Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

eu nu mai pot sa vin ;) (probleme tehnice)

Mesaj completat

daca nu are nimeni drum si nu merge nimeni in Hunedoara care vine la Sărbătoarea Praznicului de Pită Nouă” la Pecica, 14-16 august ... ?

ma daca praznicu ala se tinea la HD si era malvi acolo cu siguranta swartu merea,ma tot gandeam dc nu vine la HD ;) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma daca praznicu ala se tinea la HD si era malvi acolo cu siguranta swartu merea,ma tot gandeam dc nu vine la HD ;) :D

Intr-adevar ala-i motivul.. NOT..... nu merg nici la praznic nici la HD sa fii lamurit, ti-am mai explicat odata care e motivul, in fine. Am o intrebare adresata celora care au tangente stranse cu legea (nu cu incalcarea ei, ci cu aplicarea sau cel putin cunoasterea ei ) : Am dreptul de a conduce un autovehicul in afara frontierelor romanesti, mai precis in spatiu UE daca detin permis de conducere de mai putin de un an ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar ala-i motivul.. NOT..... nu merg nici la praznic nici la HD sa fii lamurit,

scoatete, scoatete :D

Am dreptul de a conduce un autovehicul in afara frontierelor romanesti, mai precis in spatiu UE daca detin permis de conducere de mai putin de un an ? ;)

NU :lol: numa in judet ai voie mah :D glumeam , DA MA AI VOIE ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu " DA MA AI VOIE" nu m-ai lamurit, poate daca imi citai vreun fragment din lege ma lamuream, asa pot crede si eu multe.

da mai de ce nu sti tu treaba asta doar ai carnet :D ca tot cu asta ma bati la cap ca eu nu am carnet si ca sunt pasager ;) tu ai carnet da nu sti daca poti sa il utilizezi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu " DA MA AI VOIE" nu m-ai lamurit, poate daca imi citai vreun fragment din lege ma lamuream, asa pot crede si eu multe.

Ai voie man,cum saracia mea sa nu ai?Odata ce ai permis,banuiesc ca obtinut in urma unui examen,inseamna ca esti compatibil cu orice sofer din Comunitatea Europeana si nu numai. Art.82. - (1) Autovehiculele si remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe drumurile publice, daca îndeplinesc conditiile cerute pentru a fi admise în circulatia internationala, iar conducatorii lor poseda permis de conducere valabil, în conditiile stabilite prin tratatele la care România este parte sau care este eliberat de autoritatile competente ale statelor membre ale Uniunii Europene sau Spatiului Economic European ori a carui valabilitate este recunoscuta în aceste state pe baza de reciprocitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se impune o clarificare:

Intrebarea elfului trebuia sa se refere la dreptul de a conduce pe autostrada

Pe celelalte drumuri publice este evident ca nu va avea probleme daca va respecta legile si regulamentele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se impune o clarificare:

Intrebarea elfului trebuia sa se refere la dreptul de a conduce pe autostrada

Pe celelalte drumuri publice este evident ca nu va avea probleme daca va respecta legile si regulamentele

da ce autostrada nu ii tot drum,sosea sau ce o fi ea? nu are aceleasi reguli? sau trebuie sa ai vechime ca sa mergi pe acolo ? ca nu inteleg, e voie peste tot ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce autostrada nu ii tot drum,sosea sau ce o fi ea? nu are aceleasi reguli? sau trebuie sa ai vechime ca sa mergi pe acolo ? ca nu inteleg, e voie peste tot ;)

Nu e chiar asa

Mai citeste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2002 cand am luat permisu' era un aliniat pe undeva, unde zicea clar ca daca nu ai vechime de cel putin un an, nu ai voie sa iesi din tara (ca sofer), si mai era faza cu viteza, ca trebuie sa conduci cu 10 km/h mai putin decat limita pentru zona prin care treci...

dar am impresia ca e ca si faza ca numai dupa un an sau cat ai voie sa conduci motor mai puternic de 44 kw parca era...

sau faza cu motoarele de 125 cmc, ca sa le poti conduce cu A1 ele nu trebuie sa aibe mai mult de 15 cai...

sunt tot felu' de chichite in legile noastre de care nu tinem cont, ne-am invatat asa si credem ca asa e bine, la faza cu iesitu' din tara si fratemio a iesit de multe ori in primul an de cand a luat permisu ca doara nu-l verifica nimeni la vama, dar nu stiu ce se putea intampla in cazul in care il oprea un politist ungur, sau daca doamne fereste avea un accident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce autostrada nu ii tot drum,sosea sau ce o fi ea? nu are aceleasi reguli?

...nu, nu are aceleasi reguli!...doamne fereste sa aibe aceleasi reguli! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....pt ca in mai multe topicuri am cam deviat de la subiectele expuse,am hotarit sa deschid un topic nou cu tot felul de discutii legate de aradeni pt aradeni si nu numai,deoarece noi avem o problema de comunicare poate asa vom fi mai uniti macar virtual daca nu se poate altfel.......

....astept comentarii!!!......

;) ........ ;) .... :D

Nou inscris pe aici , Ineuan de origine , mutat de 10 ani in Arad, domiciliat in Micalaca --SALUT CU RESPECT COLEGII DE SOSEA !

PAPA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nou inscris pe aici , Ineuan de origine , mutat de 10 ani in Arad, domiciliat in Micalaca --SALUT CU RESPECT COLEGII DE SOSEA !

PAPA

 

Hola y bien venido! ;)

Incet incet se aduna motociclistii ;)

 

Salutari din espania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nou inscris pe aici , Ineuan de origine , mutat de 10 ani in Arad, domiciliat in Micalaca --SALUT CU RESPECT COLEGII DE SOSEA !

PAPA

Salut Aline, bine ai venit printre noi! Avem aici pe forumul regional o rubrica cu cativa motociclisti unde ne prezentam care cum doreste.Cateva poze cu el,cu mobra si cateva vorbe de salut.Bine ar fi sa te prezinti si tu .Daca vrei sa iesi si poti vineri mergem la Hunedoara la Nandru.Esti binevenit.Uite topicul cu prezentarile! ;) /index.php?showtopic=300275

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2002 cand am luat permisu' era un aliniat pe undeva, unde zicea clar ca daca nu ai vechime de cel putin un an, nu ai voie sa iesi din tara (ca sofer), si mai era faza cu viteza, ca trebuie sa conduci cu 10 km/h mai putin decat limita pentru zona prin care treci...

dar am impresia ca e ca si faza ca numai dupa un an sau cat ai voie sa conduci motor mai puternic de 44 kw parca era...

sau faza cu motoarele de 125 cmc, ca sa le poti conduce cu A1 ele nu trebuie sa aibe mai mult de 15 cai...

sunt tot felu' de chichite in legile noastre de care nu tinem cont, ne-am invatat asa si credem ca asa e bine, la faza cu iesitu' din tara si fratemio a iesit de multe ori in primul an de cand a luat permisu ca doara nu-l verifica nimeni la vama, dar nu stiu ce se putea intampla in cazul in care il oprea un politist ungur, sau daca doamne fereste avea un accident...

Tocmai de aceea aveam eu o dilema, drept e ca in 2002 nu eram in spatiul UE dar cum suntem in momentul de fata, cum mi-a spus si Kato, se pare ca am dreptul de a conduce si pe autostrada, exact asa cum pot conduce pe autostrada soarelui, legea spune ca in afara localitatilor sunt obligat sa conduc cu o viteza maxima cu 20km/h mai mica decat cea aplicata pe sectorul de drum respectiv, prin urmare pot conduce pe autostrada afara cu maximum 110km/h, dar daca merg cu 130km/h nu vad cum isi da seama radarul ca sunt incepator ;)

Editat de swartelf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea aveam eu o dilema, drept e ca in 2002 nu eram in spatiul UE dar cum suntem in momentul de fata, cum mi-a spus si Kato, se pare ca am dreptul de a conduce si pe autostrada, exact asa cum pot conduce pe autostrada soarelui, legea spune ca in afara localitatilor sunt obligat sa conduc cu o viteza maxima cu 20km/h mai mica decat cea aplicata pe sectorul de drum respectiv, prin urmare pot conduce pe autostrada afara cu maximum 110km/h, dar daca merg cu 130km/h nu vad cum isi da seama radarul ca sunt incepator ;)

surprinzator de altfel :D si io cand am zis ca poti, tu ca de unde stiu io ca ce is eu politzai sau ce? atunci daca stiai tu dc ai mai intrebat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

surprinzator de altfel ;) si io cand am zis ca poti, tu ca de unde stiu io ca ce is eu politzai sau ce? atunci daca stiai tu dc ai mai intrebat ;)

omule, n-am zis ca tu nu stii, te-am rugat sa imi dovedesti ce stii, cum a facut tatal tau aratandu-mi un articol din lege, dupa anumite postari am aflat ca am acest drept, intrebarea are scopul de a obtine un raspuns, un raspuns care consta intr-o informatie necunoscuta de individul care pune intrebarea, prin urmare nu stiam de la bun inceput raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, n-am zis ca tu nu stii, te-am rugat sa imi dovedesti ce stii, cum a facut tatal tau aratandu-mi un articol din lege, dupa anumite postari am aflat ca am acest drept, intrebarea are scopul de a obtine un raspuns, un raspuns care consta intr-o informatie necunoscuta de individul care pune intrebarea, prin urmare nu stiam de la bun inceput raspunsul.

si eu ti-am zis de la inceput ca ai VOIE da tu BETMEN BETMEN ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar am impresia ca e ca si faza ca numai dupa un an sau cat ai voie sa conduci motor mai puternic de 44 kw parca era...

sau faza cu motoarele de 125 cmc, ca sa le poti conduce cu A1 ele nu trebuie sa aibe mai mult de 15 cai...

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

 

.... cu mentiunea ca "testul specific de cunostinte" nu exista

_________________________________________________________________________________

Conform noului permis legea va fi urmatoarea si se preconizeaza ca va intra in vigoare pe la finele anului in curs sau la inceputul lui 2010:

 

Categoria AM:

- vehicule cu două ro?i sau cu trei ro?i, având o viteză maximă proiectată care nu depă?e?te 45 km/h, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (a) din Directiva 2002/24/CE a Parlamentului European ?i a Consiliului din 18 martie 2002 privind omologarea autovehiculelor cu două sau trei ro?i [5] (cu excep?ia celor care au o viteză maximă proiectată mai mică sau egală cu 25 km/h) ?i cvadriciclurilor u?oare, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (3) litera (a) din Directiva 2002/24/CE;

- vârsta minimă pentru categoria AM este stabilită la 16 ani.

(3) Motociclete cu sau fără ata? ?i tricicluri cu motor:

- "motocicletă" înseamnă vehicule cu două ro?i, cu sau fără ata?, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (;) din Directiva 2002/24/CE;

- "triciclu cu motor" înseamnă vehicule cu trei ro?i dispuse simetric, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera ? din Directiva 2002/24/CE.

 

1 Categoria A1:

- motociclete cu cilindree maximă de 125 centimetri cubi, cu puterea maximă de 11 kW ?i cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;

- tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

- vârsta minimă pentru categoria A1 este stabilită la 16 ani.

 

2 Categoria A2:

- motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depă?e?te 0,2 kW/kg ?i care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

- vârsta minimă pentru categoria A2 este stabilită la 18 ani.

 

3 Categoria A:

- motociclete

- Vârsta minimă pentru categoria A este stabilită la 20 de ani. Cu toate acestea, pentru a putea conduce motociclete din prezenta categorie, este necesară o experien?ă de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2 de cel pu?in doi ani. Se poate renun?a la această cerin?ă referitoare la experien?a anterioară, în cazul în care candidatul are cel pu?in 24 de ani;

(ii) tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW

- Vârsta minimă pentru tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW este stabilită la 21 de ani.

post-7003-1250090015_thumb.jpg

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-ta...-un-camion.html UN DOBITOC !!! fara casca fara tricou doar in pantaloni scurti. normal ca a murit pe loc

 

 

Nu stiu daca s-a mai postat la Accidente sau nu (in caz ca s-a postat, imi cer scuze! si scuze si ptr OFF :D ), un caz similar a fost si la noi in judet, undeva in zona Cermeiului parca. La fel, motor sport, fara casca, pantaloni scurti, tricou, coma alcoolica! Rezultatul? Creieri intinsi pe asfalt, decedat pe loc! R.I.P. ;) ;)

Ar trebui sa se mai termine cu accidentele ca anul asta numai eu stiu o gramada. Cred ca rata mortalitatii pe motocicleta a depasit demult pe cea de pe scenele de lupta din Afganistan, Irak, Kosovo si altele...

Editat de Robert_900RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...