Sari la conținut

S-a Facut Ca Da Peste Mine


weebs
 Share

Postări Recomandate

Stateam ieri seara la stop in intrsectia de la Zepter, cand trage langa mine un taxi cu 3 tigani inauntru.

 

Intai au lipit mutrele de geam, apoi au inceput sa strige catre mine diverse, gen "baiatu, da cat baga" sau "te dai pa roata bai". Eu nu m-am uitat decat o data la ei, pe urma nu le-am dat atentie - ceea ce i-a scos efectiv din minti. Au inceput sa urle, "baaai, baaai, alooo!!!" cu totii la mine, din ce in ce mai enervati, pe urma au inceput sa ma injure ca sa ma provoace etc.

 

Cand am plecat de la stop m-am uitat din nou la ei, si l-am vazut pe unul cum era tot rosu la fata, avea spume la gura, si ochii iesiti din oribite de nervos ce era ca nu-i dadea motociclistu atentie lui, cocalarul mileniului. :D

 

Inca o data, toate astea fara sa fac sau sa zic nimic-nimic.

 

Am ramas putin socat, ca nu mi s-a mai intamplat. Ma intreb ce naiba e in mintea lor... De ce naiba cauta motiv de cearta din orice? Ce dracu e in neregula cu ei? :rock:

 

Interesant ca in tot minutul in care au stat si au urlat la mine nu s-a dat nici unul jos din taxi... :rock:

Editat de Eruvyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Faza similara : anul trecut prin primavara , pe centura eu cu motorul + un prieten cu motor , trafic destul de aglomerat , se mergea cu 60-70 maxim.Din sens opus venea un Opel Calibra , se apropie el ce se apropie si deodata trage spre noi . Eu eram primul dar am sange rece si nu m-am emotionat prea tare,prietenul meu care era mai in spate mai avea putin si sarea in santz...partea amuzanta vine dabea acuma , imediat dupa faza ma uit in oglinzi dupa ala...e surpriza , un sofer de tir turc (numere de istanbul , 34) care a vazut faza ,il asteapta pe tipul cu calibra si ii face aceasi schema...diferenta a fost ca i-a facut smekeria cu un tir de 19tone (parca atat are ala cu semiremorca) si + de asta, a tras sanatos de volan iar calibra aia a sarit pe camp.Am oprit mai sus sa-i multumim lui nenea cu tiru si el ne-a dat un claxon sanatos cu flashuri.

Cand esti singur e cam greu sa ripostezi , eu personal ma abtin mai ales daca cei din masina sunt mai multi...dar noi pustii veseli,cand suntem in gasca...nu iertam nicio faza...ma refer la cele facute cu intentie , la cele facute din neatentie sau prostie...doar mustrare verbala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sofer de tir turc (numere de istanbul , 34) care a vazut faza ,il asteapta pe tipul cu calibra si ii face aceasi schema...diferenta a fost ca i-a facut smekeria cu un tir de 19tone (parca atat are ala cu semiremorca) si + de asta, a tras sanatos de volan iar calibra aia a sarit pe camp

 

 

sa ii traiasca tiru lu nenea turcu... asa ar merita toti care se dau cu masinile la noi

 

sa nu mai zic si eu cati imi zic la semafor sa ma dau pe o roata sau altele... odata m-am trezit cu unu aproape urcat in spatele meu, ca de... vroia si el sa il plimb

Editat de weebs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza similara : anul trecut prin primavara , pe centura eu cu motorul + un prieten cu motor , trafic destul de aglomerat , se mergea cu 60-70 maxim.Din sens opus venea un Opel Calibra , se apropie el ce se apropie si deodata trage spre noi . Eu eram primul dar am sange rece si nu m-am emotionat prea tare,prietenul meu care era mai in spate mai avea putin si sarea in santz...partea amuzanta vine dabea acuma , imediat dupa faza ma uit in oglinzi dupa ala...e surpriza , un sofer de tir turc (numere de istanbul , 34) care a vazut faza ,il asteapta pe tipul cu calibra si ii face aceasi schema...diferenta a fost ca i-a facut smekeria cu un tir de 19tone (parca atat are ala cu semiremorca) si + de asta, a tras sanatos de volan iar calibra aia a sarit pe camp.Am oprit mai sus sa-i multumim lui nenea cu tiru si el ne-a dat un claxon sanatos cu flashuri.

Cand esti singur e cam greu sa ripostezi , eu personal ma abtin mai ales daca cei din masina sunt mai multi...dar noi pustii veseli,cand suntem in gasca...nu iertam nicio faza...ma refer la cele facute cu intentie , la cele facute din neatentie sau prostie...doar mustrare verbala

 

:D super tare!!!

ps:cam cat ar costa un tir?(mi ar ajunge si 10 tone)..ce i-as mai speria eu pe unii...

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De destule ori am fost jmecher pe motor si m-am luat de ciumegi la volan. Capete in gure, carboane in capote. (nu am reusit niciodata sa sparg vreun parbriz) Dar mi-a venit evident si mie randul :rock:

 

Acum vreo o luna doua, foarte degajat i-am aratat unui handicapat cu jeep semnul explicativ si pana sa ma prind de posibilele repercusiuni, la primul stop nici nu am mai apucat sa pun cricul si sa ma apar ca mi-am primit o caraba in ceafa (purtam casca) de am sarit peste motor intre 2 masini si motorul a picat cu zgomot ca pelasca. Tipul a mai tras si un scuipat in directia mea, pe mine m-a luat cu stare de lesin de la impactul in ceafa cu marginea castii, si m-am tarat pana pe marginea drumului. Pret de 4-5 semafoare, motoreta a pierdut benzina iar masinile l-au ocolit fara sa coboare unul.

 

Tot caut de ceva timp baston extensibil. Eventual cu electrosoc ca in Blade2. :rock:

 

:D nasol... si tu ai ramas lovit si cu motorul trantit si ala a plecat? nu ai vazut nici nr de inmatriculare sau ceva sa poti sa il gasesti sa ii scoti din cap smecheria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,ce sa zic eu am o motocicleta si un scuter,dar am si masina si nu imi place cum ganditi ,adica sa dai cu ceva in capota omului sau sa ii rupi oglinda,daca mi-ar rupe unu oglinda la masina bag si eu gaz dupa el si pe cuvantul meu ca il calc in picioare(poate sa aibe orice moto la masina am 180 de cai)si tot il prind undeva ,sa fiu sincer sunt ff atent cu motociclistii in trafic, adica cu ditamai balena ce am incerc sa ii feresc de ceilalti din traffic deoarece si eu mai merg pe scuter/moto,acum 2 sapt eram pe scuter mergeam linistit cu 60 pe la casa poporului pe banda intai si se face stanga in rond ca sa ajungi spre unirea,o cioara de data asta cu un logan nu s-a uitat ca sunt si eu si mi-a taiat calea instantaneu eu m-am speriat am pus frana tare si scuterul s-a dus cu botu spre stanga si eu , ca sa nu cad din instinct am pus piciorul stang jos ,ce sa mai am ramas fara pantof si cu toate unghiile de la picior data peste cap ,si acum am niste dureri groaznice.Bafta si cat mai putine ciori ,sunt de acord cu voi dar nu cu ruptul oglinzilor sau cu indoit capota portiere,ca nu stii peste cine dai ,peste ce nebun ce poate sa dea cu masina peste tine dupa aceea asa de distractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru LupAlb:

 

1. Din pacate te contrazic... Au napadit chiar si Tulcea...astia sunt mai rai decat gandacii

2. 3. :D

Pentru wildangel:

 

Iar din pacate: Legislatia in Ro privind legitima aparare este de tot cacatul. Trebuie in primul rand demonstrata existenta situatiei de legitima aparare, apoi trebuie ca reactia ta de aparare sa fie pe masura atacului..Iar greu de demonstrat. Adica...daca vezi o namila de tigan de 2 m si 150 kg ca vine urland spre tine si agitand deasupra capului o traversa de cale ferata, nu ai voie sa il impusti... Trebuie sa ii raspunzi tot cu traversa fluturata...Stiu..e ilogic... dar asta e legea la noi. Speram ca dupa cazul Iovan, lucrurile sa se mai indrepte..se pare ca am sperat degeaba.

 

Asa ca , aplicati cu incredere ce spune LupAlb. :rock:

 

Se pare ca speranta ta e rezolvata de mult dar nu stii. Legii in cauza i s-au adus modificari de anul trecut chiar. Caz real castigat in instanta (de taica-miu): omul dormea, frate-su vine peste el la ora 2 noaptea beat si il ia la pumni. Asta speriat pune mana pe barda si il omoara pe loc. Verdict? Legitima aparare.

A fost mare tam-tam si la stiri atunci cand a fost modificata legea. Circumstante agravante sunt atunci cand agresiunea e coroborata si cu violare de domiciliu (impractica insa pe sosele).

Cazul Iovan a fost transat repede dar OTV lui Diaconescu a facut ca stirea sa tina asa mult in mintea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca speranta ta e rezolvata de mult dar nu stii. Legii in cauza i s-au adus modificari de anul trecut chiar. Caz real castigat in instanta (de taica-miu): omul dormea, frate-su vine peste el la ora 2 noaptea beat si il ia la pumni. Asta speriat pune mana pe barda si il omoara pe loc. Verdict? Legitima aparare.

A fost mare tam-tam si la stiri atunci cand a fost modificata legea. Circumstante agravante sunt atunci cand agresiunea e coroborata si cu violare de domiciliu (impractica insa pe sosele).

Cazul Iovan a fost transat repede dar OTV lui Diaconescu a facut ca stirea sa tina asa mult in mintea noastra.

 

:D :rock: :rock: altceva nu pot sa scriu. aiurea rau faza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 44. - Legitima aparare

 

(1) Nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, savârsita în stare de legitima aparare.

 

(2) Este în stare de legitima aparare acela care savârseste fapta pentru a înlatura un atac material, direct, imediat si injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes public, si care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

 

(21) Se prezuma ca este în legitima aparare, si acela care savârseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinta, încapere, dependinta sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare.

 

(3) Este de asemenea în legitima aparare si acela care din cauza tulburarii sau temerii a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurarile în care s-a produs atacul.

 

Corect. Ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate am vazut in targ la cineva nijte bastoane extensibile(din 3parti) de fier....o parte are cam 20-25cm, este din fier si eu mi-am luat:D

il tin cu mine mereu in rucsac;) am patit si eu kkturi d'astea si acuma sunt preventiv..doar ce l-am desfacut o data la un conservator si deja nu mai ma depasea..statea in spate..flancat de masini=:D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate am vazut in targ la cineva nijte bastoane extensibile(din 3parti) de fier....o parte are cam 20-25cm, este din fier si eu mi-am luat:D

il tin cu mine mereu in rucsac;) am patit si eu kkturi d'astea si acuma sunt preventiv..doar ce l-am desfacut o data la un conservator si deja nu mai ma depasea..statea in spate..flancat de masini=:D)

 

Pai daca il tii in rucsac cand mai ai timp sa il si scoti daca vine unu turbat la tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. la draq cu toti coloratii astia ... si manelele ... Nu am mila de ei ... as putea omora cu tona .. fara sa imi para rau ..sa dau pe ei ca pe hotii de cai ...Dar asta e .. Romania ... Oricum cea mai muna arma a motociclistului ramane casca :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu 2 ani , ma duceam la tara cu motorul ,cand din sens opus ..unul cu o bascula ocoleste cateva gropi si apropiidu-ne unul de altul.. la o viteza de max 30 km/h de la ocolitul unei gropi pe sensul meu de mers,i se deschide usa de la basculanta la cativa centimetri de casca mea . am tras motorul pe dreapta , nu mai aveam cuvinte . dupa cativa zeci de metri ,il vad si pe el oprindu-se si coborand ,cerandu-si scuze ca nu inchisese bine usa..

Despre ciorile din trafic,multa :bounce: ! mie cel putin nu mi s-a intamplat asa ceva cu tigani ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun e un pistol cu aer comprimat... autorizatia iti iese cam in 4-5 zile dar e cam scump aprox 15 mil :bounce:

 

nu prea vad utilitatea la baston... unde il tii? cat de repede il scoti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca cel mai bine e sa ne echipam cu mult calm, multa intelegere si indiferenta... asta ne scapa de cheltuieli sau altele... si daca nu se poate casca si manusile cu carbon sunt cea mai buna arma :bounce:

Editat de weebs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza similara saptamana trecuta.Stateam la stop la o intersectie mare din Ploiesti, timp in care langa mine vine un BMW serie 5 nou cu 2 ciori in el.Stau linistit, aia incep sa se uite la motor tot se uitau ca la muzeu la el si incep sa ambaleze motorul.Se face verde, plec linistit.M-am uitat cu coada ochiului la ei sa vad ce fac si am vazut ca voiau sa traga dreapta de volan spre mine, dar din pacate la cat au fost de prosti, li s-a oprit motorul.Pacat de masina lor :drums:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza similara saptamana trecuta.Stateam la stop la o intersectie mare din Ploiesti, timp in care langa mine vine un BMW serie 5 nou cu 2 ciori in el.Stau linistit, aia incep sa se uite la motor tot se uitau ca la muzeu la el si incep sa ambaleze motorul.Se face verde, plec linistit.M-am uitat cu coada ochiului la ei sa vad ce fac si am vazut ca voiau sa traga dreapta de volan spre mine, dar din pacate la cat au fost de prosti, li s-a oprit motorul.Pacat de masina lor :drums:)

 

noroc ca au fost super prosti... ca la prostia lor poate chiar te loveau cand se faceau spre tine

oricum cred ca ii statea mai bine la bmw fara oglinda :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...