Sari la conținut

Coburi/genti laterale BMW F650 GS


Postări Recomandate

Intrebare pentru cunoscatori: am BMW F650 GS si vreau sa cumpar niste coburi/genti laterale textile (ca de alea originale n-am bani). Pe Louis am gasit mai multe modele si sunt in dubiu, pentru ca nu stiu care se potrivesc bine, la prindere si la tobe. Codurile sunt: 10025614 si 10025435. Precizez ca nici suporti nu am.

M-ar interesa daca are cineva montat asa ceva pe BMW sa imi arate cum vin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi primul rand iti trebuie un suport pt ele. altfel nu o sa stea cum trebuie niciodata.

 

thunderbyte de aici de pe forum poate face astfel de suporti numai ca el lucreaza in iasi sau braila.

 

alta optiune pentru bucuresti ar fi rados sau cristi_ionescu ( sau cristian_ionescu) maestrii ai metalor grele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc acum o poza mai clara, dar caut....

 

/index.php?...t&id=517167

 

aici vezi in planul 2 un F650 cu 2 astfel de genti textile ( al doilea cod al tau ). Sunt f reusite, super incapatoare si dotate cu huse de ploaie. Prinderea este pe sub sa cu niste chingi cu scai. Nu e indicata o viteza f mare cu ele, dar in rest sunt parfum. SI NU E NEVOIE DE NICI UN SUPORT !!!

 

Unele similare cu primul cod sunt cele de pe kawa mea, dar nu cred ca te ajuta sa iti dai seama cum arata pe f650.

Editat de Skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cunoscatori: am BMW F650 GS si vreau sa cumpar niste coburi/genti laterale textile (ca de alea originale n-am bani). Pe Louis am gasit mai multe modele si sunt in dubiu, pentru ca nu stiu care se potrivesc bine, la prindere si la tobe. Codurile sunt: 10025614 si 10025435. Precizez ca nici suporti nu am.

M-ar interesa daca are cineva montat asa ceva pe BMW sa imi arate cum vin...

 

Uita-te si aici :

http://faq.f650.com/GSFAQs/AftermarketLuggageFAQGS.htm

Este foarte importanta greutatea pe care vrei sa o asezi pe fiecare cutie.

Cele originale BMW nu (cred) ca rezista la incarcare prea mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc acum o poza mai clara, dar caut....

 

/index.php?...t&id=517167

 

aici vezi in planul 2 un F650 cu 2 astfel de genti textile ( al doilea cod al tau ). Sunt f reusite, super incapatoare si dotate cu huse de ploaie. Prinderea este pe sub sa cu niste chingi cu scai. Nu e indicata o viteza f mare cu ele, dar in rest sunt parfum. SI NU E NEVOIE DE NICI UN SUPORT !!!

Nu arata rau deloc dar nu stiu cum e cu toba... Pana la urma m-am decis sa las varianta cu astea textile la final. Intre timp mai caut originale, poate vrea cineva sa scape de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu iei unele de plastic sau aluminiu?

 

era un topic genti dealuminiu si era un baiat care facea la comanda, iesi undeva la o treime din pretul celor de firma si arata aproape la fel de bine.

 

cauta pe ebay suportul pt coburi. este foarte util si acctioneaza ca un crashbar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu iei unele de plastic sau aluminiu?

era un topic genti dealuminiu si era un baiat care facea la comanda, iesi undeva la o treime din pretul celor de firma si arata aproape la fel de bine.

cauta pe ebay suportul pt coburi. este foarte util si acctioneaza ca un crashbar

Daca gasesti tu topicul ala ti-as fi profund recunoscatoare. Eu l-am tot cautat, ca mi-a mai zis cineva si nu dau de el. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca momentan nu iti permiti genti laterale originale, un rollbag de 51L (cativa euro la Louis de exemplu) pe saua din spate nu e suficient? Ma gandesc ca ai deja topcase, poate si un tankbag... si in total ar fi destule bagaje...

Si rollbag e deja rezistent la apa, nu mai stai cu huse de ploaie etc...

In plus rollbag-ul poate fi intr-o anumita masura asigurat/incuiat cu o plasa de otel de la Touratech. Si nici nu arata a "carpeala" cum e cu gentile alea textile laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca momentan nu iti permiti genti laterale originale, un rollbag de 51L (cativa euro la Louis de exemplu) pe saua din spate nu e suficient? Ma gandesc ca ai deja topcase, poate si un tankbag... si in total ar fi destule bagaje...

Si rollbag e deja rezistent la apa, nu mai stai cu huse de ploaie etc...

In plus rollbag-ul poate fi intr-o anumita masura asigurat/incuiat cu o plasa de otel de la Touratech. Si nici nu arata a "carpeala" cum e cu gentile alea textile laterale.

 

 

asa cum zice vlar un roolbag este foarte eficient. eu am mers pe torentiala cu el 2 zile si sacul de dormit care era lipit de deschidere era uscat si pregatit pt a primi locuitori :cheers:

 

plasa de otel de la touratec poate fi reprodusa la noi cu jumatate din cost. evident nu o sa arate la fel de bine dar isi va face treaba.

 

poti croi singur o astfel de plasa. iti trebuie doar cablu care il iei din hornbach, urechile din care faci buclele tot din acelasi loc sunt niste u care au in capat un blocator si 2 piulite. si in plus isi mai trebuie niste sarma otelita pentru a crea nodurile plasei.

 

o zi de munca si ai plasa la o treime din pretul touratech. pt inchidere folosesti 1-2 lacate, dupa dorita.

 

plasa asta e o optionala care merita sa nu in functie de ceea ce ai de gand sa faci cu mobra. daca o lasi in zone cu multa populatie este suficient sa folosesti cinghile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Nu gasesc acum o poza mai clara, dar caut....

 

/index.php?...t&id=517167

 

aici vezi in planul 2 un F650 cu 2 astfel de genti textile ( al doilea cod al tau ). Sunt f reusite, super incapatoare si dotate cu huse de ploaie. Prinderea este pe sub sa cu niste chingi cu scai. Nu e indicata o viteza f mare cu ele, dar in rest sunt parfum. SI NU E NEVOIE DE NICI UN SUPORT !!!

 

Unele similare cu primul cod sunt cele de pe kawa mea, dar nu cred ca te ajuta sa iti dai seama cum arata pe f650.

 

stiu ca e mai vechi topicul dar eu acum l-am gasit .. :laugh:

tare m-ar tenta genti ca alea.. stii cumva producator/pret? mi se pare foarte tare daca nu mai e nevoie de suporti metalici.. dar cum se impaca gentile alea textile cu toba incinsa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...