Sari la conținut

Accident pe calea dorobanti


ALEX NINJA
 Share

Postări Recomandate

da ma...stiti ceva?

eu am auzit ca ii taie piciorul, ca era in coma, ca a murit..

stiti si voi cum vorbeste lumea la faze d`astea...

eu am auzit ca i-a intors in fatza un jeep , nicidecum o vectra

astespt si eu vasti si sper ca baiatu sa fie bine

 

SANATATE MULTA !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am intzeles eu, tipu' avea o viteza mult prea mare peste limita legala :baubau: cand in fatza la petrom dorobantzi a intors o femeie masina si incercand sa evite coliziunea a acroshat un jeep dupa care a intrat in voblaj si a mers asa o bucata buna de timp dupa care s-a infipt intr-un auto vectra parcat cu o viteza fff mare, masina arata nasol dupa impact deci estimatzi voi viteza... Am mai observat si o frana ce se intindea mult de tot si tzin sa va spun ca dupa impactul cu jeep-ul si pana a intrat in coliziune cu vectra peste tot numai sange, super nasol... Eu am ajuns acolo dupa accident si dupa bucata de far care era pe jos este vorba despre un CBR900RR FireBlade.

Cine este urmatorul? Ce e de facut? Cum sa-i educam pe soferi ca exista si oglinzi? In ultimul rand ganditzi-va ca un conservar chiar daca se uita in oglinda si vede motocicleta el nu poate estima viteza cu care se deplaseaza el fiind obisnuit sa estimeze viteza unui autoturism care merge cu 50km/h nu a unei motociclete care merge cu 200km/h. Am discutat cu martorii si mi-au spus ca avea peste 100km/h, altzii ziceau chiar 200 dar... Anyways, sa spunem ca un motociclist se deplaseaza cu 180km/h pe un sector de drum cu limita de 60km/h, de ex in zone baneasa. Un sofer care circula pe banda 1 vrea sa intoarca masina si se uita in oglinda inainte de a executa manevra; se uita in oglinda si e obisnuit sa vada ceva mare: masina, tir, duba etc. dar nu o motocicleta care vine pe banda 2 cu 180km/h. Se uita in oglinda nimik, dara pana executa manevra motocicleta ajunge deja in dreptul lui si gata... Totul se petrece asa repede si soferul se trezeste luat pe neasteptate. Sa nu ne mai gandim ca daca acesta vrea sa intorca pe linie continua, soferul este mai cacao pe el si face manevra cat mai repede, ca sa nu-l vada gaborul si atunci e si mai grav... Deci ganditzi-va ca si noi aveam o oarecare vina, poate mare pt unii poate mica pt altzii dar daca ne gandim bine majoritatea accidentelor s-a petrecut si din cauza vitezei excesive cu care se deplasa motocicleta spre exemplu accidentul in care a fost implicat Alex-Dumnezeu sa-l odihneasca-pe o sosea de o banda pe sens a avut o viteza mult prea mare, dar asta nu se intampla niciodata si nu mai vorbeam de el la trecut daca conservarul nu executa acea manevra. Avetzi grija fratzilor, lasati-o mai moale ca nu merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de un Vw Tuareg care a intors nereglamentar. Dupa impacr Florin s-a lovit de bordura, apoi de un copac si iarasi de bordura.

A fost lovit la piept si la picioare. Din surse din interiorul spitalului am inteles ca i-a fost amputat un picior.

Doamne fereste! Sper sa fi fost informat gresit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM vorbit de dimineata cu o prietena care mi-a spus ca a asistat la accident. Nu bag mana in foc pentru exactitate, pentru ca nu se pricepe prea bine.

 

Mi-a zis ca era intr-un autobuz oprit la semafor cand din spate a venit o moto (citez) "cu viteza infernala" si ca a vazut cum a acrosat cu genunchiul bara spate a unei masini de teren care s-ar fi deplasat cu viteza mica din sens opus, dupa care s-a infipt in spatele altei masini, pe care a sifonat-o destul de tare. Mi-a mai spus ca ambulanta a sosit foarte repede.

 

Oare o fi fost echipat complet? Sper sa fie totusi ok, desi accidentul pare tare nasol...:baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baubau: :D Nu pot decat sa-mi exprim regretul si sa-i doresc motociclistului sa scape cu viata, indiferent cine ar fi.

 

In mod cert vom mai vedea multe capete rupte anul asta pana unii dintre noi vor intelege ca vitezele peste mach 1 nu sunt pentru oras...nici macar pentru drumurile in afara localitatii la noi in tara. Daca nu se pot abtine, mai devreme sau mai tarziu le vine vremea sa traga paiul scurt :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am vazut si eu la stiri pe tvr2 si spunea ca persoana care a intors aiurea pe dorobanti era de origine engleza.

 

Este in coma la spital si e posibil sa ii amputeze piciorul.

 

Sper sa nu se intample aceasta :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa postez in curand, in topic separat, articolul cu relatarea accidentului scris de colega mea Camelia Ionescu de la Jurnalul National. Ea, impreuna cu sotul ei - Gloria brotherhood -, si cativa alti motociclisti au petrecut noaptea in fata la Udriste facand presiuni impotriva musamalizarii cazului.

 

P.S. Intr-adevar cetateanul cu jeep-ul este de origine britanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare km in plus indicat de ceas este cel mai mare dusman al nostru,stiu ca nu sunt cea mai potrivita persoana sa spun lucrul asta dar din pacate asa este

Imi pare teribil de rau pentru el ,am auzit ca avea viteza mare,iar treaba asta combinata cu un sofer idiot si un ghinion teribil face dintr-o zi cu soare si o plimbare placuta o tragedie care te afecteaza pe VIATA!

Numai Dumnezeu mai ramane cu noi in momentele astea dar...nici nu stiu ce sa mai zic...AVETI GRIJA NU MAI GONITI,FITI MAI PESIMISTI.

De multe ori schimb o treapta superioara sa mearga mai subturat cand ma mananca mana in gaz pe unde stiu ca nu trebuie.Si oricum nu fuge cine stie ce dar de multe ori ma intreb cum am ajuns la 100-110 prin pasaje sau drumuri libere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AVEA VITEZA! Sau cat crezi tu ca poti prinde de la semafor pana in mijlocul intersectiei? Ai rabdare sa cunosti toate faptele exact cum s-au petrecut.

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOV. MIELU NU AM DAT VINA PE MOTOCICLIST

Treaba e ca mi-a spus un coleg ce si cum ca a vazut faza aia cu filmatul si a trecut foarte repede...ma rog Doamne fereste si insanatosire grabnica,dar paziti-va de idioti..

Mie aseara la 70 km/h mi-a intors un taxiu de pe banda din DREAPTA DE PE LOC fara semnal fara nimic de am auzit si scartaitul de roti.

si multe altele...poate ca merg prea mult dar asta nu cred ca e o infractiune!

Astept informatii noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sper sa scape usor baiatu asta. Doamne-ajuta sa se faca bine!

 

Stiu ca e un pic offtopic, dar... Dogg, fii atent la o chestie. Am citit undeva pe net, de la un tip meserias, James R. Davis, ca o metoda buna de a-ti controla viteza in zone unde vrei sa mergi mai incet, e tocmai sa tii motorul intr-o treapta inferioara. Daca esti in treapta superioara, nu auzi motorul, si te fura, imediat ai prins viteza. Daca iti impui sa ramai intr-a doua, sau a treia, atunci in momentul in care ii dai un pic de gaz ca te fura peisajul, urla motorul mai tare (ca vrea schimbare de viteza), si iti aduci aminte ca vroiai sa mergi mai incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adineauri am aflat despre cine e vorba...cel cu CBR900RR este fiul unui patron de restaurant din Bucuresti. Cu cateva zile inainte, primise motocicleta cadou de la taica-su.Se pare ca era incepator :D :baubau: :baldy: :P

 

De la punctul asta nu mai e nimic de comentat :D Luati-va, fratilor, numai hayabuze,RR-uri si alte "R"- uri !!!!!!!! Sa se vada de la inceput cine e ciumec! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tovarasi, vad ca zvonul e mama "discutiilor inteligente"... Florin isi cumparase singur motocicleta cu ceva timp in urma, nu o primise de la nimeni cu atit mai mult cu cateva zile inainte.... A avut inainte un FZR 1000 si intr-adevar nu avea carnet ....

 

 

Sper ca v-am lamurit in cateva privinte...

 

Cit despre starea sanatatii nu stiu care este acum si ar fi binevenite niste informatii REALE ... nu aberatii "de dragul ratingului" :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...