Sari la conținut

Week-end in Bralorne, BC, Canada


chif
 Share

Postări Recomandate

Cum iarna s-a gandit intr-un final sa o lase mai moale, cu ploile in Vancouver, cu zapada un pic mai sus, ne-am gandit ca n-ar fi rau sa iesim un pic pe teren intr-un loc unde am mai fost si s-ar putea spune ca suntem de-ai casei. Este vorba de Bralorne, un mic sat de mineri in Canadian Cordillera Mnts (British Columbia). Traseul insa a fost un pic diferit fata de cel clasic si a combinat drumul pe marginea oceanului pana la Squamish, autostrada prin munti pana-n Pemberton si pe urma forestiere.

 

Am plecat 2 de vineri (Bogdan si Brasoveanu) iar eu am venit sambata. Ne-am unit fortele in Seton Portage, un sat de indieni intre 2 lacuri (Anderson si Seton - unul albastru si altul verde), loc unde Bogdan a prestat si o preafrumoasa pana. In Bralorne adunarea oficiala se face bineinteles la pub, iar acolo se deapana povesti, minciuni, caesars, beri si tot ce mai poate omul.

 

Va-Bralorne_resize.jpg

 

Bogdan la plecare (New Westminster)

IMGP0056.JPG

 

Brasoveanu suge din cafele in Squamish

IMGP0054.JPG

 

Bogdan pe Highline, dupa d'Arcy

IMGP0061.JPG

 

Anderson Lake, vedere de pe Highline

IMGP0064.JPG

 

Brasoveanu naste praf si pulbere pe Highline

IMGP0066.JPG

 

Anderson Lake si Seton Lake, de pe Highline

IMGP0069.JPG

 

Carpenter Lake cu drumul aferent pe dreapta, spre Goldbridge

IMGP0083.JPG

 

Brasoveanu si Bogdan se distreaza de-a pusul peticelor pe marginea drumului, in asteptarea lui Chif, care s-a hotarat sa-i traga-n poza

CIMG0149_resize.JPG

 

O preafrumoasa taietura

IMGP0133.JPG

 

Indienii sunt beti si prietenosi si se hotarasc sa ne ajute. Cu palavrageala dar si cu un compresor.

IMGP0137.JPG

 

Anderson Lake in Seton Portage.

CIMG0148_resize.JPG

 

Bogdan pe Carpenter Rd

CIMG0155_resize.JPG

 

Chif si Bogdan langa Seton Lake, pe Mission Rd

IMGP0140.JPG

 

Bukowina forever

IMGP0142.JPG

 

Brasoveanu si Bogdan se trag in acelasi loc. De la caldura.

IMGP0143.JPG

 

Mission Rd

IMGP0144.JPG

IMGP0145.JPG

 

Bogdan si Chif dupa un ride super tare peste Mission Rd. Record de circuit. N-am gustat praful.

IMGP0147.JPG

 

Berbecii si caprele, dupa ce ne-au trecut prin fata, s-au gandit sa se opreasca si sa rada de noi. Chiar daca nu pare, ele rad. Si noi am ras de ele mai incolo, cand am vazut o teava si o luneta iesita dintr-un truck.

IMGP0128.JPG

 

Completez dupa ce se calmeaza serverul... Ceva nu-i convine :P

 

 

 

Mesaj completat

THE FOLLOWING ERROR(S) WERE FOUND

Sorry, but when your post merges with your previous post, you will have used too many images in your combined posts :P

 

Nu mai pot pune nimic acum, imi trebuie un reply de la un milostiv si pe urma pot pune restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bralorne, locul unde timpul s-a oprit in loc si unde aurul inca iese de sub pamant.

IMGP0088.JPG

 

Bogdan insetat

IMGP0089.JPG

 

Chif insetat

IMGP0153.JPG

 

...si cam obosit

IMGP0154.JPG

 

Noaptea in Bralorne, noi si cu sledderii, dupa ce am facut sa sune pub-ul din Bralorne de muzica romaneasca de latrau cainii a jale la luna plina cand e roata: Muicaaaa, suntem neam de piatra, cand e vorba pentru vatra, suntem pui de brancoveni, de panduri si de jieni!!! Hauuuuuuuuuuuu.... :P)

CIMG0163_resize.JPG

 

Duminica spre casa, inainte sa trecem muntii, vremea s-a schimbat nitel.

IMGP0191.JPG

 

 

N-am facut poze prin multe locuri care noua ne sunt cunoscute si n-am mai oprit motoarele. Poate data viitoare, cu Pacificul vazut de pe Sea-to-Sky Highway.

 

END :P

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buh... Asa-i de frumos ca doare!

 

Aveti cu cine, aveti cu ce, aveti unde. Vorbeste invidia din mine! Brava voua, frati bucovineni! Va saluta un focsanean ce-a fost si el prezent la prima si la a treia voastra intrunire. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chif treci acasă și lasă Canada în pace că ne faci în ciudă.

Bravo vouă și te așteptăm acasă cu Chif ală mic.

Felicitări.

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

super tare , un vis.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos! :bigstar:

Si filmarile de pe casca unde se pot vedea? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foarte frumos peisajul canadian vazut de pe doo roti. superba excursie! ati avut, vorba poetului, di tati :)

la cat mai multe si mai diverse! si sa mai puneti poze, ca p-aici cam bate vantu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, chiar eram curios cum arata imprejurimile din Vancouver de pe moto.. sa mai bagati daca faceti ture!

 

 

Am un prieten foarte bun acolo, si sper sa fac un Vancouver - Tahoe in anii ce urmeaza!!

 

 

a+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lutzifer: filmarile au fost un pic ratate. Pozitia camerei n-a fost bine aleasa... Data viitoare. Mai avem o iesire pe insula in week-end-ul ce vine si pe urma in iunie vom iesi in nord pt o luna, pana unde se termina pamantul (Alaska, Cercul Polar, Oceanul Arctic) :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...