Sari la conținut

Fiabilitatea Kawasaki


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

am deschis acest topic fiindca am luat la cunostinta faptul ca opiniile din romania se formeaza in mare parte din auzite...dupa cum spunea si lenin "daca o minciuna e repetata indeajuns e perceputa ca adevar"

acum dupa ce am facut ceva "research" si mi-am dat seama ca ignoranta totala e cel mai mare motiv al prejudecatilor am decis sa imi apar marca mult iubita

asa sunt eu....cand vad ca cineva loveste in ceva\cineva simt nevoia sa ma informez asupra faptului si sa iau o anumita decizia..pro sau contra

din cate am descoperit fiabilitatea asta "slaba" kawasaki nu e tocmai asa cum pare la prima vedere...

am sa va arat statistici care s-ar putea sa nu va lase sa dormiti de acum incolo...

sau daca o veti face va fi cu cosmaruri

dupa cum se spune HONDA e firma cea fiabila...de ce nu voi sti niciodata....poate faptul ca mereu e cu 20 de cai si 1000-2000de ture mai slaba sa fie unul dintre motive..dar si asa....este firma cu cel mai mare palmares din motociclism....

toata lumea stie ca virgula :kali: kawasaki e cea mai mica firma producatoare de motociclete din cele 4 mari

pt ca sa iasa in evidenta in jungla asta produce modele care au ca punct de atractie maxim power delivery-ul...toti cei ce au avut sau au kawasaki stiu ca acest power delivery e un pic diferit (nu spun special ca ma acuzati de subiectivism) fata de celelalte firme

de aici si porecla de green mean....ma gandesc ca o fi venit si asta de undeva

asa deci

sa va spun cum sta treaba

in toate sporturile cu motor fie masiini sau motociclete cel mai mare test de fiabilitate il reprezinta cursele de anduranta

acestea sunt niste curse in regim de viteza pe timp indelungat care testeaza la maxim fiabilitatea unui motor si rezistenta lui la efort prelungit

cel mia mare concurs de acest gen se numeste LE MANS 24 ...dupa cum si numele e o cursa care se desfasoara pe durata a 24 de ore

mai sunt si multe altele care intra in categoria anduranta...suzuka 8 ore bol dor 24 de ore liege ..veti vedea voi despre ce vorbesc cand am sa postez linkul

http://en.wikipedia.org/wiki/Endurance_World_Championship

clasamentul e oarecum asa daca calculele mele sunt exacte

1 suzuki 11

2 honda 9

3 kawasaki 7

observati ceva neobisnuit?

ati observat ca nu ati observat yamaha..sau ducati sau de ce nu aprilia...sau bmw cu motoarele lor boxer...acele piloane de fiabilitate...sa nu mai zic de mv agusta...

deci putem spune linistiti si sa demontam mitul "honda cub" ca suzuki e cea mai fiabila firma producatoare de motociclete din lume iar kawasaki e a 3-a firma din lume...

deci data viitoare cand cineva va mai veni cu celebra replica "kawasaki nu sunt fiabile" ar trebui sa caute mult si bine ca mine pana sa spuna acest lucru

caci o parere neacoperita de nici o statistica si nici un argument viabil e o parere puerila si chiar stupida

a da si inca ceva observati ca intre 91 si 96 sa castigat 5 titluri de catre kawasaki...ia ghiciti cu ce motocicleta...ati ghicit.....cu greul zxr 750

si un pic reminder of the kawasaki zx7r si vtr 1000 ( O MIE) ( UNA MIE-cc)

http://www.youtube.com/watch?v=rF2hz73u5Zk&NR=1

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 577
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mai sergiule, daca iti place asa mult kawa...asta nu inseamna ca trebuie sa faci un fanatism din asta...:kali: kawa in sus kawa in jos in toate posturile tale daca bine imi amintesc :kali:

 

si eu am kawa, sunt super multumit de ea, dar la fel am fost si de honda ce am avut-o inainte...asa ca...parerile is impartite :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine. am avut kawa, zx6r. l-am muncit greu dar l-am si intretinut. la 35.000km i-am luat compresia si era aproape perfecta. am mers cu ea 25.000 km si nu am avut nici cea mai mica problema.

insa: de ce stunter-ii au numai blade-uri si gixx-are?

concluzie: o exploatare stradala chiar si dura, nu-l omoara. insa un regim de curse si stunt, da.

aici e diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kristake eu nu am spus ca celelalte firme nu sunt fiabile

am zis eu ca honda nu e firma tare?

cine sunt eu sa spun asta

dar ma doare cand vad ca toti desteptii spun de kawasaki ca asa si pa dincolo fara argumente...

la nivelul actual si la ce mentlitate au japonezii fiabilitatea e primul lucru

nu e honda mai fiabila ca suzuki si nici kawasaki ca yamaha

asta incerc sa va spun dar nu vreti sa intelegeti

si inca ceva

eu sunt FAN kawasaki..unul adevarat

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kristake eu nu am spus ca celelalte firme nu sunt fiabile

am zis eu ca honda nu e firma tare?

cine sunt eu sa spun asta

dar ma doare cand vad ca toti desteptii spun de kawasaki ca asa si pa dincolo fara argumente...

la nivelul actual si la ce mentlitate au japonezii fiabilitatea e primul lucru

nu e honda mai fiabila ca suzuki si nici kawasaki ca yamaha

asta incerc sa va spun dar nu vreti sa intelegeti

si inca ceva

eu sunt FAN kawasaki..unul adevarat

 

 

daca eu acum vreau sa plec intr-o excursie in jurul lumii.... si vreau ceva comod, ceva fiabil, sa merg si pe strada, si pe teren accidentat putin, pe strazi bombardate... ce as putea alege? nu vreau raspuns de la sergiu.... de la ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine zice ca o kawa nu i fiabila ...poate e in necunostinta de cauza..ca nu are un renume..gen honda, suzuki e altceva..intradevar o kawa nu suna la motor ca una din astea..sa toarca ca un ceas elvetian...dar merg de rup si ele si daca e intretinuta rezista f bine......

honda "all around", pe cand alte firme....merg pe produse "one goall"...cum e R1 adica inclinat mai mult spre pista....un exemplu..

si intradeva cand un producator da drumu la turatii...gen honda care se rezuma pe la 13500rpm, suzuki...si gen yamaha care intra de exemplu pe la 1800 rpm..normal ca aia care o sa mearga mai putin in ture o sa fie mai fiabila si o sa aiba putere mai mica...din ce stiu toate motoarele duc in ture pe undeva la 23-25 000 rpm, de la japoneze, poate si mai mult, daca nu ar avea limitare electronica.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt excursie in jurul lumii as putea recomanda honda cbf 1000 cu abs, foarte fiabila si mai ales confortabila, bmw k 1200 gs, varadero 1000, etc. Apropo de asta eu am mers intr-o noapte pana la Bucuresti (din Bacau) si m-am intors inapoi in aceeasi noapte si am crezut ca nu mai ajung la destinatie, am avut impresia ca s-a mutat bacaul asa de obosit eram. Concluzie: vitezana este un avion de vanatoare cu raza mica de actiune :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut zx6r din 99 ...nu am avut pb cu ea ..

daca te uiti putin la cate pb au cu cutiile de viteze modelele 636..te sperii ..

problema lor cea mai importanta e ca desi au cai putere nu sunt prea performante ..unica problema importanta ramane asta ..nu sunt performante ..nici in stock, nici in sbk nici in SS...

in competitii nu prea sunt grozave si nici in pista in mana amatorilor ..

sper ca nu se simt ofensati fanii kawasaki ..motorul se alege cu inima in primul rand ..apoi celelalte criterii

sunt oricum motoare grozave, mie 636'ele 2004 imi place enorm ..si mi'a scapat printre ghiare una preparata ptr pista :P

Editat de mac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre subiectul acestui topic, fiecare isi iubeste motorul, eu imi iubesc R6-le meu pt ca il am da asta nu insemana ca nu imi plac si alte motoare, ducati 999, kawa zx12r, cbr 1000, busa, intruder 1800, bmw k 1200 r, si multe altele. Il inteleg intr-un fel pe sergiu dar sincer ii spun fara sa se supere mie nu imi place kawa zx7r pt ca e design vechi, are furtunele alea pe unde intra aerul foarte aiurea. Eu cred ca zx7r-ul ar trebui comparat cu motoarele dinvremea ei, thundercat, thunderace, fzr, gsx 750r, ceva de genu. Motocicletele de acum au alte standarde. Zx7r-ul o fi fost o legenda la vremea ei, acuma avem mai multe legende, 4 dintre ele sunt japoneze.

 

Corect... motorul se alege cu inima dar si cu buzunarul din pacate pt marea majoritate dintre noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Frumoasa cursa...

 

pai daca vor sa se impuna tare si puternic ar trebui sa sparga piata cu ceva.

 

Intotdeauna au spart piata cu ceva.

 

daca eu acum vreau sa plec intr-o excursie in jurul lumii.... si vreau ceva comod, ceva fiabil, sa merg si pe strada, si pe teren accidentat putin, pe strazi bombardate... ce as putea alege? nu vreau raspuns de la sergiu.... de la ceilalti.

 

Prin apa nu vrei sa treci cu ea???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca eu acum vreau sa plec intr-o excursie in jurul lumii.... si vreau ceva comod, ceva fiabil, sa merg si pe strada, si pe teren accidentat putin, pe strazi bombardate... ce as putea alege? nu vreau raspuns de la sergiu.... de la ceilalti.

 

BMW R..GS :P Trece si prin apa

 

BMW abia anul trecut si-a facut aparitia pe la endurance racingurile astea moderne, asa ca e prematur sa il luam peste picior. Oricum de pe la R90S nu prea a avut BMW vreo motocicleta care sa concureze la viteza, BMW nu e facut sa mearga in regim de flex :jump:

Bol d'Or sau Le Mans nu indica fiabilitatea motocicletelor.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vinde urgent Kawasaki din 2004, cu 1200 euro. Sau la schimb cu CBR F1, ofer diferenta.

 

Kawasaki tocmai din 2004 la banii aia ?

Eu zic sa mai scazi daca vrei sa-l dai, totusi nu-i Honda, deja trebuie schimbat tot pe ea.

 

Sergiu cauta printre posturile mai vechi a lui Taz cateva parerei despre un Kawasaki ZZR 1100, pe care l-a avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numai in Ro se pune problema ca "kawa e proaste" si "honda e bune"

 

Sunt toate la fel.

 

Fiecare model cu belelele lui. Honda de exemplu de ani de zile face regulatoare de tensiune proaste si intinzatoare de lant distributie si mai proaste.

 

Am avut 2 honde, suzu si 2 kawe. Urmatoarea clar va fi kawa. Imi place mie prea mult kawa.

 

Aici in Australia am vazut mai multe suzuki si yamaha decat honda si kawa. Chestie de gusturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...