ce se vinde sub marca Kymco si are 50cc este omologat in cartea de identitate ca moped. Chiar daca arata a motocicleta si are 5 viteze sau este doar un scuter. Azi am fost la primarie sa inregistrez un scuter Rieju pentru o firma.Aceeasi poveste, 50cc, motociclu L1e moped. Deci nu inteleg de ce te surmenezi. Ai patit ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Paul Kymco, tot ce se vinde sub marca Kymco si are 50cc este omologat in cartea de identitate ca moped. Chiar daca arata a motocicleta si are 5 viteze sau este doar un scuter. Azi am fost la primarie sa inregistrez un scuter Rieju pentru o firma.Aceeasi poveste, 50cc, motociclu L1e moped. Deci nu inteleg de ce te surmenezi. Ai patit ceva?

[/quote ai avut nevoie de folie RAR? spune-mi si mie te rog cum ai procedat? unde ai platit taxele? ne trebuie asigurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...