Sari la conținut

Choperisti Din Bucuresti !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie mi-e indiferent.

Hmmm..Parc-as prefera Centrul Vechi.E mult mai aproape de mine,iar pânã la Rond,tot drumul era numai pe bulevarde super-aglomerate - si-n consecintzã,drum cu maximum de pericol.Plus cã fiind în Centru,putem pleca-n orice directie la fel de usor - plimbare, terasã,etc...Si-aicea,avem si mai multi admiratori/toare...Doar avem motociclete frumoase,nu...?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cu patchurile ce mai facem? Discutia nu era de schimbarea locului de intalnire ci de modificarea patchului. Eu ma duc unde mergeti si voi, deci daca e CV, CV sa fie.

 

Florine tata (vorba lu' Nelu) acum discutam de LOCUL DE INTALNIRE DE JOI...nu de altceva...ramai "on topic"...

Deci 4-0...numaratoarea continua !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

Eu nu am suficienta vechime in grupul asta ca sa votez. Dar daca imi permiteti o parere, v-o dau cu placere: Locul de intalnire defineste identitatea acestui grup. Nu poti fi "chopperistii de la rond" si sa fie intalnirea oficiala in Centrul Vechi. Atunci esti "chopperistii din Centrul Vechi" - care intre noi fie vorba, suna ca cu*ul.

Parerea mea este ca acest grup e destul de dezbinat cand vine vorba de a lua decizii (vezi discutiile interminabile cu patchurile) si orice schimbare radicala, clar nu va fi agreata de toata lumea si va duce la spargerea grupului.

Eu, recunosc, sunt un pic subiectiv cand vine vorba de patch-uri, pentru ca eu le am deja pe alea asupra carora eram convins ca toata lumea a fost de acord. Dar asta nu e o mare problema. Mie imi place de voi si o sa vin la plimbari cu voi, chiar daca n-o sa avem patchuri la fel. :) Daca ma primiti.

Cam atat am avut de zis.

 

P.S. Ganditi-va unde o sa parcati 10-15 motoare galagioase in Centrul Vechi, vara cand n-ai unde arunca un ac acolo.

P.P.S. Vali - am o punga de jucarii care speram sa ajunga la niste copii sarmani pana la Craciun. Sa-mi zici daca se mai aduna.

 

Tudor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patch-urile,se pot schimba.Si dacã le face pe-acelasi format,sau chiar un pic mai mari,n-ar mai fi problema cã rãmân vizibile urmele de la cusãturile celuilalt model. Titulatura cea mai simplã si "atotcuprinzãtoare" ar fi BUCHAREST RIDING GROUP .Si-atunci,scãpãm de faza cu chopper versus cruiser,si locatia " de la Rond,cà n-ar mai fi "la Rond".

 

Dragilor,

Eu nu am suficienta vechime in grupul asta ca sa votez. Dar daca imi permiteti o parere, v-o dau cu placere: Locul de intalnire defineste identitatea acestui grup. Nu poti fi "chopperistii de la rond" si sa fie intalnirea oficiala in Centrul Vechi. Atunci esti "chopperistii din Centrul Vechi" - care intre noi fie vorba, suna ca cu*ul.

Parerea mea este ca acest grup e destul de dezbinat cand vine vorba de a lua decizii (vezi discutiile interminabile cu patchurile) si orice schimbare radicala, clar nu va fi agreata de toata lumea si va duce la spargerea grupului.

Eu, recunosc, sunt un pic subiectiv cand vine vorba de patch-uri, pentru ca eu le am deja pe alea asupra carora eram convins ca toata lumea a fost de acord. Dar asta nu e o mare problema. Mie imi place de voi si o sa vin la plimbari cu voi, chiar daca n-o sa avem patchuri la fel. :) Daca ma primiti.

Cam atat am avut de zis.

 

P.S. Ganditi-va unde o sa parcati 10-15 motoare galagioase in Centrul Vechi, vara cand n-ai unde arunca un ac acolo.

 

Tudor

 

Stai tu linistit,cà parcatul a 10-20 motorete,în fatzã la El Comandante,nu-i o problemã. Si chiar cred cã le-ar conveni. C-am fi clientii lor fideli si-am mai si atrage privirile si-n consecintzã si clienti,cu motocicletele parcate afarã.Ajungi acolo imediat,dacã intri prin dreapta Muzeului National de Istorie,pe Calea Victoriei.Asta-n cazul în care ti-e groazã sã intri acolo cu mobra,vara,prin înghesuiala specificã zonei.

 

...Si nu cred cã patch-urile sau denumirea,ar fi motiv de spart grupul.Pur si simplu,suntem gashca de chopperisti,când te gândesti/referi la ãstia care suntem acuma.

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kelshak - se pare ca nu ne intelegem deloc...nu ne caracterizeaza numele de chopperistii de laRond...de ce ?...doar Americanu are chopper...sau a avut ;)...restul avem altceva...dar nu choppere...si de aici cred ca e impropriu zis Chopperistii de la Rond...eu zic ca e simplu...parerea mea...iar in Centrul Vechi vom gasi locuri de parcare ORICAND...ca doar vom veni pe motoare vara si nu cu masinile.Tudor te rog sa votezi...ai si tu , ca toti ceilalti , drept de vot...asa e normal...

@Darian - foarte misto si simplu ales...bravo...BUCHAREST RIDING GROUP suna bine...dar stai sa lamurim problema cu locul de intalnire de Joi...

Pana acum in meciul CV versus Rond este 4-0...votati va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu fac parte din grup... doar o ard cu voi din cand in cand... deci parerea mea poate fi ignorata...

 

1. Locul de intalnire: Centru Vechi

 

Contra:

a. Centru Vechi e prea mainstream din punctul meu de vedere. Nu este un loc simbol. E locul tuturor acolo. Nu iti ofera identitate.

b. E aglomerat si cu multa harababura (vara nu ai loc printre mese)

c. Mai sunt motoristi care intra in CV - de obicei gasesti 8-10 motoare p-acolo

 

Pro:

a. Usor de ajuns in zona

b. Lumea va admira motoarele

c. Se va creea renume imediat. Tot Bucurestiul va sti de grup

d. Multe locuri de stat la taclale

e. Usor de facut un "Club-House"

 

 

2. Alt loc de intalnire - gasit o zona usor de ajuns, cu ceva baruri/terase

 

Contra:

-

 

Pro:

a. ofera identiate

b. oportunitati de mocangeala (faci reclama locului)

c. lipsa aglomeratiei

 

 

3. Nume

Trebuie gasit un nume cu rezonanta, cu identitate. Nu poti pune "Bucuresti Riding Group" ca sunteti 20 de oameni.

Propun urmatoarea lista de la care sa se plece:

 

engleza:

 

 

BALKANS

BALKANS GUERRILLA

GUERRILLA DACICA

METROPOLITAN RIDERS

METAL CITIZENS

URBAN WHEELS

URBAN WHEELERS

URBANOS

HAZZARD WHEELS

18-TEAM (unde 18 reprezinta litera R)

R-TEAM

 

romana:

 

CAVALERIA URBANA

GUERRILLA URBANA

CAVALERIA DACICA

ESCADRILA URBANA

ESCADRILA 18 (unde 18 reprezinta litera R)

 

 

4. Logo (patchuri)

 

dupa ce se va alege noua denumire se vor face si X variante de logouri din care probabil se va alege unul care sa placa la cat mai multa lume. Logoul, asa cum este cel vechi, trebuie sa reprezinte ceva, sa fie unic, sa fie usor de remarcat si sa nu reprezinte violenta/duritate, penrtu ca nu va reprezinta.

Iarasi... daca se va alege un logo comun - motocicleta, aripi, cranii, acest lucru nu va oferi identitate si veti fi "DOAR un grup de motociclisti", nu "ACEL un grup de motociclisti" (la fel si la nume)

 

Legat de cei care deja au patchurile platite, va repet, updateul va fi gratuit :)

 

 

 

 

 

Asa cum a zis si Vali, e timp destul pentru a lua o decizie corecta si cu impact pe termen lung.

 

 

 

 

Acum strict parerea mea legata de CV - NU (se poate ignora)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu fac parte din grup... doar o ard cu voi din cand in cand... deci parerea mea poate fi ignorata...

 

1. Locul de intalnire: Centru Vechi

 

Contra:

a. Centru Vechi e prea mainstream din punctul meu de vedere. Nu este un loc simbol. E locul tuturor acolo. Nu iti ofera identitate.

b. E aglomerat si cu multa harababura (vara nu ai loc printre mese)

c. Mai sunt motoristi care intra in CV - de obicei gasesti 8-10 motoare p-acolo

 

Pro:

a. Usor de ajuns in zona

b. Lumea va admira motoarele

c. Se va creea renume imediat. Tot Bucurestiul va sti de grup

d. Multe locuri de stat la taclale

e. Usor de facut un "Club-House"

 

 

2. Alt loc de intalnire - gasit o zona usor de ajuns, cu ceva baruri/terase

 

Contra:

-

 

Pro:

a. ofera identiate

b. oportunitati de mocangeala (faci reclama locului)

c. lipsa aglomeratiei

 

 

3. Nume

Trebuie gasit un nume cu rezonanta, cu identitate. Nu poti pune "Bucuresti Riding Group" ca sunteti 20 de oameni.

Propun urmatoarea lista de la care sa se plece:

 

engleza:

 

 

BALKANS

BALKANS GUERRILLA

GUERRILLA DACICA

METROPOLITAN RIDERS

METAL CITIZENS

URBAN WHEELS

URBAN WHEELERS

URBANOS

HAZZARD WHEELS

18-TEAM (unde 18 reprezinta litera R)

R-TEAM

 

romana:

 

CAVALERIA URBANA

GUERRILLA URBANA

CAVALERIA DACICA

ESCADRILA URBANA

ESCADRILA 18 (unde 18 reprezinta litera R)

 

 

4. Logo (patchuri)

 

dupa ce se va alege noua denumire se vor face si X variante de logouri din care probabil se va alege unul care sa placa la cat mai multa lume. Logoul, asa cum este cel vechi, trebuie sa reprezinte ceva, sa fie unic, sa fie usor de remarcat si sa nu reprezinte violenta/duritate, penrtu ca nu va reprezinta.

Iarasi... daca se va alege un logo comun - motocicleta, aripi, cranii, acest lucru nu va oferi identitate si veti fi "DOAR un grup de motociclisti", nu "ACEL un grup de motociclisti" (la fel si la nume)

 

Legat de cei care deja au patchurile platite, va repet, updateul va fi gratuit :)

 

 

 

 

 

Asa cum a zis si Vali, e timp destul pentru a lua o decizie corecta si cu impact pe termen lung.

 

 

 

 

Acum strict parerea mea legata de CV - NU (se poate ignora)

 

Subscriu...ideal ar fii sa gasim un LOC numai ai nostru...sa fie unic, (daca veteranii considera ca sunt prea nou pentru a avea un cuvant de spus votul meu se poate ignora) CV-NU, Rond-DA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, mie mi-e indiferent, eu tot de la mama dracului vin, asa ca ma lasa rece ca mai fac un km in plus sau in minus :)

 

dar, este mult mai bine sa ne vedem undeva mai aproape de niste carciumi, mai aproape de metrou (daca vreau sa vin fara motor sa beau o bere) iar CV este perfect pt asta.

 

problema o sa fie la vara, cum zicea si kelshak, cand o sa gasim foarte greu o masa de 10-20 persoane.

 

eu am alta idee in cap, dar nu stiu daca vrea lumea:

 

sa punem fiecare cate 50 lei pe luna si sa inchiriem un spatiu/hala/ceva, care sa aiba si o curte unde sa putem parca motoarele, si sa ne strangem acolo la bere, gratare, muzica, demontat motociclete, etc. sa-ti poti lasa motorul acolo peste noapte daca te apuca cheful de baut.

 

ps. bucharest riding group suna mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loc de intalnire iarna: CV

Loc de intalnire in sezon: la Rond. De acolo putem veni in CV sau in alta parte, la un fel de club house.

 

Parerea mea!

 

LE: imi place si ideea lui Razvan

Editat de dan_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loc de intalnire iarna: CV

Loc de intalnire in sezon: la Rond. De acolo putem veni in CV sau in alta parte, la un fel de club house.

 

Parerea mea!

 

LE: imi place si ideea lui Razvan

Cred cã putem aranja la aproape orice club(simai bine dacã are si terasã,pt. vara),s-avem rezervatã o masã mare,la care sã-ncãpem 10-15-20 insi.Treaba asta,dacã decidem s-avem un loc de bãut/mâncat stabil.Asa,putem s-avem locul nostru asigurat si-n CV,unde stim foarte bine cã-i super-aglomerat,în sezon.Un loc bun,zic c-ar fi unde ne-am vãzut ultimile 2 dãti.

Ideea cu o cotizatie lunarã- ar fi o treabã bunã.Dar asta ar implica participarea cel putzin regulatã a respectivilor.Ok,clar,cei care deja ne stim,si-am iesit la diverse plimbãri/reuniuni/petreceri/sãrbãtoriri,nu cred cã mai e cazul sà discutãm.Putem folosi banii respectivi,pt. cadouri la aniversãri,rezervãri diverse,actiuni umanitare,etc...Pe mine cel putzin,nu m-ar deranja sã dau 30-50 ron/lunã,stiind cã banii adunatzi au fost folositi pt. rezervarea unei vile,chit cã la actiunea respectivã,n-as putea sã particip.

Metropolitan Riding Group- chiar,sunã bine...

 

@RazvanM : ia uite-aicea...

http://www.ebay.com/itm/Highway-Hawk-Tech-Glide-Forward-Controls-Honda-VT750-Shadow-Ace-491-602-/251189675200?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3a7c1244c0&vxp=mtr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi convone sa vin fara motor in centru vechi, dar cu motor nu prea as vrea, e inghesuiala prea mare, atat in circulatia pana acolo, cat si chiar pe strada. Sa vedeti cum o sa fie pe Lipscani la primavara: n-o sa ne putem gasi unu pe celalalt de oameni. Deci pentru iarna, sa ne intalnim la o bere, e ok, dar la primavara va trebui sa schimbam.

 

Nu am nimic impotriva rondului, dar nici arumente pro; doar ca asa-i traditia nu e un motiv intemeiat.

 

La primavara ar trebui sa gasim o terasa cu loc de parcare unde sa ne strangem.

 

Sau si mai bine, poate punem bani si inchiriem o casa cu curte pe undeva. Cati am fi dispusi sa contribuim la asta? Cred ca ne strangem 10-15 cel putin, si cu 100 de lei de fiecare cred ca inchiriem o casa mica si obosita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi convone sa vin fara motor in centru vechi, dar cu motor nu prea as vrea, e inghesuiala prea mare, atat in circulatia pana acolo, cat si chiar pe strada. Sa vedeti cum o sa fie pe Lipscani la primavara: n-o sa ne putem gasi unu pe celalalt de oameni. Deci pentru iarna, sa ne intalnim la o bere, e ok, dar la primavara va trebui sa schimbam.

 

Nu am nimic impotriva rondului, dar nici arumente pro; doar ca asa-i traditia nu e un motiv intemeiat.

 

La primavara ar trebui sa gasim o terasa cu loc de parcare unde sa ne strangem.

 

Sau si mai bine, poate punem bani si inchiriem o casa cu curte pe undeva. Cati am fi dispusi sa contribuim la asta? Cred ca ne strangem 10-15 cel putin, si cu 100 de lei de fiecare cred ca inchiriem o casa mica si obosita.

 

Am mai zis-o...La clubul ãsta,unde-am fost si ieri,se-ajunge usor cu motocicleta,chiar dacã-i mega-nghesuialã-n zonà,Asta,dacã stii sã vii dinspre Muzeul National de Istorie.Am intrat eu,asa,de câteva ori,vara asta.Zona asta de CV,e mai putzin circulatã,si drumul de-acces, e lat.Loc de parcare,dacã nu lângã gardul lor,ar fi vizavi,lângã Teatrul de Comedie,sau lângã bisericã.Am mai fost chiar la El Comandante,acu' vreo 5-6 luni.Si mã dusesem cu VN800-le.Adicã,nu eram c-o mobrã chiar micã...

Ar fi o idee,sà ne facem si-un sediu al nostru.Eventual,deschidem acolo si-un Biker's club,cã tot sunt foarte putzine.Asa cum era la Ursu...

 

...sau la Apashu,acu' vreo 3-4 ani...Loc de parcare,terasã si 2 încãperi mari.Si ce de lume mergea acolo..Dacã tzin bine minte,a avut si trupe invitate.Cântãri live,adicã.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum ca s-au terminat discutiile ....cu amprenta Chopper-istilor......tin in mod special sa urez un calduros LA MULTI ANI! toturor motociclistilor/motociclistelor care poarta numele de ANDREEA/ANDREI.....sa aveti parte de cat mai mult asfalt uscat si de zile cat mai insorite....si evenimente neplacute 0.

 

La multi ani! Andrelelor.......si ...........Ardeilor........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar...C-avem cel putzin 3 ...LA MULTI ANI ! @Vicky666, @Paladin si @Andrei_codita.

Bããiii...Ce cald a fost ...În Cismigiu,parcã mirosea a primãvarã. Cà tot am avut de fãcut un drum pânã la un prieten,am iesit cu GS-ul.Nu mai scârtâie frânele ! Bun spray-ul ãla. Si-mi merge si claxonul.Goarnele alea,nu mai functionau.Si-am luat-o cu mine,si pe Yo-yo.S-a cam foit ea,cã-i obisnuitã cu un rezervor mai mic,pe care-l cuprinde mai usor...Da' se-nvatzã si cu ãsta,ca la varã,mai pune pe ea câteva mii de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am nevoie de o mana de ajutor din partea posesorilor de motociclete cu coarne "ape hangers". Vreau sa imi achizitionez si eu o pereche dar inca nu m-am decis de inaltimea lor.. Care ar fi mai confortabile? Mai inalte/joase? mai deschise/inchise??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...