Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu sunt destinatarul furcii! :-) Merci man, greu gasesti oameni asa implicati si dornici de a fi de folos, jos palaria!

Vreunul din voi - Belbody sau Kraz-trial - are de dat grila aia de plastic din fata radiatoarelor? Ca a mea a ramas jumate dupa incidentul de anul trecut...

post-5325-1255604057_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt destinatarul furcii! :-) Merci man, greu gasesti oameni asa implicati si dornici de a fi de folos, jos palaria!

Vreunul din voi - Belbody sau Kraz-trial - are de dat grila aia de plastic din fata radiatoarelor? Ca a mea a ramas jumate dupa incidentul de anul trecut...

Din pacate nu o am, si a mea e destul de vai de mama ei.

Am gasit pe e-bay, e unul care vinde piese la greu, vezi daca poti licita.

 

Uite, am si gasit-o, daca nu ai cont spune si licitez eu pentru ea, numai sa zici suma.

Mai sunt 4 zile pana se incheie.

 

http://cgi.ebay.de/Honda-Trans-Alp-PD06-Ku...=item3ca66d00f9

Mesaj completat

uite un pic de rezultat, dar poza e neclara..

Mesaj completat

Alti pozi cu versiunea finalî.

post-7046-1255758079_thumb.jpg

post-7046-1255783712_thumb.jpg

post-7046-1255783738_thumb.jpg

post-7046-1255783938_thumb.jpg

post-7046-1255783959_thumb.jpg

post-7046-1255783978_thumb.jpg

post-7046-1255783990_thumb.jpg

post-7046-1255784001_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alti pozi cu versiunea finalî.

Cati km are motoru asta ce l-ai pus sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are motoru asta ce l-ai pus sus?

Nu am nici cea mai vaga idee, nici cel de la care l-am luat nu stia, deoarece nici el nu era primul utilizator...

Din ce am vazut cand am reglat jocul la supape.. pe cilindrul din spate are lant de distributie nou, DID, pe cel din fata are lantul original care e cu uzura undeva la jumatate. Zimtii de pe axul cutiei pe care se pune pinionul nu prezinta uzura de loc, in interior sus totul arata super OK.

Nu are cloncanitul la ambreiaj pe care il avea al meu, in general e silentios... cateva tacaneli pe ici pe colo..

Sa vad cum o sta cu consumul de ulei, in general merge foarte bine.

In general este intr-o stare mult mai buna decat cel vechi.

Din pacate vremea e nasoala tare si nu pot sa ma plimb prea mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai vaga idee, nici cel de la care l-am luat nu stia, deoarece nici el nu era primul utilizator...

Din ce am vazut cand am reglat jocul la supape.. pe cilindrul din spate are lant de distributie nou, DID, pe cel din fata are lantul original care e cu uzura undeva la jumatate. Zimtii de pe axul cutiei pe care se pune pinionul nu prezinta uzura de loc, in interior sus totul arata super OK.

Nu are cloncanitul la ambreiaj pe care il avea al meu, in general e silentios... cateva tacaneli pe ici pe colo..

Sa vad cum o sta cu consumul de ulei, in general merge foarte bine.

In general este intr-o stare mult mai buna decat cel vechi.

Din pacate vremea e nasoala tare si nu pot sa ma plimb prea mult...

Aia ii important sa mearga bine si sa fi tu multumit de el ! Sa fi meritat efortu pe care l-ai depus cand l-ai montat si respectiv demontat de pe cadru celalalt ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia ii important sa mearga bine si sa fi tu multumit de el ! Sa fi meritat efortu pe care l-ai depus cand l-ai montat si respectiv demontat de pe cadru celalalt ! :)

Daca as avea o macara ar fi chiar o placere de fiecare data... :lol:

 

Oricum ma gandesc sa pastrez totusi motorul vechi, e pacat de el, are segmenti noi, bolturi la pistoane noi, semeringuri de supape noi. La nevoie e bine sa-l am de schimb... oricum, macar de piese si tot e bun...

 

Deci, cine vrea un CDI bun-bun neatins? Un regulator la fel? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare baieti...

Ma bate gandul sa ma dau si io pe Transalp, numai ca am ceva nedumeriri si sper sa le descurc impreuna cu voi.

Care e inaltimea minima pe care trebuie sa o ai ca sa te poti da pe ea? Tin sa va spun ca io am 1,70 m, si tocmai de aia am ales sa imi iau Magna, ca sa ajung cu talpile pe sol...

Inainte sa caut un TA ca sa incerc sa ma urc pe el, am vrut sa cer pareri si de la voi.

Aha... si bine de stiut e ca merg si cu pasager destul de des...

Multumesc mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesnica problema... cred ca mai sunt 30 de posturi ca asta pe acest thread.

 

Cu 170cm te descurci perfect, o sa-ti fie putin greu la inceput dar mai apoi o sa te obisnuiesti.

Arta cere sacrificii...

 

In mers nu conteaza, poti avea si 1,30...

 

In plus exista o sumedenie de artificii de micsorat inaltimea, asa ca nu cred sa fie vreo problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare baieti...

Ma bate gandul sa ma dau si io pe Transalp, numai ca am ceva nedumeriri si sper sa le descurc impreuna cu voi.

Care e inaltimea minima pe care trebuie sa o ai ca sa te poti da pe ea? Tin sa va spun ca io am 1,70 m, si tocmai de aia am ales sa imi iau Magna, ca sa ajung cu talpile pe sol...

Inainte sa caut un TA ca sa incerc sa ma urc pe el, am vrut sa cer pareri si de la voi.

Aha... si bine de stiut e ca merg si cu pasager destul de des...

Multumesc mult...

 

:)

 

o sa fii mutumit si tu si pasagerul.singura problema ca si incepator pe tipul asata de mobra e ca trebuie sa te obisnuiesti cu ea.

deci traba sa fii atent cu ea la stat pe loc si la viteza f mici(a nu se pune picioarele pe scaritze daca nu esti in acceleratie, eu am patit-o....)

in rest numa satisfactii!!!! cu+.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fii mutumit si tu si pasagerul.singura problema ca si incepator pe tipul asata de mobra e ca trebuie sa te obisnuiesti cu ea.

Sunt intru totul de acord si pentru, fara abtineri :D

Userul atti are tot 170 lungime si nu are probleme

Dar daca nu esti obisnuit, la inceput va trebui sa exersezi FARA pasager(a)

Baga-te si pe transalp.ro/forum/ si vezi daca e careva de prin Buzau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GATA !!!

in sfarsit, dupa multe "ore de munca la birou" am parcurs tot topicul (224 pagini ati tot scris). am invatat ce se putea invata, iar ceea ce nu mi-a intrat in cap macar stiu unde sa caut.

m-am convins ca vreau un Transalp `97-`99, pe care sa mi-l aduc singur din italia (in remorca), cu cat mai multe optionale pe el - pana in 2000 euro. pentru cele pe care nu le are am deja planuri, schite si mult entuziasm cu care sa le fabric.

am inteles ca la 1.80/80 nu voi avea mari probleme; ca melcul ala e de cacao; ca transalp e aproape bulletproof daca il ingrijesti.

 

acum trec la citit pe transalp.ro pentru ca foamea asta trebuie potolita cumva pana in primavara cand sper sa pot face achizitia.

pana atunci nu pot decat sa sper la sibieni sau la transalpistii care trec pe aici , care au timp de o bere si o poveste cu subsemnatul

 

multumesc pentru tot ce ati scris pana acum

Dani, sibiu

 

-----------------------------------------------------------

totusi sa nu intelegeti ca stiu tot. daca e ceva anume care trebuie verificat la modelele `97-`99 va rog sa nu ma lasati in nestiinta mea.

-----------------------------------------------------------

 

daca am uitat sa spun: sunt tare incepator...

Editat de manach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda asa:

Motocicleta din anii 1991 - 1995.

Argumente:

Aceste modele au fost fabricate in JAPONIA pentru piata Germana sau Austriaca.

Motorul versiunea finala a fost emis in 1991, apoi nu s-au mai facut modificari majore la motor.

Piesele de estetica si de motor se gasesc mult mai usor varianta SH, (caci la Honda au pt toate dar la preturi incredibil de mari), sunt modelele care s-au fabricat si vandut in cel mai mare numar dintre toate.

Carenele si plasticele se gasesc mai usor SH pentru ca multe modele se dezmembreaza acum, si poti lua o multime de piese in stare perfecta la preturi de nimic. Si sansa sa gasesti orice piesa Sh e direct proportionala cu cate modele au fost vandute.

Carenele farul si moaca difera la modele de dupa 1996.

O poti cumpara mai ieftin, diferenta de bani platita pt AN nu justifica uzura motocicletei, una din 1998 poate foarte bine sa fie mai uzata ca una din 1991, depinde cum a fost ingrijita.

Modelele dupa 1995 pt piata europeana au fost fabricate in Italia.

 

Faci ce vrei, dar cantareste bine lucrurile.

Mesaj completat

Exemplu de Transalp din 1993 care arata impecabil:

 

http://www.tipmoto.com/motorky/honda/12601...salp-600-v.html

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de Transalp din 1993 care arata impecabil:

 

http://www.tipmoto.com/motorky/honda/12601...salp-600-v.html

Da, frumos ! Mai mult ca impecabil ! Dar asta la ce bani ii ? Ca nu stiu cat ii aia in Euro !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2136 de IEPUROI ;)

Da exact, si este adusa din Germania. Probabil si logic in Germania gasesti mai ieftine daca ala e pretul final al dealerului ceh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da exact, si este adusa din Germania. Probabil si logic in Germania gasesti mai ieftine daca ala e pretul final al dealerului ceh.

Aha , faina treaba ! Singuru lucru ce nu imi place mie la motor ii ca ii " chiel " ;) Mai bagi ceva de bani in el sa fie pregatit pentru Touring ... da oricum ii frumos si foarte intretinut! Isi merita banii ...

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da exact, si este adusa din Germania. Probabil si logic in Germania gasesti mai ieftine daca ala e pretul final al dealerului ceh.

 

Recomand cu incredere modelul 97-99 chiar daca e asamblat in Italia. Are zic eu mai multe avantaje. Dublul disc pe fata face tot banii. In caz ca nu gasesti si cel din 96 are un singur CDI.

Mai multe detalii despre imbunatatiri aici. http://www.ta-deti.de/ta/mods.html

Editat de andrei_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa intelegem ca modelele mai vechi nu au frana deloc, deoarece au doar un disc pe fata... ;)

Din umila mea experienta pe un transalp mai vechi am reusit sa fac buf de doua ori pe asfalt doar bruscand frana fata.. Probabil ca daca as fi avut 2 discuri as fi cazut de 4 ori..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se prea poate ca ofertele in germania sa fie mai bune, dar daca mai adaug drum, cazare, transport (+nu cunosc limba) nu ies tocmai bine. in italia scap de toate costurile aste si in plus, dupa ce ii fac un portret robot, am pe cineva care mi-l gaseste, il testeaza si ma cheama cu banu.

 

e frumoasa vacuta aia de la cehi, dar am invatat sa ma intreb: de ce e asa de curat motorul? ascunde ceva? oricum e cam scump, zic eu

 

alegerea 97-99 am facut-o citind ce am gasit pe aici. "fabricat in japonia pentru germania" suna bine, dar mi se pare cam scump. la piesele sh nu m-am gandit pana acum. probabil ca anul va fi ultimul lucru pe care o sa il aleg, in functie de oferta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica Italia e mai aproape ca Germania?

 

eu lucrez direct cu italieni de vreo 3 ani, bine, in IT... si pot sa spun ca italienii ca oameni sunt mai rau ca romanii... adica poti avea baza in ei cat poti avea intr-un copil de 4 ani.

 

Intre o oferta de moto de la italieni si una la cehi sau la nemti aleg fara discutie partea a II-a..

Asta cu anu e discutabila, dar italia nu e ceea ce pare nici pe departe...

Mesaj completat

deci, daca e murdar motorul - "de ce e murdar domle?"

daca e curat... "de ce e asa curat?... hmmm"

 

cine ii mai intelege pe cumparatori....

 

e curat ca a fost spalat, si eu daca imi spal motorul si motocicleta si o bibilesc o fac sa arate mai bine ca aia...

numai ca e o diferenta - un lucru care e jegos in permanenta corodeaza mai repede, se imprima jegu ala pentru eternitate, pe cand una care a fost constant curata si ingrijita va arata asa pentru mai mult timp...

 

nu stiu daca exista oameni care sa se ingrijeasca mai mult de estetic decat de functionalitate... deci daca o motocicleta arata impecabil se presupune ca si functioneaza impecabil, insa reciproca nu e adevrata... daca o motocicleta e murdara si jegoasa nu inseamna ca nu e perfect functionala si bine intretinuta (la interior).

 

Ia-ti omule ce vrei, din partea mea poti sa-ti iei si Virago 125, mai e pana la primavara, eu cand mi-am luat motor n-am intrebat pe nimeni, mi s-a pus pata pe model, am cautat, am ales ce am crezut eu si asta a fost.

Un transalp caruia sa-i crape motorul degeaba si foarte usor inca nu am vazut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica Italia e mai aproape ca Germania?

 

eu lucrez direct cu italieni de vreo 3 ani, bine, in IT... si pot sa spun ca italienii ca oameni sunt mai rau ca romanii... adica poti avea baza in ei cat poti avea intr-un copil de 4 ani.

 

Intre o oferta de moto de la italieni si una la cehi sau la nemti aleg fara discutie partea a II-a..

Asta cu anu e discutabila, dar italia nu e ceea ce pare nici pe departe...

Mesaj completat

deci, daca e murdar motorul - "de ce e murdar domle?"

daca e curat... "de ce e asa curat?... hmmm"

 

cine ii mai intelege pe cumparatori....

 

e curat ca a fost spalat, si eu daca imi spal motorul si motocicleta si o bibilesc o fac sa arate mai bine ca aia...

numai ca e o diferenta - un lucru care e jegos in permanenta corodeaza mai repede, se imprima jegu ala pentru eternitate, pe cand una care a fost constant curata si ingrijita va arata asa pentru mai mult timp...

 

nu stiu daca exista oameni care sa se ingrijeasca mai mult de estetic decat de functionalitate... deci daca o motocicleta arata impecabil se presupune ca si functioneaza impecabil, insa reciproca nu e adevrata... daca o motocicleta e murdara si jegoasa nu inseamna ca nu e perfect functionala si bine intretinuta (la interior).

 

Ia-ti omule ce vrei, din partea mea poti sa-ti iei si Virago 125, mai e pana la primavara, eu cand mi-am luat motor n-am intrebat pe nimeni, mi s-a pus pata pe model, am cautat, am ales ce am crezut eu si asta a fost.

Un transalp caruia sa-i crape motorul degeaba si foarte usor inca nu am vazut..

 

 

 

vis a vis de discutii pe tema asta, al meu a imlpinit 170000 de curand si e din 93, fara probleme majore, 42000 de cand e la mine din anu trecut din iunie

recomand oricui daca nu vrea performantze ge ndat pe o roata, racing sau corss extrem

 

p.s. apropo de inaltime, mad dog are un metru si o idee si n are gretzuri in privinta inaltzimii transalpului desi l a coborat un ipc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi inainte... Transalpul pare sa fie motocicleta ideala pentru mecanici, ca ei nu au niciodata timp de surubarit la motoreta proprie ;).

 

Acum pe bune, gasesti pe mobile destule Transalpuri care arata tzipla, si probabil si dpdv mecanic sunt la fel dar au trecut binisor de suta de mii de km.... Daca ai de ales cauta in Germania, italienii nu le prea intretin... a mea e din Italia, si cand am adus-o suferea de lipsa de schimb de ulei, de lipsa de placute de frana, lichidul de racire era sub limita samd... acum sper sa nu-i crape nimic, deocamdata toarce frumos si nu da semne de oboseala, oricum mi-am dorit-o atat de mult, incat sper sa o ajut sa intinereasca :bow: cu revizii la timp, consumabile de calitate, si sa mai rezolv din micile probleme de aspect de care sufera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La transalp nu trebuie neaparat consumabile de extraoordinara calitate (adica foarte scumpe, top racing, etc..) dar macar sa fie schimbate la timp. Ta-ul nu sughita la nici un fel de ulei sau antigel, merge cu orice...

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pus chestii pretentioase... usual stuff... iar antigel am pus rosu, fara silicati de la GM, ca masina e Opel, si il aveam prin casa.... Eu nu stiu cum mergea italianul cu el ca nici lichid de frana nu prea avea... cel putin pe spate era pe "sec" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...