Sari la conținut

Sarmisegetusa Regia


Postări Recomandate

3 TransALP`uri si 4 pers au plecat la drum sambata pe la ora 15:00 spre Sarmisegetusa Regia din M-tii Orastiei , si sau intors duminica seara ... :P

Total de km 530 ... tot traseul a fost facut in zig-zag prin codul galben anuntat la meteo ! :D

 

post-26086-1213040523_thumb.jpg

 

Cateva poze ... http://www.mypictures.ro/utilizator/poze/lutzifer?album=1105

 

Slideshow ...

 

Linck`u de pe MotoTube.ro ... http://www.mototube.ro/view/357/honda-tran...segetusa-regia/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 TransALP`uri si 4 pers au plecat la drum sambata pe la ora 15:00 spre Sarmisegetusa Regia din M-tii Orastiei , si sau intors duminica seara ... :P

Total de km 530 ... tot traseul a fost facut in zig-zag prin codul galben anuntat la meteo ! :D

 

post-26086-1213040523_thumb.jpg

 

Cateva poze ... http://www.mypictures.ro/utilizator/poze/lutzifer?album=1105

 

Slideshow ...

 

Linck`u de pe MotoTube.ro ... http://www.mototube.ro/view/357/honda-tran...segetusa-regia/

Bravo baieti (si fata!) frumoase locuri si se pare ca ati avut parte si de ceva enduro si balti.

Tocmai am povestit si eu cum a fost coborarea pe f...ing Valea Seaca (Sorica-Azuga) prin padure 'lunecoasa.

Cand veniti prin Bucegi, da-ti un semn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna destinatie v-ati ales pt weekend ul trecut !

Din pozele facute am vazut ca s-a mai reabilitat nitel drumul de acces la situl istoric, cel putin in zona celor 2 podete de beton.

Acum 2 ani a fost destul de dificila atat coborarea, cat si urcarea, pt ca malurile inferioare erau rupte destul de sanatos.

 

Ma intriga faptul ca unii s-au cocotat pe asa zisele ramasite ale vechii cetati.

Nu cred ca e OK, unii au muncit pt a readuce in prezent imagini ale trecutului si de a se bucura si altii de ele, nu pt a fi deteriorate de fiecare turist care are o idee de poza mai deosebita/traznita.

Un localnic ne-a spus, cand am fost in vara lui 2006 ca mare parte din ce se poate vedea acolo sunt "facaturi", adevaratele ziduri si edificii nefiind scoase la lumina din cauza lipsei de fonduri pt operatiuni de o asemenea anvergura.

Nu vreau sa carcotesc, doar sa trag un semnal de alarma pt viitoarele expeditii, istoria e a noastra, "se repeta", dupa cum spunea cineva, dar macar sa pastram putinul pe care il mai avem, daca nu suntem in stare sa il reconstruim.

 

Hai, drumuri bune si fara incidente neplacute !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intriga faptul ca unii s-au cocotat pe asa zisele ramasite ale vechii cetati.

Nu cred ca e OK, unii au muncit pt a readuce in prezent imagini ale trecutului si de a se bucura si altii de ele, nu pt a fi deteriorate de fiecare turist care are o idee de poza mai deosebita/traznita.

Intradevar ai dreptate , dar te asigur ca am avut grija sa nu deterioram nimik! Nu facem parte din grup de vandali !

Poate ca era mai bine sa nu se faca poze pe acele lemanraie putrezite !

 

Ceau si numa bine ! :P

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Fain si relaxant.Bafta si la urmatoarea. :jump:

Sper sa fie fain relaxant pe tura de tara , in August ! Vreo 2 saptamani , km intre 3000-4000 intentionam ... vedem noi ce iese ! Sper sa nu iasa ochii :P :jump: :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fie fain relaxant pe tura de tara , in August ! Vreo 2 saptamani , km intre 3000-4000 intentionam ... vedem noi ce iese ! Sper sa nu iasa ochii :P :jump: :jump:

Si noi ne-am promis sa revenim in august (http://www.dordeduca.ro/impresii/cu_mototicleta_prin_banat_si_tara_hategului/5811/4/). avand in vedere ca sunteti prieteni (tu si cu Teo - Vest), poate o facem impreuna inainte sau dupa intalnirea de la Ranca! :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, fain, foarte fain! Am si doua remarci rautocioso-ironice (pt ca eu n-am apucat sa umblu ca voi) v-ati carat scaunel si topor cu motorul :jump: incercati un briceag pt conserve :P

si eu am vrut sa merg la cetatea dacica acu ceva vreme, dar motorul nu era pt asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati un briceag pt conserve :jump:

A uitat toata lumea cutite , briceag acasa ... asa ca a ramas toporu :jump:

si in leg cu scaunu , ii super la 5 lei din Selgros :P foarte comod si practic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca nu se poate ajunge acolo cu un sport-touring ah?:blbl:

in general ii drum forestier , pamant tasat ... asta daca nu a plouat sa fie noroi !

Dar la momentdat se face stanga sus in padure si se incepe urcarea , acolo ii un pic mai rau pt un sport touring ca mai is si pietre !

Parerea mea ii ca se poate dar nu merita :burnout:) ... daca au facut baietii TRANSALPINA cu motor de viteza nu ma mai mira nimic ! Eu am fost acuma pe Transalpina si la pasul Urdele chiar nu a fost usor ! 2 pesr , impachetat cu Transalp`u !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...