Sari la conținut

Postări Recomandate

word!

 

mă, în general românul nu recunoaÂşte că a greÂşit. deci din moment ce a a făcut pasul o sa strige sus si tare.. ca aia nouă e mai bună :cheers: just kidding

ideea e că nu Âştiu nici să fi trecut de pe 600 pe 650... poate pe alte mobre, dar să schimbi transalpul pentru 50 cmc... mie personal mi se pare cam aiurea. până la urmă 50 cmc are un tub de vitamina C... împărțit la două (pe pistoane)... aÂşa că nu Âştiu ce relevanță are această dispută 600 vs 650. dacă vorbeam de 700 se schimba kalimera... că aia e urâtă cu spume fără 21 la roată.... părerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit pe unul care a trecut dupa 4 ani de 600 la 650 si.... a vandut-o in patru luni si si-a luat Vstrom de 650... si e happy.

 

Cu 700 se schimba treaba de tot, pe sosea te ajuta acel 19 pe fata, injectie, putere mai mare, abs, etc.... eu unul mi-as lua. Astept sa apara SH :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit pe unul care a trecut dupa 4 ani de 600 la 650 si.... a vandut-o in patru luni si si-a luat Vstrom de 650... si e happy.

 

Cu 700 se schimba treaba de tot, pe sosea te ajuta acel 19 pe fata, injectie, putere mai mare, abs, etc.... eu unul mi-as lua. Astept sa apara SH :cheers:

 

mai bine imi iau v-stromu decat transalpu ala nou sincer :-?? e mult mai agresiv v-stromul si mult mai mishto parerea mea

Editat de Spawn92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si si-a luat Vstrom de 650...

Bogdan, deja e vorba de altceva

Vstromul are un motor in V la 90 grade, si e de o conceptie total diferita fata de clasicul V la 52 grade al Transalpului

Si Vstromul a fost acum cativa ani declarata cea mai buna motocicleta a anului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, deja e vorba de altceva

Vstromul are un motor in V la 90 grade, si e de o conceptie total diferita fata de clasicul V la 52 grade al Transalpului

Si Vstromul a fost acum cativa ani declarata cea mai buna motocicleta a anului

 

Permite-mi sa te contrazic ... NU E ADEVARAT!

Si pe mine m-a batut gandul sa schimp pe DL650 ... insa cea mai buna motocicleta e motocicleta lui Bogdan.

@Bogdan: Te asteptam cu o bere ... si o impartim noi cumva.

 

Numai bine si kilometri multi! (indiferent de motoreta),

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de gusturi. transalpul 2008 e urât cu flăcări după părerea mea. Âşi dacă ar fi, vreodată, să-mi iau streetfighter ăla ar fi hornet. dar nu o să decad atât de tare. imi mai place Husquvarna 550 SM. si aia e o opțiune. in general SuperMotardele mi se par delicioase... dacă nu ajung să-mi iau măcar un kit de roți de SM pentru DR-ul meu tot imi iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o intrebare. Daca joaca ghidonul destul de tare in bucsele alea de la jug , ca sa-l fac sa nu se mai miste asa tare se pot strange suruburile alea mai tare? Sau e necesar altele noi? Eu nu mi-am dat seama pana acum dar niste prieteni care s-au dat cu motorul si au si ei transalp mi-au zis.

Mersi,

Andrei C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o intrebare. Daca joaca ghidonul destul de tare in bucsele alea de la jug , ca sa-l fac sa nu se mai miste asa tare se pot strange suruburile alea mai tare? Sau e necesar altele noi? Eu nu mi-am dat seama pana acum dar niste prieteni care s-au dat cu motorul si au si ei transalp mi-au zis.

Mersi,

Andrei C.

s-a dezbatut aici: translp.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi petru raspunsul promt.

imi cer scuze ca nu am intrebat pe forumul de transalp, desi am cont si acolo. :D Nu-s prea obisnuit cu el. :cheers:

 

nu trebuie să-ți ceri scuze :P dar acolo sunt lucrurile serioase de TA, aici doar ne distrăm :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permite-mi sa te contrazic ... NU E ADEVARAT!

Si pe mine m-a batut gandul sa schimp pe DL650 ... insa cea mai buna motocicleta e motocicleta lui Bogdan.

@Bogdan: Te asteptam cu o bere ... si o impartim noi cumva.

 

Numai bine si kilometri multi! (indiferent de motoreta),

Paul

 

:cheers: Da' ce-am facut domnu' ???

 

Mesaj completat

Uite de exemplu ceva ce alte mobre nu stiu sa faca: :cheers: :D

 

http://www.transalp.ro/forum/renumitul-cdi...8-60.html#p8841

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

lista problemelor cu mobra mea e nesfarsita. Caut urgent o roata spate de transalp sau macar butucul. DAca stiti pe cineva care are asa ceva da-ti va rog un semn.

Multumesc

 

 

:D

 

sal,

 

am io o roata de spate completa(mai putin 2 spitze),am dat pe ea 180 euroi, cu tot cu camera+cauciuc; eu o tin de rezerva

 

 

:cheers:

Mesaj completat

Eu am auzit pe unul care a trecut dupa 4 ani de 600 la 650 si.... a vandut-o in patru luni si si-a luat Vstrom de 650... si e happy.

 

Cu 700 se schimba treaba de tot, pe sosea te ajuta acel 19 pe fata, injectie, putere mai mare, abs, etc.... eu unul mi-as lua. Astept sa apara SH :lol:

 

 

:P

 

Bogdan, sper!!!! sa auzi de unul(de mine....) care a trecut de la 650 la f800 gs.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezervorul se da jos doar departand carenele. se desfac suruburile de jos si apoi ies din nijte buloane de cauciuc, e suficient atat.

 

coburile sunt de textil dar parerea mea ca daca vreai sa te bagi si pe off cu ea coburile de plastic vor fi incomode.

 

este si varianta de plastic:

 

http://www.louis.de/_308d10ceceb9618b3d0f2...tnr_gr=10025915

 

era sa uit,,,

ce cauciucuri sa-mi iau

nu vreau din alea cu crampoane asa evidente intrucat voi face max 10% off

nu ma cramponez de pret pt ca vreau ceva de calitate.

multumesc

 

 

care ma puteti ajuta cu un far de transalp din 99?si as mai avea nevoie sa repar sau sa inlocuiesc carenele laterale din fata si masca din jurul farului,si un ghidon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

lista problemelor cu mobra mea e nesfarsita. Caut urgent o roata spate de transalp sau macar butucul. DAca stiti pe cineva care are asa ceva da-ti va rog un semn.

Multumesc

 

 

:cheers:

 

deseara cand ajung acasa iti trimit niste poze,diferentza exista numa la roata dintata de 650 de +1 dinte(dar roata mea este fara), prinderea rotii dintzate este aceeasi la ambele modele.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

lista problemelor cu mobra mea e nesfarsita. Caut urgent o roata spate de transalp sau macar butucul. DAca stiti pe cineva care are asa ceva da-ti va rog un semn.

Multumesc

S-ar putea sa am eu in cateva zile, am gasit sa cumpar un TA cu totul, sunt in negocieri (de fapt caut bani) :blink:

O sa te anunt in 3 zile daca am roata sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot gasi burdufuri de cauciuc pentru telescoapele din fata si la ce pret?

 

salut,

 

pe louis.de, cod articol 10045815. Incerca si vezi daca iti sunt bune dimenssiunile. Eu mi-am pus la Transalpul meu si pana cum e ok. Vin la pereche.

 

DAca iti trebuie mai mici (codul asta 10045810) am eu o pereche in plus.

 

Numai bine,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Am si eu o intrebare daca se poate ,un prieten vrea sa isi cumpere un transalp si ar dori sa stie daca poate fi folosit la si la o plimbare la enduro inafara de mers pe asfalt,un consum daca se poate ,si daca are ceva puncte slabe din punct de vedere al fiabilitati.Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

OFF-TOPIC:

 

@Korben Dallas si restul :

Daca mai apar experimente de genul @Spawn 92, aducand cu ei discutii ca cea pe care tocmai am trimis-o unde ii este locul, am sa va rog sa imi dati si mie PM din cand in cand, pentru a face curatenie acolo unde este nevoie.

Dincolo de timpul si intentiile mele, sunt zile in care nu pot citi totul, astfel incat sa fiu la curent cu tot ce se intampla.

Numai bine !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-TOPIC:

 

@Korben Dallas si restul :

Daca mai apar experimente de genul @Spawn 92, aducand cu ei discutii ca cea pe care tocmai am trimis-o unde ii este locul, am sa va rog sa imi dati si mie PM din cand in cand, pentru a face curatenie acolo unde este nevoie.

Dincolo de timpul si intentiile mele, sunt zile in care nu pot citi totul, astfel incat sa fiu la curent cu tot ce se intampla.

Numai bine !

 

da recunosc ca eu am fost de vina si imi pare rau cer scuze baietilor !!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Am si eu o intrebare daca se poate ,un prieten vrea sa isi cumpere un transalp si ar dori sa stie daca poate fi folosit la si la o plimbare la enduro inafara de mers pe asfalt,un consum daca se poate ,si daca are ceva puncte slabe din punct de vedere al fiabilitati.Va multumesc

 

Da se poate folosi la ce isi doreste prietenul tau , la asa ceva il folosesc si eu acuma."Enduro" ca termen mi se pare ca acopera o arie prea larga , anumite parti din acesta arie nu pot fi acoperite de TA aici ma refer la partea de "hard enduro" .Daca isi doreste sa parcurga ceva de genul ...forestier , drumuri batatorite acoperite de pietris, acele drumuri de tara de pamant batut...nici o problema. Grija mare pe namoale, iarba uda si alte suprafete cu aderenta redusa daca nu ai cauciucuri corespunzatoare greutatea maricica si centrul de greutate destul de sus te pot surprinde.

 

Consum...e o chestie subiectiva si depinde de foarte multe variabile, cat de incarcat esti , oras , afara, stil de mers...din ce am vazut eu afara 4,8l~5,2/100 ( croaziera 100~ 120 km/h) ...si in oras a urcat putin undeva pe la 6l/100km ...date pentru un Ta 600 xl 1999, la 650 ai un consum un pic mai mare .

 

Puncte slabe...nenorocitu ala de melc de la vitezometru, releul de incarcare care e cam prost pozitionat si se poate praji relativ usor vara in oras sau pe offroad ...o si sa nu uit creaza DEPENDENTA :unsure:

 

Pentru mai multa detalii te rog transmitei prietenului tau adresa www.transalp.ro ...cu siguranta lecturand putin pe acolo isi va face o parere mult mai bun sunt sectiuni special pentru "Probleme mecanice" "Probleme electrice" unde poate gasi ce "pica" mai des la ele .

 

Ciao :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...