Sari la conținut

Accident Iuliu Maniu pt-a veteranilor


Falkenberg
 Share

Postări Recomandate

Acuma cam o ora am fost martor la un accident moto pe iuliu maniu. Pilotul motocicletei mergea in sensul spre autostrada, cand la intersectie cu dealul Tugulea i-a fost taiat calea de un autoturism care venea din stanga.

Motocicleta e o Honda negru nr. B-64-CGT. Daca au mai fost martori cred ca ar fi bine sa dati declaratie la politia, sa discuta daca motocicleta a trecut pe rosu sau nu.

 

Pilot era constient, am nr de telefon a lui, nu am vazut sa aibe ceva grav. Salvarea a venit dupa 10 minute.

 

 

Mesaj completat

Nimeni nu a vazut nimic?

 

Am mai trecut pe locul accidentului, tot era acolo sofer de masina, care a raspandit zvon de a fi trecut motocicleta pe rosu. Eu dupa faza de accident m-am uitat la semafor si er foarte clar galben, am impresie ca fix atunci s-a facut galben. In orice caz, rosu nu a avut.

Mobra era pe cric, erau cativa motociclist de fata din care unu dadea telefoane multe, si care m-au spus ca au vorbit cu un prieten al baiatului.

Fiindca sofer de masina era inca acolo am hotarat sa nu stau la povesti. Maine am sa sun pe rider, sa vad ce mai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat si eu de accident, a fost Delu si i-a pus o husa peste motoreta,este un CBR F4, pe baiat il cheama George.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am am ajuns si eu la fata locului dupa ce fusese luat George de salvare. Peste tot lumea cu eternele "Motocicletele e periculoase" si "Cat avea la ora?" - Romania. Din ce am reusit sa inteleg motociclistului i-a intrat in fata un Peugeot 407 care vroia sa parcheze pe o straduta laterala, rezultatul coliziunii fiind rotirea masinii la 90 de grade si aruncarea motocicletei intr-o florarie de pe colt. Un martor care se afla in spatele motociclistului in momentul accidentului a spus clar ca semaforul era verde si cel mai probabil soferul masinii nu s-a asigurat, deoarece imediat dupa ce a vazut ce s-a intamplat s-a uitat la semafor si tocmai se facea portocaliu. Zvonurile cu trecutul pe rosu au fost lansate de soferul masinii si sotia acestuia, probabil din frica de un bine-meritat dosar penal. O sa revin si cu niste poze cu moto si cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt martor acela.

M-am luat si la cearta cu alti acolo, chiar m-am enervat, m-a amenintat un batran ca 'ne mai intalnim' ca stie el pe nu stiu cine nu stiu unde, cu un politist de fata, de 2 ori. Tigancele de la florarie plangeau. Niste betivi s-au luat la bataie. Circ. In fine, am dat declaratie, sper pilot sa se face sanatos si dreptul sa fie facut.

 

Faza e ca tocmai la un semafor inainte, a oprit langa mine, noi fiind primi la stop. Am remarcat sotia ce frumos merge motorul lui, nu ca a mea, am deschis geam nitel sa ascult sunetul. S-a facut verde, baiat a plecat, si il a taiat calea un VW. A evitat, s-a uitat la masina acela, o fi spus lui asta ceva. A mers mai departe si la urmatoarea intesectia vad ingrozit cum este luat in plin de masina asta care a intrat foarte voinic in intersectia. Sotia mea a tipat, eu am inceput sa sun 112, am oprit masina, cand am ajuns la pilotul nu mai avea casca, cred ca il a scos cineva din pacate. Am vazut cu bucurie ca e constient, am schimbat ceva vorbe, si am ramas in prejur sa vad daca sa parcurg lucrile cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma cam o ora am fost martor la un accident moto pe iuliu maniu. Pilotul motocicletei mergea in sensul spre autostrada, cand la intersectie cu dealul Tugulea i-a fost taiat calea de un autoturism care venea din stanga.

Motocicleta e o Honda negru nr. B-64-CGT. Daca au mai fost martori cred ca ar fi bine sa dati declaratie la politia, sa discuta daca motocicleta a trecut pe rosu sau nu.

 

Pilot era constient, am nr de telefon a lui, nu am vazut sa aibe ceva grav. Salvarea a venit dupa 10 minute.

 

Martor nu am fost - dar am ajuns pe acolo dupa circa 30-45 min dupa ce a plecat ambulanta

George - caci asa am inteles ca il cheama - se simte relativ bine - acuzand dureri la cotul stang, genunchiul stang si laba picioruli stang (inital aflasem ca are fracturi la ambele picioare - si incheitura)

in momentul in care a venit ambulanta era constient

 

asa cum zicea si Falkenberg este vorba de o Honda CBR 600 F4 Negru

am vorbit cu conducatorul auto care "abera" ca motociclistul a trecut pe rosu -lucru negat de de multi - si ca ar fi avur viteza mare - lucru ce ar fi dus la rotirea masinii la 450°!!! lucru mai putin probabil -

mai tarziu a venit un martor ocular - care era in spatele motociclistului cu masina - si care zicea ca motociclistul a trecut pe culoarea verde - pe care a trecut si el - imediat facandu-se galben.

 

Am vorbit cu un prieten de-al motociclistului care a fost si la spital si la locul motocicletei

initial am vrut sa duc motoreta la mine la bloc si sa o leg de a mea - dar are furca pe partea dreapta rupta - discul de frana indoit si nu poate fi deplasata decat pe sus

am bagat-o langa o florarie si am pus husa mea peste ea

 

 

asfalt uscat si multa sanatate motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns cand moto fusese luata, dar am foto cu masina. Eu am auzit ca motoristul a trecut pe rosu. Altceva nu stiu, fiindca nu am apucat nici sa vad moto, nici pe rider.

 

Masina avariata, foto AICI:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... am vorbit cu conducatorul auto care "abera" ca motociclistul a trecut pe rosu -lucru negat de de multi - si ca ar fi avur viteza mare - lucru ce ar fi dus la rotirea masinii la 450°!!! lucru mai putin probabil.

Este foarte bine daca multi au vazut ca nu a trecut pe rosu motociclistului. Sper sa ajunge cat mai mult din informatia asta si la politia, sa fie evident acel lucru. Dupa mine mai a dat un baiat o declaratie, insa nu stiu ce a declarat.

Nu s-a rotit nici o masina. Motor a intrat fix in colt dreapta fata de masina, cum vedeti pe poze, si nu este exclus sa fie schimbat directia de mers, dar nici 90° nu cred ca a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am patit si eu si sotul meu numai ca nu era intersectie. aceeasi poveste. nu ne-a acorda prioritiate o "tanti" care iesea dintr-o curte a unei intreprinderi. a intrat din plin in noi...in piciorul meu mai exact si cat eu ma taraiam pe jos pe contrasens ea se certa cu sotul meu care de abia se ridicase si el ( eu i-am spus sa fuga repede dupa sofer ca sa nu scape) comentand ca aveam viteza foarte mare si mergeam ca o racheta!!!( 45 km/h)

dupa ce soferul masinii din spatele nostru ne-a luat partea si a dat decalaratii corecte , femeia a recunoscut ca a gresit si a motivat ca nu ne-a vazut!!!

a existat si un boshorog care a comentat spunand ca suntem nebuni ca mergem cu asa viteza si era cat pe ce sa-si ia o casca in gura de la sotul meu...

daca exista martori nu are soferul ce sa mai comenteze. ar fi fain sa fie si masina lui sifonata , adica sa fi suferit si ala macar un fel de soc ca sa-si dea un pic seama de ceea ce a facut.

culmea e ca toti au tendinta sa se uite mai intai la masina ce pagube are nu la motociclistii aruncati nush pe unde la nu stiu cati metri...

Mesaj completat

multa sanatate motociclistului!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nu inteleg cum a provocat pagubele alea si a rotit o masina de circa 1600 kg in halu ala daca nu avea viteza , chiar nu inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si pozele promise, cu masina & motorul (fusese deja mutat):

 

http://www.upload.mn/view/fkeltmht79ela546pekd.jpg

 

http://www.upload.mn/view/l6vryy3crp578ekdo0yp.jpg

 

http://www.upload.mn/view/1wftuy598tor9qh4pgqb.jpg

 

http://www.upload.mn/view/yimnq5ly0p0ebn1ymq0x.jpg

 

http://www.upload.mn/view/6btfuzi1qf18ktwoe5kj.jpg

 

http://www.upload.mn/view/wtg69ak8kcse89fc9oh5.jpg

 

Motorul era si mai avariat pe partea stanga, dar tot nu cred fabulatiile doamnei din 407 cu rotitul masinii la 360+90 de grade si cu motociclistul care avea peste 100 si a ignorat complet semnificatia semaforului. La peste o suta la ora doar cu casca nu cred ca mai aveam cui sa-i uram insanatosire grabnica acum. Dar asta e Romania, fiecare e expert in cate ceva si slabe sanse sa se schimbe asta vreodata. Insanatosire grabnica George si sper ca cei vinovati sa plateasca, eventual nici un proces pe partea civila pentru daune nu ar strica

Editat de Alex2707
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nu inteleg cum a provocat pagubele alea si a rotit o masina de circa 1600 kg in halu ala daca nu avea viteza , chiar nu inteleg.

Zona frontala de masina este facut sa se deforma in caz de accident, ca sa preia energia impactului. Pilotul a aterizat relativ aproape de masina, deci viteza foarte mare nu a avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona frontala de masina este facut sa se deforma in caz de accident, ca sa preia energia impactului. Pilotul a aterizat relativ aproape de masina, deci viteza foarte mare nu a avut.

E corect ce spui tu dar nu in halul ala si nu la " viteza mica " oricum e foarte ciudat , chiar daca e cum ai spus tot nu explic cum a reusit 200 kg sa rasuceasca 90 grade 1600 kg. Oricum important e ca nu a fost foarte grav si ca toata lumea a scapat cu bine.

 

Cat despre ce zic cei mai de sus sa sti ca am avut prieten care a avut accident la 140 ,totul consta in cat noroc ai si sa nu te lovesti tu ca persoana de nimic , daca are noroc sa fie aruncat dupa motor are sanse.

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E corect ce spui tu dar nu in halul ala si nu la " viteza mica " oricum e foarte ciudat , chiar daca e cum ai spus tot nu explic cum a reusit 200 kg sa rasuceasca 90 grade 1600 kg. Oricum important e ca nu a fost foarte grav si ca toata lumea a scapat cu bine.

Limita de viteza legala acolo e 60. Nu sunt sigur nici de rotire de 90 de grade, o mai fi tras sofer de volan, prea era parcat reglamentar paralel cu bordura. Nu stiu. Vorba ta, bine ca nu a fost ceva foarte grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de viteza ce a avuto riderul,cea ce cred ca nu avea viteza,cel cu masina e clar ca a trcut pe rosu,ar fi bine sa se duca toti cei ce au vazut sa declare si ptr. sofer :D ca este nesimtit si cauta sa scape basma curata dupa ce a lovit un om,norocul lui George ca a scapat atat de ieftin,ca putea fi mai rau,insanatosire rapida George si nu te lasa,dosar penal si ptr.daune,bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

200 de kg ale motorului la 50km/h devin tone! acum serios...eu cu genunchiul meu am facut gaura in capota si n-am avut decat intindere de ligamente...nu mi-am rupt nici un os.

Mesaj completat

daca nu intri in coliziune cu nimic si doar faci slide pe carosabil n-ai nimic nici la 100...eu cu 50 am picat pe cot cica-asa se vede pe geaca dar habar nu am avut ca n-am simtit nimic...am obs. mult mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

200 de kg ale motorului la 50km/h devin tone! acum serios...eu cu genunchiul meu am facut gaura in capota si n-am avut decat intindere de ligamente...nu mi-am rupt nici un os.

Mesaj completat

daca nu intri in coliziune cu nimic si doar faci slide pe carosabil n-ai nimic nici la 100...eu cu 50 am picat pe cot cica-asa se vede pe geaca dar habar nu am avut ca n-am simtit nimic...am obs. mult mai tarziu.

 

este adevarat ceea ce zici masa inertiala la o greutate de 200 kg + motociclist la 50~60 Km/h este mare

 

dar sa afirmi ca "masina s-a rotit 360° si ajuns cu botul in directia asta(asta = un plus de 110-90°)) cea din pozele lui alex2707 - mi se pare ta sa par si in povesti - avand in vedere ca nu erau nici un fel de urme de rotire (care raman) pe asfalt

 

masina are undeva la 1415 kg goala + 2 pasageri bagaje - si invarti pe asfalt o asemnea masina ai nevoie de ceva mai multa forta pe care o motcicleta de 200kg o poate dezvolta undeva peste 170~190 km/h

 

nevasta imbecilului (avocata de profesie) vine la mine ... suneti motociclist?: Eu - Da! - Ea: Sa nu mai mergeti asa tare ca uite ce se intampla

WTF retardul tocmai dat peste un motociclist si nu e capabil sa dea declaratii :D

si se caca pe ea doamna avocat ca motociclistul a trecut cu viteza mare pe rosu (daca vroia sa treaca pe rosu - nu reducea?!)

dar un lucru in mama masii de logica nu il inteleg - daca motoreata avea 100 la ora ... cum de motoreta a fost proiectata in standurile cu flori? - la viteza aia presupun ca ajungea in masinile parcate si nu aruncata in lateral

parearea mea e ca dobitocul vroia sa intoarca/faca manevra spre A1 - el zicea ca a iesit de pe o straduta - ideea e ca de pe straduta de pe care a iesit era obligat sa faca dreapta si nu stanga

 

oricum parerea mea e ca a mutat masina - asa cum zicea cineva era prea paralela si prea regulamentara pusa - daca am mutat-o si se constata asta intra la distrugere de dovezi la un accident in care au fost victime

 

Multa sanatate lui George

 

PS cand ridici motoreta te rog sa ma anunti sa iau si eu husa ca ii ploua lui Noro in rezervor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina nu avea cum sa trece pe rosu, daca venea din straduta laterala, pentru ca nu sunt semafoare decat peste Iuliu Maniu. Din stradute laterale ai decat cedeaza (cred, o sa ma uit pe semne diseara). Cea ce mie imi spune ca nu prea are relevanta ce avea motociclist pe semafor (oricum rosu nu avea) pentru ca masina venind din trada laterala ar trebuie sa respecta cedeaza de trecere. Dar asta e doar o teorie de a mea.

 

Sotia soferului sau chiar sofer m-au zis ca pe celalt sens pe Iuliu Maniu (cel spre lujerului) erau opriti toate masini, si atunci concluzia lor era ca era rosu pentru motocicleta. Daca asta e adevarat omul s-a bazat pe informatia gresita, a intrat in intersectia, nu s-a mai asigurat si din pacate s-a lovit cu motocicleta.

 

Nu am vazut ca ar fi mutat masina dupa accident. Poate dupa lovitura masina nu s-a oprit brusc, si poate a lasat-o sa opreste fara sa franeaza, directionand masina spre trotuar.

 

Nu cred ca masina avea intentia sa merge spre autostrada, lovitura s-a produs pe banda 2 (din 3), masina fiind perpendicular pe banda. Cred ca a vrut sa intre in dealul Tugulea, sau poate a intentionat sa stationeaza masina langa trotuar pe Iuliu Maniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cred ca) sotzia soferului ... se manifesta la mine pe blog :D ... se pare ca e problema ca riderul a scos cheia din contact...

 

PS: in acelasi timp, se pare ca e bine, a fost externat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,eu asta am zis F4 primul model,dupa a aparut f4i si f4i sport :D My bad

sper sa nu fiu judecat - de el

tocmai am vorbit cu motociclistul

 

este ok - are un deget rupt

 

bine ai venit in clubul celor norocosi (cu ghinionul de a da prostia umana peste ei)

 

 

asfalt uscat si fara incidente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...