Sari la conținut

Noi Reglementari Pt. Mopede


Purghy
 Share

Postări Recomandate

mi se pare normal ca fiecare care circula pe drum public cu un vehicul care are motor, sa aiba cel putin curs de legislatie rutiera! si sa poarte casca obligatoriu.

 

totusi.... cam cat e amenda pentru condus fara casca ?

 

cheers! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda...cursurile de legislatie mi se par o porcarie :cheers: Daca mopedurile sunt asemanate cu bicicletele, si la biciclete nu iti trebuie curs, atunci normal ar fi, ca nici la moped sa nu-ti trebuiasca. La faza cu vesta reflectorizanta la moped de-ala cu pedale cred si eu ca trebuie sa porti...la cat de mic este :blink: dar la ceea ce numim noi "scutere", cele fara pedale nu cred ca este neaparat. Acum stiti si voi legea este doar scrisa, dar nu este si aplicata...majoritatea agentilor rutieri nici macar nu o cunosc in intregime. Concluzia e ca decat sa iei un scuter de 49 cmc si sa te certi cu toti politisti ca iti trebuie sau nu carnet, mai bine iei A1 si iti iei un de-ala de 125cmc sau cat e maxim la A1 si termini toata discutia...ai carnet si gata...nu se mai ia nimeni de tine.La 49cmc, oricat de corect ai fi tot gasesti un de-ala de la tara de-ti da amenda ca ai scris pe bord mai mult decat 45km/h :ok:

Mc ca ai afisat regulile astea care ar trebui sa fie noi, pentru ca si eu cica vreau sa iau scuter de 49cmc :crack: si chiar m-a ajutat ceea ce ai scris tu :crack: .

mie nu mi se pare deloc o porcarie sa stii macar o boaba de legislatie.

nici la faza cu vesta reflectoriaznta nu-s de acord.

gandeste-te ca este foarte utila pentru ca esti vazut mult mai usor si de la distanta mai mare.deci e buna.

ai vazut ce accident s-a intamplat si la mine in Satu Mare cu un moped care nu a fost vazut sau nu stiu ce a fost,dar l-a lovit si a decedat.

aia e adevarat ca unii agenti rutieri nu cunosc legea :ok:

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ,daca pt casca si vesta e atat,nici nu vreau sa stiu cat este amenda pt neinregistrare!?

Dar daca stiti spuneti-mi totusi...

 

De ex.:eu am decat factura la scuter(moped),pot sa-l inregistrez doar cu ea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu umblu cu el neinregistrat de vreo 3 saptamani si nu mi-a zis nimeni nimic. Oricum, astia de la noi de la primarie sunt varza. Habar nu au. Totusi sunt 3 scutere inregistrate in Giurgiu. Am intrebat pe unul dintre ei unde l-a inregistrat si cand am fost acolo mi-au zis aia ca nu stiu nimic. Deci...trageti concluziile :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea...daca va prinde politia fara casca sa va si confiste moped-urile ca aia chiar e importanta. Daca stai sa te gandesti e importanta si vesta dar ideea in postul anterior a fost aceea ca nu mi se pare un lucru neaparat, adica ii dadeam dreptate lui Reverse...acu nu stiu, daca la motociclete e neaparat sa porti vesta atunci ar trebui neaparat sa porti si la scutere. Eu oricum o sa port vesta pentru ca este si ea un element important(doar daca nu o sa merg la costum pe scuter :ok:). Cursul de legislatie = alti bani, alta distractie, alt timp pierdut. E cea mai mare porcarie...decat sa dau acest curs, dau de A1 si gata. Oricine stie un semn de circulatie sau a mers pe bicicleta in oras, adica aceeasi chestie. Stai cat mai pe dreapta si in intersectii mergi odata cu masinile dupa banda ta. Mare chestie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi raman la parerea mea : ma pshhhh pe vesta lor

Am permis,am ditamai scooteru cu lumini care se vad mai bine decat la multe motoare si oricum mult mai bine ca toate daciile alea obosite care mai circula la noi pe strazi , scooteru e inamtriculat la politie cu RCA si casco valabile ... deci n`am moped,nu`mi trebe vesta

In rest sunt de acord cu tot ce scrie p`acolo ,casca legislatie sau permis si inmatriculare , mi se pare normal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez din lege:) :

 

Art.64. (3) bicicletele si mopedele, care circula pe drumurile publice, trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dipozitive in stare de functionare.

 

Din ce inteleg eu aici este ca nu eu ca si conducator trebuie sa am "dispozitiv reflectorizant-fluorescent" pe mine! Se refera la "ochiul de pisica". Si vine intrebarea cum sa imi montez un asemenea dispozitiv pe mine :ok:)

 

DAR... in articolul 90 pct 12. "neutilizarea echipamentului de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant de persoana care are aceasta obligatie" se pedepseste cu 4-5 puncte amenda.

 

pana la urma cred ca e obligatorie vesta... dar din art 64 nu reiese asta! se cam bat cap-n-cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...continui sa ma pshhhh pe vesta lor ... cata politie era in seara asta si nu mi-a zis nimeni nimic de vesta , special dadeam ture pe langa ei ...asteptam sa ma treaca pshareeaaaa :ok:

 

clubu scooteristilor care se pshaaa pe vestele miltienilor saluta zapp share free

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si io` sa MA PISH PE VESTA lor :crack:))=)) .... numa sa nu ma futa ca nu`i inregistrat cred ca totusi o sa`mi iau una la motor :ok: ... ca doara sta ea pe motor :crack:) ..... casca trebuie neaparat. .... numa ca si casca te cam fute la vizibilitate ... si la freza :blink:) .... ad nu stiu de ce dracu tre sa inregistram noi motoarele de 49 .... bagamias picioarele in ei :ok:( .... io` fara spaga nu`l pot inregistra ca nu am decat contractu` de vanzare-cumparare la motor ... :cheers:( ma mai ard si astia de vreo 100 200 de euroi ... sau pot inregistra cu contractu doar ? (in contract is trecute si seriile .. ) . Drum bun si fara politie:P ...

PS : apropo daca acuma fac a1 imi mai trebuie curs de legislatie ?

Editat de Bogdan16ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS : apropo daca acuma fac a1 imi mai trebuie curs de legislatie ?

 

poi tu la A1 nu faci legislatie ? :ok:

 

daca ai orice fel de permis (care sa aiba legatura cu drumurile publice) nu iti trebuie cursul ala de legislatie, facut separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu scrie clar in lege ceva de genu..."conducatorul mopedului trebuie sa poarte vesta reflectorizanta" atunci sa ne pshhhhhham toti pe vesta lor fara nici o retinere :ok:.

 

mi se pare o prostie, majoritatea scuterelor sunt echipate cu lumini, chestii reflectorizante, fiind astfel destul de vizibile noaptea! , cele cu pedale si bicicletele sunt alta problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare poarta ce vrea ,dar dupa ce va lua o amenda sunt sigur ca va purta vesta si ziua!

Singura chestie este ca noaptea esti mult mai vizibil cu vesta ,nu sunt nici eu de acord dar atat timp cat va ajuta sa fiu mai ferit de incidente o voi purta.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Am si eu o mica problema. Am cumparat un scuter de la un tip care-l luase de nou de la aprilia (united motors), cu factura pe firma pe care nu mi-a putut-o da, evident.

Am facut insa un act de vanzare cumparare ca la masini, scuterul fiind inscris cu talon si tot ce trebuie, in talon precizez ca este trecut moped.

Am fost la politie si mi-au spus ca ei nu mai radiaza si nici nu mai inscriu scutere. Apoi la primarie mi-au spus ca ar trebui sa rezolv problema cu talonul la politie si dupa la ei.

 

Intrebarea mea este: pot sa il inregistrez la primarie pe numele meu in baza acelui act de vanzare cumparare ( ala in 3 exemplare verze roz si alb)? Vechiul propietar nu prea s-a omorat cu radierea si tot trag de el de mai mult timp si ma gandeam ca o solutie ar fi sa-l inregistrez la primarie si sa merg cu numarul galben, iar el sa faca ce vrea cu talonul vechi, problema lui.

 

Dati-mi va rog un sfat ca nu stiu ce sa fac si au trecut deja mai bine de 4 luni decand sunt in situatia asta.

Mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Am si eu o mica problema. Am cumparat un scuter de la un tip care-l luase de nou de la aprilia (united motors), cu factura pe firma pe care nu mi-a putut-o da, evident.

Am facut insa un act de vanzare cumparare ca la masini, scuterul fiind inscris cu talon si tot ce trebuie, in talon precizez ca este trecut moped.

Am fost la politie si mi-au spus ca ei nu mai radiaza si nici nu mai inscriu scutere. Apoi la primarie mi-au spus ca ar trebui sa rezolv problema cu talonul la politie si dupa la ei.

 

Intrebarea mea este: pot sa il inregistrez la primarie pe numele meu in baza acelui act de vanzare cumparare ( ala in 3 exemplare verze roz si alb)? Vechiul propietar nu prea s-a omorat cu radierea si tot trag de el de mai mult timp si ma gandeam ca o solutie ar fi sa-l inregistrez la primarie si sa merg cu numarul galben, iar el sa faca ce vrea cu talonul vechi, problema lui.

 

Dati-mi va rog un sfat ca nu stiu ce sa fac si au trecut deja mai bine de 4 luni decand sunt in situatia asta.

Mersi mult.

ce model este?pune-l pe tip sa radieze , suna-l zilnic etc si dupa aceea inamtriculeaza-l la primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un aprilia sr50 r factory din 2005, 400km la bord, culoare rosu cu galben, arata impecabil. Problema cu vechiul posesor este ca nu e de gasit, eu l-am luat de la el prin intermediul unui prieten care il tot bate la cap dar nu reuseste sa-l convinga sa se duca la circa financiara. Imi zice ca nu e de rea intentie e de comoditate.

Nu stiu ce sa mai zic, am circulat pe talonul lui dar fiind cu numere de politie si eu ne avand a1 ci b nu stiu cum stau lucrurile imi e teama, poate iti trebuie a1 daca e inscris la politie si nu inregistrat la primarie.

 

Eu m-am gandit ca o modalitate ar fi sa spun ca la radiat si sa-l inregistrez la primarie ca am toate actele la mine, talon, c.i. act vanzare cumparare. Acum chiar nu stiu ce sa fac, voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un aprilia sr50 r factory din 2005, 400km la bord, culoare rosu cu galben, arata impecabil. Problema cu vechiul posesor este ca nu e de gasit, eu l-am luat de la el prin intermediul unui prieten care il tot bate la cap dar nu reuseste sa-l convinga sa se duca la circa financiara. Imi zice ca nu e de rea intentie e de comoditate.

Nu stiu ce sa mai zic, am circulat pe talonul lui dar fiind cu numere de politie si eu ne avand a1 ci b nu stiu cum stau lucrurile imi e teama, poate iti trebuie a1 daca e inscris la politie si nu inregistrat la primarie.

 

Eu m-am gandit ca o modalitate ar fi sa spun ca la radiat si sa-l inregistrez la primarie ca am toate actele la mine, talon, c.i. act vanzare cumparare. Acum chiar nu stiu ce sa fac, voi ce ziceti?

ah stai linistit in privinta permisului , poti sa conduci scooter de 50cc cu orice cateogorie de permis mai putin cea de rutierist.asa ca nu-ti fa probleme in privinta permisului , poti sa mergi linistit cu B cu el ... daca vanzatoru nu se duce sa-l radieze,stai linistit zic eu ... e pe numele tau dar el plateste impozitu...atat timp cat ati facut contractu de vanzare cumparare nu ar trebui sa fie nicio problema,mergi pe numaru lui cu talonu care e ...eventuale amenzi de radar (camere) o sa-i vina tot lui acasa...mergi pe magheru de cateva ori cu 70 ,sa-i vina vreo 5-6 amenzi acasa..sa vezi ce repede se duce sa-l radieze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...