Sari la conținut

Excursie Pe Forestierele Patriei


Postări Recomandate

Am plecat de vineri impreuna cu alti trei iubitori de drumuri fara asfalt (unul din ei inca nu stia ce il asteapta) sa dam o tura pe forestierele patriei...

In continuare o sa incerc sa va povestesc, cit ma pricep, cum ne-am distrat astea trei zile...

Asta a fost traseul...

post-7547-1211804672_thumb.jpg

 

Am plecat la 7 dimineata de la Agip Otopeni...

post-7547-1211804837_thumb.jpgpost-7547-1211804886_thumb.jpgpost-7547-1211804915_thumb.jpg

Urmatoarea oprire a fost la baraj la Maneciu, unde am parasit asfaltul...

post-7547-1211805049_thumb.jpgpost-7547-1211805077_thumb.jpg

Dupa care am intrat direct in paine,adica in noroi,unde unii dintre noi au luat la cunostinta cu apa rece din baltoace

post-7547-1211805241_thumb.jpgaici cu carena...

post-7547-1211805380_thumb.jpgaici doar cu jumatate...asta din cauza cauciucurilor de strada...post-7547-1211805455_thumb.jpg

Cu toate acestea, ne-am continuat drumul si totul a intrat in normal...post-7547-1211805639_thumb.jpg

Am urmat harta si GPS-ul, am mai facut pauze de poze si tigara...post-7547-1211805807_thumb.jpg

Pauza de masa am luat-o la 'La Fanel' unde ne-am mai adapostit de ploaie...dupa care iarasi ceva ploaie...iarasi drumuri forestiere aiurea, am reusit sa ajungem in localitatea Varlaam la pensiunea cu acelasi nume, post-7547-1211806536_thumb.jpg unde ne-am cazat, am facut un binemeritat dus, am mincat, am baut ( va recomand vinul casei ), iar tirziu in noapte cind nu ne mai asteptam au sosit inca trei motociclisti cu doua Transalp-uri:Balanus cu Petronela si prietenul lor pe care , din pacate am uitat cum il cheama(stau prost cu memoria numelor) si am mai baut putin si la un moment dat ne-am dus la culcare.

Cam astea au fost in prima zi...Mai bag niste poze si poate va mai povestesc si maine...Daca aveti intrebari...

post-7547-1211806685_thumb.jpgpost-7547-1211806718_thumb.jpgpost-7547-1211806760_thumb.jpg

 

 

Astept poze si impresii de la ceilalti participanti...

post-7547-1211805279_thumb.jpg

post-7547-1211806819_thumb.jpg

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://picasaweb.google.com/codrut.alexoaia/Cazane

http://picasaweb.google.com/codrut.alexoaia/Herculane

/index.php?showtopic=208295

 

Asemanator cu astea...frumos...poate facem front comun data viitoare si tavalim muntii impreuna!Cu cit gasca e mai mare,cu atit distractia se amplifica! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat de vineri impreuna cu alti trei iubitori de drumuri fara asfalt (unul din ei inca nu stia ce il asteapta) sa dam o tura pe forestierele patriei...

In continuare o sa incerc sa va povestesc, cit ma pricep, cum ne-am distrat astea trei zile...

Asta a fost traseul...

post-7547-1211804672_thumb.jpg

 

Am plecat la 7 dimineata de la Agip Otopeni...

post-7547-1211804837_thumb.jpgpost-7547-1211804886_thumb.jpgpost-7547-1211804915_thumb.jpg

Urmatoarea oprire a fost la baraj la Maneciu, unde am parasit asfaltul...

post-7547-1211805049_thumb.jpgpost-7547-1211805077_thumb.jpg

Dupa care am intrat direct in paine,adica in noroi,unde unii dintre noi au luat la cunostinta cu apa rece din baltoace

post-7547-1211805241_thumb.jpgaici cu carena...

post-7547-1211805380_thumb.jpgaici doar cu jumatate...asta din cauza cauciucurilor de strada...post-7547-1211805455_thumb.jpg

Cu toate acestea, ne-am continuat drumul si totul a intrat in normal...post-7547-1211805639_thumb.jpg

Am urmat harta si GPS-ul, am mai facut pauze de poze si tigara...post-7547-1211805807_thumb.jpg

Pauza de masa am luat-o la 'La Fanel' unde ne-am mai adapostit de ploaie...dupa care iarasi ceva ploaie...iarasi drumuri forestiere aiurea, am reusit sa ajungem in localitatea Varlaam la pensiunea cu acelasi nume, post-7547-1211806536_thumb.jpg unde ne-am cazat, am facut un binemeritat dus, am mincat, am baut ( va recomand vinul casei ), iar tirziu in noapte cind nu ne mai asteptam au sosit inca trei motociclisti cu doua Transalp-uri:Balanus cu Petronela si prietenul lor pe care , din pacate am uitat cum il cheama(stau prost cu memoria numelor) si am mai baut putin si la un moment dat ne-am dus la culcare.

Cam astea au fost in prima zi...Mai bag niste poze si poate va mai povestesc si maine...Daca aveti intrebari...

post-7547-1211806685_thumb.jpgpost-7547-1211806718_thumb.jpgpost-7547-1211806760_thumb.jpg

 

 

Astept poze si impresii de la ceilalti participanti...

 

 

Super poze super iesire,

 

Va felicit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hartile sunt foarte aproximative. Am avut trei randuri: Huber, Cartographia si RO.A.D. Fiecare zicea altceva. Spre exemplu, primul traseu, de la Maneciu spre Vama Buzaului, nu era decat pe Huber, dar, incepea din Izvoarele si nu din Maneciu si trecea prin Plaietu, lucru care nu s- intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua a 3-a a fost cea mai lunga...

Dupa ce ne-am baut cafeluta post-7547-1211869979_thumb.jpg

am cerut indicatii de la gazda noastra si am aflat ca drumul spre Poiana Sarata este distrus, dar ca mai este un alt drum folosit doar de muncitorii de la exploatarea petroliera din zona si am hotarit sa-l urmam...

Dar acest drum nu era folosit prea des si era salbatic si crescuse si iarba pe el ,asa ca bineinteles ca l-am pierdut...Dupa ce am cerut indicatii de la niste muncitori am intrat pe drumul cel bun...

 

Dupa ce am luat masa la Popasul Poiana Sarata am plecat spre Lepsa...pe cel mai frumos forestier si care ne-a pus la incercare motoarele si indeminarea...plus ca vremea a tinut cu noi...

 

De la Lepsa am luat-o spre Ojdula pe un drum neasfaltat bombardat si cam anost, in comparatie cu ultimii km...dupa care a urmat traseu de asfalt pina la Brasov, apoi Pe Cheia spre Bucuresti.

 

Cam asta a fost aventura noastra...povestita asa cum m-am priceput...

 

Si poze...post-7547-1211870237_thumb.jpgpost-7547-1211870292_thumb.jpg

post-7547-1211875216_thumb.jpgpost-7547-1211875225_thumb.jpg

post-7547-1211875230_thumb.jpgpost-7547-1211875240_thumb.jpg

post-7547-1211875251_thumb.jpgpost-7547-1211875258_thumb.jpg

post-7547-1211875267_thumb.jpg

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam la comentarii gen: cum s-a descurcat GS-ul pe noroaie?, sau cat ati impins la ele? etc...

 

da domnule, ai impins la el prin noroaie ?

frumoasa tura. eu nu am mai vazut noroi de parea multa vreme dar spre sa vad curand....

la mai multe astfel de ture ...

 

dar o tura lunga spre vest se prefigureaza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da domnule, ai impins la el prin noroaie ?

frumoasa tura. eu nu am mai vazut noroi de parea multa vreme dar spre sa vad curand....

la mai multe astfel de ture ...

 

dar o tura lunga spre vest se prefigureaza ?

Salut.

Dupa cum probabil presupui, ma bucur sa raspund ca nu am impins. A stat tot timpul pe roti, nu pe crashbar, carene sau ghidon :crack:. Mi-am dat seama ca eu il limitez pe el si nu el pe mine. O singura problema: pozitia de condus. Ghidonul este cam departe la inaltimea mea. A trebuit sa ma trag mai in fata pe sa si sa stau usor inclinat in fata pentru un control bun al ghidonului si o stabilitate generala mai buna.

 

Din pacate anul asta tura spre vest se va face cu avionul, spre Paris. O tura lunga pe motor pe an este suficient pentru mine - anul asta a fost Grecia.

 

Sanatate si virtute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Dupa cum probabil presupui, ma bucur sa raspund ca nu am impins. A stat tot timpul pe roti, nu pe crashbar, carene sau ghidon :crack:. Mi-am dat seama ca eu il limitez pe el si nu el pe mine. O singura problema: pozitia de condus. Ghidonul este cam departe la inaltimea mea. A trebuit sa ma trag mai in fata pe sa si sa stau usor inclinat in fata pentru un control bun al ghidonului si o stabilitate generala mai buna.

 

Din pacate anul asta tura spre vest se va face cu avionul, spre Paris. O tura lunga pe motor pe an este suficient pentru mine - anul asta a fost Grecia.

 

Sanatate si virtute.

 

anul asta toata lumea merge la paris.

parintii mei se duc acolo, sora mea a fost acolo si un prieten mi-a dat acum ceva zile un sms ca va fi in iunie in paris. se intampla ceva acolo si nu stiu ?

si inca ceva.. daca tot e paris, orasu la dragoste si celalalte, cum sa nu iti duci mobra acolo :lol:)

 

de aceea eu in paris am mers pe mobra :lol: ... oras al romantei, inteleg, dar sa fiu cu romantica mea dupa mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari domnilor pentru tura , sunt sigur ca a fost mult mai interesanta decat comentariul :crack: fara suparare frate si de probleme cu vacutele ...........sigur nu au fost..........nu am vazut pe cineva bosumflat prin fotografi ,oricum va invidiez timpul meu liber este aproape ........deloc ............ceea ce nu-mi permite ture asa lungi ! Cum spunea cineva BAFTA LA SUCCESE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ati reusit...bravo! Nu v-a plouat rau vineri atunci ? Te-am sunat dar n-aveai semnal. Daca ati fost multumiti de cazare la Slanic Moldova si Varlaam, sa-mi dai si mie coordonatele te rog. As face cam ce ati facut voi spre vara.

Despre traseu: Valea Uzului nu era cu prea mult noroi? am auzit ca e destul de greu de trecut prin unele portiuni.

Nasol cu drumul de la Slanic Mold la Poiana Sarata, dar e singura varianta, decat sa ocolesti aiurea pe asfalt.

Iesirea din DN1 A spre pasul Tabla Butii- Vama Buzaului a fost pe la Maneciu sau Izvoarele ? Ati ocolit barajul banuiesc, prin dreapta. Mai era alunecarea aia de teren la coborare dupa Tabla Butii?

Ati folosit toti gume cu crampoane sau mergeau si alea cu profil semi-enduro gen Mitas E 07?

Bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7547-1212052456_thumb.jpgpost-7547-1212052273_thumb.jpg

post-7547-1212051907_thumb.jpgpost-7547-1212051949_thumb.jpg

 

Intradevar vineri dupa prinz ne-a cam plouat, dar am avut echipament de ploaie,dar doi dintre noi au luat apa la picioare...Cazarea in Varlaam a fost la Pensiunea Varlaam care este singura din zona...120 lei camera cu bai si dus in camera + televizor si mic dejun inclus, iar la Slanic Moldova sint multe pensiuni, dar noi am ales-o pe asta la 70 lei camera cu baie si dus pe hol, dar a fost bonus gratarul..carnea am cumparat-o noi din zona...

Valea Uzului a avut niste zone cu mai mult noroi si prin padure si exploatari forestiere, dar dupa fosta tabara de copii drumul e asfaltat bombardat...Drumul slanic Poiana Sarata este impracticabil...noi am mers pe un drum de exploatare pe care il folosesc muncitorii de la sonde care duce la Harja, dar nu este folosit mai deloc si ne-am cam ratacit, dar cu ajutorul indicatiilor primite de la niste muncitori ne-am descurcat.

Din Maneciu am facut dreapta si am trecut peste baraj , dupa care am luat-o p drumul din dreapta...

 

In legatura cu cauciucurile folosite: Eu am avut Mitas E09 pe spate si 07 pe fata, Transalp-ul E09, BMW Parca Continental cramponate ca lumea si F650 cauciucurile originale de strada, care a si patit-o in primele sute de metri de noroi...adica a alunecat si a trintit-o...

 

Pentru un asa drum in care drumurile forestire sint preponderente, sfatul meu este sa pleci numai cu cauciucuri cramponate,altfel nu o sa-ti fie bine...sa-ti spuna Florin (cel cu F650) cum a mers pe noroaie numai cu picioarele pe jos...

 

Nu te sfatuiesc sa folosesti nici E07, se vor umple repede cu noroi...

 

 

@zappy...data trecuta nu ne-a multumit Lepsa-Ojdula, a fost ca pe bulevard...dar de data asta ne-a placut foarte mult Poiana Sarata-Lepsa...daca mai stiti alte trasee asemanatoare va vom ramine recunoscatori daca ni le spuneti si noua...

 

post-7547-1212054442_thumb.jpgpost-7547-1212054354_thumb.jpgpost-7547-1212054376_thumb.jpg

 

 

Cauciucuri...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus Metzeler Karoo. Un pic mai scumpe decat Mitas-urile, dar alta clasa, zic eu. BMW echipeaza standard cu Metzeler. Bune pe noroi - nu am avut nici un fel de problema, desi motorul e un pic mai greu. Combinatia dintre cauciucurile astea si cuplul mare al motorului usureaza mult viata. Cauciucurile sunt amuzante pe asfalt, cum trec de pe sirul central de crampoane pe cel lateral. Intre cele doua siruri exista un spatiu. Daca intra in spatiul respectiv vreo protuberanta longitudinala a asfaltului, te cam trage. Dar te obisnuiesti.

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sint curios cati km am facut, daca a calculat cineva

 

 

Aproximativ freo 850-900 km...din care cred ca vreo 60% forestier...

 

Ii rog pe ceilalti participanti sa estimeze...sau sa-si verifice Garmin-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...