Sari la conținut

Zona Crangasi - Giulesti & 1 Mai - Grivita


Postări Recomandate

Hai la arcul de triumf din Paris,ca eu sunt la Lyon acum,ma antrenez :scratch:

Eu zic sa o luam mai soft, fara sa batem drumul pana la Paris; tocmai am vorbit cu Julien si zicea ca vreo doua saptamani nu se mai baga, ca-l dor toate oasele de la cate duble a trebuit sa traga la Lyon :moron:

 

Asa nu e mai simplu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

unii au fost pe aici

 

http://picasaweb.google.com/doctorucivile/...brie2009Grecia#

 

 

Miercuri 18 noiembrie 2009

Ne intalnim la ora 07.30 la gara N cu Ioana din Mangalia si Vasile din Medgidia si plecam cu al lor Opel Astra spre Giurgiu, Russe, Sofia, trecem pe langa crestele inzapezite ale muntilor Rila (unde masina a implinit 77777 km), apoi in Grecia ne oprim in Serres la 18.45. Cautam cazare si gasim doar 4 hoteluri. Intr-unul intram si intreb eu (in engleza) de 2 camere duble pentru 1 noapte si receptionera: are you from Romania? ... yes ... Papa, come here ... si vine un batran ce vorbea romaneste. Am aflat ca era aroman. El ne-a facut o reducere de 5 euro, de la 50 la 45euro, cazare + mic dejun, de camera.

Joi 19 noiembrie 2009

Plecam spre Drama si ne oprim pe marginea drumului la niste maslini sa gustam si noi roadele nationale ale Greciei: foarte bune si foarte gustoase, doar ca nu cele din copac. Apoi ajungem in Kavala la ora 12, exact la timp pentru a vedea feribotul parasind portul. Asteptand urmatorul feribot spre insula Thassos , aflam ca ultimul este la ora 14 iar ca sa revenim pe continent trebuie sa ocolim insula si sa luam alt feribot la ora 18 ce ne lasa la Keramoti. Dupa ce pescarusii ne-au mancat aproape din mana si am vazut 3-4 delfini in fata vaporului, acumulatorul foto s-a terminat cand am ajuns pe insula. Dupa turul insulei am revenit din Keramoti in Kavala si negasind nici parcare si nici cazare la un pret rezonabil, am plecat spre Halkidiki si am gasit cazare (40euro + mic dejun) in statiunea Peramos, pe malul marii.

Vineri 20 noiembrie 2009

Plecam sa vizitam peninsula Halkidiki cu cele 2 brate ale sale plus Athos, dar la 15 km de muntele Athos cotim dreapta deoarece fetele s-au suparat cand au citit in cartea despre Greciaca acolo „nu au voie fiinte de gen feminin mai inteligente decat puii de gaina, exceptie facand pisicile pentru alungarea rozatoarelor”. Urmeaza o mica ratacire pe niste drumuri superbe dar pustii si ajungem in Thessaloniki. Dupa o masa copioasa si o plimbare prin oras, plecam spre Kalambaka, unde ajungem seara, dupa multe serpentine prin munti. Si aici gasim cazare la 40euro + mic dejun, dupa o mica negociere la care sunt intrebat: are you romanian?

Sambata 21 noiembrie 2009

Ca romanii, nu ne luam harta si plecam la vizitat dupa ochi. Degeaba intreb eu in enlish un batran dintr-o manastire, el imi vorbeste vreo 5 min in limba lui, gesticuland. Asa ca urcam spre munte pe o strada care se transforma in drum pietruit care se transforma in poteca , cu MOMAI. Apoi coboram, luam masina, trecem prin Kastraki (admirand alpinistii) si urcam si vizitam doar 2 din cele 6 Meteore (initial au fost 24), la a3a Meteora, cea de maici, ajungem pe la ora 14, exact in perioada pauzei (13-15). La cea ma mare dintre Meteore suntem poftiti, in romaneste, la cumparaturi, de catre vanzatorii ambulanti. Dupa vizita coboram iar in Kalambaka, luam pranzul si dupa poftim ceva dulce. Zarim o cofetarie, intram, o dna draguta ne prezinta in english fiecare prajitura din vitrina, ne alegem fiecare cate una, ne asezam la masa ... si constatam ca meniurile nu au preturile trecute, asa ne amintim ca nici in vitrina nu erau preturile afisate ... dupa prajitura gustoasa dna ne-a intrebat daca nu vrem si un shake (de vanilie, pepene, capsune, fulgi de ciocolata) ... yes, of course ...ce mai conta ... si asptemtam nota de plata (fetele erau pregatite sa spele vasele 1 luna) 5 euro prajitura si 6 euro shake.ul! unde in Romania costa vreo prajitura 21 lei? Apoi plecam spre Katerini, trecem pe sub piscul inzapezit al muntelui Olimp si ajungem seara in Paralia (dupa o invarteala in toate directiile prin Katerini). Acolo gasim doar cazare, fara mic dejun, la 30euro. Tot cautand, gasim un domn gras cu un catel minuscul care ne cere 40euro cu mic dejun ... no, 30 without, 35 with breakfast ... dar el nu se lasa: 40euro with special breakfast ... si asa a fost

Duminica 22 noiembrie 2009

Dupa acel special breakfast de la ora 9 (am simtit foamea doar pe la ora 16) am facut o vizita prin statiune. Multe afise in romaneste (PRETURI SPECIALE PENTRU ROMANI), multi vanzatori care vorbeau romaneste, unul chiar avea o fabrica de ceramica pe langa Constanta ... am plecat spre Romania pe la 11 ... Thessaloniki – Serres – iar pe langa Rila – coada pe centura Sofiei – Giurgiu. Din pacate am intrat in tara la ora 20.48, prea tarziu pentru a vota in primul tur. In vama era o ceata deasa ca ne-am ratacit, noroc cu un TIR dupa care ne-am tinut pana la iesirea in drumul national spre Bucuresti. Dupa ce ne-au lasat pe noi in Crangasi, Ioana si Vasile au mai facut cca 300 km pana la casele lor.

 

In Bulgaria nu am avut treaba cu politia, dar soferul a respectat indicatoarele si limitele de viteza. Nici in Grecia nu am avut treaba cu politia. Multe motociclete, si mai multe scutere, nu am vazut niciunul chinezesc sau coreean, numai japoneze si italiene. Plus ca isi lasau castile pe ghidon si uneori chiar si gecile pe sa. Si ce dor ne era de moto ale noastre ...Majoritatea vorbeau engleza, daca nu o rupeau binisor pe romaneste.

Mesaj completat

apoi, ca se se linisteasca, au fost si aici

 

http://picasaweb.google.com/doctorumunte/7...brie2009Padina#

 

Luni 7 dec 2009

Rapidul de 07.30 din gara de N. In loc de 09.26, rapidul ajunge in Sinaia la 10.13. vad un afis: TELEGONDOLA, hai si eu. Ma ratacesc prin Sinaia cautand telegondola, o gasesc la baza partiei, pe unde urcam noi inainte spre 1400. costa DOAR 10 lei pana la 1400, dar merita, doar e ROZ. La 1500 aflu ca a murit dl Mocanu, cabaniaerul, a ramas fiul (cred). Apoi urc pe poteca de vara spre 2000 ... care poteca? Bulevard lat de vreo 3-4m. Ce folos ca am bocanci din piele dati cu ceara topita si talpa vibram, mi-ar fi fost tare de folos niste cizme de cauciuc pe noroaiele alea ... ajung la 2000 si fac ochii cat pisica: ponton din lemn, banci si mese, terasa acoperita ... aflu de la singurul om prezent acolo, salvamontistul de serviciu: pt a omologa cele 3 partii, e nevoie sa le bata cu ratracul, care e lat de 4m, de la 1500 la 2000 ... deci poteca de vara nu va mai fi, iarna va circula ratracul pe acolo iar vara ... barosanii cu 4x4. cobor de la 2000 pe diagonala spre intrarea in padure spre Padina, unde ajung ... tot pe intuneric, ca de obicei. Acolo sunt singur in cabana, doar cu cabanierii, nea Ion si sotia, care s-au culcat la ora 21. si eu ...

Marti 8 dec 2009

Soare, senin, ger. Dupa micul dejun, pe la 09 plec spre Pestera. Constat ca nu mai exista podetul ce traverseaza raul pe scurtatura de langa Politie, apoi de la telecabina Pestera urc pe Valea Obarsiei pana la cascada, inca 2-3 stalpi si trebuie sa scot bocancii si pantalonii subtiri si sa pun echipamentul de iarna. Pe o zapada inghetata de nu intrau decat varfurile coltarilor, ajung la Omu dupa 3 ore de la schimbarea echipamentului (pe drumul de iarna, sparg cornisa si ocolesc prin stanga Varful Ocolit). La statie e nea George si Ciprian, care doarme. Un ceai fierbinte si cobor pe drumul de vara pana in Saua Cerdacului, apoi tot pe Obarsie spre Padina, ca deja se insera. Ajung unde se termina zapada sa ma schimb si constat ca ce am urcat in 3 ore am coborat in 25 min. Iar ajung pe intuneric la Padina. Dar surpriza: au venit 3 baieti, imi zice nea Ion, sa-i duci si pe ei prin munti ca nu au fost niciodata prin Bucegi. Sunt Adi si Dan din Alba Iulia si Paul din Anglia. Stam toti 4 in camera nr 1, et 1.

Miercuri 9 dec 2009

Ceata, lapovita, ger. Urcam spre Babele. I-am dus sa vada pestera Ialomitei, dar sub afisul cu DESCHIS era pus un lacat. A trebuit sa ocolim noua bisericuta din curtea calugarilor deoarece unul a strigat la noi ca nu avem voie sa o luam prin curtea bisericii, pe unde era inainte poteca. Bem un ceai la Babele, ne pozam cu Sfinxul, bem un vin fiert la Floare de Colt, ajungem la Piatra Arsa si ratez intalnirea cu un prieten care ma astepta in Padina cand eu speram sa-l gasesc in Piatra Arsa. Cobaram pe Plaiul lui Pacala in Padina si ajungem ... pe intuneric. Cainele galbui din poze ne-a insotit toata ziua, a primit un sandwich la Babele, unul la Piatra Arsa si ultimul la Padina.

Joi 10 dec 2009

Soare, senin, -5.5 grade. Cand m-au intrebat cei din Alba daca nu vreau sa merg cu ei cu masina pe Dichiu si sa ma lase in Sinaia, nu am zis nu. I-am dus in Saua Dichiului sa vada si ei privelistea ... dar era ceata. in Sinaia, deaorece rapidul international de 15.08 a fost anuntat cu 20 min intarziere, m-am dus sa vad expozitia de trenuri din gara, biletul costa 6 lei dar merita, pt cat s-au chinuit la fiecare detaliu, zapada, urme, capre (care trebuiau sa fie negre dar sunt albe). In tren vine nasul, care dupa verificarea biletului, pe un ton oficial imi spune: trenul ajunge in gara de N la 17.10 daca nu are intarziere ...

Mesaj completat

asta ca sa aveti o preocupare, daca tot ninge afara si faceti pregatirile de Sarbatori

 

:scratch:

Editat de doctoril
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi urc pe poteca de vara spre 2000 ... care poteca? Bulevard lat de vreo 3-4m. ... ajung la 2000 si fac ochii cat pisica: ponton din lemn, banci si mese, terasa acoperita ... aflu de la singurul om prezent acolo, salvamontistul de serviciu: pt a omologa cele 3 partii, e nevoie sa le bata cu ratracul, care e lat de 4m, de la 1500 la 2000 ... deci poteca de vara nu va mai fi, iarna va circula ratracul pe acolo iar vara ... barosanii cu 4x4.

si enduristii :laugh:

 

si plecam cu al lor Opel Astra spre Giurgiu, Russe, Sofia, trecem pe langa crestele inzapezite ale muntilor Rila (unde masina a implinit 77777 km), apoi in Grecia .... Nici in Grecia nu am avut treaba cu politia. Multe motociclete, si mai multe scutere, nu am vazut niciunul chinezesc sau coreean, numai japoneze si italiene. Plus ca isi lasau castile pe ghidon si uneori chiar si gecile pe sa. Si ce dor ne era de moto ale noastre ...

 

Pe "Intalniri evenimente excursii" se organizeaza plecare in Grecia in luna Mai. Poate mergem si noi...

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buei ia zii cine esti tu, de postezi aci cu id-ul lui Larry , caci laly pe care il stiu io are Honda varza cu carne si vrea sa-si ia MZ cu atash deci n-are cu ce sa se dea pe sosea uscata si calda d-apai pe zapada. :huh: :laugh:

Mesaj completat

ps: i-ai vandut si careneleeeee???? saraca 'onda , ai dezbracat-o iarna maiii. Ia zii sincer cu mana pe cravata de pioner: le-ai pierdut la table? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traditia de Joi a inceput sa scartaie.O fi gerul de vina? Nu ar trebui mai ales ca Adie are vin fiert.Noi am incercat aseara sa o ungem,sa vedem daca mai scartaie.Sa speram ca nu se mai intampla.In afara de mine au mai venit Ioana si Lary cu Mihaela.Restul ...rusinica.Il scuzam pe Shadow ca am inteles ca era prin alte localitati inzapezite. :laugh:

S-a stabilit sa luam jucariile de acasa si sa ne vedem diseara la Zodiac la ora 19:30 pt. a merge in IRON. De acolo, in jurul orei 21:00, eu, Cici, Lary si Mihaela mergem in Biker's .Cine mai doreste e binevenit.O sa cante Margineanu.Zdringhi-zdringhi :D

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima incercare a lui Cici de a face cozonaci.Pana acum nu s-a riscat ca la capitolul prajituri era praf (lapte praf,praf de copt,praf de budinca etc) :D

post-16372-1261517791_thumb.jpgpost-16372-1261517802_thumb.jpgpost-16372-1261517836_thumb.jpgpost-16372-1261517860_thumb.jpg

 

Hai la degustare

 

Urmeaza piftia...

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite dragilor si dragelor, multa sanatate, fericire, tranzit intestinal bun ;) si usor cu alcoolul. Fie ca bunul Dumnezeu sa ne fereasca anul viitor de accidente si alte belele!!

 

 

Va pupa Mihai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni,

 

New Baby is BORN!

:birthday:

 

Este, de fapt, un Baby-Domi, adica o Honda Dominator NX250, care a venit pe lume astazi dimineata, la ora 4:50, adus de-o barza Iveco fix din Germania pentru Ruxique (ce-i drept, inca de la Mos Nicolae am tot asteptat "venirea pe lume" ;) ).

 

Ce-i drept, e mic (adica 130kg, cu un motoras de aproape 250cc), dar puternic :birthday: cu cei 26 de caluti ai lui. Abia asteptam lumina zilei de astazi ca sa-l vedem mai bine.

 

Pana atunci, cateva poze de la "nastere":

 

post-33842-1261631485_thumb.jpgpost-33842-1261631523_thumb.jpgpost-33842-1261631596_thumb.jpg

post-33842-1261631611_thumb.jpgpost-33842-1261631659_thumb.jpgpost-33842-1261631673_thumb.jpg

 

Felicitarile, masa si dansul... in curand! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni,

 

New Baby is BORN!

;)

 

Este, de fapt, un Baby-Domi, adica o Honda Dominator NX250, care a venit pe lume astazi dimineata, la ora 4:50, adus de-o barza Iveco fix din Germania pentru Ruxique (ce-i drept, inca de la Mos Nicolae am tot asteptat "venirea pe lume" :D ).

 

Ce-i drept, e mic (adica 130kg, cu un motoras de aproape 250cc), dar puternic :birthday: cu cei 26 de caluti ai lui. Abia asteptam lumina zilei de astazi ca sa-l vedem mai bine.

 

Pana atunci, cateva poze de la "nastere":

 

post-33842-1261631485_thumb.jpgpost-33842-1261631523_thumb.jpgpost-33842-1261631596_thumb.jpg

post-33842-1261631611_thumb.jpgpost-33842-1261631659_thumb.jpgpost-33842-1261631673_thumb.jpg

 

Felicitarile, masa si dansul... in curand!

 

Mai draga,

sa va traiasca si sa va bucurati de ea timp indelungat fara nici un fel de probleme sau zgarieturi . am zis !

un Craciun Fericit

si

La Multi Ani 2010 !

va pupa cu drag nenea Sorin. :friends

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Seby

Sa o poarte sanatoasa si fara probleme pe cele mai frumoase drumuri. Asfalt uscat si fara zapada ;)

Multumim tuturor pentru urari. Momentan "baby" a intrat in "operatie", ca a venit cu o "boala congenitala" la electromotor, asa ca e imprastiat in toata sala de operatie (jumatate de curte :birthday: ).

 

Craciun Fericit la toata lumea si La multi ani! pentru Revel'. Sa ne vedem cu bine pe asfalt uscat sau - dupa dorinta - cu noroi intre crampoane! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craciun fericit tuturor!

 

Cum arata brazii vostri?

Iacata pe ai nostrii:

post-16372-1261769695_thumb.jpgpost-16372-1261769720_thumb.jpg

 

...si masa de la miezul noptii ;)

post-16372-1261769800_thumb.jpg

 

 

si Moshu'

post-16372-1261769835_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Dragi prieteni,

 

New Baby is BORN!

:birthday:

Sebi ...spune repede ce prostii ai facut cu Domi a ta de a nascut un Domishor mic? :birthday: Mi s-a parut mie ca toba ta e mai larga si scoate un sunet ciudat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...