Sari la conținut

bucuresti - salonic


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare ,

 

- propun tura de 3 zile , la salonic pe 30 , 31 oct si 1 noiembrie

- plecare vineri de la omv, city mall, la 05 30 am. Mers dintr-o bucata pana la salonic, numai cu pauze foarte scurte la benzinarii, unde alimentam,bagam niste sandvisuri, hidratare si altele

- traseul dus : 680 km - buc - ruse - sofia - serres - salonic

- sambata : vizitam orasul , nu trebuie ratate : turnul alb, arcada galerius, muzeul arheologic, piata de peste, forumul roman, plaja etc

- traseul intors : 850 km - salonic - kavala - alexandropoli - nova zagora - veliko tarnovo - ruse - bucuresti

- plecarea duminica din salonic, la ora 05 30 am, ca sa facem o scurta pauza si la kavala

- viteza : maxim 130 - 140 km/h

- buget : - benzina 680 km + 850 km + 100 km rezerva plimbari,aprox 1650 km, consum mediu de 6 l /100km, aprox 400 ron/ motoreta

- cazare,,,am gasit un hotel modest ( hotel turist ), 76 euro/ camera dubla sau 105 euro / camera tripla, deci aprox 175 ron/ persoana

- alte cheltuieli : - mancare de acasa - conserve, fructe suc, sa avem pe drum 200 ron/ persoana

- mancare acolo + alte mici cheltuieli

- buget total 775 ron + 100 euro de rezerva

 

observatii : - pauzele atat la dus cat si la intors sa fie scurte, fara prelungiri inutile

- mancarea : pe drum , ceva preparat de acasa sau sandvisuri din benzinarii, ceva consistent si rapid de mancat, nu pauza la vre-un restaurant , unde trebuie sa astepti si sa pierzi timpul,,,

- la salonic , la fel : ceva rapid de mancat, sa nu stam sa asteptam in defavoarea plimbarii pe jos sau calare pe moto

- variante cu cortul ? la cererea "telespectatorilor " :rolleyes: ,,,,se accepta !

 

Astept sugestii, fara ajustari privind ora de plecare :D

post-45187-1256325842_thumb.jpg

post-45187-1256325873_thumb.jpg

post-45187-1256325907_thumb.jpg

post-45187-1256326031_thumb.jpg

post-45187-1256326158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

M-ar interesa o excursie de genul asta dar nu stiu daca nu cumva este cam frig. Ceva echipament as avea pentru vreme rece dar mai trebuie si pentru ploaie. In principiu merg eu si cu pasager adica sotia. Mai merge cineva pana acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ploua, n-as merge, desi am facut o tura pe ploaie la barajul paltinu si noul costum a fost ok

eu inca astept parteneri pt tura de 3 zile, daca nu se baga nimeni, ajustez traseul sau locatia

@robert : pai nu te poti tine dupa ianachim daca ai pasager, asa ca hai cu mine,,, :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru initiativa si curajul de a parcurge un traseu de acest gen pe o vreme nu tocmai favorabila.Am fost asta vara pe traseul acesta cu MASINA si nu pot spune ca este unul usor...Va urez asfalt uscat si cat mai putine intalniri cu politia (Prietenii stiu de ce)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care mergeti la Alexandroupuli, in caz ca nu v-ati gandit la cazare, iaca un link http://www.thalassarooms.gr/en/index.html . Nu e foarte scump, parca 30 euro, si au o parcare imensa si sigura. E la iesirea din oras inspre Kavala pe partea dreapta, sunt indicatoare... e la vreo doi km de centrul orasului, de pe drumul principal se face dreapta la un semafor, undeva inaintea unui supermarket. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care mergeti la Alexandroupuli, in caz ca nu v-ati gandit la cazare, iaca un link http://www.thalassarooms.gr/en/index.html . Nu e foarte scump, parca 30 euro, si au o parcare imensa si sigura. E la iesirea din oras inspre Kavala pe partea dreapta, sunt indicatoare... e la vreo doi km de centrul orasului, de pe drumul principal se face dreapta la un semafor, undeva inaintea unui supermarket. Drum bun!

 

 

merci man

f ok locul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate si ce motoare vin?

m-as baga si io, dati PM!

 

trebuie sa fac o precizare:

este tura de 3 zile cu destinatia salonic, organizata de mine

si mai este tura de 2 zile, cu destinatia alexandropoli , organizata de ianachim

sunt ture separate,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa fac o precizare:

este tura de 3 zile cu destinatia salonic, organizata de mine

si mai este tura de 2 zile, cu destinatia alexandropoli , organizata de ianachim

sunt ture separate,,,

 

 

CORECT

SCUZELE MELE CA M.AM BAGAT

EU INCERCAM SA TE CORUP PT CEA DE 2 ZILE SI UITE LA CE S.A AJUNS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CORECT

SCUZELE MELE CA M.AM BAGAT

EU INCERCAM SA TE CORUP PT CEA DE 2 ZILE SI UITE LA CE S.A AJUNS

 

salut ianachime,

 

pai m-ai corupt deja,,,aveam chef de o grecia

numai daca nu iese nimic cu tura mea, vin si eu cui voi

conditia ar fi sa nu alergati cu mai mult de 140 km/h, ca eu n-am cu ce,,,

conditia n-o impun eu, ci ea - aprilia

spune-mi si mie ora de plecare si locul de intanire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ianachime,

 

pai m-ai corupt deja,,,aveam chef de o grecia

numai daca nu iese nimic cu tura mea, vin si eu cui voi

conditia ar fi sa nu alergati cu mai mult de 140 km/h, ca eu n-am cu ce,,,

conditia n-o impun eu, ci ea - aprilia

spune-mi si mie ora de plecare si locul de intanire

 

 

ok o sa incercam sa stam la 140

undeva la 5.00 omv sura mare/pieptanari/bellu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok o sa incercam sa stam la 140

undeva la 5.00 omv sura mare/pieptanari/bellu

 

imi pare rau dar nu mai am rabdare pana sambata,,,am intrat deja in sevraj,,,

plec singur la salonic maine pe la 05 00 am

sper ca nu te-am incurcat

va doresc vreme buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare atentie ep portiunea de munti dintre nova zagora - veliko tarnovo, daca va prinde ploaia rulati incet si cu grija, asfaltul ala cand e ud e mai rau ca gheata. asta vara m-am prin ploaia pe portiunea asta si la accelerari usoare avea tendinta sa piarda aderenta.

 

mare grija si distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog confirmati si voi ca se intimpla plimbarea asta. Tocmai mi-au venit cauciucurile, asa ca sigur ma dau in weekend, insa nu stiu exact inca unde / ce / cum.

 

a ramas plimbarea de 2 zile (sambata 31 oct si dum 1 nov) pana la Alexandroupoli si retur. Organizator Ianachim.

Ar trebui un thread separat, pt ca acesta era, initial, pt Salonic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog confirmati si voi ca se intimpla plimbarea asta. Tocmai mi-au venit cauciucurile, asa ca sigur ma dau in weekend, insa nu stiu exact inca unde / ce / cum.

daca nu apuci sa mergi mergem impreuna cand ma intorc, anul asta nici n-am ajuns in grecia. maine plec in china, vin pe 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...