Sari la conținut

Legitimitatea intalnirii de la Arc


bandi
 Share

Postări Recomandate

<<Primarul general Traian Basescu a anuntat, in conferinta de ieri, intrarea in vigoare, incepand de duminica, 1 august, a hotararilor prin care se instituie reglementari de circulatie in favoarea mediului, adoptate in urma cu doua saptamani de Consiliul General al Municipiului Bucuresti. Acestea se refera la interzicerea traficului greu, a accesului vehiculelor in parcuri si la spalarea masinilor.

(...)

HCGMB nr. 114/13.07.2004 se refera la interzicerea circulatiei vehiculelor in parcuri si gradinile publice. "Vrem sa protejam parcurile si mediul si sa existe o siguranta mai mare a cetatenilor, in parcuri", a mai spus Basescu. >>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..nu cumva se face referire la aceea care vin Samabta si duminca in parcuri sa faca gratare?

 

Nu cred ca este o problema legata de intalinrea de Miercuri, atata timp cat nu se mai trezesc multi sa dea ture prin parc sau sa isi tureze aiurea motoarele acolo.

Important este sa nu ii deranjezi pe ceilati...suna cunoscut?!?

:baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nu cumva se face referire la aceea care vin Samabta si duminca in parcuri sa faca gratare?

 

Nu cred ca este o problema legata de intalinrea de Miercuri, atata timp cat nu se mai trezesc multi sa dea ture prin parc sau sa isi tureze aiurea motoarele acolo.

Important este sa nu ii deranjezi pe ceilati...suna cunoscut?!?

:D

1. potzi sa vii in parc shi sa faci gratare, daca mergi pe jos nu intri sub incidentza acestei HG. in alta ordine de idei io n-am vz prea multzi grataragii in herastrau :baubau:

2. legea e lege, nu face distinctzie intre cei care fac scandal shi cei care nu fac, ci doar interzice accesul vehicolelor in parcuri si gradini - BTW asta include shi biciclete din ce-mi aduc io aminte... cre' ca este o mare problema pentru ca, daca pana acum eram toleratzi (nici pana acum nu cre' ca aveam vioe sa blocam accesul in parc cu motoarele shi sa ne dam pe-acolo) de-acum incolo garcea are un instrument proaspat la care poate face apel :baldy: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<<Primarul general Traian Basescu a anuntat, in conferinta de ieri, intrarea in vigoare, incepand de duminica, 1 august, a hotararilor prin care se instituie reglementari de circulatie in favoarea mediului, adoptate in urma cu doua saptamani de Consiliul General al Municipiului Bucuresti. Acestea se refera la interzicerea traficului greu, a accesului vehiculelor in parcuri si la spalarea masinilor.

(...)

HCGMB nr. 114/13.07.2004 se refera la interzicerea circulatiei vehiculelor in parcuri si gradinile publice. "Vrem sa protejam parcurile si mediul si sa existe o siguranta mai mare a cetatenilor, in parcuri", a mai spus Basescu. >>

Poate mai luam odata amenda ca atunci la Victoriei cu fluturasii. Dupa cat am auzit din discutia ta cu politistul deja esti obijnuit.

 

Pana intra politia in actiune eu tot o sa vin la arc. Dupa acea poate ne schimbam locatia ... incetul cu incetul ne scot din Bucuresti. O sa avem intrunirile prin Chitila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit cand a spus primarul general aceasta DAR: a zis masini nu autovehicule.

 

Acum depinde cum apare in lege. Daca nu scrie autovehicule ci masini ... mi se rupe de legea lor.

 

Are cineva textul legii ca nu am eurolexul actualizat si .... nu apare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit cand a spus primarul general aceasta DAR: a zis masini nu autovehicule.

 

Acum depinde cum apare in lege. Daca nu scrie autovehicule ci masini ... mi se rupe de legea lor.

 

Are cineva textul legii ca nu am eurolexul actualizat si .... nu apare?

MAN WAKE UP... crezi ca or sa te lase cu motoru' in parc shi mashinile nu?... din cate shtiu io nici pana acum in parc nu aveai voie nici chiar cu bicicletele (deshi sunt tolerate) - sa se fi dat o lege mai blinda?... ma-ndoiesc! :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mai tura vura stiti bine ca sunt multi care daca vor sa plece scot motoreta dintre celelalte si chiar daca se afla aproape de iesire se duc special sa o intoarca tacticos :D :baldy: in capatul celalalt.si nu oricum ci in ture :D !

ma rog inteleg de ce :P dar oricum este degeaba :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut duminica pe langa herastrau: s-au instalat "morcovi" pe toate laturile parcului, nu mai potzi nici urca mashina pe trotuar, nicaieri - nici la arc, nici la televiziune... tare ma tem ca in zilele urmatoare vor fi shi "al'de mili" pe-acolo care vor shti mai bine decat noi daca se interzice accesul vehicolelor, autovehicolelor sau mashinilor :baubau: :baldy:

 

inca o data ce zice presa:

 

<<HCGMB nr. 114/21.07.2004 se refera la interzicerea circulatiei vehiculelor in parcuri si gradinile publice. Aprovizionarea unitatilor publice din parcuri se poate face cu masini a caror masa nu depaseste 3,5 tone, numai intre orele 00.00-7.00>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E groasa!

Se pare ca eu am fost ultimul care am parcat in parc la pseudointalnirea de vineri.

Miercuri mai bine ne gandin de 2 ori inainte sa intram in parc :baubau: ...nu este un act de curaj sa primesti o amenda si oricum impotriva sistemului nu putem lupta asa pt. simplu fapt ca numarul de chitantiere este mai mare decat posibilitatea noastra financiara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut stirile la 'Realitatea' duminica seara si spuneau ca nu au voie 'masinile' in parcuri. Nu stiu cum arata legea scrisa, dar daca la stiri se anunta 'masinile' poate ca e vorba doar de ele....Pai ar trebui intrebat un politist din zona... :baldy: desi e posibil ca el sa fie mai pe dinafara ca noi :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca posturile de TV au zis de masini ptr ca ei numai de astia stiu habar nu au ca mai sunt si motociclete pe lumea asta ( ca mai mereu) deci nu trebuie sa ne uitam in gura lu Andreea Esca &Co :baubau: ci la ce zice legea ; daca legea zice vehicole e clar ca intra si moto asa ca adio Herstrau si din cate am inteles amenzile sunt groase rau. In plus cu garcea nu te pui ati vazut se i-au ei ca mergi mai mut de 5 motoare pe strada :baldy: dar mai ales acum sa le mai bagi si in parc. Cred ca trebuie sa ne orientam spre alt loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia de acum este buna nu cred ca ar trebui sa cedam asa usor. Dar nici sa ne hazardam in conflicte cu politia pt. ca stim cu totii cine va castiga.

Trebuie sa discutam cu totii si sa gasim o solutie impreuna (un "plan de atac").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia de acum este buna nu cred ca ar trebui sa cedam asa usor. Dar nici sa ne hazardam in conflicte cu politia pt. ca stim cu totii cine va castiga.

Trebuie sa discutam cu totii si sa gasim o solutie impreuna (un "plan de atac").

pentru noi poate, dar pentru oricine altcineva locatia nu a fost nici buna, nici legala... nimic! nu cre' ca potzi sa te batzi ptr locul tau in parc cand locul tau nu-i acolo.

 

cre' ca tre' sa gandim o alternativa, pur shi simplu... fara sa atacam pe nimeni :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primarul general Traian Basescu a anuntat, in conferinta de ieri, intrarea in vigoare, incepand de duminica, 1 august, a hotararilor prin care se instituie reglementari de circulatie in favoarea mediului, adoptate in urma cu doua saptamani de Consiliul General al Municipiului Bucuresti. Acestea se refera la interzicerea traficului greu, a accesului vehiculelor in parcuri si la spalarea masinilor. Actele normative vor fi aplicate fara nici o exceptie, in ciuda protestelor vehemente ale transportatorilor, iar responsabili de supravegherea respectarii intocmai a prevederilor sunt politistii si inspectorii Primariei Capitalei. Pentru ca nimeni sa nu aiba ceva de comentat, Basescu a dat dispozitie sa fie tipariti fluturasi cu cele trei hotarari, care vor fi distribuite peste tot. Pana la data intrarii lor in vigoare, vor fi montate si indicatoarele rutiere, astfel incat toti conducatorii auto - atat cei din Bucuresti, cat si cei care vor sa intre in oras - sa fie avertizati asupra interdictiilor impuse. Amenzile, in cuantum de la 30 la 50 de milioane de lei, vor fi aplicate de catre inspectorii municipalitatii, in baza OG nr. 2/2001, direct soferului contravenient, iar la trei sanctiuni de acest fel, autovehiculului i se va interzice circulatia.

 

 

 

HCGMB nr. 114/13.07.2004 se refera la interzicerea circulatiei vehiculelor in parcuri si gradinile publice. "Vrem sa protejam parcurile si mediul si sa existe o siguranta mai mare a cetatenilor, in parcuri", a mai spus Basescu. Aprovizionarea unitatilor publice din parcuri se poate face cu masini a caror masa nu depaseste 3,5 tone, numai intre orele 00.00-7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala treaba.Eu nu prea am venit la Arc pt ca nu am timp deloc anul asta (cine da rezidentiatul stie de ce :baldy: ).Asa ca nu sunt tocmai cel mai in masura sa o fac , dar voiam sa propun un si eu un loc daca o fi sa se schimbe.Ce ziceti de rondul din fata Parcului Carol?E loc destul acolo si nu cred ca am deranja pe cineva.E o idee. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca treaba e nasoala si daca primaria a hotarit, Politia nu face decit sa puna in aplicare asa ca degeaba ne frige buza de politisti ca ei nu au nici o vina. Singura chestie este sa incercam o audienta la Primarie/Basescu. Ori prin Primaria sectorului 1 ori direct. La rond la Miorita/Baneasa nu e loc pentru ca s-au parcat acolo utilajele celor care repara drumurile. La parcul Carol mi se pare prea departe si drumul e destul de imbirligat pentru multi.

Era bine undeva in zona cit mai centrala dar fara sa incurcam circulatia sau eventual undeva unde accesul e mai usor si drumul mai bun. O idee ar fi in parcarea de la McDonalds-Prisma dar ar fi bine de vorbit cu conducerea lor in prealabil si oricum la citi clienti au in ultima vreme nu cred ca le-ar strica putina consumatie in plus sau chiar reclama (?). As putea sa incerc sa vorbesc eu. Ma mai gindesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcul Carol nu mi se pare o idee buna avand in vedere locul prea central si traficul grosolan din zona, plus ca e o zona mult mai plina de monoxid de carbon decat Herastraul.

Parcarea mai sus mentionata nu e rea, insa ideea era sa stam cu motoarele mai aproape de "omu' de rand", sa se obisnuiasca cu ideea ca EXISTAM si suntem DIN CE IN CE MAI MULTI si in plus de asta puteau vedea o intrunire pasnica (facand abstractie de excesele celor care dadeau "blana" pana in fundul aleii printre pietoni) unde motociclistii stau la vorba. Unde mai pui ca erau multi oameni care veneau pur si simplu sa vada motocicletele!

Vrem mediatizare? Vrem sa ne cunoasca populatia? Atunci ne trebuie un loc cat de cat cunoscut si frecventat! Parerea mea...

 

By the way... vreo parcare pe undeva pe trotuar prin zona respectiva nu exista?

La o adica, unde nu e semn cu oprirea, stationarea sau parcarea interzisa avem voie sa stam, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa ramana la Arc.Vedem miercuri care este treaba.Daca nu mai avem voie atunci cerem aprobare de a primarie si nu cred ca au ceva impotriva.Nici inainte nu aveam dreptul sa stam in parc.Politia si Jandarmeria stiu de intalnirea noastra si nu ne-au deranjat pentru ca suntem pajnici .Atata timp cat nu incomodam pe nimeni este ok .Se obtin apobari pentru lucruri mult mai "poluante"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine si asa dar parca nu as veni doar ca sa ma enervez daca se impute treaba. Iar acum de cind cu campania cu fluturasii cred ca nu ar fi o idee buna sa ne luam in gura prea tare cu Politia sau alte autoritati. Nu ca sunt eu pasnic dar citeodata nu ai cu cine sa discuti :baubau:

Cit despre faptul ca trebuie/vor sa ne vada si altii, sa ma iertati dar daca au microbul in singe pot sa vina si la Prisma, nu?

 

Eventual ar putea veni Nitescu cu TV sa filmeze si sa se vada totusi ca suntem (inca) pasnici si nu deranjam lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...