Sari la conținut

Triumph Tiger 900


Achile
 Share

Postări Recomandate

Tiger-ul e o super chestie, putini il apreciaza insa la justa lui valoare. In primul rand este un triplu. Asta deja iti spune multe despre versatilitatea lui. Vezi mai jos o parere mai avizata decat a mea.

Oricum F650 nu e in aceeasi liga. Mai jos este comparat cu F 1200 GS si cu 950 Adventure care sunt varfuri pe segmentele lor.

 

Sa conduci un triplu este o placere continua.

 

Monetary issues aside. In my opinion the Tiger positions directly between the GS and KTM. The GS is probably the best road touring bike, the KTM is by far the best off-road bike and the Tiger is better in the dirt than the GS and better on the road than the KTM.

 

I have a riding buddy here who has both a 2004 BMW 1150GS and a 2006 KTM 950 Adventure. The biggest advantage he has over me when we are riding forest roads and trails, is the front suspension. He can launch the KTM off the waterbars and not bottom out when he lands. If I launch the Tiger off the waterbars, it bottoms out horribly upon landing. The KTM also has much more ground clearance and carries its weight lower on the frame, so manuevering in tight boulder fields and such is easier on the KTM.

 

I still believe that if you want one bike that does it all - the Tiger is the best bet.......especially for the money.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

m-ar interesa un enduro-turing mare. Cine stie ceva despre Triumph Tiger 900??

ma intereseaza fiabilitatea, motorul, consumul...etc

ar fi o alegere mai buna decat BMW f 650 sau Honda African Twin???

 

Depinde ce vrei. In sectorul "enduro-touring mare" se bat la ora actuala KTM 990, BMW 1200 GS, Honda Varadero, avand KTM la partea sportiva "ready to race" si Honda la partea "touring". BMW pe undeva la mijloc. E si Tiger intr-adevar, dar ar insemna sa innoti impotriva curentului (reprezentanta in Romania, piese, etc).

 

Daca le iei la puricat elimini Honda - e prea mare si grea pt. "enduro", iar pentru touring exista alte modele specializate. Intre KTM si BMW e alegerea ta, de obicei tineretul alege KTM iar cei mai asezati BMW. Amandoua sunt ok, alegerea e a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreu touring mergi pe tiger, e mai robust si mai puternic decat BMW.

ca un plus 3 in linie este cel mai echilibrat motor, deci nexam vibratii, testat de mine :ok:

 

si ca sa raspund si la intrebare, da este o alegere mult mai buna dacat AT sau f650. din toate punctele de vedere, inclusiv fiabilitate! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca sunt umpic off-topic... am tot vazut ca scrie... mai ales in coltul enduristilor ceva de gaz... ce inseamna acest gaz? Si de ce daca iei mana de pe gaz turatia creste foarte mult?

Mentionez ca si eu vreau sa-mi iau un enduro de 125 sau 250... mai ales ca sunt incepator... si mi se pare o alegere buna... e si ieftin, imi pot permite una... mai ales ca am salariu de bugetar :ok:)

Si se apropie mult de bicicleta :hug:))))

Pentru incepatori e mai bun motorul in 2 timpi? banuiesc ca da din ce-am citit....

Va multumesc anticipat! :P

 

Am vazut niste anunturi... Yamaha DT 200R, Yamaha XT si Honda XL 250

Editat de andreipac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa iti raspund tot off-topic

parerea mea sincera e sa nu iti iei 2T daca esti incepator.....sunt motoare foarte pretentioase si la peste 250 cmc....greu de stapanit pt incepatori

eu am inceput serios cu dr-ul.....super pt incepatori si nu te lasa la greu

daca esti interesat /index.php?showtopic=58679

il vand pt ca vreau sa fac si drumuri mai lungi de genu grecia sau turcia

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Achile... mersi dar.... era vorba ca acum nu am banii :ok: motorul mi-l iau de abia la primavara... pana atunci trebuie sa termin scoala de soferi si sa imi iau echipamentul...

de preferat sa inteleg e sa-l iau in 4timpi :hug: am inteles

Dar care e faza cu gazul? ce inseamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa un enduro-turing mare. Cine stie ceva despre Triumph Tiger 900??

ma intereseaza fiabilitatea, motorul, consumul...etc

Daca te intereseaza in special latura touring si stradala este o alegere foarte buna. Motorul este excelent, foarte puternic, nu vibreaza, cuplu cat cuprinde etc.

Din punct de vedere al pretului este foarte avantajos, vine din fabrica cu genti laterale si manere incalzite, la un pret mai mic decat BMW sau KTM.

De asemenea, exista importator in Romania deci probabil ca si cu service-ul te poti descurca. In ultimii ani Triumph se afla pe primul loc in diverse topuri ale fiabilitatii (i-au devansat si pe BMW). Tiger e un model dezvoltat de-a lungul anilor, deci problemele au fost rezolvate cu fiecare versiune.

 

La capitolul minusuri: nu ai optiune ABS ca la BMW sau KTM. Suspensiile sunt de 2 bani, cel putin raportat la KTM. In general este destul de fragil, mai ales comparat cu KTM-ul care este bullet-proof. Eu am fost pe vremuri un mare fan al Tiger-ului (eram convins ca imi voi lua unul), pana am studiat de aproape un KTM 950 Adventure si, la distanta de 2 saptamani, un Tiger. KTM-ul mi s-a parut mult mai convingator ca si contructie, finisaje etc.

 

Atentie, la sfarsitul anului se pare ca va aparea modelul nou (Tiger 1050) care este si mai stradal (aduce cu Ducati Multistrada, vezi aici).

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu ma descurc OK. Am facut multe drumuri lungi si nu am probleme. Normal ca nu m-ar deranja sa vibreze mai putin, dar te obisnuiesti.

Ca sa fim si on-topic, KTM 950 Adventure (si BMW 1200 GS) vibreaza mai tare ca Tiger-ul, care este probabil cel mai smooth din clasa respectiva.

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
m-ar interesa un enduro-turing mare. Cine stie ceva despre Triumph Tiger 900??

ma intereseaza fiabilitatea, motorul, consumul...etc

ar fi o alegere mai buna decat BMW f 650 sau Honda African Twin???

daca-l vrei pe ala rosu din bucuresti nu mai e de actualitate...e la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-l vrei pe ala rosu din bucuresti nu mai e de actualitate...e la mine

 

 

si cum e?

fratilor, da voi va uitati un pic si la data postului? nu de alta , da Achile care nu mai e Achile, intre-timp a mai schimbat fo 3 motorete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, da voi va uitati un pic si la data postului? nu de alta , da Achile care nu mai e Achile, intre-timp a mai schimbat fo 3 motorete.

:disappointed: 5

 

Atunci aveam dr-ul de 250

In ordine au fost asa:

Triumph trophy 1200

Yamaha xtz660 tenere

Yamaha TTR 600

Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Honda Xr650 R

 

P.S: si altele cate o luna-doua la vanzare

Editat de Athanasiou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@Cata M - vrei sa fac inca un topic pe aceasi tema? Multumesc!

fi rezonabil omule, ca nu am dat peste tine in trafic cu masina :rolleyes:

 

daca-l vrei pe ala rosu din bucuresti nu mai e de actualitate...e la mine

 

zi-mi si mie cum e motoreta asta, pls! ma bate un gand si nu stiu nimic despre ea... adica am citit, and so on, dar alta e cand iti spune cineva care a mers pe ea.

Thx!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...