Sari la conținut

sistem crashpads


Joon
 Share

Postări Recomandate

motorul : ducati monster 600

 

am gasit pt acest modelpost-18663-1267008666_thumb.jpg doar cele care se prind in suruburie de fixare a motorului pe cadru ( la acest model o cazatura banala ar butea distruge cadru inclusiv urechea in care se prinde motorul

 

asa ca am adaptat un alt model post-18663-1267008851_thumb.jpg pe care l-am intarit cu o bara metalica la mijloc adica ceva de genul post-18663-1267008904_thumb.jpg

 

 

si a iesit asta post-18663-1267009002_thumb.jpg dupa ce slefuiesc si vopsesc placile de fixare am sa le montez si am sa expun rezultatul final

 

 

 

 

aaaaa cel mai important , totul a costat 100 ron ( din care buloanele 60 ron ) .........

Mesaj completat

post-18663-1267009627_thumb.jpg cam astea sunt toate piesele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat doua Role pentru portile automate din Hornbach le am dus la strungar sa imi faca surub pentru gaura care intra in cadru si tine motoru! acum astept sa imi vina (zilele astea) si sa le montez pe mobra! Mentionez ca treaba m-a costat 200 de mii!

O alta alternativa am auzit la cineva cu bucsi(bucse) de dacie... !Oricum frumos lucrat! sa ne pui si noua o poza cu ele montate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si bucse de dacie dar are surub de 10 care nu cred ca tine deloc ......inainte sa cumpar buloanele cautam bara de polipropilena ceva de 6o-80 mm diametru ca sa mi le fac singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai important aspect la buloane homemade ii diametrul surubului si cat de greu/usor se indoaie/foarfeca in caz de impact; ma gandesc ca aia de la Rizoma sau cine le mai produce or facut cateva teste inainte sa le vanda: daca se rup usor, nu fac treaba, daca nu se rup, fuck cadrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai important aspect la buloane homemade ii diametrul surubului si cat de greu/usor se indoaie/foarfeca in caz de impact; ma gandesc ca aia de la Rizoma sau cine le mai produce or facut cateva teste inainte sa le vanda: daca se rup usor, nu fac treaba, daca nu se rup, fuck cadrul.

perfect de acord .....de aceea am folosit patbanda mai subtire la suportul de fixare ( sa preia socul si sa se deformeze in loc sa deformeze cadrul ) si o bara filetata de 12 mm care e nici prea rigida nici prea moale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparati fratilor crash-pad-uri originale, costa ceva dar isi fac treaba. japonezu e prost si nu are nici role de porti si nici platbande !! si nici bani si conditii sa faca teste pe ele . alea originale sunt facute sa se toceasca de asfalt si sa se rupa eventual la o anumita sarcina, ( imi pare rau ca nu mai am unul de la Busa sa va arat cum se face cand se duce motorul pe asfalt) nu sunt doar colorate si frumoase ! in situatii extreme te pishi pe ele de protectii originale d-apai pe alea facute cu filiera in menghina. si in situatiile astea cred ca tre sa scapi tu, nu ..fierul ! parerea mea e ca va jucati cu Mr. Bricolage degeaba. ( + ca arata ca un coor ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, inventatorul crashpad-ului a luat premiul nobel pentru fizica.... e un sistem foarte sofisticat si se proiecteaza pe niste calculatoare speciale....

la fel ca si benzile alea de plastic de pe portierele masinilor :o :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, inventatorul crashpad-ului a luat premiul nobel pentru fizica.... e un sistem foarte sofisticat si se proiecteaza pe niste calculatoare speciale....

la fel ca si benzile alea de plastic de pe portierele masinilor :D :cheers:

 

:) ..............initial ma gandisem la niste plasturi lipiti lateral pe rezervor dar nu am avut bani de ceva de firma gen URGO ..........ca dupa cum zice cineva mai sus mai bine sa-i lasam de japonezi sa gandeasca pt. noi .............noi doar sa aratam frumos si sa scoatem banu'

 

daaaa si cu crashcage cum ramane , alea nu se fac tot in garaj cu flexul ..... :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D ..............initial ma gandisem la niste plasturi lipiti lateral pe rezervor dar nu am avut bani de ceva de firma gen URGO ..........ca dupa cum zice cineva mai sus mai bine sa-i lasam de japonezi sa gandeasca pt. noi .............noi doar sa aratam frumos si sa scoatem banu'

 

daaaa si cu crashcage cum ramane , alea nu se fac tot in garaj cu flexul ..... :o

Vorbesti de 2 lucruri total diferite...dac tu crezi ca o carenata se preteaza la platbande si filiere...inseamna ca la enduroaice ii pui teava de 2''.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eeehhhh si uite ca e gata si chiar mai teapana decat credeam ca va iesii , am bagat o vopsea acrylica cu uscare rapida si niste cauciuc adeziv pe interiorul suportului ca sa nu sara vopseaua de pe cadru si voila ......

 

am sa mai fac vreo 2 poze ca vad ca ce am facut au iesit in ceata ...... :o

post-18663-1267204651_thumb.jpg

post-18663-1267204681_thumb.jpg

post-18663-1267204711_thumb.jpg

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eeehhhh si uite ca e gata si chiar mai teapana decat credeam ca va iesii , am bagat o vopsea acrylica cu uscare rapida si niste cauciuc adeziv pe interiorul suportului ca sa nu sara vopseaua de pe cadru si voila ......

 

am sa mai fac vreo 2 poze ca vad ca ce am facut au iesit in ceata ...... :D

Intr-adevar la Monster chiar se leaga, cadrul permite, eu vorbeam de carenate ! nu zici ca e improvizatie.bv! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersii .........oricum sper ca sa nu il folosesc vreodata

 

 

 

 

cred ca topicul se poate muta la PRODUSE AFTERMARKET ......... poate mai foloseste cuiva !!!

Mesaj completat

Intr-adevar la Monster chiar se leaga, cadrul permite, eu vorbeam de carenate ! nu zici ca e improvizatie.bv! :o

 

la carenate sau la alte moto nu imi permit sa ma bag in discutie pt ca nu stiu .............. la monsterul meu m-am documentat inainte sa ma apuc de treaba !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...