Sari la conținut

Excursie Simbata 28 Apr


belea
 Share

Postări Recomandate

Cine doreste o excursie vulcanii noroiosi- intorsura Buzaului- Cheia- Bucuresti, il astept cu raspunsuri pe topic.

Eu plec oricum (am un transalp).Ramine sa stabilim detaliile pe forum.Pentru cei care sint satui de Vama

Editat de belea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai poti sa spui despre traseu? Cit din el e enduro? mie mi se pare ca e mai mult asfalt (prea mult)...mai da si tu niste detalii...

[/quote

Adevarat, poate am gresit cind am mentionat soft-enduro, dar am facut-o tocmai pentru ca nu am mai facut traseul iar in zona vulcanilor este posibil sa se iasa de pe asfalt iar pentru detinatorii de sportive ar fi mai neplacut.(deci a fost mai mult de avertisment pentru cei care nu sint pregatiti si de altceva decit asfalt)De asemenea nu cunosc nici traseul de la intorsura Buzaului spre Cheia pe scurtatura prin vama Buzaului, Dalghiu,Tarlungeni,Sacele stiu doar ca e prin munti si este posibil orice.

Oricum ,excursia este destinata plimbarii si contactului cu zone nevizitate.Din pacate nu am ce amanunte sa dau, decit ca vom sau voi incaleca pe motor si vom pleca incercind sa mentinem pe cit posibil traseul propus.Iti urez bafta si te astept.

 

Deci, plecarea v-a fi dimineata 6-8spre DN 2

Urziceni-Buzau-Berca (pauza de vizitare si poze si mincat sanvis) aprox.130km

Nehoiu-intorsura Buzaului- stinga spre vama Buzaului-pina la Sacele (pauza) aprox. 150-200km

intoarcere pe DN 1A-Cheia-Maneciu-Valenii de Munte-Ploiesti-Buc aprox. 200km

Poate e cam mult dar imi doresc de mult dupa iarna asta sa stau o zi intreaga in sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este asfalt pana in gura vulcanului.... :nono:

Este. Dar de acolo se poate merge inainte, in loc sa va intoarceti si e ne-asfaltat vreo 10km daca tin minte. Dar, dupa ce se iese din nou in drumul principal se poate merge inainte (adica nu de intors la Buzau) spre Vintila Voda, Lopatari. Dupa care vine un drum de tara foarte frumos. Dupa cativa kilometrii se ajunge la un lac. Mai incolo nu stiu unde merge drumul.

@Cristi. Eu merg in Bulgaria, la Nesebar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma ne-am strins 2.Companie excelenta (ii multumesc lui Cristache), drumul perfect (doar asfalt), vreme buna (se putea si mai buna), curbe multe deci in concluzie, 500 km de satisfactie deplina.Ia de vedeti si citeva poze: :duel:

post-5055-1177868242_thumb.jpg

post-5055-1177868289_thumb.jpg

post-5055-1177868428_thumb.jpg

post-5055-1177868461_thumb.jpg

post-5055-1177868541_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant la Vulcanii Noroiosi + vreme frumoasa si destul de civilizat.

Intradevar,drumul a fost foarte bun,prea bun, chiar,si atunci cind am vrut si noi sa o luam pe niste drumuri de tara, un nea Caisa ne-a indrumat gresit si am dat din nou in asfalt...dar ca sa nu zic ca nu am fost pe coclauri,pe 1mai am bagat niste drumuri de tara:Zarnesti - Magura - Pestera - Moeciu...

 

Ne vedem la urmatoarea tura!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...