Sari la conținut

Coltul Impatimitilor De Boxere Clasice,nemodificate


Dixi
 Share

Postări Recomandate

Daca e topicul impatimitilor de motoare boxer nu postati animatii ce reprezinta gresit aceste motoare! :wave:

 

Interesant cum te-ar purta daca motorul ar merge asa cum e aratat aici... :drums:

 

Moment, eu nu am scris cum functioneaza boxerul, ci numai ca motorul Jawei de pe poza lui mihai_h89 nu are un boxermotor.

De acea am pus poza de mai sus, ca sa arat cum sunt ordonate cele 2 cilindre a unui boxer,

fata in fata si nu paralel, unul langa altul, ca si Jawa sau CB400N de pilda.

 

Este acest motor, destul boxer?

boxer_front.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 424
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moment, eu nu am scris cum functioneaza boxerul, ci numai ca motorul Jawei de pe poza lui mihai_h89 nu are un boxermotor.

De acea am pus poza de mai sus, ca sa arat cum sunt ordonate cele 2 cilindre a unui boxer,

fata in fata si nu paralel, unul langa altul, ca si Jawa sau CB400N de pilda.

 

Este acest motor, destul boxer?

boxer_front.jpg

 

facea referire la decalajul pistoanelor care este de 90 grade si nu de 180 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau,trebuie sa anunt ca vand elefantul.... :wave: Pretul este de 1000E,tractiune pe atas,piese de schimb,o casca integrala...si mult respect pentru cel care va avea grija de el... :clap: Mentionez ca acum este radiat,are toate impozitele platite,totul este ok...Pentru cine intereseaza,ma gaseste pe messinger,id-ul este mixi_dixi.

 

Numai bine! :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau,trebuie sa anunt ca vand elefantul.... :( Pretul este de 1000E,tractiune pe atas,piese de schimb,o casca integrala...si mult respect pentru cel care va avea grija de el... :) Mentionez ca acum este radiat,are toate impozitele platite,totul este ok...Pentru cine intereseaza,ma gaseste pe messinger,id-ul este mixi_dixi.

 

Numai bine! :wave:

ce-ai ma te-ai dilit? :clap:

 

ce s-a intamplat de il vinzi?stiu ca ai cautat mult si erai tare incantat ca il iei, chiar daca te-a costat o caruta de bani...poate te prind ca vinzi comunista sa iti iei japoneza ca iti pun embargo in buc :pow: eu mor pe astia care dau fieru sovietic sa isi ia japo...sa speram ca nu va fi asa, si, ii apreciez pe cei care isi iau japo, dar mai plimba si fierul sovietic, si are grija de amandoua :drums:

 

daca chiar il vinzi, bafta la vanzare...poate totusi apuc sa il vad si eu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai o sa-l vezi si tu la 7scari daca ajungi...Il vand ca am nevoie de bani...nu am ce sa fac... :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema la grup.Sambata am plecat la un drum mai lung si dupa aproximativ 35-40km,am facut o pauza mica sa mai strang frana pe spate si m-am fript rau...si nu de tobe ci de grup!Pana acum nu am mai intanlit o astfel de problema si de aceea va cer o parere,un sfat,un ajutor...ce o fi.Mentionez ca ulei are de inoata pinioanele ca la mama lor...Inca nu am apucat sa-l desfac,dar macar sa stiu la ce sa ma astept.

 

Multumesc frumos! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema la grup.Sambata am plecat la un drum mai lung si dupa aproximativ 35-40km,am facut o pauza mica sa mai strang frana pe spate si m-am fript rau...si nu de tobe ci de grup!Pana acum nu am mai intanlit o astfel de problema si de aceea va cer o parere,un sfat,un ajutor...ce o fi.Mentionez ca ulei are de inoata pinioanele ca la mama lor...Inca nu am apucat sa-l desfac,dar macar sa stiu la ce sa ma astept.

 

Multumesc frumos! :cheers:

 

Vezi ca s-ar putea sa fie frana prea stransa si sa se frece in timp ce mergi;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil. Cat ulei ai de inoata piniaonele in el? Prea mult si-l bucatesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: azi m-am ridicat cu Dnepra intr-o roata fara sa vreau. eram la semafor: 5. 4. 3. 2. 1. VERDE!!!

gaz si dat drumul prea repede ambreiaj => 20cm roata fata in aer :cheers: sa mai aud pe unu' ca dnepra nu e motoreta cu draci in poponeata :cheers:

jur (sper) sa nu se mai intample a 2-a oara ca m-am speriat destul de tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil. Cat ulei ai de inoata piniaonele in el? Prea mult si-l bucatesti.

 

A fost ca o gluma :lol: ,vroiam sa spun ca are ulei,sa nu apara vreunul si sa zica:vezi ma ca nu ai ulei... :cheers:

 

Si despre frana,ce sa zic...dupa ce am oprit si am vazut ca frige,am slabit-o de tot,si dupa alti kilometrii de mers..la fel frigea,deci nu freaca sabotii.

Si alta chestie e urmatoarea,am pus mana si pe butuc,si ala nu frigea..decat grupul. :cheers:

Maine imi fac timp sa o desfac si va lamuresc ce ghidusie s-a petrecut.Oricum la 7scari va fi prezenta! :cheers:

Editat de mixi_dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mor pe astia care dau fieru sovietic sa isi ia japo...sa speram ca nu va fi asa, si, ii apreciez pe cei care isi iau japo, dar mai plimba si fierul sovietic, si are grija de amandoua :P

 

 

A castigat vreodata Japonia vreun razboi in fata Maretei Uniuni Sovietice?

De ieri sunt si eu fericitul posesor al unui boxer sovietic.

post-7252-1180727407_thumb.jpg

Editat de kama3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A castigat vreodata Japonia vreun razboi in fata Maretei Uniuni Sovietice?

De ieri sunt si eu fericitul posesor al unui boxer sovietic.

 

FELICITARI

SA-L STAPANESTI SANATOS SI SA TE POARTE MII DE KM FARA INCIDENTE

JOIN THE CLUB :P :( :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care club, al viitorilor fosti posesori de comuniste? :P

 

nu al posesorilor de motoare boxer nemodificate :rose:

Si daca-mi ajuta Sfantu' si-mi iau si un BMW nu ma supar da nici nu dau Nipra :( :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor,am si eu nevoie de un sfat!Trebuie sa confectionez doua garnituri la carburatoare si nu stiu din ce mama draq sa mai fac...din tot ce am facut eu pana acum,nu a tinut...si am nevoie mare...Nu mai am timp sa fac comanda la Gaspar...maine trebuie sa mearga jivina... :)

 

Ce material imi recomandati?

Multumesc frumos! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde care garnituri. daca sunt alea ovale dintre cilindru si carb. eu.. le-am facut din klingherit (cred

ca asa se scrie :) ) , daca sunt alea de la cana le faci din pluta cu insertie textila.

daca erai mai aproape de ct iti dadeam eu si una si alta(material) sa-ti faci :)

sper ca te-a ajutat cu ceva. spor la treaba :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca suprafetele sunt plane nu trebuie material prea gros.

Cauta carton putin mai gros(e bun si cel duplex da daca e mai gros e mai bun. Croiesti 6 garnituri (3 pe fiecare parte).Apoi carton - silicon(rosu)- carton - silicon - carton. Ungi suprafetele cu silicon si le imbini.Lasi 5-10 minute si apoi pui carburatoarele.Tine perfect- verificat de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piele...fa-le din piele...le tai in forma dorita si le dai cu ulei de motor...e de preferat pielea intoarsa(absoarbe mai bine uleiul).

asa a patit un prieten la padure,tragea aer fals.garnitura a fost facuta din saua pasagerului...merge perfect!

:scratch:

P.S.siliconul nu se "pupa" cu benzina...nu rezista la benzina...

Editat de lucyfire_legion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...