Sari la conținut

Usor Ptr Mine, Mai Greu Ptr Fier...


madcox
 Share

Postări Recomandate

astazi, mergeam agale prin oras, eu pe motoreta unei cunostinte, care urma sa o ia inapoi peste o ora, iar in spate era un amic cu o alta. ajung la o intersectie cu drum f prioritate din dr. de pe acel drum vroia sa iasa un taxi. aveam viteza mica, iar soseaua era goala si cu vizibilitate, deci pica faza cu "nu te-am vazut".mergea destul de incet, a incetinit mai mult, si apoi a facut stanga prin mine. m-a luat din dr, eu ajungand pe contrasens. nu stiu cat de prost trebuie sa fi ca sa lovesti pe cineva care circula cu 50, ziua, cu farul aprins, si pe banda 2 . a fost una din fazele in care esti convins ca te-a vazut, si te va lasa sa treci.....cred ca este aceeasi probabilitate ca 2 vehicule sa circule pe o sosea prin desert, si sa se loveasca intre ele :bounce:

partea buna este ca nu am patit absolut nimic, desi am facut vreo 2 tumbe, si am ascultat cum dau cu casca de asfalt( bun probiker-ul :huh: ).

partea proasta este ca motorul este destul de avariat(ca valoare), si este posibil sa ia dauna totala. inca un lucru prost: tipul vrea sa ma dea in judecata, caci l-am :what: cu casca in fata. aveam prea multi nervi, caci cum am spus motoreta nu era a mea. ea a fost singura de care mi-a pasat in momentul ala.

sfaturi utile:

1. nu mergeti cu motoretele altora(nici macar in desert)

2.nu loviti conducatorii care va accidenteaza, sau macar daca o faceti, faceti in asa fel incat sa nu stie cine/ce l-a lovit. :angry:

numai bine tuturor si cascati ochii la retarzi. ca sa fii taximetrist, iti trebuie doar un cacao de permis, si sa stii sa injuri cat mai bine. l-am mai invatat si eu cateva injuraturi cu tot cu tonalitati.

ptr cei ce stiu ct, este vorba de bd ferdinand, intersectie cu 1907, sens de mers-gara

 

le multumesc celor care au fost alaturi de mine in aceasta seara, si sper ca ma pot revansa vreodata, si mii de scuze lui mihai(proprietarul), desi acestea sunt inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit putin cam tarziu despre ce ai patit. Totusi ma bucur ca n-ai nimic (fizic vorbind). Iti recomand sa nu-ti faci griji prea mari pentru casca-n gura taximetristului. Ca sa te dea in judecata el trebuie sa aiba un certificat medico legal in care sa se constate ingrijirile medicale de care a avut nevoie dupa ce a facut cunostinta cu una bucata casca probiker.

 

Daca taximetristului i s-a luat permisul pentru cele intamplate e suficient de dureros si tragic pentru el. As putea spune ca sunteti chit.

 

Numai bine! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry ptr accident...dar bine ca esti tu ok...sti tu vb ceia..."maioul" e mai aproape...(kiar pe piele)

bine iai facut...boului...dar vezi cum faci...ca si am avut doua dosare ptr acelasi gen...dar am scapat...cu...$...

acu am invatat lectia...cind e ceva...dau un tel...vin citiva "amici"si rezolva ei...dar tot nu e satisfactie...

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimik. Chiar faza stupida. Bine i-ai facut ca i-ai scos dintii si i-ai muiat teasta cu casca in cap, da poate ca mai bine te abtineai, ca daca desteptu scoate certificat medico-legal o sa il platesti de bun.

 

Acuma vine partea proasta - daca motoreta era mai veche de 2000 - desteptii astia de la asigurari o sa o bage la dauna totala - iar la o motoreta din 99 de exemplu - vine cam 15% din pretul ei de noua. Deci banii nu ajung nici sa o repari, nici sa cumperi una similara.

 

In situatii din astea cred ca cea mai buna varianta e ca dupa accident sa "faci pe ranitu", sa vina salvarea, sa te duca la spital sa iti faca investigatii. Daca victima ajunge la spital in urma unui accident (chiar daca e perfect sanatosa) celui vinovat de accident - I SE FACE AUTOMAT DOSAR PENAL, iar dupa aia singura lui sansa sa scape e sa dai tu o declaratie ca nu ai nici o pretentie de la el, iar procuratura da "neinceperea urmaririi penale". Iar tu dai declaratia dupa ce vinovatu iti repara motoreta pe banii si nervii lui, ca altfel o sa aiba o gramada de necazuri din cauza dosarului penal, inclusiv cazier - in cele din urma.

 

Inca o data, bine ca nu ai patit nimik, si ce sa zic, mare pacat de ce ai patit. Sper sa te intelegi cumva cu proprietaru mobrei - ca o sa vrea mobra inapoi - cum ti-a dat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe,deci se poate?Te astept cu consiliere pe tema si chiar dc pare aiurea si mie imi pare rau.Acum sunt sigur ca o sa vezi altfel multe probleme.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intepenit aseara cand mi-a zis ispita ca ai facut accident :bounce: :angry: ..dar era deja 2 dimineata si nu te-am mai sunat..ma bucur sa aflu ca esti bine si nu ti-ai rupt nimik...e bine ca nu ai fost nici singur....bafta multa cu reparatul mobrei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine i-ai facut Cori, dar nu trebuia sa dai....doar una :ok: Pe bune, trebuia sa te abtii!!!!. In rest sanatate maxima si lasa ca fierul se face. :bounce: UE la taximetristi!!! :angry: :what: :huh: ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misu pare ca a gasit explicatia producerii accidentului: motoreta are nr de inmatriculare CT 13 HEL, iar masina CT 21 RAI. intr-un fel imi pare rau ca l-am lovit pe berbec, dar chiar o merita. daca era motoreta mea nu reactionam asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar tu ai apucat sa-i tragi una, unii dintre noi nici nu se mai ridica de la sol..:bounce: Bine ca esti intreg,,daia e bine sa mergi incet in oras, macar nu te lovesti ff tare in caz ca intra un redus in tine. multa bafta!!! si racoare in casca!!!..ca in oras cel putin murim de cald..:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca victima ajunge la spital in urma unui accident (chiar daca e perfect sanatosa) celui vinovat de accident - I SE FACE AUTOMAT DOSAR PENAL,

 

 

Nu i se face automat dosar penal, ci incep cercetarile. Daca IML da mai putin de X zile (cred ca 60), se da neinceperea urmaririi penale pentru vinovat (NUP) si se rezolva ca un accident usor. Daca victima are certificat pentru mai mult de Y zile (cred ca 10), poate deschide dosar civil pentru daune morale, materiale, etc.

 

Astea cu (cred ca...) le stiu de la politaii de la Udriste, de asta nu bag mana in foc ca sunt la fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa te abtii (stiu ca e greu). Din pct de vedere al accidentului el va fi scos vinovat, dar daca te da in judecata pt lovire... e mai delicata treaba, in sensul ca la sfarsit ori vei ajunge la o intelegere cu el (bani), ori bagi frica in el, ori o sa ai o amenda in jur de vreo 1500 RON, in functie de judecator. Daca nu au fost multi martori pe strada (nu ai lui adusi dintre colegii taximetristi) poti sa ajungi sa o lungesti pe ani de zile cu diversi martori (fii sigur ca si el va face la fel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i se face automat dosar penal, ci incep cercetarile. Daca IML da mai putin de X zile (cred ca 60), se da neinceperea urmaririi penale pentru vinovat (NUP) si se rezolva ca un accident usor. Daca victima are certificat pentru mai mult de Y zile (cred ca 10), poate deschide dosar civil pentru daune morale, materiale, etc.

 

Astea cu (cred ca...) le stiu de la politaii de la Udriste, de asta nu bag mana in foc ca sunt la fix.

 

..............peste 14 zile de ingrijiri medicale.............

 

 

am avut si eu un incident ...nu pot sa spun chiar nefericit ...ca am scapat cu zile...........la mine a fost chiar mai rau .....dupa doua luni de stat in pat ....am fost " lucrat " chiar de cei de la POLITIA RUTIERA......aia alti fomisti..................

 

 

in caz de accident luati imediat legatura cu un avocat bunicel" daca nu aveti bani ...apelati la prieteni " ......eu nu am avut si am pierdut si motocicleta ca nu am reusit sa o mai repar si taximetristul a scapat bazma curata ....SPAGA si POLITIA romana ...rezolva cazul............

 

 

 

daca aveam bani de un avocat la vremea respectiva era altfel situatia..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a secat ca politistul l-a indrumat pe ala si pe ta-su pustiului de pe taxiu ce sa faca ca sa ma dea in judecata. :bounce: acelui organ idiot, care mai tarziu mi-am adus aminte ca boul a stat si cu mine in scara. putea sa calmeze spiritele si sa se abtina de la sfaturi binevoitoare. rahatul ala de taximetrist tot a stat vreo juma de ora la pol cu servetelul la nas, de ziceai ca l-a lovit trenul, cand de fapt l-a lovit un probiker :angry: .deci a stat al meu cred ca vreo ora facand pe victima, si ta-su era nervos ca am avut tupeul sa-i lovesc plodul. am incercat sa-i explic, dar nu am avut cui, ca doar este atotstiutor-este taximetrist.

 

aluia i s-a retinut permisul si i s-a dat....avertisment. cum dreacu, cand in OG scrie ca se ia pe 60 zile si i se da intre 4-6 puncte? va rog luminati-ma. deci nici amenda, nimic. decat permisul.

 

l-am lovit pe fraier, caci ala nu era motorul meu. daca eram cu nipru, ma durea in c.ur, ca ii zapaceam masina cu fieroaica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat ca i-ai dat cu casca in tesla. Eu din ce am vazut, handicapatul a dat cu capul de volan cand te-a lovit. :bounce:

Ba eu am vazut cand de draci ca nu i-a acordat prioritate lu' Cori, a inceput sa-i care nasuri in casca!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am ras juma` de ora la faza cu casca-n tzeasta, dar sa faci topic pe tema asta nu ar fi prea indicat pe internet. spe ca nu te-a dat in judecata si da ai dreptat acolo e plin de taximetristi, pe care eu am o boala speciala(stau in casa cu unul care-mi fte icrele). reactia de a-l lovi e una pur si simplu` normala=]. dar nu este indicata, bine ca ai scapat sper sa scapi si de licheaua aia de taximetrist si cu gaborii e inutil sa-ti batzi capu`sunt.. sticletzi si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sterge vre-un moderator posturile cu "vitejia" lui madcox, ca suntem pe un forum public nu la spovedanie. (pastrati dreaq faptele de arme pentru intalnirile la bere :bounce:)

te gandesti la binele meu, sau te deranjeaza topicul? m-am gandit daca sa postez sau nu, dar m-am gandit ca taximetristii nu "stie " sa citeasca, so...

nu am postat ce am facut, ca sunt mandru de ce s-a intamplat, ci chiar imi pare rau ca l-am lovit pe fraier, si ca l-am umilit in strada, dar in momentul ala chiar nu m-am putut stapanii sa nu il.....injur. si, da imi pare rau ca s-a lovit de volan. sper sa ramana asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat si rasdiscutat ca in fata justitiei/politiei copierea posturilor userului X nu inseamna automat ca este chiar persoana fizica Y in spatele tastelor. Se accepta ca probe inregistrarile audio/video/foto facute publice pe internet insa aici nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ieri am primit citatie, caci sunt cercetat penal ca l-as fi lovit pe bou. ce sa fac, sa nu recunosc(cu martori), sau sa recunosc invocand o stare de soc/nevroza? astept niste raspunsuri eventual de la ceva avocati. multumesc si imi cer scuze ca postez pe aici cu intrebari din astea. asta ca sa nu fac un topic nou....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erai speriat si l-ai lovit dintr-un gest reflex...el vroia sa te intrebe dc ai ceva si tu ai crezut ca vrea sa te arda...cel putin e greu de demonstrat contrariul.erai speriat,dupa ce renunti la avocati cauta-ma pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...