Sari la conținut

Accident Mortal Cu Atv 21-05-2007


Laur85
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Protectie pentru rupt gatul nu prea ai. In campionatele de motociclism se observa cocoasa aia pe spatele motociclistului care pe langa protectia de coloana are rolul unei tetiere dintr-o masina. Adica nu lasa capul sa se duca pe spate. Casca se opreste in cocoasa aia. In fata si stanga-dreapta capul echipat cu casca nu are suficiente grade de rotatie necesare pentru rupt gatul.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un om a murit. poate ca printre cei care citesc mai sunt si motociclisti care o sa gandeasca si altceva decat "bou - ce a cautat aia a gasit" si poate ca vor invata ca alcoolu + teribilismul nu prea iarta!

R.I.P.!

 

A si inca o chestie: Pe motor mai ai sansa sa aluneci, sa nu cada fieru peste tine.. pe ATV - daca intrii in situatii dificile - ai belit-o! Nici roll-cage ul nu te ajuta, pentru ca nu esti ca si in masina sa stai in centuri prins si lipit de scaun.. ci te faci titirez in interiorul roll-cageului , mai iti iese capul printre gratii, mai o mana, mai un picior, si asta in timp ce se rostogoleste magalia cu tine. Cred ca e o senzatie destul de nasoala...

Editat de gabii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu ma caracterizeaza si sunt total impotriva atacurilor impotriva celor care nu mai au drept la replica trebuie sa recunosc ca asta este adevarul,putea sa acroseze un motociclist si atunci postam pentru el.Din fericire pentru noi a plecat singur iar prostia si ignoranta se plateste inca o data prea scump!R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi cateva protectii pentru gat

 

http://www.ridegear.com/rg/cat/Neck_Protection.html

 

Sa fim seriosi acum. Crezi ca o sa poarte lumea protectii pt gat, cand ei nici macar o casca nu iau pe cap?

 

Imi pare rau pt el, condoleante familiei si prietenilor, dar a cautat-o si din pacate a gasit-o

post-15863-1179816471_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesti asa ceva la noi? Si eu sunt ATV-ist... dar merg extrem de precaut si port echipament complet (genunchiere, protectie de coloana, piept, cotiere, protectie pt antebrat casca). Si vreau si asa o protectie de gat. Unde pot gasi si la ce pret? Cum zicea cineva mai sus, noi cei ramasi in viata nu putem decat sa tragem concluzii si sa invatam!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare pacat ca inca o viatza s-a dus. Si mai mare pacat ca la varsta lui, in jur de 30 am inteles, nu a fost in stare sa constientizeze combinatia alcool+teribilism+atv minus echipament, rezultatul fiind pretul maxim. Vai si amar de familia ce o lasa in urma care sufera pentru inconstienta lui.

Odihneasca-se in pace si condoleante familiei.

IAR PT NOI TOTI SA NE FIE, A NU STIU CATA OARA, O MARE PILDA DE CUM SA NU FACI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesti asa ceva la noi? Si eu sunt ATV-ist... dar merg extrem de precaut si port echipament complet (genunchiere, protectie de coloana, piept, cotiere, protectie pt antebrat casca). Si vreau si asa o protectie de gat. Unde pot gasi si la ce pret? Cum zicea cineva mai sus, noi cei ramasi in viata nu putem decat sa tragem concluzii si sa invatam!!!

 

salut.

 

Pe louis am gasit una:

 

http://www.louis.de/_10cb0a1e15136a79a204b...tnr_gr=20016476

 

Acum, mai toata lumea aduce echipamente de pe louis.de

 

Aici aveti protectia pt gat. Provine de la KTM

 

http://www.ktm.com/Neck-Brace-Special.1299.4.html

 

Daca va duceti la un dealer KTM din Romania, mai mult ca sigur puteti sa dati comanda de asa ceva. Aveti acolo cateva poze si un filmulet. Luati-va ca vedeti ce se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa merg cat de prudent posibil... dar totusi imi dau seama ca e periculos... astfel de stiri nu fac altceva decat ma socheaza... deci oricat de urat suna... imi prind bine... te tempereaza. Ce nu inteleg eu: ce-nseamna ca s-au sicanat in trafic? Adica nu cumva tipul de atv a incercat sa fuga de peugeot, si de-aia a tras brusc de ghidon?? Stiti si voi ce violenti sunt unii... o fi fugit bietul om de peugeot si lipsa experientei si-a spus cuvantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa merg cat de prudent posibil... dar totusi imi dau seama ca e periculos... astfel de stiri nu fac altceva decat ma socheaza... deci oricat de urat suna... imi prind bine... te tempereaza. Ce nu inteleg eu: ce-nseamna ca s-au sicanat in trafic? Adica nu cumva tipul de atv a incercat sa fuga de peugeot, si de-aia a tras brusc de ghidon?? Stiti si voi ce violenti sunt unii... o fi fugit bietul om de peugeot si lipsa experientei si-a spus cuvantul

 

ar putea sa fi fost o chestie de genul asta...poate ca ala cu Peugeot-ul il alerga si tanarul a tras brusc de ghidon ca sa scape....oricum discutiile de genul asta sunt tardive...fie-i tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesti asa ceva la noi? Si eu sunt ATV-ist... dar merg extrem de precaut si port echipament complet (genunchiere, protectie de coloana, piept, cotiere, protectie pt antebrat casca). Si vreau si asa o protectie de gat. Unde pot gasi si la ce pret? Cum zicea cineva mai sus, noi cei ramasi in viata nu putem decat sa tragem concluzii si sa invatam!!!

 

 

daca te framanta subiectul gasesti aici:

/index.php?...c=67029&hl=

 

pentru viata merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte am trecut si acolo el era intins si acoperit exact ca in poze. Teribilismul si alcoolul si spun cuvantul imi pare rau pentru familia pe care a lasat-o in urma. Din cate am inteles de la stiri avea 24 de ani. Prea tanar pentru a muri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate acum o sa-si mai dea din lume seama dc nu e bine sa te urci beat la volan ( sau ghidon ) !!

 

NU e pt ca iei amenda !! ci pt ca se poate intampla (si mai grav e ca se intampla) oricui ce a patit saracul baiat ( Dumnezeu sa-l ierte ) ... ACCIDENT DIN VINA TA!! nu cred ca e cineva care are aceleasi reflexe si coordonare la volan (ghidon) cand e beat !!

 

NU va urcati beti nici pe bicicleta !!

 

BAFTA tuturor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee ce fel de ecipament te poate salva intr-o astfel de situatie in momentul in care cazi in cap si atvul vine peste tine? existra protectii pt gat???? ms frumos

 

 

nu exista niciun fel de protectie pentru gat...e zona cea mai sensibila...eu cand am cazut aveam pe mn full protection si tot mi'am rupt gatul :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu mai putem oricum sa-i explicam ca a gresit enorm nepurtand cel putin casca. In Timisoara e moda sa mergi cu parul gelat in vant pe ATV si cu blondina in spate ( tot fara casca ), chiar ma asteptam la topicuri de acest gen .

 

Pe de alta parte , un tanar a plecat dintre noi ....

 

:wave: :clap: :( R.I.P :) :P :pow:

Nu numai in timisoara e moda asta , si la Bucuresti este la fel , sunt scarbit :drums:

R.I.P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATV-urile sunt jucarii foarte interesante, dar nu pentru asfalt. Pe asfalt nici nu ai nici o placere si risti sa te rastorni foarte usor.

Dumnezeu sa-l ierte, a facut-o pe barba lui... poate nu a meritat-o, dar daca ti-o cauti, ti-o gasesti in cele din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...