Sari la conținut

"bestie" Autohtona


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Salut!

M-am gandit sa postez aici cateva poze cu motorashul unui prieten, o chestie 100% autohtona care inca mai functioneaza si arata dupa cum se observa in poze.

Sper sa lasati si voi cateva impresii (placute sau nu) despre batrana motoreta Carpati Super care inainte de Mobra a constituit "scoala" multor motociclisti renumiti... inclusiv eu :baubau:

 

Cateva date despre ea: Carpati Super model 1964; 69 cmc; 3,6 CP; consum 1,8 - 2,0 %; 63 kg (goala); vopsea originala.

 

Poate va trezi amintirile bikerilor mai varstnici...

 

P.S.: Proprietarul m-a pus sa dau anunt de vanzare pe site insa nu are rost sa vinzi asa ceva din doua motive: nimeni nu ti-o mai cumpara si in al doilea rand, are valoare mai mult sentimentala.

post-8-1089147335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, de vizualizat am vazut ca vizualizati, dar ce va costa sa lasati si voi o impresie sau doua despre vechitura asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoretele Carpati au fost fabricate dupa licenta Simson, dupa cum stiu eu, si am eu un vecin care are un Simson fabricata inca in anii '60, seamana f. mult cu Carpatiul din imagini si proprietarul tine enorm la ea, dar hai, ca sa nu pare "demodat" de motoscuterele moderne si-a echipat Simsonachul cu tot feluri de brizbrizuri :baldy: , are chiar si indicator de viteza electronica :D :D

Modelul vecinului meu : vezi poza (e modelul, nu si a vecinului!)

Ce vremuri! :baubau:

post-8-1089266386_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, are si pedale, vezi, acolo, numai ca are niste pedale destul de simple :baldy: , n-au talpasita. Asta e, pe aceea vreme n-au facut pedale performante. (de ex. ce se pun in zilele noastre la biciclete de viteza, care se prinde pe picior )

:baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un Simson, in vremuri istorice, 68 cmc, 2 locuri, exact ca in poza ta, doar ca era Simson. Din pacate nu m-am bucurat prea mult de ea ca m-au luat in armata, si pana sa ma eliberez, mama mi-a vandut-o cu 500 lei. :baubau:

 

are acte la ea? ar putea fi inmatriculata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la Carpati, are acte, este inmatriculata cu numere vechi si toate taxele de la "Directia Impozite si Taxe" sunt la zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Prima mea motocicleta a fost un Carpati, iar dupa aia am luat un Simson exact asa, cum este a vecinului lui Miki. Credeti-ma, sau nu, dupa ce am reglat carburatorul si aprinderea, am mers cu ea timp de 4 (!!!!) ani, fara cele mai mici probleme! Asta era in 1997, motorul avea atunci 38 ani. Vopseaua originala, etc.. Nici nu stiu cum arata inauntru. Anul trecut am vandut unui prieten, si si acum merge. Astia au fost facute din material bun. O sa vad eu o japoneza de astazi... cum va merge in 2049... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...